تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
حقایق مهم و نمونه هایی از موارد سوء استفاده از کودکان مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 14 دی 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

حقایق مهم و نمونه هایی از موارد سوء استفاده از کودکان

مردم اغلب فکر می کنند موارد سوء استفاده از کودکان در خانواده های دیگر و سایر مناطق شهر رخ می دهد، اما در نزدیکی آنها نیست. با این حال، همه باید آگاه باشند که قربانیان کودک آزاری در همه گروه های مختلف اقتصادی اجتماعی، شرایط زندگی و نژادها وجود دارد.

کودک آزاری

در ارتباط با مساله کودک آزاری باید گفت که متاسفانه یکی از تلخ ترین جرایمی می باشد که امروزه در اکثر جوامع در حال رخ دادن است. کودک آزاری از آن نوع جرایمی می باشد که بدون شک قلب هر انسان دغدغه مندی را به درد می آورد و در هیچ مرام و مسلکی قابل پذیرش نیست.

تعریفی که سازمان جهانی بهداشت برای کودک آزاری بیان کرده چنین است: «هر گونه بدرفتاری فیزیکی و یا عاطفی، سوءاستفاده جنسی، غفلت یا رفتار همراه با بی‌توجهی یا استثمار تجاری یا سایر انواع استثمار، که سبب آسیب واقعی یا احتمالی به سلامت، بقاء، رشد یا کرامت کودک در زمینه‌ی روابط یا مسئولیت، اعتماد یا قدرت شود. 

بنابراین با توجه به تعریف سازمان جهانی بهداشت در نهایت می توان گفت هرگونه آسیب و صدمه ی جسمی، روحی، عاطفی، روانی و جنسی به کودک می تواند از مصادیق بارز کودک آزاری محسوب گردد.

در ارتباط با مبحث کودک آزاری از نوع جنسی آن باید گفت بزرگسالانی که کودکان (اغلب زیر 13 سال) را مورد سوءاستفاده جنسی قرار می دهند اغلب درگیر اختلال پدوفیلیا هستند. پدوفیلیا به معنای میل جنسی به کودکان می باشد.

حال از آن جا که این میل و کشش قابل کنترل نیست شدیداً نیاز به درمان دارد. بنابراین در صورت ارتکاب جرایم جنسی از سوی این افراد، مساله به هیچ عنوان با حبس یا مجازات حل نمی گردد. چرا که این افراد پس از اتمام مجازات مجدداً مرتکب چنین جرمی خواهند شد. بنابراین این افراد نیاز به درمانی اساسی دارند.

آمار کودک آزاری

آمار کودک آزاری در سال 2015 نشان می دهد که بیش از 1500 کودک به دلیل کودک آزاری و بی توجهی هر ساله در ایالات متحده می میرند. علاوه بر این ، 75٪ از قربانیان سوء استفاده مرگبار زیر 3 سال هستند و 78٪ از کودکان بدسرپرست توسط پدر و مادر خود آسیب دیده اند.

توجه

بزرگترین خطر برای کودکان یک فرد غریبه بدنام نیست، بلکه مربیان هستند. و فقط مردان نیستند که به کودکان آسیب می رسانند ، 54٪ از مجرمان گزارش شده زن و 45٪ مرد بودند.

در سال 2015، در سراسر ایالات آمریکا 683،000 قربانی کودک آزاری و بی توجهی گزارش شده است. میزان مرگ و میر در میان موارد گزارش شده از هر 110 کودک 1 نفر بود.

غفلت شایعترین نوع کودک آزاری است و به دنبال آن سوء استفاده جسمی، سوء استفاده جنسی، سوء استفاده عاطفی و سرانجام بی توجهی به مراقبت های بهداشتی است.

آیا فکر می کنید کودکی که می شناسید یا در حال  بازی می بینید ممکن است در معرض خطر باشد؟ ممکن است شما تمایل به مداخله نداشته باشید، اما ممکن است کودکی واقعا در معرض خطر باشد.


توجه: اگر شما قربانی کودک آزاری شده اید یا کسی را که ممکن است تحت تأثیر آن قرار گرفته باشد می شناسید، با شماره 123 یا نزدیک ترین مشاور تماس بگیرید.


چه کودکانی مورد آزار قرار می گیرند؟

هیچ گروهی از کودکان از کودک آزاری یا بی توجهی در امان نیستند، گرچه دختران بیشتر از پسران قربانی می شوند. در مورد انواع دیگر سوء استفاده و بی توجهی، آمار مربوط به دختران و پسران تقریباً یکسان است. اگرچه کودکان در هر سنی مورد آزار و اذیت و بی توجهی قرار می گیرند، اما کوچکترین ها آسیب پذیرترین آنها هستند. از هر 1000 کودک 7/26 در سال اول کودک آزاری و بی توجهی کودک را تجربه می کنند.

کودکان از هر نژاد و ملیت می توانند قربانی سوء استفاده شوند. در سال 2018، کودکان بومی آمریکایی یا آلاسکا متولد بالاترین میزان قربانی شدن (15.2 در هر 1000 کودک) و پس از آنها کودکان آمریکایی آفریقایی تبار (14 در هر 1000 کودک) هستند.

کودکانی که والدین آنها بیکار هستند، تقریباً دو برابر بیشتر از کودکانی که والدینشان کار می کنند، مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و دو تا سه برابر بدون مراقبت می مانند. زندگی با والدین متأهل بیولوژیکی کودکان را در معرض حداقل خطر کودک آزاری و بی توجهی قرار می دهد، در حالی که زندگی با یک والد و همسر تنها خطر کودک آزاری و بی توجهی را بیش از هشت برابر در مقایسه با دیگران افزایش می دهد.

موارد و مثال هایی از کودک آزاری

این موارد کودک آزاری و داستانهایی که آورده شده است مصداق واقعی بوده و می توانند موارد کودک آزاری در جهان را نشان دهند. البته همه احتمال دارد سوء استفاده و بی توجهی را گزارش کنند. با این حال در اینجا موضوع مورد بررسی کودکان می باشد.

یکی از موارد کودک آزاری غفلت و بی توجهی است. این مسئله ممکن است برای خیلی از والدین رخ دهد بدون آنکه به آن توجهی گردد. به عنوان مثال مادری پس از آنکه کودک 9 ساله اش به دلیل عوارض ناشی از دیابت و ناکامی در درمان بیماری خود درگذشت، به بی توجهی و غفلت متهم شد.

برخی از موارد کودک آزاری اشاره به جنبه های عاطفی دارد. به عنوان مثال مادری به دلیل سندرم موشنهاوزن نیابتی سه فرزندش را از او جدا کردند. در این سندروم مادر به دلیل بیمار جلوه دادن کودک مدام به آن ها آسیب می زد(سوء استفاده جسمی / احساسی ).

برخی از والدین با خشونت و رفتارهای پرخاشگرانه خود به فرزندان آسیب می زنند. به عنوان مثال یک پدر و مادر به دلیل بدرفتاری با نوزاد 6 ماهه متهم شدند. کودک آن ها آنقدر آسیب دیده بود که در بخش مراقبت های ویژه بستری شده و دیگر بهبود نیافت (خشونت فیزیکی).

در برخی از موارد آزار به صورت جسمانی ممکن است به مرگ منجر شود. به عنوان مثال در موردی ناپدری به مرگ پسر شش ساله خود متهم شد. در جایی نیز پدری متهم به مرگ فرزند سه ماهه خود شد که از شکستگی استخوان و آسیب کبدی در امان نماند.

در یک مورد از کودک آزاری جسمانی پدری پس از مشاهده سوختگی یک دانش آموز 6 ساله  که ظاهراً ناشی از اتو بود، به جرم بدرفتاری متهم شد. وی همچنین با چوب فرزند خود را مورد ضرب و شتم قرار می داد.

مثال دیگری از خشونت فیزیکی زمانی بود که  یک مادر پس از ضرب و شتم مکرر دختر 3 ساله خود تا جایی که نیاز به جراحی فوری مغز داشت، به کودک آزاری متهم شد. در مورد دیگری کودک 9 ساله توسط یکی از دوستان مادرش مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

در بخشی از حوادث نیز آمده بود که مادری متهم شد پسر چهار ساله فرزندخوانده خود را با اتوی مو سوزانده و منجر به سوختگی درجه سه شده و نیاز به پیوند پوست دارد.

بنابراین همانطور که می بینیم انواع مختلف کودک آزاری در دنیای ما رخ می دهد که نیاز به توجه بیشتری دارد. فراموش نکنیم که کودک آزاری تنها بخشی از نوشته ها و اخبار نیست و هر لحظه ممکن است در اطراف ما رخ دهد. همچنین باید دانست که کودک آزاری فقط جنبه خشونت نداشته و هرگونه غفلت نیز مصداق این واقعه است. برای اینکه بتوانیم میزان این آسیب اجتماعی را کم کنیم لازم است تا با هوشیاری و آگاهی بیشتر به زندگی کودکان اطراف خود توجه نماییم.

جمع بندی ای سنج

مواردی که در این مقاله گفتیم تنهای نمونه های از کودک آزاری است. متأسفانه بسیاری از موارد دیگر کودک آزاری مورد توجه قرار نمی گیرد. اگر فکر می کنید کودک شما مورد آزار و اذیت یا بی توجهی قرار گرفته است، لطفاً آن را گزارش دهید. بسیاری از افراد نمی خواهند سبک های فرزندپروری دیگران را زیر سوال ببرند یا مداخله کنند. با این حال، اگر رفتار آنها مشکوک به نظر رسید، حتما به این مساله توجه کرده و در صورت نیاز با یک مشاور تماس یگیرید.

نظر شما در رابطه با کودک آزاری و عوامل موثر بر آن چیست؟ کامنت های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید