تست اضطراب مرگ (FOD)

تست اضطراب مرگ (FOD)

اضطراب مرگ یکی از عوامل اصلی کاهنده سلامت روان است . با تست اضطراب مرگ و استفاده از راهکارهای آن گامی موثر در بهبود سلامت خود بردارید.

اضطراب مرگ یکی از عوامل اصلی کاهنده سلامت روان است . با تست اضطراب مرگ و استفاده از راهکارهای آن گامی موثر در بهبود سلامت خود بردارید.


تعداد انجام 33000
تعداد سوالات 32 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 5 دقیقه
تعداد نظرات 17
امتیاز 5 / 4.7

تست اضطراب مرگ FOD

تست اضطراب مرگ توسط کالت-لستر طراحی شده است. این تست اضطراب یا ترس از مرگ را مورد سنجش قرار می دهد. این تست که به صورت پنج گزینه ای می باشد درای 32 سوال است. انجام این تست به طور تقریبی 5 دقیقه زمان می برد. تیم ای سنج تفسیر کاملی از این تست را مشتمل بر توضیحات و راهکارهای کاهش آن را تهیه نموده است.

اضطراب مرگ چیست؟

اضطراب مرگ اضطراب ناشی از افکار مرگ است.  اضطراب مرگ احساس ترس، دلهره یا نگرانی شدید فرد به هنگام فکر کردن در مورد مرگ می باشد. اضطراب مرگ که از آن به عنوان تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ یاد می شود، اشاره به ترس شدید از مرگ و میر و مباحث مرتبط با آن دارد. این نوع ترس می تواند به صورت ترس از مرگ خود و یا ترس از مرگ دیگران باشد.

افرادی که استرس بیشتری را درک می کنند، اضطراب مرگ بالاتری دارند. پژوهش های علمی نشان داده است که راهبردهای مقابله رویارویی می تواند میزان اضطراب مرگ را کاهش دهد. برای آگاهی از راهبردهای مقابله ای خود به تست استرس مراجعه کنید.

اضطراب مرگ برای افرادی که به تازگی فردی را از داست داده اند به عنوان اختلال در نظر گرفته نمی شود، همچنین مقداری اضطراب و نگرانی در رابطه با مرگ نیز طبیعی است. بنابراین زمانی این مسئله به صورت اختلال معرفی می گردد که عملکرد روزانه فرد را مختل نماید. در حالی که دلایل هراس پیچیده است، تاناتوفوبیا و ترس ما از مرگ به طور کلی ممکن است از نگرانی های زیر ناشی شود:

  •  ترس از مرگ ناگهانی یا طولانی مدت.
  •  ترس از مرگ دردناک یا وحشتناک.
  •  ترس از ناشناخته بودن مرگ
  •  ترس از دست دادن عزیزان در آینده.
  • ترس ناشی از تجربیات زندگی دردناک یا منفی گذشته

اضطراب مرگ می تواند یکی از دلایل افسردگی باشد. با تست افسردگی بک می توانید میزان افسردگی خود را بسنجید.

انواع اضطراب مرگ

همان طور که گفته شد اضطراب مرگ زمانی به صورت اختلال مطرح می گردد که زندگی فرد را دچار مشکل نماید. رابرت لانگ سه نوع اضطراب مرگ را مشخص نموده است:

- اضطراب مرگ درنده

اضطراب مرگ درنده از ترس آسیب دیدن ناشی می شود. این ابتدایی ترین و قدیمی ترین اضطراب مرگ است که منشاء آن در اولین مجموعه موجودات تک سلولی است. ارگانیسم های تک سلولی دارای گیرنده هایی هستند که برای واکنش در برابر خطرات بیرونی تکامل یافته اند. آن ها با مکانیسم های محافظت از خود احتمال بقا در مواجهه با اشکال شیمیایی و فیزیکی حمله یا خطر را افزایش می دهند. اضطراب مرگ درنده در موقعیتهای خطرناک که بقای فرد تهدید می شود، برای مقابله با خطر یا تلاش برای فرار از وضعیت تهدید آمیز برانگیخته می شود.

- اضطراب مرگ شکارچی

اضطراب مرگ شکارچی شکلی است که در صورت آسیب دیدن فرد (جسمی یا روحی) به وجود می آید. این شکل از اضطراب مرگ اغلب با گناه ناخودآگاه همراه است. این گناه، به نوبه خود، باعث ایجاد انگیزه و انواع تصمیمات و اقدامات برای آسیب رساندن به دیگران می شود.

- اضطراب مرگ وجودی

اضطراب مرگ وجودی ناشی از این آگاهی است که زندگی انسان به پایان می رسد. اضطراب مرگ وجودی قوی ترین شکل ترس از مرگ است. گفته می شود که زبان از طریق ایجاد تغییرات ارتباطی و رفتاری، پایه و اساس اضطراب مرگ وجودی را ایجاد کرده است. عوامل دیگر شامل آگاهی از تمایز بین خود و دیگران، احساس کامل هویت شخصی و توانایی پیش بینی آینده است.

اضطراب مرگ می تواند ناشی از افکار وسواسی باشد. با تست وسواس فکری مادزلی می توانید علائم این اختلال را در خود بررسی نمایید.

چه کسی از مرگ می ترسد؟

متخصصان استدلال می کنند که بیشتر اوقات، اضطراب مرگ به خودی خود ایجاد نمی شود. در واقع به طور معمول با نوع دیگری از اختلال سلامت روان همراه است (مانند اختلال اضطراب عمومی، اختلال هراس، اختلال استرس پس از ضربه، افسردگی یا وسواس).

مطالعات دیگر نشان می دهد افرادی که اضطراب سلامتی دارند یا هیپوکندریا هستند نیز تحت تأثیر اضطراب مرگ قرار دارند، زیرا این امر به طور طبیعی با نگرانی بیش از حد از سلامتی در ارتباط است. دکتر رابرت کاستنباوم تئوری ها و مطالعات مختلف روانشناسی را در رابطه با مفهوم مرگ مورد بررسی قرار داده و نشان داده است که:

  •  اکثر افراد از مرگ می ترسند، اما معمولاً فقط سطح اضطراب پایین تا متوسط دارند.
  • زنان بیشتر از مردان از مرگ می ترسند. علاوه بر این، یک مطالعه جدیدتر نشان داده است که در حالی که به نظر می رسد اضطراب مرگ در زنان و مردان در طول 20 سالگی وجود دارد، زنان وقتی به 50 سالگی می رسند دومین افزایش ترس از مرگ را تجربه می کنند.
  • جوانان به همان اندازه سالمندان اضطراب مرگ را تجربه می کنند.
  •  به نظر می رسد بین وضعیت تحصیلی و اقتصادی - اجتماعی یک فرد و کاهش اضطراب مرگ رابطه وجود دارد.

روایی و اعتبار بر اساس مطالعات بین المللی

روایی تست اضطراب مرگ توسط لستر (1990) مطلوب گزارش شده است. پایایی بازآزمایی این تست براي اضطراب از مرگ خود 0/85، اضطراب از دیدن مردن خود 0/79، اضطراب از مرگ اطرافیان و نزدیکان 0/86، و اضطراب از دیدن مردن اطرافیان 0/83 گزارش شده است. همچنین مانی و گورمان (2001) پایایی کلی این تست را در حدود 0/93 گزارش کرده اند.

روایی و اعتبار بر اساس مطالعات  در ایران

این تست نخستین بار توسط اسماعیلی و نادری (1387) مورد اعتباریابی قرار گرفته است. اسماعیلی و نادري (1387) ضریب پایایی این تست را با استفاده از آلفاي کرنباخ  و روش دو نیمه سازي به ترتیب 0/89 و 0/68 گزارش نموده اند. همچنین اعتبار همزمان این تست با تست اضطراب مرگ تمپلر (1970) که 15 سوالی می باشد برابر 0/57 می باشد.

9 روز پیش

عالی بود کاملا صحیح و دقیق بود

2 ماه پیش

ممنون از،شما درست تفسیر کردین من وقتی بیمار هستم یا یه مشکلی در جسم خود احساس میکنم در این مواردبیشر به مرگ فکر میکنم لطفا راه کار دور کردن این فکر را هم بیان کنید ممنون

2 ماه پیش

نترسیدن از مرگ نیست من فقط افسرده م

خانم 2 ماه پیش

خوب

آقا 3 ماه پیش

عالی

آقا 8 ماه پیش

بسیار عالی و مطالب آموزنده

1 سال پیش

تست مت ۹۵ درصد بود امیدوارم خوب بشم و واقعا ممنونم از سازنده سایت و دقیقا حرف دل منو میزد

2 سال پیش

سلام.ازمون و تفسیر خیلی خوبی بود.من وقتی که بچه بودم مادربزرگم توی خونمون میموند و من دوستش داشتم اما بعد بیماری پارکینسون گرفت و من شاهد ناتوانی جسمی اون شدم و زیاد رفتار صمیمانه ای نداشتم.یک سال بعد هم فوت کردن برای همین از از فکر کردن به مرگ خوشم نمیاد و نمیخوام کسب درباره اش صحبت کنه

3 سال پیش

عالی

3 سال پیش

عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

🕟 در تاریخ 1401/04/15 خروجی نتایج توسط روانشناس بررسی شد (آخرین بروزرسانی). 

🕥 در تاریخ  1401/03/12 نمره گذاری ها توسط روان سنج بازنگری شد.

آزمون اضطراب مرگ یک پرسشنامه 32 سوالی معتبر است که توسط کالت-لستر طراحی شده است. این آزمون ترس از مرگ و اثرات آن را ارزیابی می کند.

آزمون اضطراب مرگ در مطالعات داخلی و خارجی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. این تست هم در پژوهش های خارجی و هم در پژوهش های ایرانی از اعتبار بالایی برخوردار است.

در خروجی نتایج تست اضطراب مرگ، بر اساس نمراتی که کسب کرده اید «توضیحات اختصاصی» دریافت خواهید کرد. همچنین در نتایج این آزمون «راهکارهای عملی»، «معرفی کتاب و فیلم» گنجانده شده است.