کهن الگو چیست؟ چگونه سنجیده می شود؟ مدت مطالعه: 8 دقیقه
ای سنج 21 مهر 1400 مدت مطالعه: 8 دقیقه

کهن الگو چیست؟ چگونه سنجیده می شود؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که علت یک سری از رفتارهای ما دقیقا چه می باشد و چرا در یک سری از موارد ما رفتارهای خاصی را از خود نشان می دهیم؟ در این مقاله قصد داریم با مفهوم آرکیتایپ یا کهن الگوها و تست آرکیتایپ که توسط یونگ مطرح شده است به بررسی این علت و سوال مطرح شده بپردازیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

معرفی کارل گوستاو یونگ 

کارل گوستاو یونگ به واسطه ی نظریاتش که به عنوان روانشناسی تحلیلی شناخته می شود، یک روان پزشک مطرح و معروف می باشد. وی اهل سوئیس بوده است و علاوه بر داشتن علم در زمینه ی روانشناسی و روان پزشکی یک فیلسوف هم بوده است. محققان معتقدند که یونگ ناگفته های فروید را نیز کامل کرده است و مطالب زیادی را در زمینه روانشناسی ارائه داده است.

معروف ترین مفاهیم ارائه شده یونگ به روانشناسی 

یونگ در زمینه ی مفاهیم بسیاری در روانشناسی کار و فعالیت داشته است. اما از مشهور ترین مفاهیمی که او بر روی آن ها کار کرده بود، عبارت اند از:

پرسونا
سایه ها
ناخودآگاه جمعی
ناخودآگاه شخصی
آنیما و آنیموس
عقده ها
برون گرایی و درون گرایی و انواع تیپ هایی که به این دو صفت مربوط است
کهن الگو ها 
و ...

 توجه: در صورتی که تصویر واضح نیست اینجا را کلیک کنید.

تست کهن الگو

 

بیشتر بدانید

یونگ و فروید با یکدیگر همکاری داشته و در زمینه ی روانکاوی فعالیت می کردند، به طوری که فروید یونگ را وارث معنوی خود می دانست و به همگان هم این نکته را گفته بود؛ اما در نهایت به سبب اختلاف عقیده در چند مفهوم مهم در زمینه شخصیت و به این علت که یونگ مایل بود نظریه شخصیتی خودش را ارائه دهد، نظریه شخصیتی ای که با نظریه فروید متفاوت بود، راه این دو روانشناس معروف                            و مشهور از یکدیگر جدا شد.

 

مطالعات یونگ در چه زمینه ای بود؟

یونگ که از روانکاوان مشهور بود و در کنار زیگموند فروید کار می کرد، مطالعات زیادی در زمینه های مختلف داشت، اما تمرکز اصلی یونگ بیشتر مطالعه بر روی ناخودآگاه بود. ناخودآگاه از نظر یونگ دو حالت داشت:

ناخودآگاه فردی
ناخودآگاه جمعی

او در مود ناخودآگاه جمعی گفته است که، ناخودآگاه جمعی نوعی ارث است. این ارث که از دوره های اولیه و نخستین که توسط نیاکان به هر فردی رسیده است، در درون حافظه تاریخی افراد ثبت شده است و هر فردی در هر کجای دنیا در این ارث سهم دارد. در ادامه در مورد یکی از مفاهیم اصلی در نظریات یونگ یعنی کهن الگو و یا آرکیتایپ بحث و بررسی خواهیم داشت.

کهن الگو چیست؟

یونگ بر این باور بود که تجربیات قدیمی هر فردی، به صورت یک سری الگوهای تکراری و یک سری موضوعات در ناخودآگاه جمعی افراد جلوه پیدا می کند که این الگوهای تکرار شونده به کهن الگو شناخته می شوند. به باور یونگ کهن الگوها از منبع زیستی در انسان ها سرچشمه می گیرند.

بیشتر بدانید

کهن الگو به نام های آرکی تایپ و یا صورت های ازلی هم شناخته می شود.

یونگ معتقد بود که به تعداد تجربه هایی که مشترک میان همه ی انسان ها است، کهن الگو هم وجود دارد. توجه داشته باشید که در این تعریف به تجربیات مشترک تاکید و اشاره شده است.

نکته دیگر در مورد کهن الگو ها این مورد است که، کهن الگوها در نسل های پی در پی و در میان همه ی افراد تکرار می شوند؛ این تکرار پی در پی موجب می شود کهن الگوها در روان ما شکل بگیرند. علاوه بر این اینکه کهن الگو ها در روان ما نقش می بندند، در خیال پردازی ها و رویاهای ما و هذیان ها هم جلوه گر شده و نمود پیدا می کنند. کهن الگو ها می توانند تاثیر به سزایی در شکل گیری و رشد شخصیت داشته باشند.

برخی از کهن الگوهایی که توسط یونگ مطرح شده، عبارت اند از:

خدا
قهرمان
مادر
کودک
قدرت
پیر خردمند
پرسونا
آنیما و آنیموس
خود
و ..

یونگ بیان کرده است که از میان این کهن الگوها برخی کامل تر از دیگر کهن الگوها رشد کرده و به همین دلیل، بر روان ما به صورت منظم تری تاثیرت خود را اعمال می کنند.

چند نمونه مثال

برای فهم بهتر کهن الگوها برای شما مثالی خواهیم زد؛ با کهن الگوی پرسونا شروع خواهیم کرد. در ابتدا باید بدانید که پرسونا به معنای نقاب است؛ نقابی که یک بازیگر در حین ایفای نقش به چهره خودش می زند. در کهن الگوی پرسونا نیز که از همین تعریف گرفته شده است، در اثر کهن الگوی پرسونا ما نقابی بر چهره می زنیم تا خود را جور دیگری نشان دهیم. همه ی ما ممکن است از کهن الگوی پرسونا و زدن نقاب بر صورت استفاده کنیم چرا چون می خواهیم، موفق تر باشیم و یا با افراد دیگر سازگارانه تر رفتار کنیم و دلایل دیگری از این دست. البته استفاده بیش از حد از این کهن الگو می تواند تاثیر منفی بر افراد داشته باشد.

کهن الگوی دیگر آنیما و آنیموس است؛ یونگ در این کهن الگو می گوید، انسان ها دو جنس دارند. از نظر زیستی هر جنسیتی علاوه بر اینکه هورمون های جنس خودش را دارد، هورمون های جنس دیگر را هم ترشح می کند. از نگاه روانشناختی هم می توان گفت، چون زن و مرد قرن هاست که در کنار یک دیگر زندگی می کنند، ممکن است صفات و نگرش و خلق و خوی یکدیگر را کسب کنند. در این صورت روان مردان ممکن است جنبه زنانه هم داشته باشد که به آن کهن الگوی آنیما می گویند و در نقطه مقابل، روان زن ها می تواند جنبه مردانه هم داشته باشد که به آن کهن الگوی آنیموس می گوییم.

این دو کهن الگو برای بقا و سازگاری زن و مرد در کنار یکدیگر لازم است و موجب می شود که افراد به درک خوبی از جنسیت یکدیگر برسند.

اما در میان همه ی کهن الگوهایی که یونگ مطرح کرد، یکی از این کهن الگوها از دیگر کهن الگوها قدرتمند تر می باشد، این کهن الگوی قدرتمند سایه نام دارد. سایه شامل تمام غرایز انسانی و غرایز ابتدایی و بدوی می باشد و به همین علت از دیگر کهن الگوها قوی تر است. رفتارهای زشت و ناپسندی که مورد قبول جامعه و هیچ فردی نیست در سایه قرار می گیرد.

به نظر شما برای داشتن یک زندگی آرام چه باید کرد؟ بله! سایه هر انسانی باید مهار، کنترل و حفاظت شود. البته که باید بدانید سایه فقط شامل غرایز ناپسند نیست بلکه نشاط و شادمانی هم در سایه قرار می گیرد و قطعا برای ادامه زندگی به این موارد هم نیاز است.

آیا کهن الگو و غریزه یکسان اند؟

پاسخ مشخص است؛ خیر! غریزه و کهن الگو ها با یکدیگر کاملا تفاوت دارند. درست است که هم غریزه و هم کهن الگو در به وجود آمدن و ساخت ناخودآگاه جمعی نقش دارند اما این دو مفهوم کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. تفاوت اول این است که، غریزه در وجود ما می باشد اما کهت الگوها وجودی نیستند و قابل اکتساب و درک می باشند.

غریزه ناشی از تکانه است اما کهن الگو ها شامل دانش و اندیشه ای می باشد که در حوزه ی آگاهی ما وجود دارند. با این حال این دومفهوم به علت ارتباط عمیقی که با یکدیگر دارند، ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند ولی باید بدانید که کهن الگوها را می توان یک تصویر و رفتار غریزی دانست.

 توجه: در صورتی که تصویر واضح نیست اینجا را کلیک کنید.

تست کهن الگو

ارتباط بین کهن الگوها و پی بردن به شخصیت افراد 

یونگ پس از کار بر روی کهن الگوها در نهایت به این نتیجه رسید که، یک سری از رویداد ها و اتفاقات و برخی از ویژگی های شخصیتی در افراد کاملاً به یکدیگر شباهت دارند و گاهاً یکسان هستند. یونگ به این نتیجه رسید که برخی از افسانه ها و ویژگی های نمادین در فرهنگ هر کشوری، ممکن است در افراد آن کشور نمود پیدا کند و به نوعی به ساختار زندگی افراد جهت بدهد.

در نهایت یونگ بر آن شد تا مطالعه ای در این زمینه انجام دهد؛ در این مطالعه یونگ از شاگردانش هم کمک گرفت. شینودا بولن به عنوان شاگرد یونگ همکاری بزرگی با او داشت. در نهایت یونگ و شاگردانش برای تحلیل شخصیت افراد موفق به ساخت یک تست شخصیت شناسی شدند.

ویژگی های تست شخصیت شناسی یونگ 

شخصیت هایی که توسط یونگ در این تست معرفی شدند به این علت که از افسانه ها برگرفته شده بودند و حالتی داستانی داشتند، به سرعت در میان عموم افراد، محبوب شدند و عده زیادی تمایل به دانستن در مورد این تست داشتند. در این تست شخصیت شناسی 15 کهن الگو معرفی شد. از این 15 الگو 8 کهن الگو مربوط به مردان و 7 کهن الگو مربوط به زنان است. این 15 کهن الگو نمادی از اسطوره های یونانی می باشد.

کاربرد تست شخصیت شناسی آرکی تایپ

داشتن خودشناسی
ارزیابی تغییرات ضمیر ناخودآگاه
تشخیص الگوهای غالب در زندگی افراد
شناخت شخصیت و یافتن مسیر درست زندگی در هر فرد
آگاهی پیدا کردن از علل انتخاب ها و رفتار هایمان
آشنایی با ضمیر ناخودآگاهمان به منظور کنترل هیجانات در زندگی
شناخت توانمندی ها و نقاط ضعف
شناخت خوب از استعداد ها
انتخاب درست مسیر تحصیلی و مسیر شغلی
شناخت و درک درست از جنس مخالف

 توجه: در صورتی که تصویر واضح نیست اینجا را کلیک کنید.

تست کهن الگو

توجه

برای مثال، اگر نمره ای که شما در کهن الگوی هرا کسب می کنید، بالا باشد، یعنی کهن الگوی غالب در شما هرا می باشد. توجه داشته باشید که ممکن است به دلایل مختلفی مانند تاثیر محیط و یا شرایط زندگی، برخی کهن الگوها در فرد سرکوب شود و یا برخی بیش از حد در شخصیت فرد غالب باشند.

 

در ادامه به بررسی انواع آرکیتایپ ها و ویژگی های آنان در تست شخصیت شناسی یونگ که به تست شخصیت شناسی آرکیتایپ یا تست شخصیت شناسی کهن الگو، شناخته می شود، خواهیم پرداخت:

کهن الگوهای زنانه

کهن الگوهای زنانه که به عنوان آرکیتایپ زنانه شناخته می شوند شامل موارد زیر می باشند:

کهن الگوی آرتمیس

ویژگی کلی:

آسیب پذیر نبودن
جنگجوی خوب
شکارچی خوب که به خدا بانوی شکار معروف است
زنی دارای استقلال و هویت فردی مستقل
طرفدار حق و حقوق زنان

اگر کهن الگوی غالب در شما کهن الگوی آرتمیس است، شما زنی با محکم و با اراده هستید که با استقلال ذاتی خود اهداف خود را در زندگی تعیین کرده اید. شما به هیچ فردی اجازه نمی دهید که آزادی را از شما سلب کند و برای اینکه به اهداف تعیین شده خود برسید همه ی موانع را پشت سر می گذارید و با سختی ها می جنگید. به نظرات دیگران اهمیت نمی دهید و با سماجت به راه درستی که برای خود تعیین کرده اید، ادامه می دهید.

کهن الگوی هستیا

ویژگی کلی:

دارای خلقی آرام
خردمند و دانا
دعاگو و علاقه مند به مدیتیشن
ساده زیست

اگر کهن الگوی شما هستیا می باشد، به احتمال زیاد شما زنی آرام هستید که در کمال آرامش تکالیف خود را انجام می دهید. شما اهل دعا خواندن هستید و اگر در زندگی با سختی ها و مشکلاتی رو به رو شوید احتمالا در کمال صلح و آرامش این چالش ها و مصائب را به عنوان بخشی از سرنوشت خود قبول می کنید. برای شما در خانه ماندن کاملا لذت بخش می باشد. توکل کردن به خداوند در هر کاری به شما امید و انگیزه کافی می دهد. شما به عنوان یک زن کم حرف که سرش به کار خودش گرم است و دیگران را قضاوت نمی کند، شناخته می شوید.

کهن الگوی آتنا

ویژگی کلی:

تحصیل کرده
منطقی
عاقل
تمایل به ادامه تحصیل و کسب مدرک علمی
کمال گرا
هدف گرا
محافظه کار

شما زنی منطقی هستید و به جای احساسات از منطق خود تبعیت می کنید. احتمالاً دیگران شما را به عنوان یک فرد کاملاً منطقی می شناسند. اگر با بحرانی رو به رو شوید، خیلی زود می توانید راه حل مشکلات تان را پیدا کنید. در همکاری با مردان بسیار خوب عمل می کنید و مردان شما را به عنوان فردی دقیق و مسئولیت پذیر تعریف می کنند. شما خودتان را درگیر رابطه عاطفی و یا جنسی با مردان نمی کنید اما به طور کلی معاشرت با مردان را ترجیح می دهید.

کهن الگو آفرودیت

ویژگی کلی:

عاشق
خلاق
علاقه مند به طبیعت
جویای زیبایی

اگر شما آفرودیت هستید، باید گفت شما به ظرافت های زنانه اهمیت بسیاری می دهید. شما معشوق خوبی می باشید؛ معشوقی مانند معشوق شاعران و نویسندگان که در مورد آن ها شعرهای بسیاری سروده و گفته شده است. شما در میان مهمانی ها و جمع زنان دیگر همیشه مورد توجه هستید. آفرودیت ها از سختی کشیدن خوششان نمی آید و به طور کلی تمایل به زندگی شاد و راحت توام با سفر و سرگرمی و تفریح دارند. تجملات به شما حس خوبی می دهد.

کهن الگوی پرسفون

ویژگی کلی:

معروف به دوشیزه
مظهر معصومیت و پاکیزگی
ساده لوح
دنباله رو دیگران
سر به هوا
دارای خودآگاهی بالا
عدم انتخاب مسیر و هدف مشخص

پرسفون ها از قبول مسئولیت بیزارند و تمایل دارند تا همیشه در خانه والدین خود بمانند. قبول مسئولیت به آن ها اضطراب می دهد. اپرسفون ها از نظر چهره ای هم جوان تر از سن و سال واقعی شان به نظر می رسند و حالتی بچگانه و معصومانه دارند. این افراد کودک درون فعالی دارند و به رنگ هایی مانند صورتی علاقه مندند. پرسفون ها دوستدار تفریح و طبیعت اند.

کهن الگوی هرا

ویژگی کلی:

وفادار به همسر
زن زندگی
حسود
کنترل کننده زندگی و همسر

هرا ها علاقه زیادی به ازدواج کردن دارند و شاید تشکیل زندگی مشترک را هدف خود بدانند. این افراد از همان سنین کم هم دوست دارند ازدواج کنند و اگر در سنین بالاتر تشکیل زندگی ندهند، احتمالا متحمل غم و افسردگی زیادی می شوند. هرا ها تجملاتی و برون گرا هستند و دوست دارند فرزندان خوبی تربیت کنند؛ فرزندانی که در مرکز توجه دیگران باشند.

کهن الگوی دیمیتر

ویژگی کلی:

مراقبت کننده
حمایت کننده
فداکار
مهربان و صمیمی
همچون مادر

دیمیتر ها بسیار مهربان و حامی می باشند. این افراد به علت احساساتی بودن سریعاً تحت تاثیر احساسات دیگران هم قرار می گیرند. دیمتر زنی فداکار، خانه دار است که فرزندش اولویت اول او در هر مسئله ای می باشد.

کهن الگوهای مردانه

کهن الگوهای مردانه که به عنوان آرکیتایپ مردانه شناخته می شوند شامل موارد زیر می باشند:

کهن الگوی آپولو

ویژگی کلی:

منظم
برنامه ریز
هدفمند و دقیق
پیشرفت گرا
بچه مثبت

این مردان، مردانی دارای هدف، برنامه ریزی دقیق و وجدان بالا هستند. این مردان به نظم و مقررات اهمیت زیادی می دهند و بسیار متعهد و مسئولیت پذیر هستند. آپولو به حق برابر مردان وزنان اهمیت می دهد. آپولو ها تمایل به ساخت و زندگی در یک آرمانشهر هستند.

کهن الگوی آرس

ویژگی کلی:

ورزشکار
پر از انرژی
اهل عمل
متعصب
با معرفت

این مردان هیجان را دوست دارند و در گروه دوستان خود به عنوان رفیق با معرفت شناخته می شوند. این افراد خیلی سریع با دیگران دوست می شوند و ممکن است تصمیمات عجولانه ای در مورد هر چیز بگیرند. این افراد به شدت برون گرا و اهل تفریح بوده و در تفریحات خود هم، دوستانشان را بر هر فرد دیگری حتی خانواده ترجیح می دهند.

کهن الگوی زئوس

ویژگی کلی:

ریسک پذیر
جاه طلب
قدرت طلب

کسانی که این کهن الگو را دارند، مدیران خوب و ریسک پذیری هستند که می توانند به راحتی تسلط امور را بر دست خود بگیرند. زئوس ها از قدرت بیان خوبی برخورداند و به داشتن قدرت، شهرت و ثروت اهمیت زیادی می دهند. این افراد فکر اقتصادی خوبی دازند و به راحتی می توانند خود را بالا بکشند.

کهن الگوی هرمس

ویژگی کلی:

تنوع طلب
سخنران خوب
شوخ طبع و اهل تفریح
مسئولیت پذیر نبودن

هرمس ها به خونسری معروف اند؛ آن ها در کمال آرامش و خونسردی به انجام کارهای خود می پردازند. این افراد مورد تایید و توجه هر فرد از هر قشری قرار می گیرند. آن ها در تقلید نقش هم خوب هستند.

کهن الگوی هادس

ویژگی کلی:

درون گرا
معناگرا
عمیق
شهودی
منزوی

اگر کهن الگوی شما هادس است باید بدانید که کهن الگوی شما با افرادی مانند صادق هدایت، کافکا و آبر کامو مشترک است! شما به عنوان یک هادس ترجیح می دهید کمتر حرف بزنید، بیشتر تنها بمانید. شاید شما را به عنوان افرادی سوگوار و تنها بشناسند. شما کاملا فردی درون گرا بوده که سکوت را ترجیح داده و هیچ علاقه ای به مال دنیا و معروفیت ندارید. شما مانند فیلسوفان به دنبال چرایی ها و درک عمبق از این جهانید.

کهن الگوی پوزیدون

ویژگی کلی:

عاطفی
احساسی
کینه توز

پوزیدون نمادی از دریا هم می باشد. این افراد، بسیار احساساتی بوده و پدران خوبی هستند اما برای حفظ جایگاه خود ممکن است احساسات خود را خیلی نشان ندهند. این افراد خیلی اهل صحبت کردن و مشورت کردن با اعضای خانواده نیستند.

کهن الگوی دیونوسوس

ویژگی کلی:

لذت طلب
همیشه عاشق
با درک بالا از زنان

در لحظه زندگی کردن و تجربه ی احساسات متناقض از ویژگی های شخصیتی این افراد است. ممکن است تمایل به شادی کردن و تفریح داشته باشند ولی به سیر در عرفان سلوک هم مشغول باشند. از مقررات بیزارند و آزادی طلب هستند. این افراد دغدغه زندگی مادی ندارند و علاقه مند به تمرکز بر زمان حال می باشند.

کهن الگوی هفائستوس

ویژگی کلی:

زحمتکش
درون گرا
اهل تلاش
وفادار
پر از هنر و خلاقیت
اعتماد به نفس کم

افرادی خلاق و هنرمند هستند که از تنش و تعارض در هر صورتی دوری می کنند. این افراد با خلاقیت و هنر خود می توانند چیز های بسیاری را خلق کنند و دست به خلق چیزهای جدید بزنند. همچنین اندکی خیال پرداز هم می باشند.

 توجه: در صورتی که تصویر واضح نیست اینجا را کلیک کنید.

تست کهن الگو

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد کهن الگو و تست شخصیت شناسی کهن الگو صحبت کردیم. همانطور که مشاهده شد این مقاله با تکیه بر مفاهیم نظریه یونگ سعی بر توصیف دقیق از کهن الگو و ذکر و توصیف ویژگی های شخصیتی به صورت مختصر و کلی، در تست شخصیت شناسی کهن الگو داشت.

آیا شما در مورد کهن الگوی غالب شخصیتی خود چیزی می دانید؟ کهن الگوی شما کدام است؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید