شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل
شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل
پست های سریالی
معماهای ساده ریاضی مدت مطالعه: 8 دقیقه
ای سنج 22 فروردین 1400 مدت مطالعه: 8 دقیقه

معماهای ساده ریاضی

معما روش بسیار مناسبی برای تمرین مغز می باشد. در این متن سعی داریم معماهای زیادی را با محتوای ریاضی برای کودکان تان انتشار دهیم. همه این معما ها ساده هستند گرچه برخی از آن ها برای کودکان آنقدر دشوار هستند که باید حتما هوش تجسمی، هوش ریاضی و توانایی حل مساله داشته باشید. لازم به ذکر است که معماهای ریاضی که آورده شده است همه با پاسخ هستند، اما به کودکان تان بگویید که برای دیدن پاسخ ها عجله نکنند چرا که باید سعی کنند ذهن خودشان را به چالش بکشانند تا توانایی و عملکرد مغزشان افزایش یابد.

 شروع معماهای ساده ریاضی

در ادامه معماهای ساده ریاضی آورده می شود. در ابتدا اول سوالات را بخوانید و به جواب آن فکر کنید و بعد دکمه + را بزنید و پاسخ را مشاهده نمایید.

معمای ریاضی 1- یک آکواریوم 300 ماهی دارد. آنها به دنبال حذف 45 ماهی خود و افزودن 80 ماهی جدید هستند. بعد از این عمل، آنها چند ماهی خواهند داشت؟

نمایش جواب

335 عدد ماهی

معمای ریاضی 2- سن پدر پوریا سه برابر سن خودش است. اگر پوریا 14 ساله باشد، پدرش چند ساله است؟ 

نمایش جواب

پدر پوریا 42 ساله است.

معمای ریاضی 3- وحید یک برادر به نام امید و یک برادر به نام سعید دارد. امید هفت ساله است. سعید 15 ساله است  سن وحید دقیقاً عددی بین سن این دو نفر است. وحید چند سال دارد؟ 

نمایش جواب

وحید 11 ساله است

معمای ریاضی 4-مریم و دوستش تینا با هم به باغ سیب می روند تا سیب بچینند. مریم شش سیب می چیند. تینا خیلی سریع سیب های خود را می چیند و در نهایت  کار خود را با دو برابر تعداد سیب مریم به پایان می رساند. تینا چند سیب چیده است؟

نمایش جواب

تینا 12 سیب برداشت

معمای ریاضی 5- خانواده سارا تصمیم می گیرند یک گردهمایی بزرگ خانوادگی برگزار کنند. آنها ضمن دعوت از همه، متوجه می شوند که جمعیت دختران خانواده آنها سه برابر پسران است. اگر نه پسر وجود داشته باشد، چند دختر وجود دارد؟

نمایش جواب

خانواده سارا دارای 27 دختر است.

معمای ریاضی 6- جمال سه نفر از دوستان خود را به خانه اش دعوت كرد. او می خواهد اسباب بازی هایش را بین هر یک از دوستانش و خودش به میزان مساوی تقسیم کند. اگر 16 اسباب بازی به همراه داشته باشد، هر شخص باید چند اسباب بازی داشته باشد؟

نمایش جواب

هر شخص باید چهار اسباب بازی بدست آورد

معمای ریاضی 7- عدد بعدی در این الگو چیست؟ 1 ، 2 ، 2 ، 4 ، 8 ، 32 ، _

نمایش جواب

عدد بعدی در الگو 256 است. هر عدد از توالی در عدد قبل از آن ضرب می شود تا عدد بعدی بدست آید.

معمای ریاضی 8- جک در آخر هفته 80 دلار از چمن زنی به دست می آورد. او دوشنبه نیمی از پول خود را صرف خرید کفش های جدیدش می کند. روز سه شنبه، وی 12 دلار صرف ناهار با دوستانش می کند. با فرض اینکه او چهارشنبه هیچ پولی خرج نکند، چقدر پول برای او باقی مانده است؟ 

نمایش جواب

 برای جک 28 دلار باقیمانده است.

معمای ریاضی 9- مربی جک شروع فصل بسکتبال را با هشت توپ بسکتبال آغاز می کند. در طول فصل، یک توپ بسکتبال سوراخ می شود و کم باد می شود. دو توپ بسکتبال گم می شوند و توپ دیگری به طور تصادفی و به اشتباه وارد توپ های تیم دیگری می شود. در پایان فصل، اگر مربی جک بخواهد دوباره هشت توپ بسکتبال داشته باشد، باید چند توپ بسکتبال بخرد؟

نمایش جواب

مربی جک باید چهار توپ بسکتبال بخرد.

معمای ریاضی 10- یک فروشگاه مواد غذایی 27 کارتن شیر را ذخیره می کند. آنها حراج می گذارند تا بتوانند حداقل یک سوم موجودی خود را بفروشند. اگر فروش موفقیت آمیز باشد، چند کارتن شیر فروخته خواهد شد؟

نمایش جواب

فروش موفق به این معنی است که فروشگاه مواد غذایی حداقل 9 کارتن شیر به فروش می رساند.

معمای ریاضی 11-سارا برای خرید شکلات تخته ای به فروشگاه می رود. قیمت شکلات تخته ای 1.50 دلار است. اگر تمام پولی که سارا با خود آورده، یک کوارتر باشد، چند کوارتر باید به صندوقدار بدهد؟

نمایش جواب

سارا باید شش پانزده سنتی به صندوقدار بدهد.

معمای ریاضی 12- با عدد 10 شروع کنید، سپس سه را از آن کم کنید. حالا پنج را به آن اضافه کنید. چه عددی در جای پاسخ قرار می گیرد؟ 

نمایش جواب

جواب 12 است ، بنابراین عدد در یکان برابر 2 است.

معمای ریاضی 13- یک مرغ هر روز دو تخم مرغ می گذارد. در پایان سه هفته، مرغ چند تخم گذاشته است؟

نمایش جواب

پس از سه هفته، مرغ 42 تخم گذاشته است.

معمای ریاضی 14- قیمت یک همبرگر و نوشابه 10 دلار است. اگر همبرگر 2 دلار بیشتر از نوشابه باشد  مبلغ هر کالا چقدر می باشد؟

نمایش جواب

قیمت نوشابه 4 دلار و قیمت همبرگر 6 دلار است.

معمای ریاضی 15- نگهبان باغ وحش، هشت جفت حیوان دارد. هر جفت دارای دو نوزاد هشتند. از میان نوزادان، چهار نوزاد به باغ وحش های دیگر فرستاده می شوند. تعداد کل حیوانات، از جمله نوزادان و بزرگسالان ، باقی مانده در باغ وحش چقدر است؟

نمایش جواب

28 حیوان در باغ وحش وجود دارد. 16 بزرگسال و 12 نوزاد.

معمای ریاضی 16- دیوید 32 دلار دارد. وی نیمی از پول خود را صرف خرید یک توپ فوتبال جدید می کند. پس از آن، او نیمی از پول باقیمانده خود را صرف خرید یک دایناسور اسباب بازی جدید می کند. چقدر از پول دیوید باقی مانده است؟

نمایش جواب

دیوید پس از خرید خود، 8 دلار دارد.

معمای ریاضی 17- توالی اعداد حاوی اعداد 1 ، 8 ، 15 ، _ ، 29 و 36 است. شماره نوشته نشده چند است؟

نمایش جواب

شماره گمشده 22 است. اعداد در توالی هر بار هفت عدد افزایش می یابند.

معمای ریاضی 18- سارا و مادرش ساعت 2 بعد از ظهر به فروشگاه مواد غذایی می روند. آنها پس از تهیه مواد غذایی خود، 30 دقیقه دیگر را در خشکشویی که مغازه ی کناری بود و 20 دقیقه دیگر را در بانک همان منطقه سپری می کنند. فرض کنید 10 دقیقه تا رسیدن به فروشگاه مواد غذایی زمان لازم است و هیچ زمان اضافی در ماشین برای رسیدن به فروشگاه های دیگر وجود ندارد. اگر سارا و مادرش ساعت 4:20 بعد از ظهر به خانه برسند، چه مدت زمان خود را در مغازه های مواد غذایی صرف کرده اند؟

نمایش جواب

آنها 70 دقیقه یا یک ساعت و 10 دقیقه را در فروشگاه مواد غذایی گذراندند. بخاطر داشته باشید که اگر رانندگی به فروشگاه مواد غذایی 10 دقیقه طول بکشد، 10 دقیقه نیز بازگشت به خانه زمان می برد.

معمای ریاضی 19- جک قصد دارد هر روز نیم مایل بدود تا ورزش كند. اگر او این کار را به مدت دو هفته انجام دهد ، کلاً چه میزان مسافتی خواهد دوید؟

نمایش جواب

در پایان دو هفته، هفت مایل می دوید.

معمای ریاضی 20- مایکل می خواهد یک کیسه چیپس بخرد که قیمت آن 2.75 دلار است، اما تنها چند سکه به همراه دارد. اگر مایکل سه کوراتر، پنج سکه ده سنتی و نه پنج سنتی داشته باشد، آیا پول کافی برای خرید چیپس دارد؟

نمایش جواب

از آنجا که پول خوردی که مایکل به همراه دارد تنها به 1.70 دلار می رسد ، پول کافی برای خرید چیپس ها ندارد.

معمای ریاضی 21- پنج دوست با هم صبحانه می خورند و تمام پنکیک ها را می خورند. لیزا سه، کودی پنج، گریفین دو، تانیا چهار و مت یک پنکیک می خورند. تعداد پنکیک های خورده شده به طور متوسط چقدر است و چه کسی بیشترین تعداد را می خورد؟ 

نمایش جواب

تعداد پنکیک خورده به طور متوسط ​​سه عدد پنکیک خورده شده توسط لیزا است.

معمای ریاضی 22- من به عددی بین 10 تا 20 فکر می کنم. این عدد بر 3 قابل تقسیم است، اما بر دو قابل تقسیم نیست. به چه شماره ای فکر می کنم؟

نمایش جواب

من به شماره 15 فکر می کنم.

معمای ریاضی 23- سن جان نصف سن خواهرش است. سن وی مضربی از دو است. خواهرش کمتر از 20 سال سن دارد. اگر جان بیش از هفت سال داشته باشد اما کمتر از 11 سال باشد، خواهرش چند ساله است؟

نمایش جواب

خواهر جان 16 ساله است.

معمای ریاضی 24- مرد بستنی فروش روز را با 20 بستنی قیفی شروع می کند. ساعت 10:00 صبح، او دو بستنی می فروشد. ساعت 11:00، او سه بستنی دیگر را می فروشد. در ساعت 13:00، او دو برابر آنچه را که در ساعت 10:00 و 11:00 فروخته است، به فروش می رساند. چند بستنی قیفی برای او باقی مانده است؟

نمایش جواب

مرد بستنی فروش پنج بستنی دارد.

معمای ریاضی 25- شماره بعدی در الگوی زیر چند است؟ 3 ، 9 ، 27 ، 81 ، _

نمایش جواب

عدد بعدی در الگو 243 است (هر عدد در 3 ضرب می شود تا عدد بعدی بدست آید.)

معمای تصویری ویژه 1
لطفاً به تصویر زیر با دقت نگاه کنید و بگوید اسم چه کشوری را در این تصویر مشاهده می کنید؟ پاسخ خود را در کامنت قرار دهید.
 

معمای ریاضی 26- سارا باید تمام سوالات مربوط به تکالیف مدرسه خود را قبل از شام در ساعت 6 عصر انجام دهد. اگر تکالیف خود را در ساعت 4 بعد از ظهر شروع می کند و 30 سوال داشته باشد، اگر قصد داشته باشد سر برنامه تکالیف خود را تمام کند، مدت زمان پاسخ به هر سوال چقدر خواهد بود؟ 

نمایش جواب

هر سوال باید چهار دقیقه طول بکشد.

معمای ریاضی 27- قیمت یک چوب و دستکش بیس بال جدید 30 دلار است. اگر هزینه چوب بیس بال دو برابر هزینه دستکش باشد، قیمت هر کدام چقدر است؟

نمایش جواب

قیمت چوب بیسبال 20 دلار و دستکش 10 دلار است.

معمای ریاضی 28- قفل توسط یک عدد باز می شود. یادداشت پشت قفل می گوید برای یافتن عدد باید اختلاف 350 تا 146 را حل کنید و از عدد دهگان مقدار بدست آمده استفاده کنید. چه شماره ای قفل را باز خواهد کرد؟ 

نمایش جواب

جواب معادله 204 است، بنابراین عددی که قفل را باز می کند صفر است.

معمای ریاضی 29- سن سهیل یک سوم سن مادرش است. اگر سن مادر سهیل بین 31 تا 34 سال باشد و سن سهیل یک عدد کامل باشد، او چند سال دارد؟

نمایش جواب

سهیل 11 ساله است. مادرش 33 ساله است.

معمای ریاضی 30- جک مقاله خود را از روز دوشنبه آغاز می کند و می خواهد آن را تا پایان روز جمعه به پایان برسد. اگر مقاله جک500 کلمه باشد و او هر روز 120 کلمه بنویسد، آیا نوشتن مقاله خود را به موقع تمام خواهد کرد؟

نمایش جواب

بله، جک مقاله خود را به موقع به پایان می رساند. با سرعت 120 کلمه در روز، لری می تواند تا جمعه 600 کلمه بنویسد، که برای مقاله او بیش از حد کافی است.

معمای ریاضی 31- من به یک عدد بین 15 تا 30 فکر می کنم. این عدد در یکان و دهگان خود عدد 2 ندارد. مضربی از چهار است. به چه شماره ای فکر می کنم؟

نمایش جواب

من به شماره 16 فکر می کنم.

معمای ریاضی 32- آیریس و دالیا می خواهند بدانند چه کسی می تواند بیشترین فاصله را در میله های میمون داشته باشد. آیریس نیمی از میله های میمون را تمام می کند، در حالی که دالیا شش میله میمون را به پایان می رساند. اگر 10 میله میمون وجود داشته باشد، چه کسی بیشترین فاصله را داشته است؟

نمایش جواب

دالیا تعداد میمون های بیشتری نسبت به آیریس به پایان رساند.

معمای ریاضی 33- والت 20 دلار دارد. او روز سه شنبه 5 دلار کنار می گذارد و آن را به هیچ عنوان خرج نمی کند. سپس والت روز چهارشنبه 11 دلار خرج می کند. روز پنجشنبه، او نیمی از پولی را که برایش باقی مانده است، خرج می کند. چقدر پول برای والت در روز جمعه باقی مانده است؟

نمایش جواب

روز جمعه ، 7 دلار برای والت باقی مانده است. این مبلغ 5 دلاری است که وی در روز سه شنبه پس انداز کرد به علاوه 2 دلاری که روز پنجشنبه خرج نکرد.

معمای ریاضی 34- یاسمین 20 دقیقه را به تکالیف ریاضی ، 30 دقیقه را برای خواندن تکالیف و 15 دقیقه را به تکالیف واژگان خود اختصاص می دهد. اگر او ساعت 3:30 بعد از ظهرشروع به انجام تکالیف خود کند، چه ساعتی تمام تکالیف خود را تمام می کند؟  

نمایش جواب

یاسمین تمام تکالیف خود را در ساعت 4:35 بعدازظهر به پایان رساند

معمای ریاضی 35- شماره نانوشته در این الگو چیست؟ 32 ، 16 ، _ ، 4 ، 2 ، 1

نمایش جواب

شماره گمشده در الگو 8 است. (هر عدد از توالی تقسیم بر دو می شود تا عدد بعدی بدست آید.)

معمای ریاضی 36- سعید در حال ساخت یک کشتی موشکی مدل است. طبق دستورالعمل های موجود در جعبه، ساخت کشتی موشکی 40 دقیقه طول می کشد. اگر سعید ساعت 1:30 بعدازظهر شروع به درست کردن کشتی موشک کند اما در ساعت 2:15 بعد از ظهر تمرین فوتبال داشته باشد، آیا وقت کافی در اختیار خواهد داشت که ساخت کشتی موشکی را به پایان برساند؟

نمایش جواب

سعید ساخت موشک را در 2:10 بعد از ظهر به پایان می رساند، این بدان معنی است که او قبل از تمرین فوتبال زمان کافی برای تکمیل آن خواهد داشت.

معمای ریاضی 37- قیمت پاپ کورن و نوشابه در این سینما 21 دلار است. اگرهزینه پاپ کورن 5 دلار بیشتر از نوشابه باشد، قیمت پاپ کورن و نوشابه چقدر است؟

نمایش جواب

قیمت پاپ کورن 13 دلار و قیمت نوشابه 8 دلار می باشد.

معمای ریاضی 38- یعقوب و ایزابل با هم به خرید می روند. آنها از فروشگاه کفش شروع می کنند و 25 دقیقه را در آنجا می گذرانند. سپس، آنها ژاکت ها را می بینند و 15 دقیقه وقت صرف آنها می کنند. در آخر، آنها 30 دقیقه را صرف خرید پیراهن می کنند. اگر ساعت 4:55 بعد از ظهر از آخرین فروشگاه خارج شوند، چه ساعتی خرید را شروع کرده اند؟ فرض کنید هیچ زمانی برای رفت و آمد بین فروشگاه ها صرف نشده است.

نمایش جواب

ژاکوب و ایزابل در ساعت 3:45 بعد از ظهر شروع به خرید کردند.

معمای ریاضی 39- خواهر ترایوون چهار سال بزرگتر از او به اضافه نیمی از سن او است. اگر خواهر ترایوون 10 ساله باشد، ترایوون چند ساله است؟

نمایش جواب

ترایویون چهار ساله است.

معمای ریاضی 40- تعداد معینی مرغ در یک قفس وجود دارد. تعداد مرغ ها کمتر از 15، اما بیشتر از 10 است. عدد مضربی از 2 است. این عدد مضربی از 7 نیست. چند مرغ در قفس وجود دارد؟

نمایش جواب

در مرغ داری  12 مرغ وجود دارد.

معمای ریاضی 41- یک دامدار 19 گوسفند در قلمرو خود دارد. در یک لحظه، یک طوفان عظیم اتفاق می افتد و  هفت گوسفند فرار می کنند. برای دامدار چه تعداد گوسفند باقی مانده است؟

نمایش جواب

هفت گوسفند. زمانی که هفت گوسفند فرار کند، نشان می دهد که تنها این تعداد باقی مانده اند.

معمای ریاضی 42- دم دست ترین کمد جوراب شما شامل 18 جوراب سفید و 18 جوراب آبی است. دوست دارید چه زمانی برای دسترسی به کمد خود صرف کنید و یک جوراب بیرون بیاورید تا یک جفت هماهنگ جوراب داشته باشید؟

نمایش جواب

 در مرتبه سوم، یک جوراب سفید یا آبی خواهید یافت تا در یکی از دو مورد دیگری که اخیراً برداشته اید، متناسب است.

معمای ریاضی 43- شما دانه های آفتابگردان را در حیاط پشتی خود کاشته اید. به طور مداوم، مقدار پوشش گیاهی کپی می شود. به احتمال زیاد پنجاه و دو روز طول می کشد تا پوشش گیاهی گلخانه را پر کند، چند روز طول می کشد تا آنها قسمت بزرگی از گلخانه را پر کنند؟

نمایش جواب

ممکن است پنجاه و یک روز طول بکشد. به احتمال زیاد که دامنه پوشش گیاهی هر روز کپی می شود، قسمت بزرگی از چمن ممکن است زودتر از روز 51 ام تمام شود.

معمای ریاضی 44- وقتی اشلی 15 ساله شد، مادرش 37 ساله بود. در حال حاضر، سن مادر او دو برابر سن او است. اشلی چند ساله است؟

نمایش جواب

اشلی 22 ساله است. مادرش 22 سال بیشتر دارد، بنابراین وقتی اشلی 22 ساله است، در حال حاضر 50٪ از سن مادرش است.

معمای تصویری ویژه 2

لطفاً به تصویر زیر با دقت نگاه کنید و بگوید چه کلمه ای را در این تصویر مشاهده می کنید؟ پاسخ خود را در کامنت قرار دهید.

 

معمای ریاضی 45- شخصی 10000 ریال پول داشت، می خواست با آن سیب و پرتقال و انار بخرد. اگر سیب دانه ای 100 ریال و انار دانه ای 50 ریال و قیمت هر 10 عدد پرتقال 1000 ریال باشد، او از هریک از میوه ها چه تعدادی می تواند بخرد؟

نمایش جواب

39 عدد سیب، 2عدد انار و 60 عذذ پرتقال
زیرا قیمت یک پرتقال 1000/10=100
قیمت سیب ها 39*100=3900
قیمت پرتقالها 60*100=6000
قیمت انارها 2*50=100
3900+6000+100=10000

معمای ریاضی 46- هشت عدد 8 را طوری با چهار عمل اصلی به یکدیگر بپیوندید، که عدد 1000 به دست آید.

نمایش جواب

8+8+8+88+888=1000

معمای ریاضی 47- حجم کدام یک از عناصر زیر بیشتر است؟
یک کیلو پنبه، یک کیلو کاه، یک کیلو نخ، یک کیلو پَر، یک کیلو پَشم، یک کیلو مو، یک کیلو خامه

نمایش جواب

یک کیلو پنبه

معمای ریاضی 48- ده سکه را در سه لیوان طوری تقسیم کنید، که تعداد سکه ها در هر لیوان فرد باشد.

نمایش جواب

نخست در لیوان اول 5 سکه ، در لیوان دوم 2 سکه و در لیوان سوم نیز سه سکه می گذاریم. آنگاه لیوان سوم را در لیوان دوم قرار می دهیم. در این صورت لیوان اول 5 سکه، لیوان دوم 5 سکه  و لیوان سوم نیز سه سکه دارد.

معمای ریاضی 49- عدد 50 را بر 1/2 تقسیم کنیدو عدد سه را به آن اضافه کنید. نتیجه چیست؟

نمایش جواب

100+3=103

معمای ریاضی 50- یک نفر داخل باغ می شود، دو نفر از درخت بالا می روند، 100 نفر می چینند، سی و دو نفر می خورند و یک نفر سیر می شود، منظور چیست؟

نمایش جواب

آن یک نفر که وارد باغ می شود، دست است که وارد سفره می شود. دو نفری که از درخت بالا می روند، دو انگشتی هستند که قاشق یا چنگال را می گیرند. آن 10 نفری که می چینند، انگشتانِ دست هستند. سی و دو نفر که می خورند، سی و دو دندان انسان هستند و آن یک نفر که سیر می شود، خودِ ما هستیم.

جمع بندی ای سنج

در این پست تعدادی معمای ساده با محتوای ریاضی گردآوری کرده ایم. از این به بعد می خواهیم تعداد بیشتری از این معماها آماده کنیم. همچنان که ذکر شد حتما قبل از دیدن پاسخ ها سعی کنید ذهنتان را درگیر کنید. استفاده از معماهای گوناگون باعث می شود که در بلند مدت عملکرد مغزتان افزایش پیدا کند. .
شما هم می توانید در کامنت ها، با گفتن معماهای ریاضی چالش برانگیز، ذهن کاربران ای سنج را درگیر کنید.
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
08 خرداد 1400 00:41

جواب معمای تصویری ویژه یک می شود فرانسه جواب معمای تصویری ویژه دو می شود افتخار