تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
خطرات شکستگی لگن در  زوال عقل مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 19 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

خطرات شکستگی لگن در زوال عقل

در این مقابله قصد داریم تا به موضوع خطرات و مضرات شکستگی لگن در افرادی که دارای اختلال روال عقل هستند، صحبت کنیم. شما می توانید فهرست مطالب را در باکس زیر مشاهده کنید.

خطرات شکستگی لگن درافراد مبتلا به زوال عقل

شکستگی لگن متاسفانه در بزرگسالان مسن شایع است و داشتن زوال عقل این خطر را افزایش می دهد. پوکی استخوان غالبا با افزایش سن در افراد بیشتر می شود و همین امر باعث می شود به هنگام زمین خوردن استخوان ها آسیب ببینند و کمتر سالم بمانند.

توجه

95 درصد از علت شکستگی مفصل های ران مربوط به افتادن می شود و 75 درصد از این شکستگی ران ها در خانم ها اتفاق می افتد.

شکستگی لگن چیست؟

شکستگی مفصل ران، شکستگی استخوان ران، اغلب در ناحیه سوکت یا در بالای استخوان ران است. اکثر شکستگی های مفصل ران برای ترمیم نیاز به جراحی دارند و اغلب بهبودی زیادی در پی دارد.

شکستگی لگن در افراد مبتلا به زوال عقل:

در افراد مبتلا به زوال عقل احتمال بیشتری برای شکستگی مفصل ران وجود دارد. در مبتلایان به اختلال زوال عقل که در خانه های خود زندگی می کنند و از داروهای ضد روان پریشی استفاده می کنند، نیز احتمال شکستگی استخوان لگن وجود دارد. و اصلا جای تعجب نیست که طبق برخی تحقیقات، کسانی که هم به اختلال زوال عقل و هم به پوکی استخوان مبتلا هستند در معرض بیشترین خطر برای شکستگی مفصل ران و لگن هستند.

همچنین در مبتلایان به زوال عقل که از ناحیه ران آسیب دیده اند و مفصل ران و لگن آن ها شکسته می شود نیز احتمال ابتلا به هذیان در طول مدت بستری در بیمارستان وجود دارد و این احتمال زیاد است. اگر هذیان در فرد ایجاد شود، می تواند منجر به بستری شدن  طولانی مدت در بیمارستان، بهبود ضعیف تر از نظر تحرک و مراقبت طولانی تر در بیمارستان و یا مراکز درمانی شود.

بهبود و توانبخشی فرد مبتلا به زوال عقل پس از شکستگی مفصل ران و لگن می تواند با از دست دادن حافظه و اخلال در روند حافظه پیچیده تر شود. اغلب اوقات، پس از جراحی محدودیت هایی برای فرد مانند محدودیت تحمل وزن و یا حرکت برای فرد تعیین می شود و ممکن است فرد مبتلا به زوال عقل به یاد نداشته باشد که او نمی تواند و نباید بلند شود و راه برود و یا شی ای را با خود حمل کند.

بیشتر بدانید

نرخ مرگ و میر در تعداد افرادی که از دنیا می روند، در افرادی که شکستگی مفصل ران یا لگن داشته اند خواه به اختلال زوال عقل مبتلا بوده اند یا نه، چیزی در حدود 12 تا 33 درصد، در مدت یک سال می باشد.

عوارض مختلف شکستگی یک فرد مسن مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل دچار شکستگی در مفصل ران و لگن

این افراد کمتر می توانند به سطح عملکرد قبلی خود دست پیدا کنند و بهبودی کمتری دارند.

به احتمال زیاد به مراقبت مداوم در مراکز درمانی نیاز دارند.

پس از شکستگی مفصل ران و لگن میزان بالاتری از مرگ روی می دهد.

بیشتر احتمال دارد که به ذات الریه مرتبط با کاهش تحرک مبتلا شوند.

کمتر ممکن است داروی ضد درد کافی دریافت کنند و به طور بالقوه مصرف مواد مخدر در صورت بروز درد شدید لگن افزایش می یابد. (برای کاهش درد)

آیا فرد مبتلا به زوال عقل می تواند پس از شکستگی مفصل ران بهبود یابد؟

اگرچه زوال عقل روند بهبودی را بیشتر به چالش می کشد و احتمال بهبودی کامل را کاهش می دهد، اما افراد می توانند  تا حدودی سطح عملکرد قبلی خود را بازیابند. دمانس و یا هذیان روند بهبودی را تحت تأثیر قرار می دهد، اما تحقیقات نشان می دهد که سطح عملکرد قبل از شکستگی لگن پیش بینی کننده ی  قوی تر توانبخشی نسبت به وضعیت شناختی است. به عبارت دیگر، اگر قبل از شکستن لگن فردی کاملاً قدرتمند و با تحرک بودید، حتی اگر مقداری از حافظه خود را از دست داده باشید یا تشخیص زوال عقل گرفته باشید، این قدرت و تحرک را دوباره به دست خواهید آورد.

چگونه می توان از شکستگی مفصل ران و لگن جلوگیری کرد؟

کاهش افتادن و سقوط از جایی

افتادن از جایی می تواند خیلی سریع اتفاق بیفتد، اما با مرور برخی از دلایل عمده این اتفاق و اقدامات احتیاطی، ممکن است از برخی از علل به زمین افتادن جلوگیری کنید. اگر به زمین افتادن اتفاق افتاد، باید مدتی را صرف این مسئله کنید تا علت اصلی زمین خوردن را بفهمید و از احتمال تکرار دوباره آن جلوگیری کنید. 

ورزش منظم

ورزش بدنی منظم می تواند به حفظ تعادل، رشد عضله و قدرت استخوان ها کمک کند و برخی تحقیقات نشان داده است که ورزش هم چنین می تواند روند نزولی فرآیند های شناختی را در افراد مبتلا به زوال عقل کند تر کند. سقوط و به زمین افتادن و شکستگی ناشی از آن در کسانی که بدن شان قوی تر است و ذهن آن ها می تواند مسائل ایمنی را ارزیابی کند، کمتر اتفاق می افتد.

داروهایی برای تقویت استخوان ها

 برخی از پزشکان ممکن است داروهایی مانند مکمل های کلسیم را برای مقاومت در برابر شکستگی استخوان ها تجویز کنند.

کاهش استفاده از داروهای خواب آور

 داروهایی که به افراد در خواب شبانه کمک می کند ممکن است یک راه حل عالی برای فرد مبتلا به بی خوابی به نظر برسد، اما خطر سقوط و زمین خوردن را در مبتلایان به زوال عقل افزایش می دهند. بعضی از پزشکان توصیه می کنند از مکمل طبیعی مانند ملاتونین برای کاهش خطر سقوط و زمین خوردن و کاهش شکستگی استفاده شود. قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه و مکمل، حتماً از پزشک خود در مورد استفاده ی آن ها مشورت بگیرید.

جمع بندی ای سنج

اگر شما یا عزیزتان به زوال عقل مبتلا هستید و با آن زندگی می کنید، درک خطرات شکستگی مفصل ران و لگن و همچنین نحوه کاهش این خطرات مهم است و اگرچه خطر عوارض ناشی از شکستگی مفصل ران و لگن با زوال عقل بیشتر می شود، برخی از افراد هستند که به خوبی بهبود پیدا می کنند. همان طور که معمولاً در مسائل بهداشتی هم اتفاق می افتد، در مورد شکستگی مفصل ران و لگن هم پیشگیری به واقع "بهترین دارو" است.

آیا تا با حال شکستگی لگن در زوال عقل را دراطرافیان تان تجربه کرده اید؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

حافظه کوتاه مدت چیست؟
تست هوش وکسلر
راه های تقویت حافظه در حین درس خواندن
23 حقیقت جالب در مورد حافظه انسان که باید بدانید
تست هوش استنفورد-بینه
تیرگی مغزی چیست؟
5 روش شگفت انگیز تاثیر استرس بر مغز
نشخوار فکری
ضریب هوشی نرمال چقدر است؟
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید