تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
توقعات غیر منطقی چه هستند؟ مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 12 آذر 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

توقعات غیر منطقی چه هستند؟

ما در روزهای گذشته بحثی پیرامون این مسئله که “به چه دلیل ما عصبانی می شویم؟” ، شروع کردیم و به بررسی چند عامل موثر یعنی” فاجعه سازی“، “تعمیم افراطی “و “تفسیر غلط علت” پرداختیم.
حال امروز قصد داریم تا چهارمین عامل یعنی “توقعات غیر منطقی” را بررسی کنیم.
احتمالاً بعضی وقت ها تصور می کنید که خواسته و نیاز های شما صرف نظر از محتوایی که دارند و شرایط موجود، به خواسته های دیگران ارجحیت دارد و احتمالاً در نهایت به سبب این تفکر عصبانی می شوید.
اجازه بدید با یک مثال این موضوع را به شما توضیح بدم؛ فرض کنید در حال رانندگی به سمت محل کار خود هستید و ماشین جلویی شما با سرعت مجاز در حال حرکت است. شما در زمان عصبانی شده و توقع دارید که او سریع تر رانندگی کند؛ فقط به دلیل اینکه شما عجله دارید و با خود فکر می کنید که ” من ممکنه دیر به محل کارم برسم، پس او باید تند تر رانندگی کنه!”
یا اینکه ممکن است در طی فرآیند کاری خود به هم فکری همکارتان نیاز داشته باشید و او در پاسخ به این درخواست شما می گوید فعلاً کار دارد و شما باید تا اتمام تحویل پروژه ی او، صبر کنید. در این هنگام شما عصبانی و خشمگین می شوید زیرا فکر می کنید او باید همان موقع که از او خواستید کمک تان می کرد زیرا کار شما وابسته به پاسخ او بود؛ در این زمان شما هیچ توجهی به این نکته ندارید که برای آن فرد، کاری که در حال انجام آن است اولویت دارد و این کار کاملاً منطقی است و شما باید او را درک کنید.

توقع بی جا

گاهی ممکن است این خواسته ها در ذهن شما فراتر رفته و جای خود را به قاعده هایی غیر قابل تغییر بدهد؛ در این هنگام اگر انسان ها آن طور که شما دوست دارید رفتار نکنند، احساس بی عدالتی و اجحاف کرده و عصبانی می شوید.
مانند دیگر افکاری که بررسی کردیم، این فکر نیز مشکلات عاطفی و هیجانی زیادی برای شما به همراه دارد. در این هنگام شما زود تر عصبانی شده و خشم بیشتری را تجربه می کنید. ممکن است برای رهایی از خشم خود دست به اعمالی خشونت آمیز که تناسب چندانی با آن موقعیت ندارد بزنید و خشم خود را از راه های ناسالمی بیان کنید.چه کار هایی باید برای مدیریت این فکر انجام دهید؟

توقع غیر منطقی
-وقتی خواسته هایتان آن طور که انتظار دارید برآورده نمی شوند، از خود بپرسید که آیا آن ها منطقی هستند؟ سعی کنید نگاهی به واقعیت بیاندازید و تحلیل کنید که آیا رفتار منصفانه ای از خود نشان داده اید؟
-از فاجعه سازی و تعمیم افراطی پرهیز کنید؛ هنگامی که این تفکرات با تصورات و انتظارات نامعقول شما همراه می شوند، سبب می شوند تا خشم بیشتری را تجربه کنید.
-تمرین کنید! فکر می کنم تا الان متوجه شده باشید که من همیشه راهکار هایم را با تمرین کردن به پایان می رسانم؛ زیرا تغییر سبک زندگی تنها با فکر کردن حاصل نمی شود و باید برای آن تلاش کنید. همچنین آن موقعیت ها را تجربه کرده و تغییر را در آغوش بگیرید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

06 مرداد 1402 16:26

بیانات شما کمک بزرگی برای بنده شد موفقیت بیش از پیش برایتان آرزومندم سپاسگزارم ☆☆☆☆☆