تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
تاثیر دوستان ناباب مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 31 مرداد 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

تاثیر دوستان ناباب

اخیراً، من با هم‌اتاقی های دوران دانشگاه خود ملاقات کردم. ما هم مانند بسیاری از دوستان قدیمی، معمولاً دیدگاه های شبیه به هم داریم؛ همچنین دارای یک زبان محرمانه ومشترک برای اشاره به رویدادها و موقعیت‌های گوناگون، مثلاً یک ابروی بالا رفته یا نگاه زیرچشمی، هستیم  و معمولاً در حالی که دیگران سردرگم و مبهوت به نظر رسیده و متوجه منظور ما نمی شوند، ما غش غش می خندیم. من احساس می‌کنم هر زمان که همدیگر را ملاقات می‌کنیم انرژی بسیاری از معاشرت با یکدیگر می گیریم؛ روابط ما زنده و پویا بوده و حس زندگی فراوانی را در وجود ما جاری می کند. همین مسئله سبب شده است تا به این بیندیشم که چرا همه دوستی‌های من، اینگونه نیست ؟
 
انتخاب دوست

دوستانی که انتخاب می کنیم

این یک اعتقاد طولانی مدت در روان درمانی می باشد که دوستانی که شما برای خود انتخاب می کنید، بازتاب احساسات درونی شما نسبت به خودتان است؛ برای مثال اگر شما ارزش چندانی برای خودتان قائل نباشید، احتمالاً دوستانتان نیز در مواجه با شما چنین خواهند کرد. برای مثال ممکن است قرار های خود با شما را چندین دفعه تغییر داده یا لغو کنند بدون آن که به این بیندیشند که شما نیز برای کارهایتان برنامه ریزی داشته اید.آن ها اصلاً به احساسات و نظرات شما توجهی ندارند؛ اما آن ها را سرزنش نکنید؛ زیرا افراد دیگر تنها بازتاب  نظر و احترامی هستند که شما خودتان برای خود قائل هستید؛ علاوه بر این، اگر تصور شما درباره  ی خود، فردی ناتوان و شایسته ی بی احترامی و تحقیر باشد، انتظار شنیدن چنین صحبت هایی را نیز از جانب سایر افراد داشته و از آن ها می پذیرید.
همچنین در معاشرت هایتان با آن ها، آن چیزی را که تصور می کنید که ارزشش و شایستگی اش را دارید(مثلاً بی احترامی و تحقیر)، را دریافت می کنید.
 
دوست

چرا با دوستان نامناسبتان کنار آمده و رابطه ی خود را با آنها ادامه می دهید؟!

تا زمانی که نا امنی های درونی و حقارت هایتان بر شما تسلط دارند، دوستی های ناسالمی را نیز تجربه خواهید کرد. هر چه شما اعتماد به نفس کم تری داشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که دوستی های غیر واقعی را نیز تجربه کنید.
سه دلیل وجود دارد که شما تصور کنید رفتارهای نامناسب از جانب دوستانتان قابل قبول است.
۱-عزت نفس پایین؛ شما اینگونه رفتار ها را تحمل می کنید چون فکر می کنید که شایستگی و لیاقت شما در این سطح می باشد.
۲-ترس از تنهایی؛ شما از طرد شدن از سوی  افراد دیگر و انزوا می هراسید، برای همین رفتار های نامناسب آن ها را تحمل می کنید.
۳-سرپرست بودن؛ شما تمایل دارید به دیگران خدمت کنید و خود را نادیده بگیرید؛ مراقبت از دیگران تنها راهی است که شما احساس ارزشمندی می‌کنید.
آزمایش دوست
اگر دوستتان  به طور مکرر برخورد دلسرد کننده ای با شما داشته و شما را  دائماً ناامید می کند، وقت آن است که از خود  بپرسید که  “چرا من هنوز با این شخص دوست هستم؟”
این تست ساده را امتحان کنید؛  بعد از این که با دوست خود ملاقات کردید، سریعاً یک ارزیابی از رابطه ی خود داشته باشید؛ مثلاً از خود درباره ی این رابطه بپرسید که :
آیا احساس سبکی می‌کنم؟
آیا من تشویق شده‌ام؟
آیا احساس ارزش دارم؟
اگر شما پاسخ بله را به هر سه سوال داده اید، آن دوست یک همراه  خوب برایتان می باشد؛  اما اگر چنین نیست، سعی کنید او را در روز های دیگر نیز مورد  آزمایش قرار دهید؛ به خاطر داشته باشید که حتی دوستان خوب نیز ممکن است روز های بدی را تجربه کرده و حال خوبی نداشته باشند که همین ممکن است سبب شود رفتار نامناسبی با شما داشته باشند. اما اگر یک دوست به طور مداوم شما را نا امید یا  مایوس می کند، او در این آزمایش شکست خورده و زمان آن است که تغییری در رابطه و نوع رفتارتان با آن شخص، ایجاد کنید.
یک دوست واقعی یک منبع الهام‌بخش است؛ کسی که همیشه می‌توان برای پشتیبانی و مشورت به او متوسل شد، کسی که شما را قهرمان خواهد کرد.
بنابراین اگر دوستانتان شما را رها کرده و یا با شما رفتار مناسبی ندارند، آن ها را مورد آزمایش قرار دهید؛ به چالش کشیدن دوستانتان جرم نیست اما ماندن در روابط اشتباه جرم است.
 
[kkstarratings]
 
 
 
 
 
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید