تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

چرا هرکاری میکنم شاد نمی شوم؟! مدت مطالعه: 4 دقیقه
بیتا پیربوداقی 10 شهریور 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

چرا هرکاری میکنم شاد نمی شوم؟!

⦁ چرا من نمی تونم مثل بقیه شاد زندگی کنم ؟
⦁ فرق من با اونایی که شاد هستنن چیه؟
⦁ چرا همه چی اینقدر سخت می گذره؟ 
⦁ يكم ديگه اينجوري پيش بره هيچ دوستي برام نمي مونه. حتي ديگه با مادر و پدرم رابطه ي خوبي ندارم.
⦁ اصلا ميخوام چيكار كنم؟چي دوست دارم؟
⦁ خيلي تازگيا به همه چي بدبين شدم.
 
 مدام اینا و خيلي چيزهاي ديگه داره به ذهنم مياد و مرور  ميشه و بيشتر از هروقت ديگه ايي احساس ميكنم شاد نيستم. ديگه اون آدم قبلي نيستم نمي دونم اصلا چي ميخوام از زندگي .اين چيز كه به همه ي اتفاقات و آدم هاي زندگي بدبين باشيم چيز ساده ايي نيست. زندگي كردن با اين شرايط هر لحظه برام داره سخت تر ميشه.
بنظر شما چرا اين فرد شاد نیست؟ اصلا بنظر شما شادی چی هست؟ آیا در حال حاضر شاد هستید؟ چه کسانی شاد هستند؟ اصلا برای شاد بود باید چکار کرد؟
 
⦁ در گذشته روانشناسان ، سلامت را تنها فقدان یا نداشتن هیجانات منفی (مثل : اضطراب،افسردگی و...)در نظر می گرفتند اما امروزه این تعریف تغییر کرده است و جنبه ی مثبت آن هم درنظر گرفته می شود. یعنی وقتی یک فرد سالم درنظر گرفته می شود که از نظر ابعاد زیستی، روانی و اجتماعی یکسری معیار ها و ویژگی هایی را داشته باشد.یکی از مهمترین این ویژگی ها، بهزیستی و شادی است که باعث می شود فرد یک رضایتمندی از زندگی خود در حوزه های مختلف  مثل: شغل و... داشته باشد.
 
⦁ شادي 3 جزء اساسي دارد:
⦁ طبق تحقيقات انجام شده سن نمي تواند يكي از عوامل شادي باشد اما اين نكته لازم به ذكر است كه در هر محدوده ي سني عواملي كه باعث ايجاد شادي مي شود تغيير پيدا مي كند.براي مثال در بزرگسالي داشتن روابط اجتماعي خوب و سلامت جسماني موجب شادي مي شود.
 
⦁ همچنين تحقيقاتي در رابطه با اين موضوع كه آيا فرهنگ مي تواند  يكي از عوامل شادي و شادكامي باشد يا خير انجام شد و بيان شد كه در فرهنگ هايي كه جمع و جامعه اهميت بيشتري دارد كه اصطلاحا جمع گرا نام دارد به نسب فرهنگ هايي كه در آن فرد اهميت بالايي دارد يعني اصطلاحا فردگرا بودند ،افراد شادي و رضايتمندي كمتري از خود نشان دادند چون  در فرهنگ هاي فردگرا هيجانات(مثل:شادي ،ناراحتي و ...) اهميت بالاتري دارد اما در فرهنگ هاي جمع گرا، فشارهاي اجتماعي و خانوادگي مانع بروز اين هيجانات مي شود.
 

 آيا پول مي تواند عامل شادي باشد؟

شما چطور فكر مي كنيد آيا پول مي تواند عامل خوشبختي و شادي باشد؟آيا افراد ثروتمند از افراد غيرثروتمند شاد تر هستند؟
طبق تحقيقات انجام شده پول مثل سلامتي عمل مي كند يعني نبود و كمبود آن ناراحتي و غم را به دنبال خواهد داشت اما داشتن آن عامل شادي نخواهد بود. حتي افرادي كه در مسابقاتي برنده ي ثروتي مي شوند دچار يك شادي موقت و گذرا هستند.زماني كه نياز هاي اوليه ي افراد يعني آب و غذا،پوشاك و خانه فراهم مي شود پول نقش خود را به عنوان يك عامل اساسيو شادي بخش از دست مي دهد.

شادی

آيا تا به حال به اين سوال فكر كرده ايد كه افراد شاد چه وي‍ژگي هايي دارند؟

 

تحقيقات ويژگي هاي افراد شاد را اينگونه بيان كرده است: 

 
عزت نفس بالا:افراد شاد معمولا عزت نفس بالايي دارند و به خود احترام ميگذارند و عقلاني رفتار ميكنند.
كنترل شخصي: افراد شاد كنترل شخص بالايي دارند و بيشتر بر توانايي ها و نقاط قوت خود متمركز هستند تا بر نقاط ضعف و با استرس مقابله ميكنند.
خوش بين هستند: بطور كلي افرادي كه خوش بين هستند ،موفق تر،سالم تر و شادتر از افراد بدبين هستند.
ارتباط و همكاري با ديگران:افراد شاد معمولا در برقراري ارتباط و داشتن همكاري با ديگران توانمند هستند. آنها چه در خلوت و چه در جمع احساس شادي ميكنند . افراد شاد چه در مشاغل گروهي و جمعي و چه در مشاغل انفرادي به يك اندازه احساس شادي ميكنند.
 
شاد شدن
 

اما براي اينكه شاد باشيم چكاركنيم؟

 
خود را دوست بداريد:اگر خود را دوست نداشته باشيد چطور مي توانيد ديگران را دوست داشته باشيد؟
به خود احترام بگذاريد:همانطوركه در بالاتر گفته شد افراد شاد ،افرادي هستند كه از عزت نفس و احترام به خود بالايي برخوردارند پس اين مورد را فراموش نكنيد.
شروع فعاليت تازه:يك فعاليت را شروع كنيد و با برنامه ريزي و بطور منظم آن را ادامه دهيد.
برنامه ريزي: سعي كنيد بدانيد امروز چكارهايي انجام مي دهيد و يا فردا چه كارهايي را بايد انجام دهيد.اولويت بندي كارها هم امر مهمي است حتي براي تفريحات خود هم اولويت بندي داشته باشيد.
يادداشت برداري موفقيت هايتان: موفقيت هاي خود و اهدافي كه به آن رسيده ايد را بنويسيد و آنها را ارزيابي كنيد.(نكته قابل توجه اين است كه اگر كاري را نتوانسته ايد انجام دهيد خود را سرزنش نكنيد و به خود سخت نگيريد.)
شناخت خود:چه ميزان نسبت به خود شناخت داريد؟چه چيزهايي را دوست داريد؟به ياد داشته باشيد شما تنها يك بار زندگي مي كنيد پس سعي كنيد خود را خوب بشناسيد و كارهايي را كه دوست داريد انجام دهيد.
ورزش كنيد:تحقيقات بسياري در اين زمينه انجام شده است كه تعداد بسيار زيادي از آنها به اين نتيجه رسيده اند كه ورزش بر بسياري از جنبه هاي مثبت انسان موثر است و باعث تقويت آنها مي شود كه يكي از آنها شادي است.
كنترل روابط: سعي كنيد با دوستان و والدين خود رابطه ي خوبي را بسازيد. اين عامل نقش مهمي را در شادي دارد.
محيط اطراف خود را زيبا كنيد:ميتوانيد از عكس هاي زيبا و چسباندن اهداف خود بر ديوار كمك بگيريد.
حال ممكن است بگوييد من ياد گرفتم چگونه شاد باشم ولي شاد بودن چه تاثيري داري؟
بايد بگوييم كه شاد بودن بر بسياري از جنبه هاي مختلف زندگي تاثير مي گذارد كه به صورت مختصر به بعضي از آنها مي پردازيم:
عملكرد بهتر در محيط كار:  افراد شاد معمولا خلاق هستند و همانطوركه در بالاتر گفتيم اين افراد عموما ارتباط خوبي با ديگران دارند و در كارهاي گروهي موفق عمل مي كنند. 
(براي  كسب اطلاعات بيشتر در اين مورد  مي توانيد به نوشته ي 11 تاثير شادي برمحيط كار مراجعه كنيد.)
⦁ شادي باعث افزايش و وسعت پيدا كردن توجه و خلاقيت مي شود.
⦁ عملكرد سيستم ايمني بدن را افزايش مي دهد.
افزايش سلامتي:بطور كل احساسات خوب مثل شادي باعث سلامت جسمي و رواني مي شود.
كاهش استرس:انسان در شرايط سخت و استرس زا باعث مي شود كه نتواند پاسخ و واكنش خوبي نشان دهد اما شادي باعث مي شود كه فرد در اين شرايط واكنشي دهد كه استرس را نيز كاهش دهد.
⦁ شادي باعث افزايش طول عمر مي شود و توانايي هاي فرد را افزايش مي دهد.
ارزيابي بهتر: افراد شاد اتفاقات و تجارب خود را بهتر ارزيابي مي كنند.بگذاريد اين مورد را با داستاني كوتاه اما معروف توضيح دهيم.
" در گذشته دو بازارياب كفش به جزيره ايي دور افتاده فرستاده مي شوند كه كفش بفروشند.شخص اول نامه ايي با اين مضمون ميفرستد كه : مرا برگردانيد اينجا كسي اصلا كفش نمي پوشد. اما نفر دوم با نامه ايي عجيب همه را شگفت زده كرد. او گفت :لطفا هزار جفت كفش بفرستيد.اينجا همه كفش لازم دارند!"
اين يك  اتفاق مشترك بين دو فرد بود اما  ارزيابي آنها از يك اتفاق كاملا متفاوت بود. اين مي تواند به اين دليل باشد كه افراد شاد ارزيابي مثبت تري از اتفاقات دارند.
كتاب هايي كه مي توانيد در راستاي اين مطلب مطالعه كنيد:
⦁ كتاب خوشبختي چگونه اتفاق ميوفتد( How happiness happens ) نوشته ي Max Lucado در این كتاب برنامه اي شخصي براي داشتن يك زندگي هدفمند و شاد ارائه شده.
⦁ كتاب مزيت  خوشبختي ( The Happiness Advantage ) نوشته ي Shawn Achor درباره ي اين موضوع صحبت مي كند كه چگونه شادي باعث موفقيت در كار مي شود.
 
در نهايت بايد گفت كه تحقيقات درمورد شادي هرروز در حال افزايش است و ذهن را به خود مشغول كرده است.همچنين احساس شادي از مهمترين خواسته هاي فطري و رواني انسان است .شادي بر بسياري از جنبه هاي زندگي انسان تاثير مي گذارد و يكي از مهمترين عوامل  سلامت رواني انسان است.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید