تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
ترس از شکست (آتیکی فوبیا) چیست؟ مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 08 مهر 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

ترس از شکست (آتیکی فوبیا) چیست؟

هر فردی در مسیر رسیدن به اهدافش ممکن است با موانعی رو به رو شود و شکست را تجربه کند. افرادی وجود دارند که از شکست خوردن می ترسند.ترس از شکست نوعی ترس مرضی و غیر منطقی می باشد که با عنوان آتیکی فوبیا هم شناخته می شود. در برخی از موقعیت ها این نوع از ترس ممکن است در موقعیت های خاصی ظاهر شود.
در این مقاله در مورد موضوعی به نام ترس از شکست بحث و بررسی کوتاهی خواهیم داشت. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

تعریف ترس از شکست 

ترس از شکست نوعی ترس مرضی و غیر منطقی می باشد که با عنوان آتیکی فوبیا هم شناخته می شود. در برخی از موقعیت ها این نوع از ترس ممکن است در موقعیت های خاصی ظاهر شود.
در برخی از موارد دیگر می تواند با اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب هم همراه شود.

ترس از شکست ممکن است با کمال گرا بودن هم در ارتباط باشد. از آنجایی که افراد کمال گرا انتظارات بالایی از خودشان و نحوه ی پیش بینی اوضاع دارند، ممکن است زمانی که اوضاع طبق استاندارد ها و انتظارات آنان پیش نرود، ترس غیر منطقی بدی را تجربه کنند.

علائم ترس از شکست

علائم احساسی و رفتاری

ترس از شکست می تواند موجب علائم احساسی و رفتاری در فرد شود. برخی از علائم رایج  ترس از شکست عبارت اند از:

 •  اضطراب
 •  اجتناب
 •  احساس از دست دادن کنترل
 •  درماندگی
 •  ناتوانی

علائم جسمی

علاوه بر علائم و نشانه های احساسی و رفتاری، افرادی که ترس از شکست دارند، ممکن است علائم جسمی از جمله علائم زیر را تجربه کنند:

 •  ضربان قلب سریع 
 • سفت شدن و درد قفسه سینه
 •   لرزش 
 • سرگیجه
 •  حالت تهوع
 •  عرق کردن 
 • مشکلات گوارشی  

تشخیص ترس از شکست

ترس از شکست در افراد ممکن است به روش های مختلف افراد را تحت تأثیر قرار دهد؛ بدین معنا که تشخیص آن همیشه آسان نیست. برخی ازموقعیت هایی که افراد ممکن است ترس از شکست را تجربه کنند، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  اعتقاد به این که مهارت یا دانش لازم برای دستیابی به چیز های مورد علاقه خود را ندارند. 
 • احساس می کنند که نمی توانند به اهداف خود برسند. 
 • به تعویق انداختن کارها تا حدی که بر عملکرد یا توانایی آن ها در انجام به موقع وظایف و مسئولیت ها تأثیر بگذارد.
 •  به دیگران می گویند که احتمالاً شکست خواهند خورد تا انتظارات از آنان پایین بماند. 
 • دست کم گرفتن توانایی هایشان برای جلوگیری از احساس ناامیدی.
 •  نگران این هستند که نقص ها یا کاستی ها باعث شود دیگران در مورد آنان کمتر فکر کنند. 
 • نگران هستند که در صورت شکست خوردن دیگران را ناامید کنند.
نکته

در برخی موارد، ترس از شکست ممکن است باعث شود که افراد به طور کلی از تلاش کردن اجتناب کنند. از آنجا که افرادی که ترس از شکست دارند، بسیار می ترسند که تلاش کنند و موفق نشوند، به سادگی تصمیم می گیرند برای جلوگیری از احساس ناخوشایند، خجالت یا ناامیدی، اصلاً تلاش نکنند.

علل ترس از شکست

ترس از شکست می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از علل احتمالی این نوع ترس عبارت اند از:

 تربیت انتقادی

 افرادی که در خانواده هایی که بسیار انتقاد پذیر بوده اند یا حمایت نشده اند، بزرگ شده اند، ممکن است ترس از شکست را تجربه کنند.

از آنجایی که آن ها در دوران کودکی شان احساس می کردند که هرگز نمی توانند انتظارات خانواده خود را برآورده کنند، ممکن است در بزرگسالی از ترس شکست خوردن یا اشتباه کردن کاری را شروع نکنند و یا ادامه دهند.

 تعاریف متفاوت از شکست

 مردم اغلب تعاریف متفاوتی از معنای شکست دارند. برای برخی افراد، شکست به معنای عدم دستیابی به چیزی است که برای آن تلاش و برنامه ریزی کرده اند و این دیدگاه می تواند مجموعه ای از انتظاراتی را که برآورده ساختن آن ها بسیار دشوار است را ایجاد کند.

 تروما

افرادی که شکست سخت یا حتی رویداد آسیب زایی را تجربه کرده اند نیز ممکن است از تکرار این تجربه در آینده بسیار هراس داشته باشند.

برای مثال، حمله پانیک ممکن است در هنگامی که شما ترس از شکست را تجربه می کردید در شما روی دهد و موجب ترس بیشتر در شما شود.

پیامد منفی ناشی از شکست، مانند از دست دادن شغل یا قبول نشدن در دانشگاه، می توانند عوامل خطری باشد که باعث ترس از شکست شوند.

در حالی که هر کسی ممکن است هر از گاهی از شکست خوردن بترسد، اما ترس از شکست زمانی جدی تر می شود که توانایی شما را در تعقیب اهداف و دستیابی به چیزهایی که می خواهید در زندگی انجام دهید، تحت تاثیر و کنترل قرار بگیرد.

تاثیر ترس از شکست

ترس از شکست می تواند بر اعتقاد افراد به توانایی هایشان و انگیزه آن ها برای دستیابی به اهداف تأثیر بگذارد.همچنین ترس از شکست می تواند تاثیرات منفی دیگری از قبیل موارد زیر را به همراه داشته باشد:

 •  کاهش عزت نفس
 •  کاهش انگیزه و یا انگیزه ضعیف
 •  خود تخریبی و خود سرزنش گری
 •  خجالت
 •  و ...

اثرات عاطفی آتیکی فوبیا

آتیکی فوبیا یا ترس از شکست با تاثیرات عاطفی و رفتاری همراه است. برخی از تاثیرات این ترس بر احساسات و عواطف شامل تجربه اضطراب، تنش، احساس بی قراری، ناراحتی، یاس و ناامیدی، درماندگی، از دست دادن کنترل و ناتوانی می شود.

ترس از شکست در رابطه

هر رابطه ای چالش های منحصر به خودش را دارد؛ زمانی که افراد با دیدگاه و نگرش متفاوت وارد رابطه می شوند، ممکن است در برخی مسائل با یکدیگر اتفاق نظر نداشته باشند و همین مسئله زمینه را برای ایجاد تعارض فراهم کند. اگر در مورد چالش ها و تفاوت نظرات صحبت نشود، تعارضات هرگز حل نمی شوند و زمان که تعارضات حل نشود، امکان شکست خوردن در رابطه و جدایی وجود دارد. افرادی که ترس از شکست را تجربه می کنند، ممکن است به علت همین ترس هرگز برای شروع یک رابطه پیش قدم نشوند و تنهایی را انتخاب کنند و پیامدهای تنهایی و انزوا را به خاطر ترس خود بپذیرند.

ترس از شکست در کنکور

اضطراب کنکور یک اضطراب رایج است؛ هر فرد کنکوری ممکن است در مورد آزمون کنکور ترس داشته باشد و از به دست نیاوردن نتیجه دلخواه خود در آزمون هراس داشته باشد. فردی از ترس از شکست خوردن در کنکور را تجربه می کند، به هنگام فکر کردن در مورد شکست خوردن در کنکور دچار اضطراب، تنش بیش از اندازه شده و ممکن است نشانه های جسمانی همچون تپش قلب، درد قفسه سینه یا سرگیجه را تجربه کند.
اگر ترس از شکست بیش از حد باشد، فرد ممکن است از کنکور دادن پشیمان شود و هرگز اقدام به شرکت در جلسه کنکور نکند و در نتیجه از اهداف تحصیلی و شغلی اش باز بماند.

مقابله با ترس از شکست

همچنین برای کاهش ترس از شکست چندین استراتژی و روش وجود دارد که می توانید به راحتی برای مقابله با ترس از شکست از آن ها استفاده کنید. برخی از این موارد عبارت اند از:

 در نظر گرفتن پیامدها

گاهی اوقات فکر کردن در مورد بدترین نتیجه ممکن و سپس تدوین برنامه ای برای نحوه برخورد با این نتیجه می تواند هنگام دستیابی به اهداف، اضطراب شما را کاهش دهد.

 تمرکز بر موارد قابل کنترل

به جای نگرانی بر جنبه های موقعیتی که هیچ کنترل و تسلطی بر روی آن ها ندارید، انرژی خود را بر چیزهایی متمرکز کنید که می توانید آن ها را کنترل کنید.

 برنامه ریزی از پیش تعیین شده

هنگامی که با موقعیت هایی مواجه می شوید که چالش برانگیز است و ممکن است با ترس از شکست مواجه شوید، در صورتی که تلاش های اولیه شما به خوبی پیش نرفت برنامه ریزی های دیگری داشته باشید.

داشتن برنامه ی جایگزین می تواند به شما در دستیابی به اهداف، کاهش اضطراب و ترس از شکست کمک کند.

 بازتعریف شکست

 تغییر نگرش شما در مورد شکست نیز ممکن است به کاهش احساس ترس در شما کمک کند. شکست بخشی از زندگی است و می تواند فرصت مهمی برای یادگیری و کسب مهارت های جدید باشد.

 مثبت فکر کردن

از خودگویی منفی که می تواند اعتماد به نفس شما را تضعیف کند و موجب اضطراب در شما شود، اجتناب کنید. در عوض، بیشتر روی افکار مثبت تمرکز کنید و خوش بین باشید تا بتوانید ترس از شکست را در خود کمتر کنید.

درمان اتیکی فوبیا

خوشبختانه ترس از شکست با کمک گرفتن از یک متخصص سلامت روان، قابل درمان است. فوبیا به عنوان یک اختلال اضطرابی قابلیت درمان شدن دارد و رفتار درمانی به درمان این اختلال کمک می کند.
پس، شناسایی نشانه های این فوبیا و مراجعه به موقع به روان شناس می تواند در درمان این اختلال تاثیرات مثبت بسیاری داشته باشد.

اثرات عدم درمان ترس از شکست چیست؟

مشخصا عدم درمان ترس از شکست با پیامد های منفی و گاها جبران ناپذیر همراه خواهد بود. ترس از شکست بر عملکرد فرد مبتلا تاثیرات مخربی می گذارد و باعث می شود فرد از بسیاری از موقعیت هایی که او را به موفقیت می رسانند، اجتناب کند.

ترس از شکست بر انگیزه فرد تاثیر می گذارد و باعث می شود فرد اشتیاق لازم برای پیگیری اهدافش را نداشته باشد. در بسیاری از مواقع رفتارهای خود تخریبی داشته باشد و خودش را سرزنش کند.

همچنین عدم درمان این فوبیا بر اعتماد به نفس و عزت نفس فرد تاثیر می گذارد و باعث می شود فرد احساس بی ارزش بودن داشته باشد یا شرم و خشم را نسبت به خودش تجربه کند و تجربه همه این احساسات بر سلامت روان فرد تاثیر منفی دارد.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد ترس از شکست صحبت کردیم. ترس از شکست احساسی است که ممکن است همه ی ما آن را تجربه کنیم؛ اما زمانی که این ترس از موفقیت های ما جلوگیری کند و بر توانایی های ما تاثیر منفی بگذارد، ممکن است مشکل ساز شود.

سعی کنید بر روی اعتماد به نفس خود کار کنید تا بتوانید بر ترس از شکست مدیریت داشته باشید. کمک گرفتن از یک متخصص حرفه ای آگاه می تواند به شما کمک کند. در نهایت دارو درمانی و یا روان درمانی از جمله روش های موثر برای مقابله با ترس از شکست می باشد.

 آیا شما هم ترس از شکست دارید؟ برای مقابله با آن چه کاری انجام داده اید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

رفتار مناسب با کودک لجباز چیست؟
علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟
انواع اعتماد به نفس کدام است | بهترین نوع اعتماد به نفس
تفاوت خشم و پرخاشگری چیست؟
چند پتانسیلی چیست؟ 4 ویژگی خارق العاده افراد چند پتانسیلی
ضمیر ناخودآگاه چیست | بررسی 0 تا 100
هیپنوتیزم چیست | کاربرد آن
اختلال خواب چیست و چگونه درمان می شود؟
طرحواره شکست چیست | علائم و راه‌های درمان
طرحواره بی اعتمادی چیست | علائم و راه‌های درمان

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • ترس از شکست چیست؟

  • ترس از شکست نوعی ترس مرضی و غیر منطقی می باشد که با عنوان آتیکی فوبیا هم شناخته می شود. در برخی از موقعیت ها این نوع از ترس ممکن است در موقعیت های خاصی ظاهر شود.
 • علائم احساسی ترس از شکست چیست؟

  • اضطراب  اجتناب  احساس از دست دادن کنترل  درماندگی  ناتوانی
 • علائم جسمانی ترس از شکست چیست؟

  • ضربان قلب سریع  سفت شدن و درد قفسه سینه   لرزش  سرگیجه  حالت تهوع  عرق کردن  مشکلات گوارشی
 • علل ترس از شکست چیست؟

  • تربیت انتقادی، ترومای دوران کودکی، تعاریف متفاوت از شکست و..
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید