تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

دیدگاه متفاوت از مدیریت خشم مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 21 مهر 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

دیدگاه متفاوت از مدیریت خشم

خیال من راحت است؛ زیرا تویی که این متن را می خوانی یک انسان هستی و حتماً مانند من زمان هایی وجود دارد که عصبانی شده و از خود واقعی ت فاصله بگیری. هرچند این مسئله اصلا برای من افتخاری ندارد و تمایلی به بیان جزئیات آن ندارم اما فقط در همین حد می خواهم بگویم که در دوران نوجوانی هنگامی که در تیم تنیس دبیرستان حضور داشتم، چندین راکت را به خاطر خشم از بین بردم.
من این روزها در دوست داشتن و توجه به خود بسیار بهتر عمل می کنم؛ بنابر این خودم را به خاطر از دست دادن خونسردی به خصوص در مورد اتفاق هایی که مربوط به گذشته است، مورد شماتت قرار نمی دهم.
حقیقت آن است که همه ی ما در لحظاتی عصبانی می شویم و کنترل خود را از دست می دهیم و پس از آرام شدن پشیمان می شویم.
من سال ها پیش گفتگویی از دالایی لاما را گوش دادم که به خودم و بسیاری از مراجعانم کمک کرده است؛ بنابر این می خواهم آن را برای شما تعریف کنم تا به شما نیز کمک کند.

خشم
دالایی لاما توضیح می دهد که حالت پیش فرض در همه ی انسان ها آرامش است. معنای این جمله آن است که در این زمان ها ما خود واقعی مان را در حال تجربه هستیم. اما هنگامی که عصبانی می شویم با مواردی که واقعا به آن ها باور داریم فاصله گرفته و آن گونه عمل نمی کنیم. در حقیقت برای همین است که هنگامی که آرام می شویم اغلب برای توصیف آن حالت خود از جملاتی مانند”من خودم نبودم” یا ” کنترل خودم را از دست دادم” استفاده می کنیم و همینطور که می دانید بعد از آرام شدن باید به خاطر همه ی آن رفتار و حرف ها، عذر خواهی کنیم! چرا؟ زیرا آن ها از چیزی که واقعا ما هستیم، بسیار فاصله داشته و با ما سازگار نیستند.
ما برای اینکه اصالت داشته داشته باشیم، باید خود آگاهی مناسبی از خود به دست آورده باشیم.

مدیریت خشم

ممکن است این جمله ی هملت را به یاد آورید که می گفت: اینکه خود حقیقی تان باشید، مهم تر از همه چیز است.
از آن جا که حالت پیش فرض و سازگار با همه ی ما آرامش است، نباید اجازه دهیم که عصبانی شویم؛
بنابر این باید درباره ی مدیریت آن باید چه کاری انجام هیم؟
دالایی لاما توضیح می دهد که وقتی عصبانی می شویم نباید حرف های زیادی زده یا دست به انجام کارهای عجولانه ای بزنیم؛ در آن زمان ها آرام کردن خود و به دست آوردن کنترلمان، باید در اولویت باشد. در غیر این صورت احتمالاً پشیمان می شویم. این جملات به معنای آن است که در هنگامی عصبانیت بهتر است از دیگران فاصله گرفته و با گفتن عباراتی مانند “من الان خیلی عصبانی هستم، اجازه دهید آرام شوم وگرنه ممکن است کاری انجام دهم که مضر باشد یا اینکه پیشمان شوم” آن شرایط را ترک کنید.

مدیریت خشم
استراتژی هایی زیادی برای کنترل خشم وجود دارد؛ مثلاً برای خود من بهترین کار در این زمان ها ورزش است. برخی دیگر از پیشنهادات عبارتند از صحبت با یک دوست، انجام یک بازی ویدیویی، مشاهده ی یک فیلم، مراقبه، کتاب خواندن، پیاده روی، گذراندن وقت خود در طبیعت.
من توصیه ی دکتر دانیل جی سیگل، پزشک اعصاب و روان، درباره ی مدیریت احساسات منفی را بسیار دوست دارم: احساسات خود را نام گذاری کنید؛ اگر آن ها را به خوبی نشناسید، قادر به انجام کار مناسبی جهت کنترل آن ها نخواهید بود.
فراموش نکنید اینکه که در هر شرایط خود واقعی تان باشید، کمک زیادی به کنترل و بهبود شرایط خواهد کرد.

[kkstarratings]

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید