تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
مقابله با ترس از مو (تریکوفوبیا) مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 10 مهر 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

مقابله با ترس از مو (تریکوفوبیا)

 در این مقاله در مورد یکی از انواع ترس ها یعنی ترس از مو (تریکوفوبیا) که از نوع غیر منطقی می باشد، صحبت خواهیم کرد. آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که وقتی مویی را روی صندلی و یا لباس خود می بینید، استرس بگیرید و یا از این مو بترسید؟ اگر بله، ممکن است که شما به تریکوفوبیا مبتلا باشید.

در ادامه براساس فهرست مطلب زیر بیشتر به این موضوع می پردازیم:

ترس از مو

 تریکوفوبیا نوعی ترس بیش از حد و غیر منطقی از مو می باشد. این نوع از فوبیا می تواند شامل ترس از موهای سر باشد؛ اما اغلب ترس از مو، شامل لمس یا دیدن موهای شل و افتاده که روی لباس، بدن، مبلمان یا سطحی دیگر افتاده است، می باشد.

برای مثال شانه ای که بر روی  آن موهای سر چسبیده باشد، می تواند برای فرد مبتلا به این نوع فوبیا، استرس و اضطراب آور باشد.

لازم است بدانید که، تریکوفوبیا یک بیماری متمایز  قابل تشخیص  طبق راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) نمی باشد اما علائم  و نشانه های این نوع فوبیا، ممکن است معیارهای تشخیصی یک هراس خاص را برآورده کند.

هراس خاص یا همانن فوبیا از شی خاص، ترس شدید و غیرمنطقی از یک شی یا موقعیت خاص می باشد.

نکته

به گفته موسسه ملی سلامت روان آمریکا، حدود 12.5 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده در مقطعی از زندگی خود دچار نوعی فوبیای خاص می شوند.

علل و عوامل خطر ترس از مو

همانند سایر فوبیاهای خاص، علل دقیق تریکوفوبیا به طور دقیق و کامل هنوز شناخته نشده است، اگرچه اعتقاد بر این است که عوامل متعددی می توانند در بروز این نوع فوبیا نقش داشته باشند.

 ترس از بیماری یا آلودگی ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد، به ویژه اگر فرد حساس، بر موهای افتاده بر روی زمین و یا هر جسم دیگری تمرکز داشته باشد.

این عقیده که موها موجب آلودگی می شوند، ممکن است باعث ترس افراد از دیدن موهای افتاده بر زمین شود. این افراد ممکن است با وسواس بیش از حد شروع به تمیز کردن خانه کنند تا همه ی آلودگی ها و موهای افتاده بر زمین را از بین ببرند و پاک کنند.
تریکوفوبیا همچنین ممکن است به بیماری تریکوتیلومانیا منجر شود و یا این اختلال روانی را تشدید کند.

این اختلال با ریزش مو ناشی از کشیدن موها یا تحت فشار قرار دادن موها تعریف و توصیف می شود. افراد مبتلا به تریکوفوبیا ممکن است بر این باور باشند که، ریشه موهایشان به یک جسم خارجی متصل است که تنها با کشیدن و جدا کردن مو می توانند این جسم را از موی خود جدا کنند.
در این مورد خاص، فوبیا شامل ترس از موهایی است که هنوز به سر یا بدن متصل می باشند.

سایر عوامل خطر که ممکن است در ایجاد فوبیاهای خاص مانند تریکوفوبیا نقش داشته باشند عبارت اند از:

 تجربیات قبلی

به دنبال یک تجربه ناراحت کننده، ممکن است فرد بین یک شیء خاص و احساس وحشت ارتباطی ایجاد و برقرار کند.

 الگو گیری

نظریه الگو گیری بیان می کند که، ممکن است فوبیای خاص پس از مشاهده شخصی که واکنش های هراس را در پاسخ به یک شیء خاص نشان می دهند، در فرد دیگری ایجاد شود.

 ژنتیک و عوامل زیستی

عوامل ژنتیکی ممکن است نقش مهمی در ایجاد فوبیا داشته باشند. تحقیقات نشان داده است که عوامل ژنتیکی نقش مهمی در ایجاد انواع فوبیای خاص نظیر فوبیای خون، آسیب، تزریق که اغلب با ترس از بیماری، بیمار شدن یا آلودگی همراه است، داشته باشند.

ترس از مو

نشانه های ترس از مو (تریکوفوبیا)

نشانه های تریکوفوبیا در هر فردی متفاوت و از نظر شدت با یکدیگر فرق دارد. مانند دیگر انواع فوبیا، مردم در واکنش به منبع ترس خود واکنش های جسمی و احساسی و رفتاری را تجربه می کنند و از خود نشان می دهند.

 نشانه های فیزیکی

 • افزایش ضربان قلب
 •  تنفس سریع و پی در پی 
 • عرق کردن
 •  لرزش بدن
 •  سرگیجه 
 • مشکل در تنفس

نشانه های احساسی

 •  احساس انزجار یا سوزش از دیدن موها 
 • اضطراب یا وحشت شدید
 • احساس ترس
 • احساس ناتوانی و خارج از کنترل بودن چیز ها
 • نیاز به فرار
 • احساس رنج قریب الوقوع
 • احساس غیر واقعی بودن
 • احساس اینکه فرد ممکن است به زودی بمیرد

تشخیص

بر اساس علائم توصیف شده در بالا، ممکن است بتوانید تشخیص دهید که آیا دچار تریکوفوبیا هستید یا خیر.

اگر علائم شما خفیف باشد، ممکن است این نوع فوبیا در شما قابل کنترل باشد. اما اگر علائم شدید تری که موجب نقص در عملکرد روزانه شما شده است، دارید، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

در صورت تشخیص پزشک و صلاح دید او می توانید از روش های درمانی مختلفی مانند دارو درمانی و یا روان درمانی که شامل درمان شناختی رفتاری هم می شود، استفاده کنید. 

عوارض

مانند دیگر فوبیاهای خاص، ترس از مو نیز می تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره افراد داشته باشد. برخی از عوارض احتمالی که ممکن است فرد در نتیجه ی ترس از مو با آن روبرو شود، عبارت اند از:

 •  انزوا و تنهایی
 •  سو مصرف مواد و الکل
 •  ابتلا به دیگر انواع اختلالات روانی و بیماری ها مانند افسردگی، وسواس
 • و ...

راه های مقابله با ترس از مو

اگر تریکوفوبیا دارید و احساس می کنید این ترس بر زندگی شما تاثیر منفی داشته است، با به کارگیری چند تکنیک ساده اما کارآمد می توانید به ترس خود تا حدی غلبه کنید. این تکنیک ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 تکنیک های آرام سازی را یاد بگیرید

استفاده از تکنیک هایی برای آرام سازی جسم و روان ممکن است بسیار موثر باشد.

با یک جستجوی ساده در اینترنت و یا یوتوب می توانید انواع تکنیک های مراقبه، یوگا، تنفس صحیح، آرام سازی عضلات و ... را یاد بگیرد و زمانی که احساس کردید علائم  و شنانه هایی در واکنش به اضطراب به مشاهده مو دارید، از تکنیک هایی که تمرین کرده اید برای آرامش بدن و ذهن خود استفاده کنید.

 از خودتان مراقبت کنید

رعایت و پیروی از یک روتین سالم مانند داشتن خواب کافی، تغذیه مناسب و انجام فعالیت بدنی منظم برای رفاه و بهزیستی مهم است. وقتی احساس خوبی داشته باشید، به احتمال زیاد می توانید اضطراب خود را به طرز موثر تری مدیریت کنید.

 برای رو به رو شدن با ترس های خود تمرین کنید

برای رو به رو شدن با ترس از مو، در ابتدا می توانید فقط با تصویربرداری از موها یا مشاهده تصاویر موهای افتاده بر روی زمین و یا اجسام دیگر به صورت آنلاین شروع کنید. با گذشت زمان و به تدریج، قرار گرفتن در معرض ترس ممکن است به شما در مدیریت بهتر احساسات اضطرابیتان کمک کند.

توجه

اگر علائم تریکوفوبیا به طور جدی بر زندگی شما تأثیر گذاشته است  و عملکرد طبیعی شما را مختل و با مشکل مواجه کرده است، مهم است که از متخصصان روان کمک بخواهید. با پزشک خود یا یک متخصص سلامت روانتان در مورد احساسات خود صحبت کنید و در این صورت می توانید به اتفاق یکدیگر روی یک برنامه درمانی کار کنید و بر همین اساس به ترس خود غلبه کنید.

درمان ترس از مو

اگر شما یا شخصی از نزدیکانتان مبتلا به تریکوفوبیا هستید، جای نگرانی نیست این فوبیا قابل کنترل است؛ در اغلب موارد روان درمانی به همراه دارو درمانی از شدت نشانه های این اختلال می کاهد. شاید تعجب کنید اما صحبت کردن در مورد مو می تواند به درمان تریکوفوبیا کمک کند.

برنامه ‌نویسی زبان‌ شناسی عصبی-آوایی یکی از چند گزینه ای است که می ‌توان از آن برای درمان تریکوفوبیا استفاده کرد. در این راهکار درمانی، درمانگر فرد مبتلا را وادار می‌کند تا دقیقاً خاطره یا حادثه‌ای را که باعث ایجاد ترس او از مو شده است را به یاد آورد.
پس از شناسایی این رویداد، به فرد مبتلا در کنار آمدن با این رویداد کمک می شود. برنامه زبان شناسی آوایی عصبی تا حد زیادی به قدرت ذهن متکی است و بنابراین افراد مبتلا به فوبیا را ترغیب می کند که ترس خود از مو را به عنوان اتفاقی  در نظر بگیرند که در گذشته رخ داده و اکنون نمی تواند به آن ها آسیب وارد کند.

به یاد داشته باشید، یکی از مهم‌ ترین گام‌ها برای غلبه بر تریکوفوبیا بودن در کنار شبکه‌ ای قوی و حمایت‌ کننده از افرادی است که به شما علاقه دارند؛ مقابله با این فوبیا زمانی که بدانیم دیگران کنار ما هستند یا از ما محافظت می کنند، کمتر دلهره آور خواهد بود.

همچنین امتحان کردن چند راه حل جایگزین به شما در کنار آمدن با این ترس کمک می کند:

 • امتحان کردن مدل موهای جدید 
 • کمک و آموزش به خود برای کنارآمدن با این فوبیا
 • نگهداری از یک سگ یا گربه

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد ترس از مو(تریکوفوبیا) صحبت شد. ترس از مو می تواند منجر به علائمی شود که زندگی شغلی، تحصیلی شما را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین روابط بین فردی و روابط عاشقانه شما را هم با مشکلات جدی رو به رو کند.

خوشبختانه این ترس غیر منطقی درمان دارد! فقط کافی است با یک مشاور و روانشناس حاذق در مورد ترس خود گفتگو کنید و با پیگیری روند درمانی به ترس خود غلبه کنید.

 آیا شما هم ترس از مو یا تریکوفوبیا را تجربه کرده اید؟ برای درمان این فوبیا چه اقداماتی انجام داده اید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

چگونه ضریب هوشی را با استفاده از بازی های فکری افزایش دهیم؟
بزرگترین اشتباهاتی که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان می شود
ولبان چیست؟ داروی ضد افسردگی، روش مصرف و عوارض آن
قانون مورفی چیست؟ آیا قوانین مورفی حقیقت دارند؟
صبوری چیست؟ چگونه فرد صبوری باشیم؟
معنی تابو چیست؟ ریشه یابی و بررسی کامل
کاکولد چیست؟ انواع کاکولدیسم و درمان آن
انواع قرص خواب آور قوی و عوارض آن
فرافکنی چیست؟ چگونه با آن مقابله کنیم؟
در زمان ترک متادون چی بخوریم؟ (بهترین دستورالعمل غذایی ترک متادون)

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • تریکوفوبیا چیست؟

  • تریکوفوبیا نوعی ترس بیش از حد و غیر منطقی از مو می باشد. این نوع از فوبیا می تواند شامل ترس از موهای سر باشد؛ اما اغلب ترس از مو، شامل لمس یا دیدن موهای شل و افتاده که روی لباس، بدن، مبلمان یا سطحی دیگر افتاده است، می باشد.
 • دلایل ابتلا به تریکوفوبیا چیست؟

  • تجربیات قبلی، الگوگیری، ژنتیک و عوامل زیستی.
 • نشانه های ترس از مو چیست؟

  • نشانه های این اختلال ممکن است فیزیکی یا احساسی باشد.
 • عوارض ابتلا به تریکوفوبیا چیست؟

  • انزوا و تنهایی  سو مصرف مواد و الکل  ابتلا به دیگر انواع اختلالات روانی و بیماری ها مانند افسردگی، وسواس
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید