پست وبلاگی
چگونه با ترس از مرگ (تاناتوفوبیا) مقابله کنیم؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 27 شهریور 1401 مدت مطالعه: 4 دقیقه

چگونه با ترس از مرگ (تاناتوفوبیا) مقابله کنیم؟

تاناتوفوبیا که گاهی اوقات اضطراب مرگ هم نامیده می شود، یک ترس شدید غیر منطقی و فوبیا گونه از مرگ است! ترس از مرگ برای اولین بار توسط زیگموند فروید در سال 1915 مطرح شد؛ در آن زمان تصور می شد که ترس از مرگ یک باور ناخودآگاه در مورد جاودانه ماندن و توانایی همیشه زنده ماندن است.

شما چه طور؟ آیا از مرگ می ترسید؟ از فکر به اینکه ممکن است روزی از دنیا بروید یا عزیز خود را از دست بدهید، واهمه دارید؟! در این مقاله قرار است در مورد، تاناتوفوبیا صحبت کنیم و به سوال، چگونه با ترس از مرگ (تاناتوفوبیا) مقابله کنیم؟ پاسخ دهیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

لازم است بدانید، بسیاری از مردم در مورد مرگ احساسات ضد و نقیضی را تجربه می کنند؛ برخی از مردن می ترسند و برخی خود را برای مرگ آماده می بینند. تاناتوفوبیا باعث ایجاد نگرانی در مورد مرگ شده و این نگرانی عملکرد فرد در زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می دهد.
تاناتوفوبیا می تواند در مورد مرگ خود، روند مرگ دیگران یا مرگ شخصی عزیز، به وجود بیاید.

ترس از مرگ یا تاناتوفوبیا چیست؟

تاناتوس که ریشه کلمه تاناتوفوبیا می باشد، یک واژه یونانی بوده که به تجسم مرگ اشاره دارد و فوبیا دیگر کلمه یونانی است که معنای آن مساوی با ترس است.

تاناتوفوبیا یک ترس شدید و غیر منطقی درونی از مرگ یا مردن است؛ این فوبی نسبتا پیچیده باعث نقص در عملکرد می شود. بسیاری از مردم از مردن می ترسند و این یک ترس طبیعی است اما اگر شدت این ترس به اندازه ای باشد که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد، باید بگوییم که فرد مبتلا به تاناتوفوبیا تشخیص داده می شود.
گاها فرد مبتلا به این فوبیا از ترس مردن از خانه خارج نمی شود یا در فعالیت هایی که احساس کند خطرناک است، شرکت نمی کند.

مرگ امری اجتناب ناپذیر است و به قول ضرب المثل معروف " شتری است که در خانه هر فردی می نشیند." بسیاری از ما از مردن می ترسیم اما اجازه نمی دهیم این ترس بر ما غلبه کند و بر زندگی ما تاثیر بگذارد یا شور و اشتیاق زندگی کردن را از ما بگیرد.

فرد مبتلا به این فوبیا هرگونه اقداماتی را که لازم بداند برای محافظت از خودش انجام می دهد و در نهایت ممکن است افسردگی یا اضطراب را تجربه کند. فقط لازم است بدانید تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ با نکروفوبیا که ترس از اجسام مرده است، یکسان نبوده و دو فوبیای متفاوت از یکدیگر هستند.

آیا ترس از مرگ یک اختلال روانی است؟

خیر؛ در کتابچه راهنمای تشخیصی اختلالات روانی، تاناتوفوبیا به عنوان نوعی فوبیا خاص در نظر گرفته می شود و به عنوان یک اختلال روانی جداگانه تشخیص داده نمی شود؛ البته این بدان معنا نیست که این فوبیا تاثیر منفی بر زندگی فرد ندارد یا زندگی فرد را تحت الشعاع قرار نمی دهد.

ترس از مرگ در کودکان

مسئله ترس از مرگ در کودکان با بزرگسالان متفاوت است؛ آن ها به باورها مذهبی آشنایی ندارند یا به استفاده از مکانیسم های دفاعی عادت ندارند. همچنین کودکان درکی از زمان ندارند و فکر می کنند افرادی که رفته اند دوباره باز می گردنند. بنابراین ممکن است، احساساتی را تحت عنوان ترس و در ارتباط با مرگ تجربه کنند که البته همیشه نمی توان اسم فوبیا روی آن گذاشت.

اگر کودک حداقل 6 ماه ترس از مرگ را تجربه کند و نشانه های این ترس را داشته باشد، مبتلا به تاناتوفوبیا تشخیص داده می شود و باید فرآیند درمان را طی کند.

ترس از مرگ در نوجوانان

کودکان حدودا در سن 4 سالگی با مفهوم مرگ و از دنیا رفتن آشنا می شوند و ممکن است از آن واهمه داشته باشند که ترس آن ها زودگذر است. اما ترس از مرگ در سن نوجوانی بیشتر می شود و ممکن است در طولانی مدت و به صورت شدیدتر تجربه شود.

ترس از مرگ یک ترس عادی دوران کودکی در نوجوانان 7 تا 16 ساله در نظر گرفته می شود و معمولاً به عنوان یک وضعیت سلامت روان در نظر گرفته نمی شود.

ترس از مرگ در خواب

متاسفانه برخی افرادی که ترس از مرگ را تجربه می کنند، از مردن در خواب می ترسند. افکار این افراد دائما حول محور این موضوع که در خواب بمیرند، می چرخد و گاهی ترس آن ها باعث می شود که نخوابند یا هرطور که می شود جلوی خوابیدن خود را بگیرند که این مسئله می تواند به سلامت جسمانی و روانی آن ها آسیب وارد کند.

انواع مختلف ترس از مرگ

ترس از مرگ به دلایل مختلفی می تواند در افراد ایجاد شود و بر همین اساس به چند نوع مختلف تقسیم می شود؛ در ادامه بررسی انواع مختلف ترس از مرگ می پردازیم.

 • ترس از مرگ؛ ترس از ناشناخته ها؛ ما انسان ها به صورت ذاتی دوست داریم محیط اطراف خود را بشناسیم و درک کنیم؛ پس طبیعی به نظر که از چیزهای ناشناخته واهمه داشته باشیم و مرگ یک اتفاق ناشناخته برای ماست و تا زمانی که زنده هستیم نمی توانیم آن را کشف کنیم و همین مسئله احساس ترس را در ما تقویت می کند.
 • ترس از مرگ؛ ترس از نداشتن کنترل؛ انسان ها برای به دست گرفتن کنترل هرچیزی تلاش می کنند و مردن چیزی است که کاملا از کنترل انسان خارج است. در این خصوص برخی افراد ممکن است از طریق رعایت وضعیت بهداشتی سخت و گاهی اوقات شدید یا کمک گرفتن از مناسک دیگر از مرگ جلوگیری کنند یا سعی کنند آن را به کنترل خود در بیاورند.
  مبتلایان به این نوع از ترس از مرگ، ممکن است به اختلال وسواس فکری اجباری، اختلالات اضطراب بیماری یا تفکر هذیانی مبتلا باشند.
 • ترس از مرگ؛ ترس از درد، بیمار شدن؛ برخی افراد ظاهرا از مرگ نمی ترسند بلکه از وضعیتی می ترسند که در شرایط مرگ قرار بگیرند. آن ها ممکن است از دردهای لاعلاج، از دست دادن شان و منزلت یا افتاده شدن بترسند.
  در این خصوص باید از فرد مبتلا به دقت سوال پرسیده شود تا بتوان فوبیا او را درست تشخیص داد؛ بسیاری از افراد ممکن است دچار فوبیا از یک بیماری خاص، اضطراب بیماری یا سایر اختلالات جسمانی باشند که در صورت عدم تشخیص درست ممکن است با تاناتوفوبیا اشتباه گرفته شود.
 • ترس از مرگ؛ ترس از دست دادن عزیزان؛ بسیاری از افرادی که از تاناتوفوبیا در رنج هستند از اینکه مرگ میان آن ها و عزیزانشان فاصله می اندازد یا اینکه بعد از مرگ چه اتفاقی برای عزیزانشان روی می دهد، دلهره و ترس دارند وگرنه از خود مرگ نمی ترسند.

علائم داشتن ترس از مرگ

علائم و نشانه های تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ مانند هر نوع دیگری از فوبیا است. علائم معمول عبارت اند از:

 • نگرانی یا ترس بیش از حد از مرگ یا مردن که در زندگی فرد اختلال ایجاد می کند.
 • اجتناب از قرار گرفتن در هر موقعیتی که ممکن است با مرگ یا مردن در ارتباط باشد.
 • تجربه دلهره و اضطراب شدید زمانی که به مرگ یا مردن فکر می شود.
 • تجربه برخی علائم فیزیکی به هنگام فکر کردن در مورد مرگ مانند تعریق، افت فشار، لرزش اندام ها، حالت تهوع، سردرد و... .
 • ترسیدن از آیین و مناسک مرتبط با مرگ و تدفین.
 • در خانه ماندن و اجتناب از موقعیت های مختلفی که ممکن است خطرآفرین باشد.
 • تجربه حملات وحشت زدگی یا پانیک به هنگام فکر کردن در مورد مردن خود یا مرگ عزیزان.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد تاناتوفوبیا صحبت کردیم و به سوال چگونه با ترس از مرگ مقابله کنیم؟ پاسخ دادیم. فوبیا یک اختلال اضطرابی است و انواع مختلفی دارد که ترس از مرگ یکی از انواع آن است. تاناتوفوبیا یک ترس غیر منطقی از مرگ است که انواع مختلفی دارد و به دلایل متفاوتی ایجاد می شود.
تاناتوفوبیا با به کار بردن راهکارهایی قابل درمان است.

آیا شما هم از مرگ می ترسید؟ فردی را می شناسید که تاناتوفوبیا را تجربه کند؟ لطفا نظرات، دیدگاه و تجربیات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • تاناتوفوبیا چیست؟

  • تاناتوفوبیا نوعی فوبیا بوده که به ترس شدید و غیر منطقی از مرگ اشاره دارد.
 • علائم تاناتوفوبیا چیست؟

  • تاناتوفوبیا دارای نشانه های روان شناختی و جسمانی مانند تعریق، تپش قلب و... است.
 • آیا تاناتوفوبیا قابل درمان است؟

  • بله با به کار بردن روش های درمانی می توان این فوبیا را درمان کرد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید