تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
8 نشانه از هوش هیجانی پایین مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 07 اسفند 1399 مدت مطالعه: 3 دقیقه

8 نشانه از هوش هیجانی پایین

در این مقاله می خواهیم در مورد هوش هیجانی پایین (Low emotional intelligence) صحبت کنیم. اگر بخواهیم به طور کلی تعریفی از هوش هیجانی ارائه بدهیم می توان گفت که این مفهوم یعنی توانایی نظارت و پایش احساسات و هیجانات خود و دیگران، تفکیک و تشخیص آن‌ها، و استفاده از این اطلاعات به عنوان راهنمای تفکر و رفتار می باشد. به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به نشانه های هوش هیجانی پایین می پردازیم:

هوش هیجانی کم چیست؟

هوش هیجانی پایین به ناتوانی در درک دقیق احساسات (هم در خودتان و هم در دیگران) و استفاده از این اطلاعات برای هدایت تفکر و اعمال شما اشاره دارد. هوش هیجانی (که گاهی اوقات به عنوان "ضریب احساسی" یا "EQ" نیز شناخته می شود) اساساً برای هر جنبه از زندگی ضروری است. در حقیقت، بسیاری از کارشناسان اکنون بر این باورند که در تعیین موفقیت کلی زندگی، EQ واقعاً مهمتر از ضریب هوشی است

توجه

داشتن ضریب هوشی پایین یا هوش هیجانی پایین می تواند نه تنها بر روابط بین فردی بلکه بر سلامت روحی و جسمی شما تأثیر منفی بگذارد. 

نشانه های هوش هیجانی پایین

روش های زیادی وجود دارد که بتوان از طریق آن افرادی که از هوش هیجانی پایینی برخوردار هستند را شناسایی کنم. در ادامه نشانه های هوش هیجانی پایین آورده می شود: 

 حق دانستن خود

در اطرافیانتان احتمالاً افرادی را دیده باشید که همیشه با دیگران در حال جر و بحث و درگیری باشند. چرا که این افراد اغلب به خود اطمینان صد در صدی دارند. حتی اگر اثبات غلط بودن آنها را به آنها ارائه دهید، آنها استدلال می كنند كه واقعیتهای شما نادرست است. آنها باید به هر قیمتی برنده شوند و به سادگی "موافقت"  با جمع را غیرممکن می دانند. به هر حال افرادی که از هوش هیجانی پایینی برخودار هستند در بحث های گروهی بیشتر اوقات خود را کامل می دانند.

هوش هیجانی پایین

غافل بودن از احساسات دیگران 

به نظر می رسد بسیاری از افراد با EQ پایین از احساسات دیگران غافل هستند. آنها اغلب از این که اطرافیانشان از آن ها می رنجند تعجب می کنند. در واقع این دسته از افراد به طوری کلی از احساسات و دنیای درونی اطرافیانشان بی خبر هستند.

 هوش هیجانی پایین

بی احساس رفتار کردن

در بیشتر موارد، افراد با EQ پایین نمی توانند صحبت های درست داشته باشند. همچنین ممکن است مناسب یا نامناسب بودن شرایط را به درستی درک نکنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است در مراسم خاکسپاری نتوانند به خوبی با کلمات پر احساس باعث آرامش اطرافیانشان شوند و اغلب در این گونه مراسمات کلمات و جملاتی را می گویند که باعث رنجش و دلخوری طرف مقابل می شود.

 هوش هیجانی پایین

همچنین این افراد امکان دارد بلافاصله پس از یک اتفاق غم انگیز شوخی های نامناسبی داشته باشند. به هر حال از آنجا که آنها در درک احساسات دیگران مشکل دارند، جای تعجب نیست که آنها قادر به تفسیر و پاسخ مناسب به لحن و جو احساسی نیستند.

سرزنش کردن دیگران به خاطر مشکلاتشان 

افراد با EQ پایین بینش کمی در مورد اینکه چگونه احساسات آنها ممکن است منجر به مشکلات شود، دارند. چیزی که یک فرد با هوش هیجانی پایین نمی تواند انجام دهد این است که خود را در قبال عملکرد خود مسئول بداند. وقتی مشکلی پیش می آید، اولین واکنش آنها یافتن شخص یا چیز دیگری است که باید مقصر شناخته شود. آنها ممکن است بگویند که چاره دیگری برای کاری که انجام داده اند نداشته اند و دیگران به سادگی وضعیت آنها را درک نمی کنند.

 هوش هیجانی پایین

به عنوان مثال، اگر آنها پیامهای شما را بخوانند، تقصیر شماست که قفل تلفن را باز گذاشته اید. اگر آنها در انجام وظیفه ای کوتاهی کنند، پنجره ای بشکنند، شغلی را پیدا نکنند یا شام را بسوزانند، به نوعی ممکن است این کار را تقصیر شخص دیگری بیاندازند.

ضعیف بودن مهارت های مقابله ایی

عدم توانایی در کنار آمدن با موقعیت های دارای احساسات می تواند شاخص EQ پایین باشد. درک عواطف شدید خود یا اطرافیان، برای کسانی که از هوش هیجانی پایینی برخوردار نیستند دشوار است. این افراد برای جلوگیری از مقابله با عواقب احساسی، معمولاً از این شرایط دور می شوند. پنهان کردن احساسات واقعی آنها نیز بسیار رایج است.

 هوش هیجانی پایین

داشتن طغیان های احساسی 

توانایی تنظیم احساسات یکی از مولفه های هوش هیجانی است . افراد با EQ پایین معمولاً برای درک و کنترل احساسات خود دست و پنجه نرم می کنند. آنها ممکن است بدون اینکه بفهمند واقعاً چه احساسی دارند یا چرا اینقدر ناراحت هستند، واکنش فوری نشان دهند. در هر صورت فردی که فاقد EQ است نیز ممکن است دچار طغیان های احساسی غیرمنتظره ای شود که بیش از حد غیرقابل کنترل است. 

 هوش هیجانی پایین

عدم داشتن روابط های دوستانه

افراد با EQ پایین معمولاً دوستان نزدیک بسیار کمی دارند. این به خاطر این است که ارتباطات دوستانه نیاز به بده و بستان های متقابل، تقسیم احساسات، عطوفت و حمایت عاطفی دارد، که همه این ویژگی ها اغلب در افراد با EQ پایین وجود ندارد. در عوض، افراد با ضریب هوشی پایین اغلب به عنوان  بی احساس ظاهر می شوند.

 هوش هیجانی پایین

چرخاندن مکالمات به سمت خود

افراد با EQ پایین تمایل دارند بر گفتگو مسلط شوند. در صحبت های گروهی حتی اگر آنها سوال می کنند به نظر می رسد که به دقت گوش می دهند، اما همیشه راهی پیدا می کنند که همه چیز را به آنها برگردانند. 

 هوش هیجانی پایین

بیشتر بدانید

با توجه به مطالب مورد نظر پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «7 راه برای افزایش هوش هیجانی» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد نشانه های هوش هیجانی پایین صحبت کردیم. هوش هیجانی پایین در بسیاری از زمینه های زندگی می تواند مشکل ایجاد کند. همچنان که در این مقاله گفته شد افراد با EQ پایین دارای نشانه هایی از قبیل غافل بودن از احساسات دیگران، چرخاندن مکالمات به سمت خود، داشتن طغیان های احساسی، بی احساس رفتار کردن و ... می باشد.
با توجه به ویژگی های مطرح شده برای EQ پایین، کدام یک از آن ها را دارا هستید؟ لطفا نظرات و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

04 مهر 1400 12:14

من این تست رو انجام دادم میگه هوش هیجانیت بالاست ولی با توجه به این نشانه ها باید هوش هیجانیم پایین باشه