تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
چگونه جلوی تنبلی خود را بگیریم؟ مدت مطالعه: 7 دقیقه
ای سنج 20 آذر 1399 مدت مطالعه: 7 دقیقه

چگونه جلوی تنبلی خود را بگیریم؟

همه ما لحظاتی را که احساس انرژی کمی داریم و برای یافتن انگیزه تلاش می کنیم را تا حدودی تجربه کرده ایم. این لحظات معمولاً هر از گاهی برای همه ما اتفاق می افتد، اما وقتی این لحظات خیلی زیاد می شوند، ممکن است ما خودمان را نسبت به دیگران متفاوت ببینیم. یعنی تنبلی و بی انگیزگی خودمان را در مقابل تلاش های روزمره دیگران بینیم. در این شرایط لحظه به لحظه اهدافی که قبلاً داشتیم از اهمیت کمتری برخوردار می شوند و ممکن است این سوال را داشته باشیم که آیا ما نسبت به سایر افراد متفاوت هستیم؟ یا مثلا چرا من نمی توانم یک برنامه ریزی صحیح داشته باشم؟ چرا من پشتکار ندارم؟ چرا من زود خسته می شوم؟ حتی در چنین شرایطی امکان دارد خود را تنبل بنامیم. به هر حال در این مقاله می خواهیم براساس فهرست مطالب زیر به این موضوعات بپردازیم:

خود ایده آل خود را پیدا کنید

خود ایده آل مفهومی در روانشناسی است که مربوط به تصویری است که ما در ذهن خود داریم از آنچه که به بهترین شکل ممکن به نظر می رسیم، عمل و احساس کنیم. متأسفانه امروزه، زندگی پرمشغله ما اغلب اجازه تأمل و تفکر در مورد خود ایده آل را به ما نمی دهد و به نظر می رسد که در این شلوغی خودمان را گم کرده ایم و نمی توانیم وقتی برای ارزیابی خودمان کنار بگذاریم. حتی فرصت نمی کنیم که لحظاتی را به پاسخی که در کودکی به این سوال داده ایم برسیم: «وقتی بزرگ شدی چیکاره میخواهی بشوی؟».

مایکل باسی جانسون

خواب را متوقف کن، کار کن! هنگام مرگ وقت زیادی برای خواب خواهید داشت.

شما تنها نیستید

نکته ای که در ابتدا باید به آن اذعان کرد این است که اگر در بعضی مواقع احساس تنبلی یا عدم کارایی می کنید، این را بدانید در این مسیر مطمئناً تنها نیستید یعنی نظرسنجی های اخیر نشان داده است که 80٪ افراد در رسیدن به اهداف مورد نظر خود موفق نخواهند بود. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که چه چیزی باعث این نرسیدن ها و سرگردانی ها می شود؟ یقیناً چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند مانع بهره وری و دستیابی ما به اهداف شود و این باعث می شود که خودمان را "تنبل" بدانیم. بعضی مواقع موانع واقعی است و مربوط به عدم امکانات و شرایط حال حاضر می باشد، اما می توان گفت در بیشتر مواقع موانع ای که بر سر راه می آیند حاصل رویکرد فکری ما می باشد. در واقع نوع نگاه می تواند شرایط سختی را برای ما متصور سازد که در نتیجه این نوع نگاه کاهلی بوجود می آِید که گاها خروجی این کاهلی می تواند تنبلی باشد.

حذف عادت های قدیمی

به منظور پیشرفت واقعی در زندگی و حذف عادات تنبلی خود، باید تلاش کنید که عواملی که سبب می شوند شما را به اهداف تان نرساند یا احساس بهره وری کمتری داشته باشید را شناسایی کنید. بنابراین، رفتارهایی که به عنوان " رفتارهای تنبلی" تصور می شوند، ممکن است فقط به خاطر نوع روش شما در زندگی باشد به همین خاطر باید تلاش کنید از شر عادت های قدیمی و غیر مفید رهایی یابید تا بتوانید به اهداف خود با انگیزه بالا دست پیدا کنید و شاهد بهره وری بالا و حس مفید بودن باشید. در ادامه چندین رفتار عادتی آورده شده است رفتارهایی که می توانند مانع رسیدن شما به اهداف تان شوند. در هر صورت اگر موردی از این رفتارها برای شما آشنا به نظر رسید، نگران نباشید، چرا که شما تنها نیستید:

اهداف خود را خیلی دست کم نگیرید

 همه ما می خواهیم به اهداف خود برسیم، اما ممکن است تلاش و زمان لازم برای رسیدن به اهداف مان را دست کم بگیریم. به همین خاطر احتمالا پس از برنامه ریزی و انجام آن، بعد از چند روز از ادامه دادن برنامه منصرف شویم، نکته ایی که باید گفت این است این انصراف دادن دلیلی بر کاهلی و تنبلی نیست بلکه به این دلیل است که زمان و تلاش لازم را برای رسیدن به هدف مورد نظر را اشتباه محاسبه کرده ایم.

پیش بینی نکردن موانع

 وقتی در حال رسیدن به هدفی هستیم، انتظار داریم جاده صاف و سازگار باشد، در حالی که به احتمال زیاد مسیر رسیدن به هدف ما پر از پیچ و خم و پیچ و خم خواهد بود.

گوش دادن به منتقد درونی خود

اگر اصطلاح "تنبل" بخشی از صحبت خود شما باشد، احتمالاً اظهارات منفی و انتقادی بیشتری وجود دارد که به طور منظم از طرف منتقد درونی شما می آید. بنابراین صدای انتقادی درون شما بیش از هر نقطه قوت و ویژگی مثبت موجود، می تواند به شما در حرکت به جلو کمک کند، چون منتقد درونی هر فردی بر روی تمام نقص ها و کاستی ها متمرکز است.

گوش دادن به انتقادات دیگران

همانطور که از طریق تجربیات خود درباره رفتارتان می آموزید، باید بازخورد نظر دیگران نیز برای تان مهم باشد.

ایجاد برنامه عملیاتی

 وقتی از هدفی جدید هیجان زده می شوید، قبل از این که آن را انجام دهید فورا برای انجامش یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید. باید آگاه باشید که درست است که شوق و هیجان سبب می شود که هر فردی زودتر به هدفش برسد اما اگر این هیجان کنترل شده نباشد و بدون یک برنامه ریزی عملیاتی باشد می تواند سبب سردرگمی باشد.

راهکارهایی برای خداحافظی با تنبلی

خوشبختانه، راهکارها و اقدامات قابل دسترس زیادی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها در رفتار خود تغییراتی ایجاد کنید که بتوانید با سرعت بیشتری به سمت اهداف خود پیش بروید:

اهداف کوچک و قابل دستیابی تعیین کنید

 این که همچنان برای رسیدن به هدف والای خود تلاش کنید ایراد ندارد ولی پیشنهاد ما این است که هدف والای خودتان را به اهداف کوچک نقسیم کنید تا هم در طول مسیر خسته نشوید و هم بتوانید از پشت سر نهادن اهداف کوچک لذت ببرید و باعث انگیزه ایی شود برای این که بتوانید ادامه مسیر را همچنان پیش بروید .

برای تهیه برنامه وقت بگذارید

مدتی تنها بنشینید، در مورد خواسته ها و اهداف خود تأمل کنید و به گام های کوچک و قابل دستیابی که برای رسیدن به آنها باید بردارید، فکر کنید. درمورد میزان تلاش، وقت، هزینه، کمک یا سایر عواملی که به شما در دستیابی به این هدف کمک می کنند واقع بین باشید. با چنین تاملی مطمناً وارد یک برنامه ایی می شوید که سرشار از احساس امنیت و آرامش می باشد و مطمعناً دیگر در طول مسیر احساس ناامیدی یا شکست نمی کنید که بخواهید از ادامه مسیر خودداری کنید یا این که مسیر رابا کندی پیش بروید.

بر نقاط قوت خود تمرکز کنید

 اگر عادت دارید که منتقد درونی خود را بر روی نقاط ضعف خود متمرکز کنید، آگاه باشید که اگر در طول مسیر بر نقاط قوت خودتان متمرکز شوید با سرعت و بهره وری بیشتری مسیر را طی خواهید کرد. اگر در پیدا کردن نقطه قوت خود مشکل دارید و نمی توانید آن ها را شناسایی کنید بهتر است از دوستان یا خانواده خود بپرسید که آن ها نقطه قوت شما را چه چیزی می دانند؟

پیروزی های کوچک را جشن بگیرید

 همانطور که در بالا اشاره کردیم بهتر است که هدف تان را به چندین اهداف کوچک تقسیم کنید حالا در این جا می خواهیم به شما بگویم که موانعی که برای رسیدن به اهدافتان سر راه شما وجود دارد را هم می توانید به مانع های کوچک تقسیم کنید و هروقت هر کدام را کنار گذاشتید و توانستید به سلامتی از آن عبور کنید برای خودتان هدیه یا جشن کوچکی بگیرید تا هم در این مسیر روحیه تان عالی شود و انرژی جدید اخذ کنید و هم این که در رد کردن مانع ها انگیزه بیشتری بگیرید.

دریافت پشتیبانی

 مشکلی نیست که در مسیر رسیدن به اهدفتان از اطرافیان تان کمک بخواهید. این نکته را بدانید که وقتی به طور مفید با افراد مهم ارتباط برقرار می کنیم رشد می کنیم. بنابراین به افراد مهم و تاثیر گذار و موفق زندگی تان اجازه بدهید که برخی از تجربیاتشان را در اختیار شما بگذارند. حتی می توانید جشن های کوچک تان را با این افراد برگزار کنید تا هم بتوانید با یکدیگر شاد باشید و هم در ساعاتی که با همدیگر هستید از تجربیاتشان بهره لازم راببرید و هم بتوانید از تشویق های آنان انرژی مضاعف را کسب نمایید.

روی سلامتی خود تمرکز کنید

احساس تنبلی همچنین می تواند تحت تأثیر چگونگی مراقبت ما از جسم و روان مان باشد بنابراین ما می توانیم الگوهای سلامتی جدیدی را برای رسیدن به اهداف مان ایجاد کنیم. عادت و الگوهایی که هم ارتباط مستقیمی با سلامت جسمی و روحی مان پیدا می کنند و هم می توانند سبب شود میزان تنبلی کاهش یابند و  زودتر به اهداف مان برسیم. در ادامه چند مورد الگوی سلامتی خوب اشاره می شود:

تغذیه مناسب

آنچه در طول روز می خوریم در احساس انرژی ما نقش بسزایی دارد و بدون شک این انرژی تاثیر زیادی بر نحوه انجام برنامه ریزی های روزانه ما می گذارد. به عنوان مثال غذاهای دارای پروتئین بالاتر می توانند به بدن ما در حفظ ثبات سطح قند خون کمک کرده و ما را از احساس افت و خیز شدید انرژی در طول روز باز دارند. نمونه هایی از غذا و نوشیدنی که می تواند به افزایش انرژی کمک کند شامل موارد زیر است:

بادام

ماهی سالمون

موز

ماست

جو

سبزیجات برگ تیره

مرغ

آب

در اینجا چند نمونه از غذاها و نوشیدنی ها آورده شده است که وقتی انرژی بیشتری می خواهید از آنها اجتناب کنید:

سیب زمینی سرخ شده

آب نبات

نان

نوشیدنی های شیرین

دونات

دسر

الکل

در حالی که غذاهای شیرین می توانند به طور موقت انرژی ما را تقویت کنند، اما عمر آنها بسیار کوتاه است و می توانند احساس کنند که سطح انرژی ما خشک شده است. زمان وعده های غذایی و میان وعده ها نیز می تواند بر سطح انرژی ما تأثیر بگذارد.

توجه

خوردن وعده های غذایی کم حجم در طول روز در مقایسه با خوردن وعده های غذایی سنگین تر که اغلب احساس خستگی می آورند، می تواند به ما در حفظ سطح ثابت انرژی کمک کند.

ورزش کردن

تحقیقات نشان داده است که حتی فعالیت بدنی کم تا متوسط ​​نیز می تواند به طور قابل توجهی بر سطح انرژی ما تأثیر بگذارد و به کاهش خستگی کمک کند. در ادامه راههای را برای ورزش پیشنهاد می دهیم:

کودک خود را به پیاده روی ببرید

با دوست صمیمی خود در پارک در حالی که صحبت می کنید حرکات ورزشی هم انجام دهید

پیاده روی گروهی فراموش نشود

در کلاس تناسب اندام گروهی شرکت کنید

کلاس های یوگا را امتحان کنید

خواب مناسب

برنامه ریزی برای داشتن یک خواب کامل به شما کمک کند تا در طول روز از تمرکز بالایی برخوردار باشید همچنین به نوبه خود به شما کمک می کند برای انجام وظایف روزانه، دارای انرژی بیشتری باشید و بهره وری بالاتری داشته باشید. به عبارت دیگر مطمعنا اگر بتوانیم برنامه خواب مناسبی داشته باشیم در طول روز همیشه سرحال هستیم و این انرژی می تواند سبب شود که برنامه های رسیدن به اهداف مان را به خوبی پیش ببریم. در ادامه مواردی را که برای خواب مناسب باید انجام دهید آورده شده است :

هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید.

سعی کنید 7-9 ساعت در روز بخوابید 15

حداقل یک ساعت قبل از خواب بدن خودتان را برای خوابیدن آماده کنید و چیزی ننوشید و فعالیتی مثل دویدن که باعث هیجان شما شود انجام ندهید.

مصرف کافئین از بعد ظهر به بعد ممنوع باشد

تمرین مدیریت استرس

احساس خستگی می تواند به ما این احساس را بدهد که انگار تنبل هستیم ولی در واقع تحت فشار و استرس هستیم. به همین خاطر برای کنترل آن باید اقدام کرد. در واقع اگر همه چیز را خوب پیش ببرید ولی در طول روز استرس داشته باشید و نتوانید آن را مدیریت کنید، در کوتاه مدت متوجه می شوید که این عدم مدیریت استرس چه اختلالات گسترده ایی را در برنامه ریزی های شما ایجاد کرده است. طبق انجمن روانشناسی آمریکا، برخی از راه های مفید برای کنترل استرس عبارتند از:

ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید

تا می توانید بخندید

حمایت اجتماعی خود را افزایش دهید

روزانه مراقبه یا دعا کنید

تعیین محدودیت

مدیریت زمان بخش مهمی از مدیریت استرس است. بنابراین به جای این که به راحتی و بدون تامل به در خواست های پیش بینی نشده ی همکاران، فرزندان و دوستان خود "بله" بگویید سعی کنید یواش یواش "نه" گفتن را به صورت محترمانه یاد بگیرید. تا زمانی که این مهارت را یاد نگرفتید اقدام به هیچ گونه برنامه ریزی نکنید چرا که هر لحظه با گفتن یک "بله" به پیشنهادات دیگران یک اختلال بزرگ در برنامه ریزی روزانه شما بوجود می آید. در هر صورت این را باید یاد بگیرید که زمان را خودتان باید مدیریت کنید نه دیگران. از سویی دیگر ممکن است از واکنش مردم نسبت به "نه"  گفتن خودتان بترسید و این اشکالی ندارد.

به یاد داشته باشید که هدف شما در اینجا افزایش خودکفایی، انرژی و احساس توانایی در حل مشکلات و اهدافی است که برای شما مهم هستند. بنابراین وقت گذاشتن برای خود بسیار مهم است و تعیین محدودیت های کوچک به شما مسلما خیلی کمک می کند. بنابراین هر وقت به این مهارت دست پیدا کردید به خودتان تبریک بگوید چرا که توانسته اید در مقابل خواسته های دیگران ابتدا تامل کنید، سپس ارزیابی و درنهایت براساس میزان هماهنگی با برنامه شما به آن ها جواب نه یا بله بگوید.

اجتناب کردن از مقایسه

سعی کنید از مقایسه کردن برنامه ها و فعالیت های خودتان با دیگران دوری کنید چرا که مقایسه باعث حواس پرتی می شود و این می تواند کارایی شما را در دراز مدت پایین بیاورد. اگر در گذشته عادت به مقایسه کردن داشتید باید یادتان باشد از این لحظه به بعد شما کاری با رفتار دیگران و نحوه برنامه ریزی آنان ندارید شما متعلق به خودتان هستید و در نتیجه برنامه ریزی مختص به خودتان را دارید پس برای انجام دادن برنامه ها نیازی به سرک کشیدن به رفتارهای دیگران ندارید.

بیشتر بخوانید

با توجه به راهکارهایی که در رابطه با توجه به سلامتی آمده بود پیشنهاد می دهیم مقاله «نقش تغذیه بر سلامت ذهن و روان» را مطالعه کنید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در رابطه با ویژگی ها و عاداتی صحبت کردیم که این روزها  بعضی از افراد در زندگی شخصی شان دچار آن هستند و از طرفی از آن رنج می برند. این ویژگی همان تنبلی می باشد که در این مقاله راهکارهایی را (از قبیل: برنامه ریزی، اهداف کوچک، تمرکز بر نقاط قوت، جشن برای پیروزهای کوچک، دریافت پشتیبانی و در نهایت تمرکز بر سلامتی) برای کاهش این رفتارو اثرات مخرب آن مطرح کردیم.

 دیدگاه شما درباره افراد تنبل چیست؟ چه راهکارهایی را در زندگی برای کاهش تنبلی انجام می دهید؟ لطفا نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید