تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
بروز پیش داوری مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 12 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

بروز پیش داوری

در این مقاله می خواهیم در مورد پیش داوری (Prejudice ) صحبت کنیم. پیش داوری اغلب یک پیش فرض و نگرش منفی در میان اعضای گروه های مردم است. پیش داوری و قضاوت می تواند تأثیر زیادی در نحوه رفتار و تعامل افراد با دیگران، به ویژه با کسانی که با آن ها  متفاوت هستند، بگذارد.در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع بیشتر می پردازیم:

پیش داوری

پیش داوری تأثیر زیادی در تعامل افراد با دیگران می گذارد. از ویژگی های مشترک  و رایج  پیش داوری می توان به احساسات منفی، باورهای کلیشه ای و تمایل به تبعیض درمورد اعضای یک گروه اشاره کرد. در جامعه، ما غالباً نسبت به گروه های زیرتعصب و پیش داوری داریم:
گروهای مبتنی بر نژاد
گروهای مبتنی بر جنس
گروهای مبتنی بر دین
​گروهای مبتنی بر فرهنگ
و موارد دیگر
 در حالی که تعاریف خاص از پیش داوری داشتن  که توسط دانشمندان علوم اجتماعی ارائه می شود اغلب متفاوت است، اما اکثر آنها در این مورد متفق القول هستند که این پیش داوری ها که معمولاً درباره اعضای یک گروه می باشد،  منفی است. وقتی مردم نسبت به دیگران نگرش تعصب آمیز و پیش قضاوتی دارند، تمایل دارند که همه کسانی که در یک گروه خاص قرار می گیرند را "شبیه به هم " بدانند. آن ها هر فردی را که دارای خصوصیات یا اعتقادات خاصی است به یک دید نگاه می کنند و واقعاً نمی توانند به هر شخصی به عنوان یک فرد منحصر به فرد نگاه کنند.

انواع پیش داوری

پیش داوری و قضاوت می تواند بر اساس عوامل مختلفی از جمله جنسیت، نژاد، سن، گرایش جنسی، ملیت، وضعیت اقتصادی اجتماعی و مذهب باشد. برخی از معروف ترین انواع پیش داوری ها  عبارت اند از:

نژاد پرستی
 تبعیض جنسی
 سن گرایی
 کلاس گرایی
 هوموفوبیا
 ملی گرایی
تعصب دینی
بیگانه هراسی

پیش داوری و عقاید کلیشه ای 

وقتی پیش داوری رخ می دهد، کلیشه سازی، تبعیض و زورگویی نیز ممکن است همراه آن  به وجود بیاید. در بسیاری از موارد، پیش داوری  بر اساس کلیشه ها است. کلیشه یک باور و فرض ساده بی اساس درباره یک گروه است که بر اساس تجربیات یا عقاید قبلی است، ساخته شده است.

توجه

کلیشه ها نه تنها می توانند به باورهای معیوب و نادرست منجر شوند، بلکه می توانند منجر به پیش داوری و تبعیض شوند.

به گفته روانشناس گوردون آلپورت، پیش داوری و کلیشه ها تا حدی در نتیجه تفکر طبیعی انسان پدیدار می شود. به منظور درک جهان پیرامون، مهم است که اطلاعات را به دسته های ذهنی طبقه بندی کنیم. آلپورت در كتاب خود با عنوان "ماهیت پیش داوری " توضیح داد: "ذهن انسان باید با كمك مقولات بیندیشد."

پیش داوری و کلیشه ها  اشتباهات ذهنی ما هستند : 

به عبارت دیگر، ما نیاز داریم که توانایی های خود، قرار دادن افراد، ایده ها و اشیا در دسته های مختلف  قرار دهیم تا جهان را ساده تر و درک آن  را برای خود آسان تر کنیم. ما به سادگی با اطلاعات زیادی که باید همه ی آن ها را به طور منطقی و دقیق دسته بندی کنیم محصور شده ایم. توانایی دسته بندی سریع اطلاعات به ما امکان تعامل و واکنش سریع را می دهد، اما  گاها منجر به اشتباه هم می شود. پیش داوری و کلیشه سازی فقط دو نمونه از اشتباهات ذهنی رایج ما است که ناشی از تمایل ما به دسته بندی سریع اطلاعات در جهان اطرافمان است.

مطالعات در مورد دسته بندی ها

روند طبقه بندی در دنیای اجتماعی افراد صورت می گیرد و همچنین ما افراد را بر اساس عواملی مانند سن، جنس و نژاد به گروه های ذهنی طبقه بندی می کنیم. محققان دریافته اند که وقتی صحبت از طبقه بندی اطلاعات افراد می شود، ما تمایل داریم اختلافات بین افراد در گروه های خاص را به حداقل برسانیم و اختلافات بین گروه ها را اغراق  آمیز جلوه  دهیم.

گزارش آماری

در یک آزمایش کلاسیک، از شرکت کنندگان خواسته شد قد افرادی را که در عکس به آن ها  نشان داده شده  است را قضاوت کنند. به افراد حاضر در این آزمایش همچنین گفته شد:

"در این کتابچه، زنان و مردان در واقع از قد یکسانی برخوردار هستند. ما مراقبت کرده ایم تا قد زن و مرد را در تصویر مطابقت دهیم. یعنی برای هر زن با قد خاص  جایی در کتابچه نیز مردی با همان قد وجود دارد. بنابراین، برای اینکه قضاوت در مورد قد افراد را تا حد ممکن دقیق باشد، سعی کنید هر عکس را به عنوان یک پرونده جداگانه قضاوت کنید و به جنسیت فرد اعتماد نکنید. " علاوه بر این دستورالعمل ها، جایزه نقدی 50 دلاری به هرکسی که دقیق ترین قضاوت ها را درباره قد انجام دهد، ارائه شد. با وجود این، شرکت کنندگان به طور مداوم مردان را چند اینچ بلندتر از زنان ارزیابی می کردند. شرکت کنندگان به دلیل پیش داوری در مورد بلندتر بودن مردان از زنان، نتوانستند عقاید قاطع موجود خود را در مورد زن و مرد رد کنند و کنار بگذارند تا به طور دقیق قد ها را قضاوت کنند. محققان همچنین دریافته اند که افراد تمایل دارند که اعضای گروه های خارج را همگن تر از اعضای گروه خود بدانند، پدیده ای که به عنوان تعصب همگنی خارج از گروه شناخته می شود.

این تصور که همه اعضای یک گروه خارج  یکسان هستند، در مورد همه گروه ها صدق می کند، خواه بر اساس نژاد، ملیت، دین، ​​سن یا سایر وابستگی های گروهی که به طور طبیعی اتفاق می افتد باشد. مردم تمایل دارند تفاوتهای فردی را در بین اعضای گروه های خود ببینند ، اما تمایل دارند که کسانی که به گروه های خارج از گروه خود  تعلق دارند "همه یکسان و شبیه به هم " باشند.

ارائه راهکار برای  کاهش پیش داوری 

محققان علاوه بر بررسی دلایل وقوع قضاوت و پیش داوری، روش های مختلف کاهش یا حتی از بین بردن پیش داوری را نیز کشف کرده اند. آموزش افراد برای همدلی بیشتر با اعضای گروه های دیگر روشی است که موفقیت چشمگیری را در زمینه کاهش پیش داوری نشان داده است. افراد با تصور کردن خودشان در موقعیت های متفاوت می توانند در مورد اینکه چگونه عکس العمل نشان می دهند فکر کنند و درک بیشتری از عملکرد دیگران پیدا کنند. تکنیک های دیگری که برای کاهش پیش داوری  استفاده می شود عبارتند از: 

کسب حمایت و آگاهی عمومی از هنجارهای اجتماعی ضد پیش داوری

افزایش تماس با اعضای سایر گروههای اجتماعی

آگاه ساختن مردم از ناسازگاری در عقاید خودشان

تصویب قوانین و مقرراتی که نیاز به برخورد عادلانه و برابر برای همه گروه ها دارد .

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد پیش داوری صحبت کردیم. همانطور که گفته شد اکثر افراد در زندگی خود، اطرافیان خود را کورکورانه مورد قضاوت و پیش داوری قرار می دهند. طبیعتاً این قضاوت ها اکثر براساس ساختارها و طرحواره های ذهنی خودشان می باشد که در نهایت تاثیرات منفی زیادی بر فرد می گذارد. بنابراین با راهکارهای مختلفی از جمله همدلی و سایر راهکارهای ارائه شده، می توانید میزان پیش داروی ها را پایین آورد.
شما چه میزان تلاش می کنید که در زندگی خود نسبت به اطرافیان تان قضاوت کمتری داشته باشید؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پورنوگرافی چیست | بررسی تاثیر مخرب آن بر مغز انسان
ماری جوانا یا گل چیست | آیا فوایدی هم دارد؟
مهرطلبی چیست | ویژگی‌های افراد مهرطلب
رفتار مناسب با کودک لجباز چیست؟
علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟
انواع اعتماد به نفس کدام است | بهترین نوع اعتماد به نفس
تفاوت خشم و پرخاشگری چیست؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید