تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
غرور کاذب چیست؟ چگونه از آن جلوگیری کنیم؟ مدت مطالعه: 6 دقیقه
ای سنج 24 دی 1402 مدت مطالعه: 6 دقیقه

غرور کاذب چیست؟ چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

غرور کاذب یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، به احتمال زیاد شما هم احساس کرده‌اید که دارای غرور کاذب هستید و قصد دارید اطلاعات جامع و کاملی درباره این موضوع به دست آورید.

ما در سایت ای سنج، به صورت کامل به بررسی غرور کاذب چیست و روش‌های جلوگیری از آن می‌پردازیم، همچنین شما می‌توانید انواع تست‌های مربوط به شخصیت شناسی را از طریق سایت جامع ما انجام دهید.

 غرور کاذب چیست؟

افرادی که دارای غرور کاذب هستند همواره خود را از دیگران، بالاتر می‌بینند، رفتاری گستاخانه و از بالا به پایین دارند. این افراد به ارزش‌های دیگران بی‌توجه هستند و توقع دارند که از دیگران، سرویس بگیرند، به مرور زمان این احساس غرور کاذب باعث می‌شود که بسیاری از دوستان خود را از دست داده و دچار انزوا و تنهایی شوند.

اگر شما هم دچار غرور کاذب شده‌اید به احتمال زیاد از آسیب‌هایی که به دیگران وارد می‌کنید اطلاعی ندارید پس این نوشتار به صورت کامل، شما را از این آسیب‌ها و همینطور روش‌های جلوگیری از غرور کاذب آگاه می‌کند.

نشانه های غرور کاذب

اغراق در دستاوردها: اشخاص دارای غروب کاذب، علاقه دارند که حتی به خاطر دستاوردهایی که واقعا به دست نیاورده‌اند، اعتباری به دست آورند.

تحقیر دیگران: این دسته از افراد علاقه دارند که دیگران تحقیر کرده تا احساس برتری پیدا کنند.

عدم پذیرش اشتباه: یکی دیگر از نشانه های غرور کاذب این است که افراد از پذیرش اشتباه خود احساس ضعف می‌کنند.

به دنبال تایید دیگران: همواره به دنبال این هستند که تایید دیگران را به دست آورده تا ضعف‌های درونی خود را جبران کنند.

غرور کاذب به عنوان مکانیسم دفاعی ناسالم ذهن

می‌توان گفت که یکی از علت‌های غرور کاذب، به دلیل تمایل انسان به بقا است. افرادی که دچار غرور کاذب هستند تلاش می‌کنند تا با کنترل کردن دیگران و سرویس گرفتن، بقای خود را تضمین کنند.

غرور کاذب به عنوان یکی از مکانیسم‌های دفاعی است که برای محافظت از فرد استفاده می‌شود، باید توجه داشت که این مکانیسم باید کنترل شود تا خود شخص و اطرافیان، دچار آسیب نشوند.

تفاوت غرور کاذب و اصیل

وجود غرور سالم و اصیل در انسان بسیار ضروری است و باعث می‌شود که در از دستاوردهای خود، احساس شادابی و لذت داشته باشیم ولی غرور کاذب می‌تواند آسیب‌های فراوانی به فرد و اطرافیان او وارد کند. 

در غرور کاذب، ایگوی فرد حقیر شده و تلاش می‌کند تا ضعف و مشکلات خود را به وسیله غرور کاذب و دروغین، جبران کند. غرور کاذب می‌تواند نتیجه آسیب و رنج‌هایی باشد که فرد در طول زندگی تجربه کرده و به این صورت خود را نشان داده است.

تفاوت غرور کاذب و غرور مثبت

مرز بسیار باریکی بین غرور کاذب و غرور مثبت یا همان عزت نفس وجود دارد، فرد در غرور کاذب خود را از همه بالاتر می‌بیند و به دیگران نگاه حقارت‌آمیز دارد، در حالی که شخص دارای غرور مثبت، به توانایی های خود ایمان داشته و سعی می‌کند تا با تمام توان، به دیگران سود برساند.

ارزش غرور کاذب در بقای انسان

طی آخرین تحقیقاتی که انجام شده، افراد داری غرور کاذب می‌توانند دارای اعتماد به نفس واقعی باشند، اعتماد به نفس می‌تواند نتیجه هر دو نوع غرور یعنی غرور اصیل و کاذب باشد، به همین دلیل محققان بر این باورند که غرور کاذب می‌تواند فوایدی هم برای انسان داشته باشد.

 غرور کاذب شامل چه مواردی است؟

در این قسمت از نوشتار غرور کاذب چیست به بررسی تعدادی از مصادیق این مشکل اشاره می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانید غرور کاذب را درک کنید:

 • خودخواهی افراطی: این افراد فقط به خود اهمیت می‌دهند و به نیازها و خواسته‌های دیگران توجهی ندارند.
 • منفعت طلبی انحصاری: اگر دارای غرور کاذب هستید به احتمال زیاد، منافع خود را در اولویت قرار داده و همه منافع را برای خود می‌خواهید.
 • بالاتر بودن ارزش‌ها: این افراد فکر می‌کنند که ارزش‌های آنها از دیگران بالاتر است.
 • خودپرستی و خود دوستی افراطی: افراد دارای غرور کاذب، توجه خیلی بیشتری و غیر معمول، به خود دارند.
 • نگران از تصویر بیرونی خود: این افراد همیشه نگران تصویر بیرونی خود هستند و می‌خواهند در نظر دیگران خوب به نظر برسند.
 • بروز خودشیفتگی: این افراد رفتارهای خودشیفته‌وار از خود نشان می‌دهند، مانند اینکه فکر می‌کنند که دنیا به دور آنها می‌چرخد.

با توجه به مصادیق غرور کاذب که بررسی کردیم، متوجه شدید که دارای این مشکل هستید؟ اگر به یقین رسیدید و به دنبال منشا و روش‌های جلوگیری از آن هستید، تا انتهای این نوشتار را با دقت مطالعه کنید.

 نمونه هایی از غرور کاذب

دلایل ایجاد غرور کاذب چیست؟

با آگاهی از دلایل و عوامل ایجاد غرور کاذب، می‌توانید بهترین روش را برای پیشگیری اتخاذ کنید:

 • داشتن دستاوردهای فراوان: داشتن غرور، در طول زندگی لازم است ولی اگر این غرور باعث آسیب زدن به دیگران شود باید اقدام به کنترل و پیشگیری آن کرد، ممکن است دستاوردهایی داشته باشید که بسیاری از افراد نمی‌توانند به آن برسند، به همین دلیل می‌توانید درگیر غرور کاذب شوید که باعث بی‌ارزش بودن دیگران در نظر شما می‌شود.
 • دارا بودن طرحواره استحقاق: منظور از این طرحواره این است که فرد به دلیل احساس برتری نسبت به دیگران، فکر می‌کند هر چیزی که بخواهد باید به دست آورد و یا دیگران برای او فراهم کنند، طرحواره استحقاق نیز می‌تواند باعث ایجاد غرور کاذب در شما شود.
 • ریشه تکاملی: طبق تحقیقاتی که انجام شده، دانشمندان دلیل غرور کاذب را بقای انسان می‌دانند، همچنین افراد با غرور کاذب به دنبال کسب احترام بیشتر هستند.
 • عزت نفس پایین: جالب است بدانید که یکی دلایل غرور کاذب، می‌تواند عزت نفس پایین باشد، این افراد با انجام رفتارهای آسیب زننده، احساس شادی و غرور می‌کند و به این صورت قصد دارد عزت نفس پایین خود را جبران کند.
 • خودشیفتگی افراد: خودشیفتگی علاوه بر ایجاد غرور کاذب باشد می‌شود که شما رفتارهای سطحی و پیش پا افتاده‌ای انجام دهید.
 • ریشه بیولوژیکی: افراد دارای غرور کاذب با آسیب زدن به دیگران، احساس شادی پیدا می‌کنند و ترشح دوپامین افزایش می‌یابد.

انواع غرور کاذب در افراد

غرور خودمدار

ممکن است شما از در انجام فعالیت‌های شغلی، انتظارات بالایی از خود داشته باشید و به واسطه این انتظارها ترس از شکست و ناکامی به سراغ شما بیاید.

غرور دیگر مدار

در این نوع غرور کاذب، باعث آسیب دیدن اطرافیان خود می‌شوید، مثلا به عنوان یک معلم، با رفتار سخت‌گیرانه نسبت به دانش‌آموزان، باعث نابود کردن عزت نفس بچه‌ها شوید.

غرور القا شده توسط اطرافیان

داشتن توقعات بیش از حد از افراد نیز، باعث ایجاد غرور کاذب خواهد شد که باید به این موضوع مهم هم توجه داشته باشید.

روش‌های جلوگیری از ایجاد غرور کاذب

تا این قسمت از نوشتار غرور کاذب چیست، همه ابعاد و جنبه‌های مختلف این مشکل را بررسی کردیم و به سراغ روش‌های جلوگیری از غرور کاذب خواهیم رفت:

 1. خودآگاهی و پذیرش غرور کاذب: اولین قدم در انجام هر تغییری، پذیرش است. شما ابتدا باید قبول کنید که دارای غرور کاذب هستید و بعد برای رفع این غرور آسیب زننده اقدام کنید.
 2. تلاش برای حل غرور کاذب: یافتن ریشه مشکل، باعث می‌شود که درمان را به صورت اصولی آغاز کنید، در صورتی که نمی‌توانید ریشه مشکل را پیدا کنید، می‌توانید با دریافت مشاوره از روانشناسان حرفه‌ای، در مسیر درمان قدم بگذارید.
 3. تمرین کردن بخشیدن دیگران: افرادی که دارای غرور کاذب هستند از اشتباهات دیگران گذشت نمی‌کنند و قصد آسیب زدن به افراد را دارند، به همین دلیل با بزرگ کردن روح خود، اشتباهات دیگران را راحت‌تر می‌بخشید.
 4. تمرین افزایش اعتماد به نفس: اعتماد به نفس و غرور کاذب دو مفهوم کاملا متفاوت هستند. اعتماد به نفس به معنای باور به توانایی‌های خود است، در حالی که غرور کاذب به معنای احساس برتری افراطی و نامتعارف نسبت به دیگران است.

افراد با اعتماد به نفس، به توانایی‌های خود آگاه هستند و از آن‌ها برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. در مقابل، افراد دارای غرور کاذب، ضعف‌های خود را به وسیله آسیب زدن به دیگران جبران می‌کنند.

روش های جلوگیری از ایجاد غرور کاذب

عوارض وجود غرور کاذب در افراد

غرور کاذب می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به روابط عاطفی و اجتماعی ما وارد کند، افراد دارای غرور کاذب از نظر دیگران قابل اعتماد نیستند، این افراد می‌توانند به روح افراد آسیب‌ بسیاری وارد کنند.

در اینجا چند عارضه از وجود غرور کاذب را بررسی می‌کنیم:

1. مشکلات در روابط

 • افراد مغرور به دلیل عدم تمایل به پذیرش اشتباهات خود و ناتوانی در دریافت انتقاد، به سختی می‌توانند با دیگران روابط سالم و پایدار برقرار کنند.
 • غرور کاذب می‌تواند باعث حسادت، کینه و نفرت در دیگران شود و روابط را به سمت تنش و درگیری سوق دهد.
 • افراد مغرور به دلیل عدم توانایی در همدلی و درک احساسات دیگران، در برقراری ارتباط عاطفی با دیگران دچار مشکل می‌شوند.

2. مشکلات در شغل و زندگی حرفه‌ای

 • این افراد به دلیل عدم تمایل به یادگیری و پیشرفت، در شغل خود با مشکلاتی روبرو می‌شوند.
 • غرور کاذب می‌تواند مانع از ارتقای شغلی افراد شود، زیرا آنها به دلیل اعتماد به نفس کاذب، از دریافت بازخورد و آموزش امتناع می‌کنند.
 • افراد مغرور به دلیل عدم توانایی در کار تیمی و همکاری با دیگران، در محیط کار با مشکلاتی روبرو می‌شوند.

3. مشکلات در سلامت روان

 • غرور کاذب می‌تواند منجر به اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان شود.
 •  به دلیل عدم توانایی در پذیرش شکست و ناکامی، در برابر چالش‌های زندگی آسیب پذیرتر هستند.
 • غرور کاذب می‌تواند منجر به انزوا و گوشه گیری اجتماعی شود، زیرا افراد مغرور به دلیل ترس از قضاوت شدن، از تعامل با دیگران اجتناب می کنند.

اگر قصد دارید در مسیر زندگی خود، موفقیت بیشتری را تجربه کنید بهتر است که هر چه سریع‌تر، اقدامات لازم برای درمان غرور کاذب انجام دهید.

اختلال خودشیفتگی و غرور کاذب

اختلال شخصیت خودشیفته (NPD) یک اختلال سلامت روان است که با احساس غرور و بیش از حد، نیاز شدید به تحسین و عدم همدلی با دیگران مشخص می‌شود. افراد مبتلا به NPD تصور می‌کنند که از دیگران برتر و مستحق رفتار تحسیبن برانگیز در قبال خود هستند. آنها همچنین ممکن است بسیار حسود و سلطه‌گر بوده و در روابط خود با دیگران مشکل داشته باشند .

افراد دارای خودشیفتگی، بیش از حد به خود اهمیت می‌دهند و نیاز شدیدی به تحسین دارند. افراد با غرور کاذب هم خود را بزرگتر از آنچه هستند جلوه می‌دهند یا در دستاوردهای خود را اغراق می‌کنند.

سخن نهایی

در این نوشتار به صورت کامل به بررسی غرور کاذب چیست و راه‌های پیشگیری از این مشکل پرداختیم. افرادی که دارای غرور کاذب هستند احساس خود برتر بینی زیادی نسبت به دیگران دارند و به همین دلیل مستعد آسیب زدن به عزیزان خود هستند، با توجه به نکات مهم این نوشتار می‌توانید از خود و عزیزان خود در برابر این رفتار نامطلوب محافظت کنید.

همچنین می‌توانید انواع تست‌های مختلف از جمله شخصیت شناسی، شغلی، تحصیلی و سبک زندگی را از طریق سایت ای سنج انجام دهید.

رفتار مناسب با کودک لجباز چیست؟
علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟
انواع اعتماد به نفس کدام است | بهترین نوع اعتماد به نفس
تفاوت خشم و پرخاشگری چیست؟
چند پتانسیلی چیست؟ 4 ویژگی خارق العاده افراد چند پتانسیلی
ضمیر ناخودآگاه چیست | بررسی 0 تا 100
هیپنوتیزم چیست | کاربرد آن
اختلال خواب چیست و چگونه درمان می شود؟
طرحواره شکست چیست | علائم و راه‌های درمان

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • منشا غرور کاذب شامل چه مواردی است؟

  • این مشکل می‌تواند مربوط به عزت نفس پایین، شرایط زندگی و محیطی، طرحواره استحقاق و ریشه تکاملی باشد.
 • بهترین روش درمان غرور کاذب چیست؟

  • اگر قصد دارید به صورت عمیق، این مشکل را برطرف کنید می‌توانید از یک روانشناس معتبر کمک بگیرید.
 • غرور کاذب باعث بروز چه مشکلاتی می‌شود؟

  • آسیب دیدن اطرافیان، رفتار خشونت آمیز و طرد شدن توسط دیگران
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید