تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
مشخصات شغلی روانشناس سلامت مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 02 آذر 1399 مدت مطالعه: 3 دقیقه

مشخصات شغلی روانشناس سلامت

روانشناسی سلامت یک زمینه تخصصی است که بر چگونگی تأثیر عوامل بیولوژیکی، اجتماعی و روانشناختی بر سلامتی و بیماری متمرکز است. آیا مراجعه به روانشناس می تواند برای سلامتی شما مفید باشد؟
آیا می خواهید یک روانشناس بهداشت حرفه ای شوید؟ در این بررسی اجمالی از روانشناسی سلامت، با شرایط تحصیل و مشاغل مرتبط با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رشته روانشناسی سلامت دارید، پیشنهاد می کنیم مقاله روانشناسی سلامت چیست؟ را در مجله ای سنج مطالعه کنید. 

روانشناسان سلامت چه کاری انجام می دهند؟

روانشناسان سلامت بسیاری از وظایف مختلف مربوط به سلامتی را بر عهده می گیرند. نوع فعالیتی که روانشناس سلامت روزانه انجام می دهند ممکن است به محیط کار یا حوزه تخصص آن بستگی داشته باشد. بسیاری از روانشناسان سلامت مستقیماً در محیط بالینی کار می کنند تا به افراد یا گروه ها در جامعه کمک کنند تا از بیماری جلوگیری کرده و رفتار سالم را ارتقا دهند.
برخی دیگر در مورد موضوعات مرتبط با سلامت تحقیق می کنند یا بر سیاست بهداشت عمومی تأثیر می گذارند. در ادامه برای هر یک از فعالیت ها توضیح مختصری داده می شوند:

 فعالیت بالینی

در محیط های بالینی و مراقبت های بهداشتی، روانشناسان سلامت اغلب ارزیابی های رفتاری، مصاحبه های بالینی و تست های شخصیت را انجام می دهند.

سایر وظایف معمولاً شامل مداخله با افراد یا گروهها است. این اقدامات ممکن است شامل آموزش افراد در زمینه تکنیک های کاهش استرس، ارائه مشاوره در مورد چگونگی ترک سیگار و آموزش به آنها برای جلوگیری از رفتارهای ناسالم باشد.

 فعالیت پژوهشی

بسیاری از روانشناسان بهداشت همچنین در مورد موضوعات مختلف مربوط به سلامتی تحقیق می کنند. به عنوان مثال، محققان می توانند علل مشکلات سلامتی، اقدامات پیشگیرانه موثر، بهترین روشهای ارتقا سلامت، بهترین راه برای کمک به افراد برای مقابله با درد یا بیماری و چگونگی واداشتن افراد به دنبال درمان مشکلات سلامتی را شناسایی کنند.

 فعالیت در سیاست های عمومی

برخی از روانشناسان پزشکی برای تأثیرگذاری در سیاست های بهداشت عمومی در موسسات دولتی یا خصوصی کار می کنند. این کار ممکن است شامل لابی گری برای آژانس های دولتی، مقابله با نابرابری های بهداشتی یا مشاوره به آژانس های دولتی در مورد اصلاح مراقبت های بهداشتی باشد.

روانشناسی <strong class='view_keyword' data-description='سلامت وضعیت بهزیستی کامل جسمی، روحی و اجتماعی است و صرفاً عدم وجود بیماری یا ضعف نیست.' onclick='view_tooltip(this)' >سلامت</strong> چیست

روانشناسان سلامت کجا کار می کنند؟

روانشناسان سلامت در محیط های مختلفی از جمله بیمارستان ها، کلینیک های پزشکی، شرکت های خصوصی و دانشگاه ها کار می کنند. برخی از روانشناسان بهداشت در موسساتی کار می کنند که در زمینه خاصی از مراقبت های بهداشتی تخصص دارند، مانند موسسات پزشکی، برنامه های درمان سرطان و ترک اعتیاد و... .
سایر روانشناسان سلامت می توانند در ارگان های دولتی کار می کنند و اغلب برنامه های بهداشت عمومی را مدیریت می کنند یا بر سیاست های دولت تأثیر می گذارند.

درآمد روانشناسان سلامت چقدر است؟

حقوق روانشناسان سلامت معمولاً به عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، محیط کار، آموزش و تجربه کاری بستگی دارد. طبق آمار انجمن روانشناسی آمریكا (APA)، روانشناسانی كه در زمینه اجتماعی فوری فعالیت می كنند (13٪ آنها روانشناسی سلامت بودند) به طور متوسط ​​85000 دلار در سال درآمد دارند.

شرایط لازم برای آموزش 

بیشتر روانشناسان سلامت مجاز دارای مدرک دکترای روانشناسی هستند. در بسیاری از موارد، روانشناسان سلامت  مدرک لیسانس خود را در رشته روانشناسی عمومی گرفته و پس از آن فوق لیسانس روانشناسی سلامت را دنبال می کنند. چندین برنامه تخصصی در روانشناسی سلامت ارائه می دهند. جهات این برنامه ها می تواند متفاوت باشد: برخی از آنها با هدف آماده سازی دانشجویان برای یک شغل بالینی، و برخی دیگر با هدف یک تحقیق انجام می شود.

هرکسی که به دنبال مجوز در روانشناسی بالینی یا مشاوره است باید حداقل یک سال دوره کارآموزی پس از دکترا را بگذراند. انجمن روانشناسی شغلی آمریکا همچنین گواهینامه هایی در زمینه مشاوره روانشناسی بهداشت ارائه می دهد.

در حالی که برای تبدیل شدن به یک روانشناس سلامت مجاز، به طور کلی به دکترا نیاز است، اما گزینه های مختلف استخدامی برای افراد دارای لیسانس یا فوق لیسانس وجود دارد مثلاً کار در موسسات بهداشت روان جامعه یا موسسات اصلاحی. دارندگان مدرک کارشناسی ارشد فرصت های شغلی بیشتری دریافت می کنند، اگرچه آنها معمولاً زیر نظر روانشناس بالینی مجاز کار می کنند.

زیرمجموعه های روانشناسی سلامت

چندین تخصص مختلف در روانشناسی سلامت وجود دارد:

 • روانشناسی سلامت بالینی: این شاخه از روانشناسی سلامت ارتباط نزدیکی با روانشناسی بالینی دارد و شامل فعالیتهایی مانند روان درمانی، تغییر رفتار و آموزش بهداشت است. 
 • روانشناسی سلامت جامعه: افرادی که در این زمینه از روانشناسی سلامت کار می کنند اغلب بر توسعه مداخلات و روش های پیشگیرانه در سطح جامعه تمرکز دارند. این متخصصان می توانند ارزیابی های جامعه را انجام دهند یا برای تقویت رفتار یا تغییر رفتار سالم با گروه ها کار کنند. 
 • روانشناسی بهداشت عمومی: این روانشناسان سلامت بر درک بهداشت در سطح جمعیت متمرکز هستند و اغلب به متخصصان مراقبت های بهداشتی، سازمان های دولتی و مربیان بهداشت توصیه می کنند.
 •  روانشناسی سلامت شغلی: این شاخه جدیدی از روانشناسی سلامت است که شامل روانشناسی سازمان کار و رشته های مرتبط است. روانشناسان ایمنی شغلی تلاش می کنند بفهمند که چگونه مشکلات در محل کار هم به بیماری جسمی و هم به روان مرتبط است.

چشم انداز شغلی

مطابق گفته گروه روانشناسی سلامت چشم انداز استخدام روانشناسان پزشکی بسیار زیاد است، بخشی از این امر به دلیل افزایش استخدام روانشناسان توسط بیمارستان ها و سایر مراکز بهداشتی است.
خوشبختانه روانشناسان متخصصان بهداشت گزینه های شغلی مختلفی شامل کالج ها و دانشگاه ها، مراکز خصوصی، مراکز توانبخشی، سازمان های دولتی و کلینیک های بهداشت روان دارند.

روانشناسی سلامت

آیا باید به روانشناس سلامت مراجعه کنید؟

برخی از دلایل انتخاب روانشناس سلامت چیست؟ این متخصصان می توانند به مردم کمک کنند تا با استرس و ناراحتی عاطفی مرتبط با مدیریت بیماری کنار بیایند.
آن ها همچنین می توانند به مردم کمک کنند تا با مشکلات سلامتی کنار بیایند، بر رفتارهای ناسالم غلبه کنند و به اهداف مرتبط با سلامتی برسند. روانشناسان سلامت همچنین می توانند در تلاش برای جلوگیری از رفتارهای ناسالم و اتخاذ شیوه های زندگی سالم مفید باشند.

 جمع بندی ای سنج

در این مقاله به مشخصات شغلی روانشناس سلامت پرداخته شد. روانشناسان سلامت متعهد به کمک به مردم در زندگی سالم و شادتر هستند. اگر فکر می کنید می توانید از روانشناسی سلامتی برای بهبود سلامتی خود استفاده کنید، به متخصص درمان در منطقه تان مراجعه کنید. شما همچنین می توانید از طریق برنامه های بهداشتی، کلینیک های سلامتی و سایر امکانات بهداشتی و درمانی در منطقه خود یک روانشناس در این حوزه پیدا کنید.

 آیا شما به روانشناسی سلامت علاقه مند هستید؟ آیا تمایل دارید که به یک روانشناس سلامت مراجعه کنید؟ سوالات یا نظراتتان را در این حوزه مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • روانشناسان سلامت در چه مشاغلی می توانند فعالیت کنند؟

  • به عنوان متخصص بالینی، پژوهشگر یا استاد دانشگاه می توانند فعالیت کنند.
 • یک روانشناس سلامت چقدر درآمد دارد؟

  • حقوق روانشناسان سلامت معمولاً به عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، محیط کار، آموزش و تجربه کاری بستگی دارد. طبق آمار انجمن روانشناسی آمریكا (APA)، روانشناسانی كه در زمینه اجتماعی فوری فعالیت می كنند (13٪ آنها روانشناسی سلامت بودند) به طور متوسط ​​85000 دلار در سال درآمد دارند.
 • روانشناسی سلامت چه زیرمجموعه هایی دارد؟

  • روانشناسی سلامت بالینی، سلامت جامعه، بهداشت عمومی، سلامت شغلی.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
30 مهر 1400 06:34

با توجه به تغییر رویکرد علل بروز بیماریها که صرفا عوامل بیولوژیک و فیزیولوژیک را در ابتلا به بیماری می دانستند، در حال حاضر علل بیماریها روانی اجتماعی و فیزیکی شناسایی شده که روانشناسان سلامت در حال حاضر نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان بیماریها دارند