تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
مزایای خاطره نویسی برای مدیریت استرس مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 29 شهریور 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

مزایای خاطره نویسی برای مدیریت استرس

روش های بسیاری برای مدیریت و کنترل استرس وجود دارند. در این مقاله در مورد مزایای خاطره نویسی برای کنترل استرس مطالبی را انتشار خواهیم داد. آنچه در ادامه می خوانید، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

استرس و خاطره نویسی

عموما خاطره نویسی شامل حفظ و داشتن یک دفترچه خاطرات برای نوشتن و ثبت افکار و احساساتی است که فرد در لحظه و رویداد های مختلفی که در زندگی اش تجربه می کند، می باشد. برای نوشتن خاطرات، چندین روش مختلف وجود دارد.

اگر از خاطره نویسی به عنوان ابزاری برای مدیریت استرس و خودکاوی به صورت مداوم استفاده شود، مزایای مثبت بسیاری را برای فرد به همراه دارد.

حتی اگر فردی گه گاه به سراغ دفترچه خاطراتش برود و یا به صورت پراکنده خاطراتش را بنویسد و یا در دفترچه خود تمرین شکر گزاری کند و احساساتش را روی کاغذ بیاورد، به کاهش و مدیریت استرس در خود کمک بسیاری می کند.

مروری کوتاه بر خاطره نویسی

یکی از موثرترین راه ها برای کاهش استرس در خاطره نویسی، نوشتن جزئیاتی در مورد احساسات و افکاری است که در هنگام رویداد های استرس زا تجربه کرده اید.

همان طور که روش های مختلف درمانی و جلساتی برای بررسی راه حل ها و ایده ها وجود دارد، چندین روش مختلف نیز برای خاطره نویسی و تمرین این کار وجود دارد.

روش خاطره نویسی منتخب شما می تواند به شرایطی که تجربه می کنید و شخصیتی که دارید، بستگی داشته باشد.

توجه

برای خاطره نویسی تعلل نکنید و روشی که با آن احساس راحتی بیشتری دارید را انتخاب کنید.

 خاطره نویسی و نوشتن در مورد روزمره در کنار مزایای مثبتی که دارد، می تواند معایبی هم داشته باشد. مزایا و معایب خاطره نویسی شامل موارد زیر است:

فواید خاطره نویسی

 خاطره نویسی و نوشتن از روزمره مزایایی ثابت شده ای دارد. برخی از مزایایی که توسط محققان به اثبات رسیده است، عبارت اند از:

نوشتن در مورد آنچه در روزمره و خاطرات ما اتفاق می افتد، به روشن شدن افکار و احساسات کمک کرده و خودشناسی را راحت تر می کند.
نوشتن در مورد اتفاقات روزمره یک ابزار خوب برای حل مشکلات است، بدین صورت که با نوشتن اغلب می توان مشکلی را برطرف کرد و راه حل هایی را به راحتی روی کاغذ ثبت و پیدا کرد.
نوشتن درباره ی حوادث آسیب زا به افرد کمک می کند تا احساسات خود را کشف کنند و بعد از درک احساسات و رهایی کامل مربوط به آن، آن ها را پردازش کنند و با درگیر کردن هر دو نیمکره مغز در این فرآیند، اجازه دهند که این احساسات کاملا در ذهن فرد ادغام شوند.
خاطره نگاری علائم آسم، آرتریت و سایر بیماری های مرتبط با سلامتی را کاهش می دهد.
عملکرد شناختی را بهبود می بخشد.
خاطره نویسی می تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.
خاطره نویسی می تواند بسیاری از اثرات منفی استرس را خنثی کند.

مدیریت استرس

معایب خاطره نویسی

خاطره نویسی می تواند معایب کوچکی هم داشته باشد:
خاطره نویسی برای کسانی که دارای اختلال یادگیری و در نوشتن مشکل دارند، می تواند سخت و مشکل باشد.
خاطره نویسی می تواند برای کمال گرایان هم دردسر ساز شود.

افراد کمال گرا ممکن است آنقدر نگران خوب بودن نوشته ها و کار خود و یا ابزاری که با آن می نویسند یا سایر عوامل محیطی باشند که نتوانند بر افکار و احساساتی که سعی می کنند آن ها را به یاد بیاورند و یا به آن ها دسترسی داشته باشند، تمرکز کنند.
برخی دیگر ممکن است خیلی زود از نوشتن خسته شوند و یا علاقه مند به مرور و یادآوری نکات و رویداد های منفی نباشند؛ در این صورت  ممکن است نوشتن به تنهایی، در مورد احساسات منفی خود بدون برنامه ریزی و داشتن راه حل برای حل آن ها باعث ایجاد استرس بیشتر شود. 

توجه

برای مقابله با استرس می توانید نوشته های خود را با جملاتی مثبت و جملاتی که حاوی شکرگزاری هستند، به پایان برسانید.

روش های مختلف خاطره نویسی

خاطره نویسی یک ابزار بسیار موثر برای تسکین استرس و رفع تنش ها است که می تواند انواع مختلفی داشته باشد؛ بنابراین گزینه های متعددی برای نوشتن خاطرات روزانه برای شما وجود دارد که می توانند مفید باشد.

اگر از قبل عادت به نوشتن خاطرات خود دارید، همین روش را ادامه دهید! اما شاید دوست داشته باشید روش جدیدی را امتحان کنید.

اگر به تازگی به نوشتن از خاطرات خود روی آوردید، می توانید روش های جدید را هم امتحان کنید. برخی از این روش ها عبارت اند از:

تهیه ی دفترچه ای برای نوشتن در مورد هرآنچه که شکرگزار و قدردان آن هستید؛ قدردانی حس مثبت و خوشایندی را به افراد منتقل می کند.
تهیه دفترچه ای برای نوشتن و نشر احساساتتان. احساساتی که در گذشته و یا اکنون آن ها را تجربه کرده اید و برای شما تلخ و یا خوشایند بوده است.

این روش به شما کمک می کند تا درک بهتری از احساسات خود داشته باشید و از احساسات مثبت خود لذت بیشتری ببرید.
تهیه دقترچه ای برای نوشتن اهداف و برنامه ریزی های روزانه و هفتگی و تهیه لیستی برای آنچه قرار است که انجام دهید.

مدیریت استرس

سایر روش های مفید برای مدیریت استرس

بر خلاف بیشتر تکنیک های مدیریت استرس که فیزیکی هستند، مانند یوگا یا ورزش کردن، نوشتن یک گزینه مناسب برای افراد ناتوان است.

اگرچه ترجیح برخی از افراد دیگر تایپ کردن و نوشت با رایانه است، نوشتن و خاطره نویسی فقط به یک قلم و کاغذ نیاز دارد؛ بنابراین هزینه نوشتن کمتر از تکنیک هایی است که به کلاس، کتاب، معلم یا درمانگر نیاز دارند تکنیک هایی مانند: بیوفیدبک و یا یوگا.

اما در هر صورت، خاطره نویسی مانند روش هایی مثل آرام سازی پیشرونده ماهیچه ها، تصویر سازی هدایت شده و سایر تکنیک های فیزیکی و مدیتیشن، تنش و استرس را در بدن شما پاک نمی کند.

اما به طور کلی، یک تمرین عالی برای کاهش کلی استرس و همچنین شناخت خود و درمان عاطفی است.

همچنین اگر علاقمند هستید که بدانید چگونه اضطراب و استرس شدید خود را درمان کنیم؟ می توانید به این مقاله مراجعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد مزایای نوشتن برای مدیریت استرس صحبت شد. اگر مایل به مدیریت و کاهش استرس در خود هستید، فقط کافی است که یک دفترچه بخرید. نوشتن یکی از راهکار های موثر برای رفع تنش و استرس است. در طولانی مدت حتما متوجه مزایای نوشتن و خاطره نویسی خواهید شد.

آیا شما هم از خاطره نویسی به عنوان روشی برای رفع استرس استفاده می کنید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

چگونه ضریب هوشی را با استفاده از بازی های فکری افزایش دهیم؟
بزرگترین اشتباهاتی که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان می شود
ولبان چیست؟ داروی ضد افسردگی، روش مصرف و عوارض آن
قانون مورفی چیست؟ آیا قوانین مورفی حقیقت دارند؟
صبوری چیست؟ چگونه فرد صبوری باشیم؟
معنی تابو چیست؟ ریشه یابی و بررسی کامل
کاکولد چیست؟ انواع کاکولدیسم و درمان آن
انواع قرص خواب آور قوی و عوارض آن
فرافکنی چیست؟ چگونه با آن مقابله کنیم؟
در زمان ترک متادون چی بخوریم؟ (بهترین دستورالعمل غذایی ترک متادون)

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید