تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

مجموعه مقالات MBTI
برای هر تیپ شخصیتی چه چیزهایی ارزشمند است؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 10 آذر 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

برای هر تیپ شخصیتی چه چیزهایی ارزشمند است؟

در این پست می خواهیم در رابطه با چیزهای ارزشمند از نظر تیپ های شخصیتی در تست شخصیت MBTI بپردازیم. ارزش به مواردی اشاره دارد که برای ما خوشایند بوده و در زندگی از آن ها لذت می بریم. این مساله چنانچه متناسب با تیپ شخصیتی مان باشد باعث می شود که زندگی فردی و اجتماعی خوبی را تجربه کنیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر موضوع گفته شده را بررسی کنیم.

چه چیزهایی در زندگی باعث خوشحالی می شود؟

قبل از اینکه مطالب پایین را که در مورد نوع تیپ شخصیتی می باشد مطالعه کنید، چند لحظه نگاهی به ویژگی های خود داشته باشید. اگر از شما بپرسیم که چه چیزی در زندگیتان بیشترین ارزش را دارد، موارد گوناگونی به ذهن شما خطور می کند، خانوده و دوستان جزء اولین مواردی هستند که معمولا بیان می شود، اما موارد دیگری هم قابل ذکر هستند که یا ما فراموش کرده ایم یا اینکه از گفتن آن خجالت می کشیم. برای مثال خیلی از افراد نمی خواهند بیان کنند که پول برایشان ارزشمند است، هر چند که پول برای آن ها راحتی و امنیت مالی فراهم کرده است.

شاید شما ایده خوبی داشته باشید که برایتان هم ارزشمند باشد، اما در واقع با آن در زندگی خود احساس خوشحالی نمی کنید و حتی ممکن است با وجود ان احساس کنید که چیزی را هم از دست داده اید. بسیاری از اوقات افراد برای موارد متفاوتی ارزش قایل هستند مثلا اینکه کجا زمان و پول خود را صرف می کنند؟

خوشحالی و خرسندی با داشته هایمان در زندگی نیازمند این است که دقیقا بررسی کنیم که چه چیزهایی برایمان دوست داشتنی است. برای همه ما این دوست داشتن یکسان نیست و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بنابراین باید به دنبال چیزهایی باشیم که متناسب با ویژگی هایمان باشد.

بیایید با هم یک تمرین را انجام دهیم. ما فهرستی از 8 حوزه را برای شما در پایین لیست کرده ایم. این بخش ها جنبه های است که می تواند برایتان ارزشمند باشد.

شغل، تجارت (کاری که با زمانتان برای درامدزایی انجام می دهید)

ثروت، دارایی(چگونه پول را مدیریت می کنید)

دوستان، خانواده(رابطه ها)

سرگرمی، تفریح (شاد بودن)

سلامتی و تناسب اندام (تغذیه ،ورزش و سلامت ذهن)

عشق (رابطه های عاطفی)

توسعه معنوی(مواردی که فقط میخواهید برای خودتان توسعه دهید)

محیط فیزیکی (مکانی که شما زندگی و کار می کنید و مکانی که در انجا زمان خود را صرف می کنید)

- ابتدا، به همه این حوزه ها و موارد نگاهی بیاندازید که ایا با آن ها خوشحالید یا ناراحت؟

- دوم، از خودتان بپرسید که ایا می توانید حس رضایتمندی خود را در این قسمت از زندگی افزایش دهید؟

- شما نیاز دارید که زمان و تلاش بیشتری را در این زمینه ها صرف کنید؟

- چرا شما حس رضایتمندی در این قسمت از زندگی خود را ندارید؟

پس از آن، هدفی برای خود تایین کنید که با توجه به آن حس رضایتمندی خود را افزایش دهید. اول یک حوزه را انتخاب کرده و شروع کنید، حالا یک هدف قابل اندازه گیری و خاص را برای خود تنظیم کنید که شما در این هفته انجام خواهید داد و در زندگی خود به کار می گیرید.

حالا بیایید به زندگی و ارزش هایی که در گذشته داشته ایم فکر کنیم. این یک تمرین عالی است که می تواند نگاهی بیاندازد به قسمتهای مختلف زندگیتان و بررسی کنید که در جاهایی که زمان و انرژی مصرف می کنید خوشحال هستید.

برای مثال، اگر می خواهید که خلاق باشید با صرف کردن زمان بیشتر روی خلاقیت کودکان خود و خلاقانه رفتار کردن با آنها، ساختن وسایل  و استفاده از خلاقیت آن ها برای ساختن یک فضا پیما یا مبارزه با دزدان دریایی می توانید از آن لذت ببرید.

اولین مرحله داشتن حس رضایتمندی از هر قسمت زندگی است. دانستن اینکه آیا این ارزشها باعث خوشحالی در زندگیتان می شود یانه، راهی طولانی ست که باعث می شود زندگی بهتری را برای شما بوجود آورد. اطلاعات پایین برگرفته از کتاب دستنامه MBTI است که فهرستی از ارزشها را نشان می دهد:

خانه و خانواده

سلامتی

امنیت مالی

رابطه ها و دوستی

استقلال ،ازادی

موفقیت و اجرا

مذهب و معنویت

تحصیلات، یادگیری

خلاق بودن، خدمت اجتماعی

اعتبار و موقعیت

خوب حالا بیایید متناسب با شخصیت ها ببینیم هر تیپ چه ارزش هایی را بیشتر دوست دارد. در واقع در این بخش ما به شما کمک می کنیم تا متناسب با تیپ شخصیتی خود درک کنید که چه چیزهایی در زندگی تان می تواند علاقه مندی تان را برانگیزد. در ابتدا لازم است تا با استفاده از تست شخصیت مایرز بریگز یا همان تست MBTI مدل شخصیت خود را مشخص نمایید. سپس ببینید که چه بخش هایی در زندگی برایتان مهم تر است. با وقت گذاشتن روی آن جنبه ها و متمرکز بر آن می توانید زمان خود را بهتر و خوشایندتر سپری نمایید.

ارزش های هر تیپ شخصیتی

در اینجا چند نمونه اصلی تیپ شخصیتی از مایرز-بریگز که در لیست زیر رتبه بندی شده اند. در واقع این ها به ترتیب اولویت هستند و شماره 1 نشان دهنده بیشترین حوزه علاقه مندی است :

INTJ

1.سلامتی

2.خانه و خانواده

3.موفقیت

4.استقلال

5.امنیت مالی

INTP

1.استقلال

2.خانه و خانواده

3.سلامتی

4.امنیت مالی

5.دوستی ها

ESTJ

1.خانه و خانوده

2.سلامتی

3.امنیت مالی

4.موفقیت

5.دوستی ها

ESFP

1.خانه و خانواده

2.سلامتی

3.دوستی ها

4.امنیت مالی

5.موفقیت

ENFJ

1.خانه و خانواده

2.سلامتی

3.دوستی ها

4.امنیت مالی

5.یادگیری

INFP

1.خانه و خانواده

2.استقلال

3.سلامتی

4.دوستی ها

5.امنیت مالی

ISFP

1.خانه و خانواه

2.سلامتی

3.امنیت مالی

4.دوستی ها

5.استقلال

ENTJ

1.خانه و خانواده

2.سلامتی

3.امنیت مالی

4.دوستی ها

5.موفقیت

ESFJ

1.خانه و خانواده

2.سلامتی

3.دوستی ها

4.امنیت مالی

5.موفقیت

ISFJ

1.خانه و خانوداه

2.سلامتی

3.امنیت مالی

4.دوستی ها

5.استقلال

ISTP

1.خانه و خانواده

2.امنیت مالی

3.سلامتی

4.استقلال

5.دوستی ها

ISTJ

1.خانه و خانوده

3.سلامتی

4.استقلال

5.موفقیت

ENTP

1.خانه و خانواده

2.استقلال

3.موفقیت

4.امنیت مالی

5.سلامتی

ENFP

1.خانه و خانواده

2.دوستی ها

3.سلامتی

4.استقلال

5.امنیت مالی

INFJ

1.خانه و خانواده

2.سلامتی

3.دوستی ها

4.امنیت مالی

5.استقلال

ESTP

1.خانه و خانواده

2.سلامتی

3.امنیت مالی

4.دوستی ها

5.استقلال

کاربرد لیست ارزش های هر تیپ شخصیتی

خوب ارزش ها و علاقه های شما کدام یک از بخش های فوق بود. بله برخی از جنبه ها در افراد و تیپ ها مشترک است. اینجا بهترین نقاطی است که شما می توانید در تعامل با دیگران روی آن تمرکز کنید. بیشترین کاربرد این ارزش های مشترک زمانی است که می خواهید در روابط عاشقانه خود از آن استفاده کنید.

سعی کنید به اولویت های هم اهمیت داده و لیست ارزش های خود را بررسی کنید. زمانی که عاشق می شوید باید اولیت های طرف مقابل را هم در نظر بگیرید. برای زندگی جدیدتان یک لیست جدی از ارزش های تهیه کنید که می تواند نیازهای هر دو طرف را در نظر بگیرد. صرف زمان در این بخش های م تواند پیوندتان را تحکیم بخشیده و باعث شود تا احساس رضایت مشترکی داشته باشید. می توانید در سایت آزمون ها از انواع تست شخصیت شناسی ای سنج نیز استفاده کنید.

جمع بندی ای سنج

ارزش های ما در زندگی متفاوت است چرا که ما شخصیت های متفاوتی داریم. بنابراین هریک از ما اهدافی را دنبال می کنیم که ممکن است برای دیگران اولویت نداشته باشد. با بررسی دقیق نیازهای خود متناسب با ویژگی های شخصیتی تان می توانید زندگی لذت بخش تری را بری خود و دیگران فراهم نمایید.

برای شما چه چیزهای دیگری از اهمیت برخوردار است؟ نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید