تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
بهترین بازی های فکری ریاضی مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 08 شهریور 1402 مدت مطالعه: 5 دقیقه

بهترین بازی های فکری ریاضی

اغلب کودکان از درس ریاضی و حل تمرینات آن فراری اند و تا مجبور نشوند سراغ این درس نمی روند؛ خود شما چه طور؟ آیا در زمان مدرسه به درس ریاضی و حل تمرینات آن علاقه مند بودید؟!

یکی از راه هایی که باعث جلب توجه کودکان به درس ریاضی و علاقه مند شدن آن ها به آن می شود، انجام بازی های خلاقانه ریاضی است. انجام بازی های فکری ریاضی ضمن تقویت مهارت حل مسئله باعث تقویت توانایی های شناختی همچون توجه، تمرکز و غیره در کودکان می شود.

در این مقاله به بررسی بهترین بازی های فکری ریاضی خواهیم پرداخت.

چه کسانی از انجام بازی های فکری ریاضی سود می برند؟

بازی های فکری ریاضی برای گروه مختلفی از افراد چه کسانی که در درک ریاضی خوب نیستند و چه کسانی که عملکرد بالایی در ریاضی دارند، خوب و مفید است!

اگر فرد درک خوبی از ریاضی دارد، با کمک گرفتن از این بازی ها می تواند به درک عمیق تری از ریاضی دست پیدا کند و اگر دچار اختلال در یادگیری ریاضی هستند، به کمک این بازی ها به درمان اختلال ریاضی در خود بپردازند.

مزایای آموزش ریاضی با بازی چیست؟

آموزش ریاضی با کمک گرفتن از بازی ها مزایای زیادی دارد؛ برخی از مهم ترین فایده های آن عبارت اند از:

 • کشف حل برخی از مسائل و محاسبات به کمک خود یادگیرنده
 • کمک به ایجاد تفکر استراتژیک و تلاش برای یافتن بهترین راه حل از طریق کشف راه حل های مختلف
 • تسلط بیشتر بر محاسبات
 • فرصت بیشتر برای تمرین ریاضی و یادگیری بهتر
 • درک عمیق تر از محاسبات و عملیات ریاضی
 • آشنایی والدین با تفکرات ریاضی و سطح ریاضی فرزند خود

اهمیت بازی در ریاضی

ریاضی یکی از مهم ترین دروس پایه است و بسیار مهم است که کودکان از ابتدا با مفاهیم آن خوب آشنا شوند و آن را خوب بیاموزند؛ یادگیری ریاضی در ابتدا ممکن است سخت باشد اما کمک گرفتن از برخی راهکارها می تواند به تسهیل امر یادگیری و آموزش آن کمک کند.

از آنجایی که در درس ریاضی با مفاهیم انتزاعی سر و کار داریم و تجسم برخی مفاهیم برای کودکان سخت است، تسلط به این درس تا حدی می تواند دشوار باشد و اینجاست که بازی ها به یادگیری هرچه بهتر این درس کمک می کنند.

یکی از مهم ترین مزایا و اهمیت بازی در ریاضی تسلط محاسباتی است و کمک به توسعه استدلال ریاضی می باشد. کودکان و دانش آموزان با انجام بازی ها می توانند استراتژی کارآمدتری میان روابط بین اعداد و مفاهیم پیدا کنند و در نهایت تسلط محاسباتی بیشتری داشته باشند.

معرفی بازی فکری ریاضی

برخی از بازی های فکری ریاضی موجود در بازار به که مهارت حل مسئله و یادگیری بهتر ریاضی کمک می کنند، عبارت اند از:

 • بازی فکری دوجین
 • بازی فکری چیدمان
 • ساعت آموزشی علی کوچولو
 • بازی آموزشی ضربدر
 • بازی آموزشی جئوبرد
 • بازی آموزشی عددچین جمع، تفریق و …
 • جعبه ریاضی چوب خط حروف و اعداد

بازی های خلاقانه ریاضی

برای انجام برخی بازی ها فقط به یک کاغذ و قلم نیاز دارید؛ برخی از بهترین بازی های خلاقانه ریاضی عبارت اند از:

چرتکه

گفته می شود یادگیری ریاضی و انجام محاسبات ذهنی با چرتکه برای دانش آموزان 5 تا 12 ساله مفید و اثربخش است و می تواند مهارت حل مسئله را در آن ها بهبود ببخشد.
امروزه بسیاری از مدارس اقدام به آموزش محاسبات ذهنی ریاضی از طریق چرتکه کرده اند.

بازی با دارت

بازی با دارت ساده است، شما با قرار دادن یک یا دو دارت و ساخت قوانین با اختیار خود، می توانید با پرتاب دارت، اعداد را به کودکان آموزش داده و عملیات جمع، تفریق، تقسیم و ضرب را انجام دهید.

یادگیری ریاضی با گچ های رنگی

اگر می خواهید خواندن ساعت یا عملیات جمع و تفریق را به کودکان آموزش دهید، می توانید از گچ های رنگی و یک تکه زمین خالی حتی در خیابان استفاده کنید. ضمن سرگرم کردن کودکان با گچ و نقاشی روی زمین به آن ها آموزش دهید.

استفاده از مواد بازیافتی برای آموزش ریاضی

شما می توانید از بطری های آب خالی، نی و هر شی غیر قابل استفاده دیگر، برای آموزش عملیات های مختلف ریاضی استفاده کنید. مثلا روی بطری های آب شماره بزنید و با آن ها بازی بولینگ درست کنید و شماره بطری هایی که روی زمین میوفتند را جمع، تفریق، ضرب کنید.

همچنین می توانید از دکمه های رنگی یا چوب بستنی های رنگ شده برای آموزش اعداد و محاسبات استفاده کنید.

بازی ریاضی چند تا داره؟

والدین برای تقویت مهارت فرزند خود در درس ریاضی می توانند از این بازی کمک بگیرند و هر از گاهی از کودک خود در مورد اشیایی که در دسترس هستند، سوال کنند؛ به طور مثال: چند تا قاشق روی میز داریم؟ چند تا مبل در خانه داریم؟ و...

یادگیری ریاضی در آشپزخانه

فرزند خود را در آشپزخانه و آشپزی مشارکت دهید و حین آشپزی از او سوالاتی مانند، چقدر شیر داریم؟ چند تا تخم مرغ در ظرف داریم؟ چند تا گوجه باید در غذا بریزیم؟ و...

فلش کارت تهیه کنید

شما به انتخاب خود می توانید فلش کارت درست کنید یا آن ها را از فروشگاه خریداری کنید؛ ری فلش کارت ها به کمک تصاویر اعداد  را به کودک یاد دهید یا عملیات های ریاضی را با او تمرین کنید.

خرید لگوهای چوبی

دیگر راه آموزش ریاضی و انجام بازی های فکری خلاقانه ریاضی، استفاده از لگوهای چوبی که روی آن اعداد درج شده است، می باشد. خرید این لگوها از فروشگاه ممکن است.

انجام بازی قانون عدد 11

این بازی در نگاه نخست بیشتر شبیه به یک شعبده بازی یا پیاده کردن ترفند است؛ به کمک این بازی می توانید ضرب اعداد دو رقمی در عدد 11 را آموزش دهید.

پیش از هرچیز باید یک عدد دو رقمی انتخاب کنید و دو رقم آن را باهم جمع کنید. سپس عدد به دست آمد را بین دو رقم اول قرار دهید و به جواب می رسید.
اگر عدد مرحله دوم بیشتر از 9 می باشد، روش کار باید تغییر کند؛ عدد یک را به جای عدد 9 در سمت چپ قرار دهید، اکنون، به جای عدد یک 0 بگذارید.

به عنوان نمونه: عدد 11 را در 96 ضرب کرده ایم؛ 9 را با 6 جمع کرده و عدد 15 را بین 9 و 6 قرار می دهیم که می شود 9156؛ حالا باید عدد 1 را به سمت چپ ببریم و جایگزین عدد 9 کنیم که عدد می شود 56/1 و جای خالی را با عدد 0 پر کرده که می شود 1056! به جواب رسیدیم!

انجام بازی بینگو ریاضی

بینگو یک بازی ریاضی گروهی است که به افزایش مهارت تمرکز و حل مسئله کمک می کند. در این بازی باید به تعداد شرکت کنندگان برگه های یک شکل داشته باشید و در هر برگه به تعداد مشخص مسئله ریاضی منحصر به فرد بنویسید.
اولین فردی که موفق به حل مسئله می شود، برگه خود را علامت زده و پس از اتمام حل تمام مسائل برنده بازی مشخص می شود.

بازی ریاضی 101

این یک بازی گروهی است؛ در این بازی شرکت کنندگان باید به عدد 101 نزدیک شوند و از این عدد رد نشوند. شرکت کنندگان باید به دو گروه تقسیم شوند و هر گروه یک کاغذ، مداد و تاس داشته باشند. هر گروه باید تاس بیندازد و عددی که می آید را ضرب در 10 کند. هر گروه به نوبت این کار را تکرار می کند تا به عدد 101 برسد و سپس برنده بازی مشخص می شود.

حل جدول ضرب عدد 9

اگر فرزند شما در حال یادگیری جدول ضرب می باشد و به ضرب 9 که عموما سخت ترین ضرب است، رسیده است، می توانید به کمک این بازی و کمک گرفتن از انگشتان دست، جدول ضرب 9 را به او یاد بدهید.

در مرحله اول باید دو دست خود را در مقابلتان قرار داده و یک عدد یک رقمی به انتخاب خود انتخاب کنید؛ حال این عدد باید در 9 ضرب شود و برای این کار کافی است که انگشت خود را از سمت چپ به شماره عدد انتخابی خود، خم کنید.
اکنون رقم دهگان، تعداد انگشتان سمت چپ و رقم یکان انگشتان سمت راست شما می شود؛ به همین راحتی!

به عنوان مثال:

می خواهیم عدد 5 را در عدد 9 ضرب کنیم؛ از سمت چپ یا همان دست چپ پنج انگشت بشمارید و انگشت پنجم را خم کنید؛ اکنون 4 انگشت در سمت چپ و 5 انگشت در سمت راست دارید و حاصل می شود عدد 45!

انجام بازی سودوکو

بدون شک سودوکو یکی از بهترین بازی های ریاضی می باشد؛ این بازی محدودیت سنی ندارد و افراد در سنین مختلف می توانند آن را انجام دهند.

یک مربع نه در نه که در مجموعه 81 خانه دارد، رو به روی شما قرار گرفته که در برخی خانه ها یک عدد خاص نوشته شده است. در این بازی باید در هر ستون و خانه اعداد را به گونه ای تنظیم کنید که در مربع ها اعداد تکراری وجود نداشته باشد.

لی لی

بله درست دیده اید! لی لی یک بازی سرگرم کننده و در عین حال تاثیر گذار بر یادگیری ریاضی است؛ کودکانی که هنوز شمارش را یاد نگرفته اند، به وسیله این بازی می توانند، شمارش اعداد و جمع و تفریق آن ها را یاد بگیرند.
دست شما در ابداع قوانین جدید در این بازی باز است!

ترفند یادگیری ریاضی

اگر می خواهید کودک خود را به ریاضی علاقه مند کنید و در عین حال یک بازی ریاضی یا شعبده ریاضی با او انجام دهید؛ این ترفند ریاضی را امتحان کنید.

به فرزند خود بگویید یک عدد در ذهنش انتخاب کند؛ حالا عدد انتخابی را در 3 ضرب کند و به حاصل آن عدد 6 را اضافه کند؛ عدد به دست آمده را بر 3 تقسیم کند.
حالا باید عددی که در مرحله اول انتخاب کرده بود و بر عدد 3 ضرب کرده بود را از عدد نهایی کم کند؛ آیا به عدد 2 رسیده است؟

هر عددی که انتخاب کنید به عدد 2 می رسید!

معرفی چند بازی ریاضی آنلاین و اندرویدی

 • Threes
 • Math games, Mathematics
 • Toon Math
 • Math Games
 • Math Master
 • Math Game PlayMind
 • Math x Math
 • Math Fire
 • Math Riddles and Puzzles
 • 2048 Charm
 • و...
مروری بر ناتوانی های یادگیری (Learning disabilities)
حافظه کوتاه مدت چیست؟
تست هوش وکسلر
راه های تقویت حافظه در حین درس خواندن
23 حقیقت جالب در مورد حافظه انسان که باید بدانید
تست هوش استنفورد-بینه
تیرگی مغزی چیست؟
5 روش شگفت انگیز تاثیر استرس بر مغز
نشخوار فکری
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • حل بازی فکری مناسب چه کسانی است؟

  • بازی فکری ریاضی محدودیت ندارد، افرادی که عملکرد بالا یا پایین در ریاضی دارند، می توانند این بازی ها را انجام دهند.
 • حل بازی فکری ریاضی چه مزایایی دارد؟

  • حل این بازی ها به بهبود مهارت حل مسئله، تفکر استراتژیک و ... کمک می کند.
 • چند بازی فکری ریاضی تاثیر گذار بر یادگیری ریاضی کدام است؟

  • سودوکو، لی لی، استفاده از فلش کارت و غیره.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید