تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

درد مزمن، علل و نشانه های آن مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 04 بهمن 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

درد مزمن، علل و نشانه های آن

زمانیکه فرد به اجاق گاز دست می زند و دستش  می سوزد، اندکی درد، عادی است. در حقیقت، واکنش سالم به تهدید در محیط عادی بوده و اخطار می دهد که فرد سریعا رفتارش را تغییر دهد. ولی گاهی اوقات، درد تا مدت ها بعد از رفع خطر باقی مانده و مزمن می شود.
درد مزمن در قالب سر درد، مشکلات ترکیبی یا درد کامل بافت عضلانی می تواند بطور بنیادی روی زندگی فرد تاثیر بگذارد. برای افراد زیادی، هیچ پایانی برای درد نیست، حتی ممکن است شغل و رابطه را هم از بین ببرد. در این مقاله قصد داریم در مود درد مزمن و علل و نشانه های آن صحبت کنیم.

درد مزمن چیست؟

درد مزمن با درد حاد بسیار متفاوت است. درد حاد هنگامی رخ می دهد که آسیب دیده باشید - به عنوان مثال، اگر استخوان را بشکنید یا بازوی خود را بسوزانید - یا اگر مشکلی در بدن رخ دهد، مانند سو هاضمه، آپاندیس یا سنگ کلیه.
درد حاد مانند زنگ خطر است. این به شما می گوید که بدن شما اخیراً آسیب دیده یا در حال آسیب است ، بنابراین می توانید در مورد آن کاری انجام دهید. ممکن است این پیام چنین باشد: "مشعل داغ است، دیگر آن را لمس نکنید" یا "شما از تاندون مچ پا آسیب دیده اید و قادر به راه رفتن روی آن نیستید". این اطلاعاتی است که شما نیاز دارید و می توانید استفاده کنید.
درد حاد می تواند مزمن شود. مدت زمان لازم برای مزمن شدن از نظر پزشکان مختلف متفاوت است. بعضی می گویند سه ماه، بعضی دیگر شش ماه یا یک سال. اگر درد بیش از حد معمول طول بکشد، دیگران نیز آن را مزمن می دانند.

در علوم پزشکی علت اینکه درد پس از بهبودی چیزی ادامه دارد، کاملا مشخص نیست. با این حال اخیراً ، محققان کشف کرده اند که درد حاد گاهی سیم کشی مغز ما را تغییر می دهد. وقتی احساس درد می کنید، اعصاب شما این مشکل را تشخیص می دهد و به مغز شما سیگنال می فرستد. سپس مغز شما سیگنال هایی را برای از بین بردن خطرات و هدایت روند بهبودی به بدن شما ارسال می کند.
وقتی سیگنال ها می آیند و می روند، سیستم عصبی شما به ارسال آن عادت می کند و حتی گاهی اوقات متوقف نمی شود. این عامل می تواند باعث ادامه دار شدن درد شود. با این حال این ها تنها شواهد علمی محدود است و برای بررسی عوامل موثر بر درد مطالعات هنوز ادامه دارد.

علل و نشانه های درد مزمن

زمانیکه آسیبی روی می دهد، حسگرهای درد روشن می شوند، پیغام هایی از طریق سیگنال الکتریکی به مغز می فرستند. درد عادی (مانند سردرد ضعیف) می تواند با چند آسپرین یا گذشت زمان تسکین یابد. ولی درد مزمن متفاوت است. مغز حتی تا مدت ها بعد از آسیب اصلی یا شروع درد، به دریافت سیگنال های درد ادامه می دهد. 
بسیاری از بیماری ها می توانند باعث درد مزمن در مناطق خاص یا در سراسر بدن شوند. برخی از رایج ترین ها عبارتند از: 
آرتروز (Arthritis)
فیبرومیالژیا (Fibromyalgia)
لوپوس (Lupus)
اسکلروز چندگانه (Multiple sclerosis)
سرطان (Cancer)
فشرده سازی عصب (به عنوان مثال ، سیاتیک ، سندرم تونل کارپال)
نوروپاتی (درد ناشی از آسیب عصبی) 
میگرن (Migraine)
اختلال عملکرد مفصل (به عنوان مثال؛ TMJ)
هر بیماری خود ایمنی / التهابی 

توجه

برخی از درد های مزمن دلایل زیادی دارد. در صورت بروز درد مزمن، مراجعه به پزشک و تشخیص صحیح آن ضروری است. این به شما فرصت بسیار بیشتری برای یافتن راهکارهای درمانی موثر می دهد

نشانه های درد مزمن کدامند؟

درد شرایط مزمن می تواند از درد مبهم تا درد شدید متغیر باشد. علائم دیگر شامل خستگی در طول روز، خواب کم یا نوسان خلق باشد. گاهی اوقات، درد به اندازه ای شدید است که عملکرد روزانه و لذت جویی را مختل می کند. درد مزمن می تواند باعث مشکلات شناختی و در برخی موارد، افسردگی شود.  اگرچه درد علامت اصلی است، اما علائم دیگر اغلب همراه با درد مزمن است. مهمترین این علائم عبارتند از: 
خستگی
خواب بد
افسردگی
اضطراب
کاهش اشتها
عملکرد ذهنی تغییر یافته
حالت تهوع
هماهنگی ضعیف
همه افراد مبتلا به درد مزمن همه این علائم را تجربه نخواهند کرد. برخی از دردهای مزمن نیز با بسیاری از علائم اضافی همراه است.

درد مزمن چقدر طول می کشد؟

معمولا، هر دردی که 3 ماه یا بیشتر طول بکشد، مزمن خوانده می شود. در افراد خوش شانس، چند ماه بعد تمام خواهد شد ولی در مورد بقیه، درد مزمن می تواند ناتمام باشد.
چگونه درد مزمن را مدیریت کنیم؟
سابق بر این، درد بعنوان مشکل فیزیکی در نظر گرفته می شد، به بیماران، دارو، فیزیوتراپی یا در موارد حادتر جراحی تجویز می شد. در حالیکه این روش ها به برخی افراد کمک کردند، بقیه، پیامدهای ملایم تر تا شدیدا منفی را تجربه کردند، از جمله پیچیدگی های جراحی و اعتیاد به دارو ها و مسکن های مخدر.
امروزه، متخصصان دریافتند که درد را می توان از منظر اجتماعی و روانی هم بررسی کرد. اگرچه هر دردی متفاوت است و به مداخلات متفاوتی پاسخ می دهد، استراتژی های خاصی وجود دارند که می تواند به مدیریت علائم درد مزمن کمک کند.

آیا درد در مغز فرد است؟

در گذشته، درد نوعی حس فیزیکی بود که در هر جایی از بدن حس می شد. پژوهش ها نشان داده اند که درد، بخش هایی از مغز را که مسئول هیجانات هستند را درگیر می کنند مانند سیستم لیمبیک. درد ممکن است توسط عوامل اجتماعی، روانی و بیولوژیکی بوجود آمده یا تشدید شود که راه های زیادی برای درمان کارآمد آن وجود دارد.

درمان های اصلی درد مزمن کدامند؟

روش های تنفس و مدیتیشن می تواند علائم استرسی را که درد را وخیم می کند کاهش دهد. برای مدیریت بیشتر درد، ترک سیگار و محدود کردن الکل بهترین کار است. روش های خواب خوب، ورزش کافی و تغذیه سالم می تواند تاثیر خوبی داشته باشد. درمان درد مزمن بسته به تشخیص می تواند بسیار متفاوت باشد.
مسکن ها ممکن است شامل موارد زیر باشند: 
مسکن های افیونی
داروهای ضد التهاب
کورتیکو استروئیدها
داروهای ضد التهاب
داروهای صرع
داروهای ضد افسردگی
شل کننده های عضله
بسته به علائم و شرایطی که شما دارید، پزشک ممکن است درمان های اضافی را توصیه کند، به عنوان مثال: 
فیزیوتراپی
ماساژ درمانی
کایروپراکتیک (Chiropractic care)
بیهوشی (بیهوشی طب سوزنی) یا درمان بیماری ها به بدن وارد می شوند.' onclick='view_tooltip(this)' >طب سوزنی (Acupuncture)
مکمل های غذایی
روان درمانی
تغییر سبک زندگی نیز می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید:
تغییر رژیم
تغییر سطح فعالیت
اسکان ویژه در مدرسه یا محل کار
ترک تحصیل یا کار
سیگار نکشیدن
عدم مصرف الکل 
مقابله با استرس

جمع بندی ای سنج

زندگی با درد مزمن دشوار است. گاهی احساس ناامیدی یا افسردگی می کنید. با تشخیص و درمان مناسب، برخی از دردهای مزمن با گذشت زمان برطرف می شوند. در حالی که هیچ درمان واحدی وجود ندارد، اما روش های زیادی برای تسکین درد وجود دارد که می تواند عملکرد و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.
همکاری با پزشک برای یافتن رژیم درمانی صحیح و تصمیم گیری هوشمندانه و سالم این امکان را می دهد که تفاوت چشمگیری در احساس درد ایجاد کند.
نظر شما در رابطه با درد مزمن و روش های درمان آن چیست؟ تجارب و سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید