تست MBTI با تفسیر پیشرفته بصورت رایگان منتشر شد.

تست MBTI با تفسیر پیشرفته بصورت رایگان منتشر شد.

تست MBTI با تفسیر پیشرفته بصورت رایگان منتشر شد. تست MBTI با تفسیر پیشرفته بصورت رایگان منتشر شد.
پست وبلاگی
فرمول موفقیت چیست؟ و چطور باید به آن دست یافت؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 17 آذر 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

فرمول موفقیت چیست؟ و چطور باید به آن دست یافت؟

آیا شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که فکر می کنید، موفقیت فرمول خاصی دارد؟ اگر فکر می کنید موفقیت فرمول دارد، پس با دنبال کردن فرمول موفقیت می توانید، موفقیت خود را تضمین کنید، چرا که فرمول به معنای یک چیز ثابت شده می باشد.

هرکدام از ما انسان ها در زندگی خود، اهدافی داریم که دوست داریم به آن ها برسیم؛ مثلا، یک دانش آموز دبیرستانی، تمایل به شرکت در دانشگاه دارد یا یک کارآفرین دوست دارد، یک شغل برای دیگران ایجاد کند، یا آشپزی که دوست دارد یک رستوران بزرگ داشته باشد.

اما آیا دوست دارید، فرمول موفقیت در هر کدام از این موارد را بدانید؟ فرمول موفقیت یک فرمول ساده اما در عین حال پیچیده است و نیاز به تلاش و پشتکار دارد.

در این مقاله قرار است در مورد فرمول موفقیت و نحوه دستیابی به آن در زندگی  صحبت کنیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

فرمول موفقیت چیست؟

اگر به دنبال دانستن فرمول موفقیت و به کار بردن آن در زندگی هستید، باید بگوییم، فرمول موفقیت، از اهداف به علاوه عادات تشکیل شده است. حال اهداف به علاوه عادات یعنی چه؟

یعنی فردی موفق است که، برای خود اهدافی را تعیین کند و برای رسیدن به این اهداف عادات مناسبی را در خود به وجود بیاورد و طبق این عادات عمل کند.

اهداف و عادات دو متغیر اصلی در فرمول موفقیت می باشند. اگر شما برای زندگی خود اهدافی را تعیین کنید، این اهداف به زندگی شما جهت می دهد و منجر به تمرکز بیشتر می شود.

همچنین داشتن عادات مناسب و سودمند در داشتن نظم ذهنی به شما کمک می کنند و مسلم است اگر فردی نظم ذهنی داشته باشد، رسیدن به اهداف برایش آسان تر است.

اگر هر کدام از این متغیر ها را از فرمول موفقیت حذف کنیم، موفقیت حاصل نمی شود و بالعکس اگر هرکدام از این متغیر ها را در زندگی خود بهبود ببخشیم، میزان موفقیت خودمان را بهبود می بخشیم.

هدف گذاری کنید

اهداف شما باید به صورت آگاهانه انتخاب شوند و توجه و تمرکز شما را در طولانی مدت به خود جلب کنند. برای دستیابی بهتر به اهداف، برای خود انگیزه ایجاد کنید. متخصصان یک شیوه جدید برای هدف گذاری تعریف کرده اند و این شیوه به روش SMART معروف است؛ روش SMART به ما چه می گوید؟

S  یا اهداف خاص؛ اهدافی هستند که خاص و موثر می باشند و شما را در رسیدن به اهداف کمک می کنند.

M یا قابل اندازه گیری؛ در هدف گذاری باید اهدافی را تعیین کنید که قابل مشاهده و اندازه گیری باشند تا بتوانید میزان پیشرفت خود را اندازه بگیرید.

A یا قابل دستیابی؛ یک هدف خوب، هدفی است که قابل دستیابی باشد و ارزش صرف وقت و هزینه را داشته باشد.

R یا واقع بینانه؛ یک هدف درست، واقع بینانه و شما توانایی کافی برای انجام آن را دارید.

T  یا محدودیت زمانی؛ هدفی موثر است که بازه زمانی مشخص برای شروع و دستیابی به آن داشته باشد.

مثال کاربردی

شما به عنوان یک دانش آموز دبیرستانی، پس از اتمام دبیرستان قصد شرکت در دانشگاه را دارید؛ پس شرکت در دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه یک هدف موثر، واقع بینانه و قابل دستیابی است که شما می توانید برای آن تلاش کنید و میزان پیشرفت خودتان را در این زمینه مشاهده کنید و همچنین یک مدت چهار ساله برای آن در نظر می گیرید.

عادات مناسب در خود ایجاد کنید

عادات مجموعه ای از الگوهای رفتاری هستند؛ عادات منجر به انجام اعمال در موقعیت های متفاوت می شود. به بیان دیگر، عادات مجموعه رفتاری است که بدون فکر اما آگاهانه انجام می شود!

طبق بررسی های متخصصان، هشتاد درصد از رفتارها ما به صورت ناخودآگاه انجام می شوند و این به معنای عادت است. پس، بعد از اینکه هدف گذاری کردید، یک سری عادات حمایتی در خود ایجاد کنید.

توجه:در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید.

فرمول موفقیت

چرا عادات در رسیدن به موفقیت تاثیر دارند؟

عادات ما به دو دسته ی مثبت و منفی تقسیم می شود؛ عادات مثبت، مانند برقراری نظم در خانه و محل کار و برخی عادات منفی مانند به تعویق انداختن کارها در موفقیت ما تاثیر به سزایی دارد.

ما انسان ها زمانی که تحت استرس شدید قرار می گیریم، رفتار های عادی ما خیلی بیشتر خودشان را نشان می دهند.

بنابراین، اگر عادت خوب داشته باشیم و عادات منفی خود را ترک کنیم، حتی اگر هیچ چیزی طبق برنامه پیش نرود، باز هم در مسیر موفقیت باقی می مانیم.

برای اینکه یک عادت مثبت در خودمان ایجاد کنیم و از عادات منفی دوری کنیم، لازم است که یک رفتار مثبت را دائما تمرین کنیم و این رفتار را جایگزین رفتار قدیمی خود کنیم.

بیشتر بدانید

طبق بررسی متخصصان، ایجاد یک عادت جدید یا حذف یک عادت منفی قدیمی، حدودا 21 روز زمان می برد.

چرا اهداف در رسیدن به موفقیت تاثیر دارد؟

شما به راحتی می توانید هدف گذاری کنید و اهداف خود را به برنامه های عملی تبدیل کنید؛ برای این کار آرزو های خود را به اهداف کوچک تر تقسیم کنید و برای رسیدن به آن ها تلاش کنید.

رسیدن به اهداف کوچکتر شما را به اهداف بزرگتان نزدیک می کند. بنابراین، از دیدگاه علم روانشناسی، هدف گذاری یکی از عوامل مهم در فرمول موفقیت است.

دیگر فرمول های مهم موفقیت

طبق بررسی های صورت گرفته، چند مولفه های مهم در فرمول موفقیت جای میگیرد، این مولفه ها به صورت کلی عبارت اند از:

تلاش و پشتکار
اراده
برنامه ریزی
مدیریت زمان
برقراری روابط مثبت با دیگران
نوآوری و خلاقیت
داشتن انگیزه درونی
انجام کار به صورت گروهی
تصویر سازی ذهنی و ترسیم اهداف به صورت ذهنی
ساختار شکنی 
تاثیر گذاری بر اجتماع
تسلیم نشدن
غلبه بر ترس
و ....

توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجارا کلیک کنید.

فرمول موفقیت

فرمول موفقیت انیشتین

جمله ای منسوب به انیشتین در مورد فرمول موفقیت وجود دارد؛ انیشیتن معتقد است، فرمول موفقیت متشکل از اشتیاق زیاد شما برای موفق شدن و ترس کمتر از شکست خوردن می باشد.

طبق بررسی های انجام شده بر سخنان انیشتین به این نکته رسیده ایم که فرمول موفقیت متشکل از موارد زیر می باشد:

کنجکاوی
پشتکار
توجه و تمرکز بر لحظه
رویاپردازی
در زمان حال زندگی کردن
کسب دانش و تجربه
انتظار نتیجه ی متناسب بر اساس میزان تلاش
و ...

معرفی کتاب

 آلبرت لزلو بارباراسی، در سال 2018 کتابی تحت عنوان «فرمول قوانین جهانی موفقیت» نوشته است. در این کتاب در مورد فرمول های موفقیت و دستیابی به موفقیت مطالب مفیدی نوشته شده است.

فرمول موفقیت از نگاه افراد موفق

اپرا وینفری؛ که یک فرد آمریکایی موفق در حوزه رسانه می باشد، معتقد است، برای موفقیت در هر کاری باید، اشتیاق و انگیزه و علاقه داشته باشید. اگر به کاری علاقه مند باشید، حتما در آن کار موفق خواهید شد.
هنری فورد؛ فرمول موفقیت را مساوی با عدم ترس از شکست می داند؛ او می گوید اگر در مسیر موفقیت، شکست خوردید، نترسید به جای آن از شکست های خود درس بگیرید.
لئوناردو داوینچی؛ در مورد فرمول موفقیت می گوید، برای موفقیت باید تلاش کنید و از عمل کردن برای رسیدن به خواسته هایتان نترسید.
والت دیزنی؛ در مورد فرمول موفقیت می گوید، باید به توانایی ها و ظرفیت های خودتان باور داشته باشید.
استیو جابز؛ شجاعت برای رسیدن به اهداف را فرمول مهم موفقیت می داند.
وینستون چرچیل؛ موفقیت توانایی گذر کردن از یک شکست به شکست دیگر بدون از دست دادن انگیزه و اشتیاق است. 
هنری فورد؛ راز یک زندگی موفق به طور کلی، یافتن کاری برای انجام دادن و عمل به آن کار است.
جورج برنارد شاو؛ موفقیت بدان معنا نمی باشد که اشتباه نکنید بلکه یعنی یک اشتباه را نباید دو بار تکرار کنید.

فرمول موفقیت

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد فرمول موفقیت صحبت کردیم. اگر فکر می کنید موفقیت فرمول دارد، با خواندن این مقاله می توانید از فرمول موفقیت با خبر شوید و از این فرمول برای موفقیت بیشتر در زندگی استفاده کنید.

آیا تا به امروز از فرمول موفقیت برای دستیابی به موفقیت های بیشتر استفاده کرده اید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید