تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
چگونه به فرزند افسرده خود در زمینه تحصیلی کمک کنیم؟ مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 29 آذر 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

چگونه به فرزند افسرده خود در زمینه تحصیلی کمک کنیم؟

در این مقاله می خواهیم در مورد نحوه موفقیت تحصیلی فرزندان افسرده صحبت کنیم. کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی اغلب در مدرسه دچار مشکل می شوند. علائم افسردگی می تواند مستقیماً بر روی یادگیری و فارغ التحصیلی تأثیر بگذارد. این می تواند یک چرخه معیوب برای کودک یا نوجوان افسرده ایجاد کند. یعنی هر چقدر که فرزند شما افسرده باشد افت شدیدی در تحصیلات مدرسه پیدا می کند و از سوی دیگر هم هر چقدر در تحصیلات افت می کند، افسردگی وی هم زیاد می شود. به همین خاطر در ادامه براساس فهرست مطالب زیر می خواهیم به این موضوع بپردازیم:

بررسی اهمیت موضوع

عملکرد ضعیف تحصیلی می تواند منجر به احساس شکست، افزایش استرس و بدتر شدن افسردگی شود. مراحل و استراتژی هایی وجود دارد که والدین می توانند برای حمایت از کودک یا نوجوان خود استفاده کنند. مهم است که درک کنید که چگونه افسردگی می تواند بر یادگیری و موفقیت در مدرسه تأثیر بگذارد تا روشهایی را برای تغییر دادن روش شما به ویژه در مورد کودک خود پیدا کنید. برای درک اینکه چگونه افسردگی می تواند بر یادگیری تأثیر بگذارد، لازم است که نگاهی کلی به برخی از علائم افسردگی و تأثیر آنها بر یادگیری بیاندازیم:

تأثیر افسردگی بر عملکرد فرزندان

در این قسمت برخی ازمواردی که افسردگی می تواند بر روی تحصیلات کودکان در مدرسه تأثیر بگذارد آورده می شود:

از دست دادن لذت، علاقه یا انگیزه

 ممکن است کودک شما به تحصیل یا حتی روابط همسالان خود اهمیت ندهد. کودک شما ارزش تحصیل را نمی داند و یا نمی خواهد ببیند، در این شرایط کار کردن و تلاش کردن در این حیطه خیلی سخت و طاقت فرسا می شود.

اضطراب

ممکن است فرزند شما ناگهان از حضور و رفتن به مدرسه بترسد. همچنین یادگیری هنگام اضطراب خیلی دشوار است. چرا که دانش آموزان مضطرب اغلب درگیر ترس خود هستند و نمی توانند روی کار کلاس یا مدرسه تمرکز کنند.

ناامیدی

 اگر کودک شما اعتقاد دارد که شانس کمی برای موفقیت در تحصیلات دارد، طبیعتاً رفتن به مدرسه بی تاثیر می شود. این اعتقاد و این نوع نگرش از ناامیدی کودک سرچشمه می گیرد یعنی زمانی که کودک شما از موفقیت خودش در تحصیلات ناامید می شود به دنباله ی آن شکست در تحصیلات مدرسه را تجربه می کند. چرا که برای این باور است که او نمی تواند وظیفه درستش را در مدرسه انجام دهد.

مشکلات تمرکز

فرزند شما ممکن است نتواند در کلاس یا مدرسه روی دروس مختلف کامل تمرکز کند. به مین خاطر همیشه کارهای مدرسه نیمه تمام می ماند.

خستگی

احساس خستگی سبب می شود که کودک همیشه به سختی از خواب بیدار شود و زمانی هم که به مدرسه می رود به سختی می تواند در کلاس بیدار بماند. در خانه هم زمانی که تکالیف مدرسه را می نویسد شروع به خوابیدن می کند. بنابراین در کل ممکن است فرزند شما مقدار کمی انرژی برای فعالیتهای مدرسه اختصاص دهد.

تغییرات اشتها

 داشتن یک سطح انرژی مداوم منجر به توجه و عملکرد مداوم در مدرسه می شود. کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی ممکن است تمایلی به خوردن غذا نداشته باشند، که همین قضیه می تواند به کاهش سطح انرژی و کاهش تمرکز کمک کند.

دردهای خاموش در بدن

کودک دردهای مختلفی را در بدن تجربه می کند بدون آن که توضیح یا صحبتی در مورد آن ها داشته باشد. یعنی درد ها را تحمل می کند و توجهش را به سمت عوامل غیر از درد می برد. در نهایت حتی اگر فرزند شما فقط چند مورد از علائم فوق را داشته باشد ، می توانید ببینید که چگونه بر عملکرد مدرسه تأثیر می گذارد.

ارائه راهکارها برای بهبود عملکرد تحصیلی

در اینجا برخی از نکات و راهکارها برای عملکرد خوب در مدرسه برای کودکان افسرده شما، آورده شده است:

درمان حرفه ای کنید

درمان افسردگی کودک یا نوجوان می تواند به کاهش برخی یا همه علائمی که بر یادگیری کودک شما تأثیر می گذارد کمک کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما همچنین ممکن است با گذشت زمان استراتژی های خاصی در مورد سبک زندگی برای کمک به بهبود افسردگی فرزند شما پیشنهاد کند.

با مدرسه فرزند خود در ارتباط باشید

سعی کنید هر چه زودتر با معلم فرزند خود آشنا شوید. شناختن معلمین فرزندتان سبب می گردد به محض اینکه کودکتان مشکلی در مدرسه داشته باشند، معلم با شما در ارتباط باشد و شما را در جریان اتفاقات مدرسه و احوالات کودک قرار دهد.

هشدار

ارتباط زیاد بین والدین و مدرسه سبب می گردد؛ تغییراتی که در رفتار و عملکرد کودک در مدرسه و منزل  بوجود می آید را به همدیگر اطلاع دهند تا با هماهنگی بیشتر و بهتر، فرایند اصلاحِ کودک زودتر اتفاق بیوفتد. در غیر این صورت، یعنی فاصله روز افزون بین دو نهاد (خانواده و مدرسه) سبب قربانی شدن کودک می گردد.

نمرات فرزند را کنترل کنید

کودکان و نوجوانان افسرده غالباً بی سر و صدا از کلاس عقب می مانند. فرزند شما می تواند با سکوت از شرکت در فعالیت های گروهی دست بردارد. مشکل اینجاست که معلم اغلب عملکرد دانش آموزانی را زیر نظر دارد که پرسر و صدا هستند به همین خاطر سعی کنید خودتان در جریان نمرات فرزندان باشید. در بسیاری از مدارس کتابهای درسی آنلاین با دسترسی ویژه والدین وجود دارد. دریابید که چگونه والدین در مدرسه فرزند شما می توانند به سرعت نمرات فرزندان خود را بررسی کنند.

درخواست تغییرات کنید

اگر فرزند شما به لحظ  تحصیلی بسیار عقب است و رسیدن به سایر دانش آموزان کلاس کاملاً غیرممکن است همچنین فکر می کنید که کودک شما به سادگی قادر به رسیدن به مدرسه نیست، باید یک زمان خصوصی را برای صحبت با معلم کودک خود تعیین کنید. به آنها بگویید که فرزند شما با افسردگی دست و پنجه نرم می کند و شما اعتقاد دارید که آنها فعلاً آمادگی لازم را برای جبران یا ادامه کار ندارند. یا می توانید از معلم فرزند خود سوال کنید که آیا روش هایی وجود دارد که بتواند کارهای مدرسه کودک را به میزان قابل قبولی کاهش دهد تا زمانی که کودک شما بهتر شود؟ در نهایت اگر به یک توافق زمانی رسیدید ولی مجددا متوجه شدید که فرزند شما همچنان مشکل تحصیلی دارد می توانید مدتی فرزند را از مدرسه دور نگه دارید.

یک معلم خصوصی پیدا کنید

از آنجایی که فرزند شما در مقطع راهنمایی و دبیرستان در طول روز مدرسه چندین معلم را می بینند. می توانید از وی در مورد معلم هایش بپرسید و ببینید که با کدام یک از معلم ها توانسته یک ارتباط خوب برقرار کند. معلمی که  کودک شکا از گفتگو با آن لذت می برد و بهتر می تواند مطالب درسی را انتقال دهد.  بعد از شناسایی معلم مورد نظر ، سعی کنید معلم را متقاعد کنید که در خانه به صورت خصوصی با فرزند شما کار کند. زمانی که معلم به منزل آمد سعی کنید با وی یک ارتباط دوستانه برقرا کنید به طوری که معلم حلقه ارتباط شما با مدرسه شود. در هر صورت لازم به ذکر است که در مدارس مختلف، معلمان با یکدیگر و با والدین ارتباطات متفاوتی برقرار می کنند. برای برقراری ارتباط صریح و روشن با مدرسه کودک خود همکاری کنید.

برنامه ریزی روزانه داشته باشید

نوسانات سطح انرژی می تواند یادگیری را دشوار کند. به کودک خود بگویید که زمانی که احساس خستگی می کند و انرژی اش تمام شده است از درس خواندن دست نگه دارد. درواقع کودک باید قبل از اینکه به طور کلی انرژی اش را از دست نداده است از درس خواندن دست نگه دارد. این کار سبب می شود فرزند شما از درس خواندن بیزار نشود.

برای جلوگیری از خستگی مفرط و بیزاری از درس، برنامه ریزی هایی را برای تقسیم وظایف او در طول روز انجام دهید مثلاً به جای اینکه کودک یا نوجوان تکالیف خود را کامل و بدون وقفه انجام دهد، بهتر است بین تکالیف چندین بار استراحت کند، برنامه کودک ببیند و حتی به شما در کارهای خانه کمک کند. در هر صورت اطمینان حاصل کنید که فرزند شما قبل از خواب همه برنامه آن روز را به طور کامل انجام داده است.

تعامل اجتماعی را ارتقا دهید

کودکان مبتلا به افسردگی اغلب دیدی منفی به تعاملات همسالان خود دارند. شاید متوجه شده باشید که فرزند شما زمان کمتری را با دوستان خود سپری می کند. ممکن است معلمان متوجه شوند که کودک شما از انجام فعالیت های گروهی پرهیز می کند. به کودک خود کمک کنید فعالیت های فوق برنامه مورد علاقه اش را پیدا کند تا به او کمک کند مهارت های اجتماعی مثبت پیدا کند. این فعالیت های فوق برنامه می تواند یک ورزش تیمی یا رفتن گروهی به کتابخانه و ... باشد که در آن کودک شما با همسالان خود می تواند در مورد ورزش مورد علاقه یا خواندن کتاب مورد علاقه خود در ارتباط باشد. لازم به ذکر است که می توانید از معلمان کودک خود در مورد تعاملات اجتماعی آنها در کلاس سوال کنید. وقتی معلمان بفهمند که افسردگی فرزند شما بر رفتارهای اجتماعی او در کلاس تأثیر می گذارد، مطمعناً معلم می تواند در جهت سهولت معاشرت فرزند شما گام بردارد.

بیشتر بخوانید

با توجه به موضوع بحث پیشنهاد می گردد مقاله ایی تحت عنوان «7 نشانه افسردگی در کودکان» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد کودکان افسرده و موفقیت تحصیلی آنان صحبت شد. آنچه که مشخص است این است که کودکان افسرده تمایل زیادی برای تحصیلات ندارند. به همین خاطر والدین نقش مهمی برای جذاب کردن مدرسه برای کودکانشان بر عهده دارند. والدین می توانند با کمک یکی از معلم های خاص کودک در مدرسه این مسئولیت را به خوبی انجام دهند در هر صورت با پیاده سازی راهکارهای عملیاتی در این مقاله می توانید فرزند خود به تحصیلات خوشبین کنید.

 دیدگاه شما درباره راهکارهای مطرح شده چیست؟ به نظر شما کودکی که اشتیاقی به مدرسه ندارد را چطور باید مشتاق تحصیل کرد؟ لطفا نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 
 
 

 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید