تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
خلاقیت چیست؟ بهترین راه حل برای خلاق بودن را بشناسیم مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 13 خرداد 1401 مدت مطالعه: 5 دقیقه

خلاقیت چیست؟ بهترین راه حل برای خلاق بودن را بشناسیم

آیا فکر می کنی فرد خلاقی هستی؟ موسیقی خاصی می نوازی یا علاقه مند به نقاشی هستی؟ کارگردانی یک نمایش عروسکی چه طور؟ تا به حال تجربه ای خلاقانه در زندگی خود داشته ای؟ اصلا می دانی به چه کسی خلاق می گویند؟ دوست داری راهکارهای افزایش خلاقیت را بدانی؟
پس در این مقاله با ما همراه شو! متخصصان ما در این مقاله قرار است در مورد خلاقیت و بهترین راه حل ها برای خلاق بودن با شما صحبت کنند. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

مخاطبان عزیز ای سنج، در صورت تمایل می توانید مقالات، خلاقیت در روان شناسی، تاثیر مثبت خلاقیت بر بدن، خلاقیت شغلی چیست؟ و احساسات و خلاقیت را در مجله ای سنج مطالعه کنید.
به جهت دسترسی سریع و آسان می توانید نام مقاله را در قسمت جستجو مجله وارد کنید.

شاید شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که خلاقیت را دوست دارید اما خودتان را فردی خلاق نمی دانید؛ دوستان یا خواهر و برادر هنرمند یا به اصطلاح خلاق دارید اما در کشیدن یک طرح معمولی مشکل دارید. به خودتان سخت نگیرید! خیلی از افراد شرایط مشابه شما را دارند. همه ی افراد که خلاق به دنیا نمی آیند، می آیند؟
خبر خوش این است که خلاقیت اکتسابی است! شما با به کار بردن راهکارهایی می توانید میزان خلاقیت را در خود ارتقا دهید. قبل از اینکه به بیان این راهکارها بپردازیم، در مورد خلاقیت صحبت می کنیم.

خلاقیت چیست

خلاقیت تعاریف متعددی دارد؛ به طور کلی نمی توانیم خلاقیت را محدود به هنرمندان یا نوازندگان بدانیم. هر فردی در هر طبقه ای از جامعه با هر شغلی که دارد، می تواند دارای مهارت خلاقیت باشد. ما فردی را خلاق می دانیم که در موقعیت ها مختلف از راه حل های جدید استفاده کند و بهترین استفاده را از انواع امکانات داشته باشد.
پس، خلاقیت توانایی ارائه یا تشخیص ایده های نو برای حل مشکلات، برقراری ارتباط با دیگران یا ایجاد سرگرمی است. یادتان نرود که خلاقیت یک مهارت است نه استعداد و هر فردی می تواند در هر سنی آن را فرا بگیرد.

اهمیت خلاقیت

به نظر شما چرا خلاقیت مهم است؟ چرا باید برای خلاق بودن تلاش کنیم؟ اگر خلاق باشیم چه اتفاقاتی در زندگی برای ما رخ می دهد؟

خلاقیت باعث می شود دید بهتری به موضوعات داشته باشید

چه در زندگی شخصی و چه در زندگی کاری، وجود خلاقیت باعث می شود با دید باز به مسائل نگاه کنیم، جزئیات را در نظر بگیریم. خلاقیت باعث می شود موضوعات را از زوایای مختلف بررسی کنیم. با خلاقیت می توانیم راهکارهای مفیدی را پیدا کنیم و تجربیات قشنگی در زندگی کسب کنیم.

خلاقیت باعث انگیزه می شود

تا وقتی می توان رشد کرد، چرا باید ناامید و بی انگیزه باشیم؟ خلاقیت باعث بهبود خلق و روحیه می شود. انجام یک کار خلاقانه به شما انگیزه ای برای حرکت رو به جلو می دهد. با خلاقیت هر کاری سختی آسان می شود.

خلاقیت به حل مسئله کمک می کند

زمانی که برای حل مشکل و پیدا کردن راه حل تلاش می کنید، تفکر خلاقانه فرصت های متعددی را در اختیار شما قرار می دهد. خلاقیت به شما کمک می کند مشکلات را زوایای مختلف بررسی کنید و به جای استفاده از راه حل های قدیمی از راه حل های جدید بهره بگیرد. خلاقیت با نوآوری در ارتباط است.

همچنین:

 • خلاقیت باعث بهبود عملکرد، بازدهی بیشتر، فعالیت مفید تر می شود.
 • خلاقیت اعتماد به نفس شما را تقویت می کند.
 • خلاقیت به شناخت بهتر احساسات و افکار کمک می کند.( منجر به افزایش خودآگاهی می شود.)
 • خلاقیت به شما ابراز خود کمک می کند.
 • خلاقیت باعث می شود دوستان زیادی پیدا کنید و در جمع های مختلف شرکت کنید.
 • خلاقیت استرس و اضطراب را کاهش می دهد.
 • خلاقیت با طول عمر بالاتر، زندگی شادتر در ارتباط است.

ویژگی افراد خلاق

ویژگی افراد اخلاق

افراد خلاق دارای ویژگی های زیر هستند:

 • رویا پرداز هستند.
 • هنرمند هستند.
 • چالش ها را به چشم فرصت می بینند.
 • دیدگاه متفاوت دارند.
 • اعتماد به نفس بالایی دارند.
 • خودکارآمدی بالایی دارند.
 • پرانرژی هستند.
 • از زمان خود بهترین استفاده را دارند.
 • اطلاعات عمومی بالایی دارند.
 • مشاهده گران خوبی هستند.
 • آن ها به دنبال تجربیات تازه هستند.
 • علایقشان را دنبال می کنند.
 • سوال های بزرگی در سر دارند.
 • ریسک پذیر هستند.
 • و.. 

چگونه خلاقیت ایجاد کنیم

چگونه می توانیم خلاق تر باشیم؟ در ادامه به بررسی نکات و راه حل هایی که به افزایش خلاقیت کمک می کنند، می پردازیم:

به خلاقیت متعهد باشید

اولین و مهم ترین قدم در افزایش خلاقیت، تلاش برای توسعه توانایی ها و مهارت های خلاقانه است. تنبلی نکنید و دست از تلاش برندارید. شما باید اهدافتان را تعیین کند، در این مسیر از دیگران کمک بگیرید و زمانی را برای آموزش و ارتقا خلاقیت در نظر بگیرید.
به طور مثال، اگر به نقاشی علاقه مندید، در کلاس نقاشی ثبت نام کنید یا فیلم های آموزشی نقاشی را در طول روز مشاهده کنید.

تعهد به خلاقیت

متخصص شوید

اگر می خواهید خلاقیت خود را ارتقا دهید، سعی کنید در یک زمینه خاص متخصص شوید. اگر بتوانید در حیطه مورد علاقه خود اطلاعات بالایی داشته باشید، درک غنی از موضوعات داشته باشید، خیلی راحت تر و سریع تر می توانید به مشکلات غلبه کنید و راه حل های خلاقانه ارائه دهید.
برای متخصص شدن به سخنان صاحب نظران و افراد با تجربه گوش کنید و کتاب خواندن را فراموش نکنید.

تخصص در خلاقیت

کنجکاوی کنید

چه کسی گفته است، کنجکاوی بد است؟ گاهی به کنجکاوی های خود اهمیت بدهید و پاداشی برای آن ها در نظر بگیرید. سرزنش کردن خود به خاطر کنجکاوی یک مانع بزرگ بر سر راه توسعه موفقیت است. به خودتان زمان کافی برای کشف موضوعات جدید بدهید.

کنجکاوی در خلاقیت

ریسک پذیر باشید

برخی مواقع برای ارتقا خلاقیت باید ریسک کنید و خطرات احتمالی را بپذیرید. اگر قرار باشد یک مهارت خلاقانه یاد بگیرید باید برای ارتقای این مهارت ریسک کنید. البته در نظر داشته باشید موفقیت در همان ابتدای کار حاصل نمی شود و ممکن است با شکست رو به رو شوید. پس دست از تقویت استعداد های خلاقانه ای که در آینده به رشد و پیشرفت شما کمک می کنند، بر ندارید.
به عنوان مثال، ممکن است به نویسندگی علاقه مند باشید و در دوره های نویسندگی شرکت کرده باشید اما به دلیل ترس از انتقاد همکلاسی ها یا معلمان نوشته های خود را در کلاس با صدای بلند نخوانید؛ اگر قرار باشد مهارت نویسندگی را در خود ارتقا دهید، بهتر نیست که کمی ریسک کنید؟

ریسک پذیر بودن در خلاقیت

اعتماد به نفس داشته باشید

آیا می دانستید عدم اعتماد به خود و اطمینان به توانایی می تواند خلاقیت را سرکوب کند؟ پس در راه توسعه خلاقیت، تقویت اعتماد به نفس بسیار مهم است. ضمن توجه به پیشرفت خود، تلاش هایتان را تحسین کنید و به خلاقیت خود پاداش دهید.

اعتماد به نفس در خلاقیت

برای خلاقیت زمان بگذارید

اگر برای خلاقیت زمان نگذارید، هرگز نمی توانید مهارت های خلاقانه خود را شکوفا کنید! سعی کنید در طول هفته یا ماه بر روی انجام پروژه های خلاقانه تمرکز کنید و وقت بگذارید.

صرف زمان برای خلاقیت

نگرش منفی نداشته باشید

دوست دارید خلاق باشید؟ پس بر نگرش منفی غلبه کنید! اگر از خود انتقادی دست بردارید و افکار منفی خود را حذف کنید، زمان کافی برای ارتقا خلاقیت خواهید داشت. نگرش منفی را به عنوان یک سد بزرگ بر سر راه خلاقیت در نظر بگیرد.

نگرش مثبت در خلاقیت

با ترس از شکست بجنگید

هر فردی ممکن است خطا کند و مرتکب اشتباه شود و در نتیجه تلاش هایی که می کند شکست بخورد. شکست فقط برای شما نیست! اگر فکر می کنید از شکست خوردن می ترسید و همه ذهن شما معطوف به انجام کارهایی است که از شکست خوردن شما جلوگیری می کند، بدانید که ممکن است در مسیر رسیدن به خلاقیت تلو تلو بخورید!
اگر از شکست خوردن هراس نداشته باشید، خلاق تر می شوید.

مبارزه با ترس از شکست در خلاقیت

به طوفان های فکری اهمیت دهید

ایده های جدید از طوفان های فکری حاصل می شوند. طوفان فکری یک ابزار قدرتمند برای افزایش خلاقیت است. با بررسی افکار خود شروع کنید و سپس ایده های جدید و راه حل های موجود را بنوسید. هدف از این کار، تولید ایده های جدید در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه است. در مراحل بعدی، بر اصلاح ایده ها تمرکز کنید و بهترین ایده ها را انتخاب کنید.

طوفان فکری در خلاقیت

به دنبال یک راه حل نباشید

برای خلاق بودن باید به جستجو راه حل های جدید باشید. هر زمان که با مشکلی رو به رو شدید، سعی کنید راه حل های جدید را بررسی کنید. گاهی ایده های قدیمی و اولیه مشکلات را حل نمی کنند. پس برای یافتن ایده های جدید وقت بگذارید و موقعیت های مختلف را بررسی کنید. همین فعالیت ساده به ارتقا مهارت حل مسئله و تفکر خلاقانه کمک می کند.

یافتن راه حل های متعدد در خلاقیت

با افراد خلاق ارتباط برقرار کنید

یکی از مواردی که باعث تقویت خلاقیت می شود، داشتن دوستانی خلاق است. صحبت در مورد ایده های خلاقانه در یک جمع خلاق، به طوفان فکری و خلق ایده ها و راه حل های جدید منجر می شود. شما می توانید دیدگاه های مختلف را بررسی کنید و زاویه دید خود را گسترش دهید.

برقراری ارتباط با افراد خلاق

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد خلاقیت و راه حل های خلاق بودن صحبت کردیم. خلاقیت فقط منحصر به هنرمندان یا نویسندگان نیست؛ هر فردی می تواند خلاق باشد. اگر دوست دارید فرد خلاقی باشید، در هر سنی که هستید با به کار بردن راه حل های مختلف می توانید خلاقیتتان را ارتقا دهید. خلاقیت به خلق ایده های جدید در موقعیت های مختلف و دید باز کمک م کند.

آیا خودتان را فردی خلاق می دانید؟ برای ارتقا خلاقیت در خود چه راهکارهایی را به کار بردید؟ لطفا نظرات، دیدگاه و تجربیات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

25 خرداد 1401 15:11

دنیا مردنه اصلا وقت خوندن مطلب در مورد خلاقیت نیست😅😅

23 خرداد 1401 20:23

اعتراف می کنم تنها چیزی که تو این دنیا ندارم خلاقیت هستش😅😅 رضوان از تهران 27 ساله