تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
چگونه انگیزه خود را افزایش دهیم؟ مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 03 بهمن 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

چگونه انگیزه خود را افزایش دهیم؟

انگیزه یکی از مهمترین دلایل رسیدن به موفقیت است. در این مقاله ابتدا سعی می کنیم در مورد انگیزه و اهمیت آن صحبت کنیم. سپس 5 روش مهم و شگفت انگیز در رابطه با افزایش انگیزه را بحث خواهیم کرد. 

انگیزه چیست؟

انگیزه، به تمایل انجام کاری در راستای هدف گفته می شود. هدف گذاری و دست یابی به هدف، ضروری است و پژوهش نشان می دهد که افراد می توانند سطح انگیزه و خود کنترلی را افزایش دهند.

انگیزه می تواند منشا بسیاری داشته باشد و اغلب افراد چندین انگیزه برای بروز یک رفتار دارند. انگیزه می تواند خارجی باشد و از نیروهای بیرونی الهام بگیرد (بقیه افراد یا رویدادهایی که روی می دهند). انگیزه همچنین می تواند درونی باشد، در حالیکه الهامات از درون فرد می آیند (تمایل به پیشرفت در فعالیتی خاص). انگیزه درونی فشار زیادی روی افراد دارند و موفقیت ها، رضایت بخش تر هستند.

چارچوبی که برای درک انگیزه بکار می رود، سلسله مراتب نیازهایی است که توسط روان شناس آمریکایی، آبراهام مازلو در سال 1943 ارائه شد. طبق گفته های مازلو، انسان ها ذاتا برای بهتر کردن خودشان انگیزه پیدا می کنند و به سمت ابراز پتانسیل کامل خودشان حرکت می کنند (خودشکوفایی) که با ارتقاء و رفع چندین نوع نیازهای اساسی مانند نیاز به غذا و امنیت تا نیازهای بالاتر عشق، دلبستگی و عزت نفس انجام می شود.

در نهایت، مازلو این تئوری خود را بسط داد تا نیاز به تعالی خود را در آن بگنجاند: افراد به اوج رشد می رسند و با انجام کارهایی فراتر از خود به بالاترین معنای زندگی دست می یابند. اگرچه شمولیت تئوری مازلو هنوز مورد چالش است ولی افراد زیادی باور دارند که حاوی واقعیت های زیادی در مورد انگیزه انسان است.

چگونه شروع به کار روی هدف کنیم؟

گام اول برای هدف گذاری دقیق و قابل دسترسی است. نخست، در مورد دلیل هدف گذاری و آنچه می خواهید تغییر دهید فکر کنید. شغل بعدی که می خواهید بدست بیاورید چیست؟ امیدوارید رابطه تان چقدر بهبود یابد؟ شناسایی اهمیت هدف می تواند توجه و قدرت انگیزه را برای دست یابی به آن متمرکز کند.

هدف نهایی خودتان را به اهداف کوچک، مشخص و قابل سنجش تقسیم کنید. دستیابی به اهداف کوچکتر راحت است و حذف هرکدام از آنها از فهرستتان می تواند شوق ادامه راه را به شما بدهد ( مقدار زیادی دوپامین بعد از تکمیل تکلیف، آزاد می شود). قابل سنجش کردن موارد امکان شناسایی و تحلیل پس از اتمام هرکدام و حرکت به سمت گام بعدی را فراهم خواهد کرد.

توجه

اهداف باید با سطح دقیقی از سختی، رتبه بندی شوند. اگر هدف بسیار سخت باشد، ممکن است از شروع کردن آن بترسید. یا اگر هدف بسیار ساده باشد، ممکن است تمام کردن آن برایتان خسته کننده باشد. مطلوب ترین هدف نسبتا دور از دسترس است. این مفهوم، اثر طلایی نامیده می شود: مردم اغلب با مسائلی درگیر می شوند که پیچیدگی بیشتری داشته باشند.

با عدم انگیزه چه کنم؟

همه گاهی اوقات بی انگیزه شده یا اراده شان کم می شود، حتی دستیابی به هدفی بزرگ می تواند باعث انحراف از مسیر شود چون خلا انگیزشی ناگهانی باعث می شود انگیزه را از دست دهیم. نبود هدف یا احساس نرسیدن به آن باعث می شود تا انگیزه مان را به طور کامل از دست دهیم.

اگر مداوما بی انگیزه هستید یا نمی توانید کاری را شروع کنید که اهمیت مشخصی دارد، پس چند احتمال پیش می آید، اهداف شما باید مجددا رتبه بندی شوند، معمولا چون وظیفه بسیار بزرگ یا غیر شفافی است و باید به مولفه های کوچکتری تقسیم شود که قبلا بحث کردیم. ممکن است خستگی بیش از حدی را تجربه کنید.

احتمالا بجای انگیزه، اعتماد به نفس ندارید و بنابراین می ترسید که پیش بروید. کمال گرایی و اهمال کاری بسیار نزدیک به اعتماد به نفس هستند. اگر ذاتا در مورد توانایی تان برای رسیدن به هدف موجود شک دارید ممکن است انگیزه داشته باشید ولی قادر به اقدام نباشید. در شکاف بین انگیزه و عمل، انواع اشکال خود تخریبی و خودناباوری قرار دارند. شناسایی تفکراتی که مانع از دستیابی به هدف می شود بسیار مهم اند.

در نهایت، افسردگی و افسرده خویی می تواند باعث حس بی هیجانی شود. در این موارد، بی انگیزگی نشانه ی بی حالی است. فقدان احساس لذت مربوط به افسردگی نشان دهنده ی ناتوانی در حفظ تمایل در طول زمان است چون مدار عصبی که انگیزه و پاداش ( مسیرهای بین قشر پیش پیشانی و ناحیه ای از مغز) را تنظیم می کند، همسو با هم حرکت نمی کنند.

اگر عدم انگیزه مربوط به افسرده خویی باشد، علائم دیگر افسردگی هم ممکن است وجود داشته باشد.

5 راه شگفت انگیز برای ایجاد انگیزه در خود

در این بخش روش های روانشناختی برای کمک به شما در داشتن انگیزه بیشتر را خواهیم گفت. انگیزه کلید موفقیت است، بنابراین به راحتی می توان فهمید که چرا این موضوع در بسیاری از زمینه های مختلف بررسی شده است. افراد حرفه ای همیشه به دنبال راه های جدید برای بهبود انگیزه در دیگران هستند هستند.

بسیاری از تئوری ها و نکات برای کمک به افراد در ایجاد انگیزه وجود دارد، اما برخی از عوامل روانشناختی که می توانند بر انگیزه تأثیر بگذارند ممکن است شما را متعجب کند. آیا می دانید تجسم موفقیت می تواند نتیجه معکوس دهد؟ یا اینکه انگیزه ها می توانند باعث ایجاد انگیزه در افراد شوند؟

با احتیاط از مشوق ها استفاده کنید

ما فکر می کنیم اگر کسی قبلاً از انجام کاری لذت ببرد، پاداش باعث می شود به او بیشتر انگیزه دهیم، درست است؟ در بسیاری از موارد، جواب منفی است. تشویق فعالیت هایی که افراد از قبل در آن انگیزه دارند، گاهی اوقات می تواند انگیزه را کاهش دهد.

محققان دریافته اند که پاداش دادن به افراد برای انگیزه ذاتی آنها می تواند نتیجه معکوس بدهد. به یاد داشته باشید که انگیزه ذاتی از شخص ناشی می شود. او بیشتر کارها را برای سرگرمی انجام می دهد. انجام کار به خودی خود یک پاداش است.

در مواردی که کودکان به خاطر چیزی که قبلاً از آن لذت می برند، مانند بازی با یک اسباب بازی خاص، پاداش می گیرند، انگیزه آینده آنها برای شرکت در این فعالیت کاهش می یابد. روانشناسان این پدیده را اثر توجه بیش از حد می نامند.

بنابراین مراقب پاداش باشید. مشوقها می توانند انگیزه شرکت در فعالیتهایی را که در غیر این صورت جذاب نیستند، افزایش دهند. با این حال، اتکا بیش از حد به این پاداش ها، در برخی موارد، می تواند باعث کاهش انگیزه شود.

 چالش ها را در فرایند زندگی در نظر بگیرید

چه کاری باعث افزایش انگیزه در شما می شود؟ انجام کاری آسان که صدها بار انجام داده اید و برایتان راحت شده است؟ یا کاری که نیازمند چیزی برای یادگیری جدید یا افزایش مهارت دارد؟ برای بسیاری، مورد اول ممکن است ساده ترین گزینه باشد، اما گزینه سخت دوم احتمالاً جالب و انگیزه آورتر خواهد بود.

وقتی می خواهید انگیزه خود را برای کاری افزایش دهید، مانند زود بیدار شدن برای ترک عادت های قدیمی و تعیین چالش های جدید، می تواند یک روش موثر برای زنده نگه داشتن آن انگیزه باشد.

چگونه می توان از این روند نهایت استفاده را برد؟ خود را به چالش بکشید. تمرکز خود را روی عملکر بهتر قرار دهید. طوری که بتوانید وقت خود را بهتر مدیریت کنید یا کمی بیشتر از حد معمول پیش بروید. هدف شما هرچه باشد، افزودن کارهای چالشی می تواند به شما در ارتقا مهارت ها، احساس انگیزه بیشتر و نزدیک کردن شما به موفقیت کمک کند.

موفقیت را تجسم نکنید

یکی از رایج ترین نکات انگیزشی، تجسم ساده موفقیت است. مسئله این است که غالباً افراد برای دستیابی به اهداف خود برنامه ریزی می كنند اما برای رسیدن به این اهداف تمام تلاش خود را نمی كنند.

هنگامی که فکر می کنید به هدف مورد نظر خود رسیده اید، در واقع هر انرژی را که برای انجام آن کار به عهده دارید را می گیرید. تحقیقات قبلی نشان داده است که تخیلات ایده آل در مورد آینده باعث کاهش عملکرد می شود در واقع چنین تجسمی انرژی موجود برای ادامه و تمرکز روی هدف را می گیرد.

کنترل را به دست بگیرید

افراد وقتی احساس كنترل كنند كه چه اتفاقی می افتد، اغلب انگیزه بیشتری پیدا می كنند. آیا تا به حال در گروهی بوده اید که احساس کنید نمی توانید شخصاً نتیجه را کنترل کنید؟ آیا احساس انگیزه خاصی برای مشارکت در این گروه داشتید؟

یکی از دلایلی که مردم گاهی اوقات "کار گروهی" را دوست ندارند این است که احساس کنترل و کمک فردی را از دست می دهند. برای بازیابی کنترل در موقعیت های گروهی چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر در یک گروه کار می کنید (یا سعی در ایجاد انگیزه برای گروهی از افراد دارید)، یافتن راهی برای ایجاد احساس قدرت و نفوذ در هر شخص می تواند مفید باشد. به افراد امکان کنترل نحوه مشارکت در ارائه و استفاده از ایده های خود را بدهید. بگذارید اعضای گروه اهدافی که می خواهند دنبال کنند را خودشان تعریف نمایند.

روی فرایند تمرکز کنید، نه نتیجه

تمرکز مداوم بر نتیجه، موفقیت یا شکست می تواند بر انگیزه تأثیر جدی بگذارد. کارول دوک روانشناس، در مطالعه روشهای مختلف تفکر، دریافت که ستایش کودکان به خاطر ویژگیهای ثابت (مانند هوش یا جذاب بودن) در واقع می تواند انگیزه و ماندگاری را در آینده کاهش دهد.

دوک پیشنهاد می کند تمجید باید از تلاش باشد، نه ویژگی های ثابت. به جای اینکه فقط روی نتیجه تمرکز کنید، خواه موفق باشید یا نه، روی مسیر رسیدن به اهداف خود تمرکز کنید.

در فرایند رسیدن به هدف چه آموخته اید؟ به یاد داشته باشید، فرایند مهمتر از نتیجه است. چرا که تمرکز بر فرایند حتما به نتیجه منجر می شود. با ارزیابی تلاش های خود در مسیر رسیدن به هدف، می توانید اقدامات آینده خود را برای نتایج بهتر تنظیم کنید.

جمع بندی ای سنج

خواه در تلاش برای کاهش وزن، دویدن در ماراتن، فارغ التحصیلی یا رسیدن به هدف دیگری باشید، انگیزه در موفقیت یا شکست کلی شما نقش حیاتی دارد. سعی کنید برخی از این استراتژی ها را در عادت های روزمره خود بگنجانید تا شور و شوق شما را تقویت کرده و به موفقیت شما دامن بزند.

نظر شما در رابطه با انگیزه و قدرت آن برای رسیدن به موفقیت چیست؟ تجربه های و دیدگاه ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید