تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
ارتباط بین درمانگر و بیمار مدت مطالعه: 6 دقیقه
ای سنج 18 تیر 1400 مدت مطالعه: 6 دقیقه

ارتباط بین درمانگر و بیمار

در این مقاله می خواهیم نکاتی را در مورد ارتباط بین درمانگر و بیمار مطرح کنیم. اگر به دنبال درمان اعتیاد یا سایر اختلالات سلامت روان هستید، ممکن است روند درمانی دلهره آور باشد.

به همین خاطر در ادامه می خواهیم براساس فهرست مطالب زیر نکات لازم را مطرح کنیم:

فهرست مطالب

افکار و سوالات درونی بیمار

در مورد تجربه درمانی و درمانگر خود فکر و سوال زیادی داشته باشید. ممکن است از خود بپرسید:

آیا من درمانگر خود را دوست خواهم داشت؟
نظر درمانگر من درباره من چیست؟
اگر درمان جواب نداد چه کار باید کنم؟
چه احساسی خواهد داشت که تاریک ترین اسرار زندگیم را برای یک غریبه کاملاً افشا کنم؟

اینها برخی از افکار و سوالات رایج است که بسیاری از ما هنگام شروع درمان با آن ها روبرو می شویم.

به اشتراک گذاشتن جزئیات صمیمی در مورد زندگی خود با شخصی که نمی شناسید می تواند دلهره آور و تهاجمی به نظر برسد.

این "چه می شود اگر" های ناشناخته و ترس درونی از ملاقات با یک درمانگر ممکن است یکی از موانع بالقوه سر راه درمان برای کمک گرفتن باشد.

15 نکته ای که درمانگر شما می خواهد که شما آن ها را بدانید

منظور از درمانگر شخصی است كه شما را راهنمایی كرده و به شما كمك كنند تا بر اعتیاد، اختلالات بهداشت روانی یا عوامل استرس زای زندگی كه با آن دست و پنجه نرم می كنید، غلبه كنید.

درمانگران طرف شما هستند و آن ها می خواهند شما بهتر شوید. با این اوصاف، در اینجا لیستی از 15 نکته ای که درمانگر شما می خواهد بدانید وجود دارد.

شما باید برای رفاه حال خود کمک بخواهید

درمان در مورد شماست نه درمانگر. اعتراف به این که در تلاش هستید و به کمک احتیاج دارید اولین قدم است. یافتن یک درمانگر و نشان دادن راه  مرحله دوم است.

با این حال، شما فقط نمی توانید حرکات را دنبال کنید. شما باید یک سری کارها انجام دهید، که شامل موارد زیر است:
آسیب پذیر بودن
انعطاف پذیر بودن
صداقت
درگیر کردن فعالانه خود در روند درمان

درمانگر شما می داند که چه زمانی مشکل شما عود می کند

اگر به دنبال درمان اعتیاد هستید، باید به خاطر داشته باشید که اصرارها، ولع ها و عودها بخشی از واقعیت بهبودی شما هستند. همه ی افراد عود را تجربه نمی کنند ولی ممکن است عده ای تجربه تاریک عود را داشته باشید.

اکثر درمانگران معمولاً می دانند که آیا بیماری شما عود کرده است یا اینکه درباره استفاده از داروها از رفتارها، زبان بدن و الگوهای صورت خود دروغ می گویید.

دروغ گفتن به درمانگر نه به شما کمک می کند و نه به درمانگر شما کمک می کند. بنابراین مهم است که در مورد اصرارها، هوس ها و عودهایتان صادق باشید.

  رازداری همه چیز است و خیلی مهم می باشد

طبق قانون، درمانگران موظف هستند هر آنچه راجع به آن صحبت می کنید محرمانه نگه دارند. آن ها در مهمانی های شام داستان شما را برای دوستان تعریف نمی کنند و در مورد شما با همسرشان صحبت نخواهند کرد.

شغل آن ها و زندگی شما کاملاً از زندگی شغلی و شخصی آن ها جداست. پس نگران نباشید. هر آنچه با درمانگر خود در میان می گذارید در دیوار اتاق درمان باقی می ماند و عمیق ترین نگرانی های شما هرگز به گوش دنیا نمی رسد.

درمانگر شما قبلاً همه ی این موارد را شنیده است:

درمانگران با طیف گسترده ای از مراجعه کنندگان، رفتارها، مشکلات خانوادگی، امور خارج از ازدواج، اعتیاد و نگرانی های بهداشت روانی روبرو هستند. رفتارهای گذشته، مبارزات فعلی و رازهای شما نباید درمانگر شما را شوکه کند زیرا احتمالاً با بسیاری از سناریوهای مشابه سر و کار داشته است.

درمانگران باتجربه همه این موارد را دیده اند. با این اوصاف، مهم است که به دنبال یک درمانگر باشید که در زمینه های درمانی خاص آموزش دیده است و اختلال شما را درمان می کند.

به عنوان مثال، اگر سابقه تروما دارید، به دنبال یک درمانگر باشید که سابقه فعالیت در انواع مختلف تروما درمانی را داشته باشد.

 کار درمانگر شما این نیست که با شما موافق باشد

درمانگر شما برای شنیدن و راهنمایی شما و ارائه نظر تخصصی در آنجا است. درمانگر شما دوست شما نیست و همچنین آن ها مجبور نیستند با نظرات شما موافقت کنند.

اگر به دنبال تقویت مثبت از طرف درمانگر خود هستید، ممکن است آن را پیدا نکنید.

درمانگر شما ممکن است با رفتارها و الگوهای فکری شما موافقت نکند اما شما را بطور مداوم گوش داده و راهنمایی می کند تا بتوانید عادت های سالم مقابله ای را ایجاد کرده و یک بسته ابزاری را در نظر بگیرید که می تواند در آینده به شما کمک کند.

یافتن یک درمانگر مناسب ممکن است از آنچه فکر می کنید دشوارتر باشد

ممکن است چندین جلسه درمانی طول بکشد تا متوجه شوید که شرایط مناسبی وجود ندارد. شاید شما و درمانگر نتوانید با هم رابطه برقرار کنید، یا شاید احساس راحتی نکنید. این اشکالی ندارد زیرا ممکن است قبل از یافتن تناسب مناسب، مراجعه به چند درمانگر مختلف انجام شود.

شما می خواهید یک درمانگر داشته باشید که با او احساس راحتی کنید و بتوانید با او ارتباط برقرار کنید.

اختصاص دادن زمان برای تحقیق و ملاقات با درمانگران مختلف در منطقه خود قبل از تعهد کامل، ممکن است راهی صحیح باشد که باید در هنگام شروع درمان داشته باشید.

توجه

 درمانگران می دانند که تناسب و سازگاری خوب چقدر مهم است و بنابراین اگر فکر کنید این درمانگر بهترین انتخاب شما نیست، آزرده نمی شوند. در واقع، بسیاری از درمانگران شما را به درمانگر دیگری ارجاع می دهند که ممکن است مناسب شما باشد.

آن ها ممکن است جواب همه ی سوالات شما را نداشته باشند

درمانگران برای راهنمایی و کمک به شما در کشف عوامل اصلی مشکلاتتان آموزش دیده اند. آن ها می خواهند ببینند که شما بهتر می شوید و خوشحال می شوید، اما ممکن است همه پاسخ ها را برای "چرا من چنین احساسی ندارم" نداشته باشند.

یا "چرا این اتفاق برای من افتاد؟" آن ها ممکن است نتوانند پاسخ دهند که چرا شما در گذشته چنین واقعه آسیب زایی را تحمل کرده اید یا چرا علیرغم روند موفقیت آمیز بهبودی، همچنان الگوهای تفکر منفی دارید.

مراجعه به روانشناس حتما به این معنی نیست که شما مشکلاتی دارید

درمان چیز خوبی است. درمان برای سلامتی است و به این معنی است که شما برای بهتر شدن به خود اهمیت می دهید.

هنوز هم برخی از موارد منفی در ارتباط با برچسب درمان وجود دارد، اما افراد زیادی برای گرفتن راهنمایی در زندگی شخصی خود در جلسات درمان شرکت می کنند.

شرکت در درمان یک روش سالم  برای تبدیل شدن به یک فرد بهتر است.

به احتمال زیاد قبل از بهتر شدن احساس بدتری خواهید داشت

به اشتراک گذاشتن احساسات دفن شده، عمیق ترین مبارزات و تجربیات آسیب زای گذشته می تواند احساس آسیب پذیری در شما ایجاد کند، که اغلب می تواند برخی احساسات منفی عمیق را در شما برانگیزد و کشف کند.

ممکن است خود را گریان و مضطرب ببینید، اما صحبت در مورد این موارد شبیه چیزی مانند یک زخم باز است. با این حال، باز کردن و تمیز کردن زخم ها برای بهبودی ایمن مهم است.

اگرچه صحبت در مورد مشکلات شما ممکن است در ابتدا دردناک باشد، اما در مدت زمان کمی احساس بهتری خواهید داشت.

درمانگر به شما نمی گوید که چه کاری باید انجام دهید

منظور از درمانگران این است که به شما گوش دهند و به شما در کشف عوامل محرک عمیق کمک کنند. آن ها برای راهنمایی شما آنجا هستند اما آنجا نیستند تا به شما بگویند چگونه زندگی خود را ادامه دهید.

یک درمانگر خوب به شما قدرت تصمیم گیری سالم را می دهد و امیدوارم ابزار مناسبی برای نحوه برخورد با احساسات و کنترل اعمال خود به شما ارائه دهد. با این حال، مسئولیت انتخاب برای شما بر عهده آنان نیست.

اعتیاد یا اختلال بهداشت روانی شما انتخاب شما نبوده است

شما یک روز صبح بیدار نشدید و تصمیم نگرفتید که می خواهید به قرص های درد یا الکل اعتیاد پیدا کنید یا با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم کنید.

اعتیاد و اختلالات بهداشت روان عوامل مستعد کننده زیادی دارند که از کنترل شما خارج هستند.

بله، انتخاب اولیه برای استفاده از مواد مخدر با خود شما بود، اما بسیاری از اعتیاد ها هنگامی اتفاق می افتد که افراد برای تسکین درد عمیق خود به مواد مخدر روی می آورند.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا یک فرد دچار اعتیاد شده است

درمانگران معمولاً پس از گذراندن مدتی با مراجع خود، اختلالات اساسی مشترک را کشف می کنند. افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند اغلب با ترومای زمینه ای یا اختلالات بهداشت روان همزمان مانند افسردگی، اضطراب و اختلال دو قطبی روبرو هستند. 

بسیاری از افراد بدون اینکه بدانند که اعتیاد در حال تولید و رو به رشد است، به مواد مخدر یا الکل متوسل می شوند تا احساسات خود را در ارتباط با آسیب های گذشته، غم، افسردگی یا استرس بپوشانند.

افراد تا زمانی که به دنبال درمان اعتیاد خود نباشند و درمانگر شروع به کشف گذشته های دشوار او  که توسط مواد مخدر و الکل پوشانده شده بودند نکند، این عوامل اصلی را کشف نخواهد کرد.

اضطراب با عملکرد بالا نه مولد است و نه سالم

بسیاری از افراد با اضطراب عملکرد بالا احساس می کنند می توانند آن را پنهان کنند یا از آن به نفع خود استفاده کنند.

ساعات طولانی تر کار کردن، تلاش برای رسیدن به کمال گرایی، چند وظیفه ای بودن، حفظ یک برنامه سخت، بسیار منظم و افزایش اعتماد به نفس همه می توانند از نظر کیفیت عالی باشند؛ با گذشت زمان این ویژگی های اضطرابی با عملکرد بالا نظر شما را به خود جلب می کند.

اضطراب شما منطقی نیست

معمولاً اضطراب یک واکنش طبیعی، معقول در برابر ماشه یا رویدادی خطرناک و غیر منطقی است.

با این حال، افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی دارای سیستم هشدار داخلی معیوب هستند، به این معنی که در موقعیت های غیر تهدیدآمیز اضطراب غیر منطقی خواهند داشت.

محیط شما می تواند محرک اضطراب شما باشد

شاید شما در یک دفتر شلوغ کار می کنید، هر روز ساعت ها در ترافیک می نشینید، زمان زیادی را در خانه می نشینید یا در معرض شرایط استرس زا قرار دارید.

محیط شما می تواند به اضطراب شما دامن بزند و ممکن است تا زمانی که محیط خود را تغییر ندهید متوجه آن نشوید، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد.

اضطراب افراد با هم متفاوت است

شما یک فرد منحصر به فرد هستید و بنابراین اضطراب شما به گونه ای بروز می کند که در مقایسه با دیگران متفاوت است. علائم و نشانه ها، عوامل محرک و روش های درمانی شما با همسایه، همکار یا دوست شما متفاوت خواهد بود.

در نتیجه، مهم است که هنگام مقایسه با اضطراب، از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله سعی شد نکاتی در ارتباط با درمانگر و بیمار مطرح شود. در حالی که هر رابطه درمانگر و بیمار منحصر به فرد است، هدف اصلی یک درمانگر این است که به شما در بهبود رفاه عمومی کمک کند.

با این حال، برای کسب پیشرفت، باید مایل باشید که برای انجام مراحل درمانی وقت و تلاش زیادی صرف کنید.

اگر به دنبال یک درمانگر هستید، حتماً به دنبال شخصی بروید که احساس می کنید با او ارتباط خوبی دارید و به یاد داشته باشید که نیازهای خود را در اولویت قرار دهید.

آیا نکات مطرح شده در ارتباط بین درمانگر و بیمار برای شما مفید واقع شد؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

ماری جوانا یا گل چیست | آیا فوایدی هم دارد؟
مهرطلبی چیست | ویژگی‌های افراد مهرطلب
رفتار مناسب با کودک لجباز چیست؟
علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟
انواع اعتماد به نفس کدام است | بهترین نوع اعتماد به نفس
تفاوت خشم و پرخاشگری چیست؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید