تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
آموزش مدیرت هزینه ها به فرزندان مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 11 آذر 1399 مدت مطالعه: 3 دقیقه

آموزش مدیرت هزینه ها به فرزندان

یکی از مهم ترین کارهایی که والدین در خانواده ها باید در قبال فرزندان خود انجام دهند بحث آموزش مدیریت مالی می باشد. این نوع آموزش که مبتنی بر درونی کردن نظم و انضباط های مالی است مطمعنا نه تنها تاثیرات مثبت زیادی بر آینده فرزندان می گذارد بلکه مهارتی است که تا آخر عمر به آنها کمک می کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در این رابطه توضیح دهیم.

بررسی رفتارهای مالی خودمان

به هر حال آنچه که در ابتدا باید به آن اشاره کرد این است که والدین باید قبل از هر چیز و هر نصیحتی نگاهی به عادات و رفتارهای مالی خودشان بیاندازند. چرا که اگر آموزش مدیریت مالی حتی به نحو احسنت صورت بگیرد ولی والدین در عمل برای خود راهکاری دیگری داده باشند آموزش بدون تاثیر می ماند. به همین خاطر هدف این است که به صورت عملیاتی و کاربردی ابتدا الگوی عینی خوبی برای فرزندان خود باشید چرا که فرزندان بیشتر از این که صحبت ها و نصیحت های شما را توجه کنند عمل شما را الگو قرار می دهند.

اندریو شارج

برنامه ریز مالی و مالک مشترک Money Crashers، می گوید عادات مالی والدین مستقیماً بر نگرش و رفتار فرزندانشان در قبال پول تأثیر می گذارد. کودکی که در خانواده هرگز به او نشان داده نشده است چگونه پس انداز کند، در آینده وقتی که شروع به مدیریت امور مالی خود کند به سادگی نمی داند که چگونه این کار را باید انجام دهد.

کودکان غالباً از والدین خود تقلید می کنند و اگر فرزندی ببیند که والدینش برای لذت های بی خطر و مفید به راحتی هزینه می کند و یا این که به دوستان محتاج خود به راحتی پول قرض می دهد، احتمالاً همانطور که بزرگتر می شوند همین کارها را انجام می دهند همچنین برعکس اگر والدین در خرج کردن های معقول خساست به خرج دهند و همیشه در حال پس انداز کردن های نامعقول و بدون هدف باشند و از بخشندگی به دیگران امتناع ورزند، مطمعناً این رفتارهای مالی را در بزرگسالی به نمایش بگذارند.

کمک هزینه

در رابطه با کمک هزینه، شراگ می گوید بچه ها باید در کارهای خانه مانند تمیز نگه داشتن اتاق هایشان شرکت داشته باشند. همچنین وی اعتقاد به پاداش دادن به کودکان برای کارهایی که خودشان باید انجام دهند دارد. مثلاً وی می گوید: «اگر كودكی فعالانه درگیر كارهایی نظیر نظافت سرویس بهداشتی، پاك كردن كف آشپزخانه و جاروبرقی شود، این رفتارها باید با آنان تسویه حساب مالی شوند.حالا میزان مبلغی که قرار است اعطاء شود به درآمد فعلی والدین و میزان کار انجام شده بستگی دارد.»

تشویق استقلال کودک

والدین باید دستورالعمل هایی را برای کمک به کودکان در چگونه مدیریت کردن پول تهیه کنند، در ضمن لازم است که گفته شود که کودکان باید تا حدی در این دستورالعمل ها استقلال داشته باشند. اشتباهات و یادگیری کودکان در سنین پایین و دیدن عواقب آن راهی عالی برای یادگیری بیشتر در مورد مدیریت پول است. مثلاً کودک پول های ماهیانه یا هفته ای و یا روزانه ای که از والدین دریافت می کند را می تواند در صورت داشتن استقلال به دو طریق خرج کند یا این که آن ها را پس انداز کند و در زمان مناسب بهترین و مورد نیازترین وسیله را برای خودش بخرد (مثلاً  افتتاح حساب بانکی راهی عالی برای پس انداز کودک می باشد.) و یا این که کودک می تواند پول هایش را روزانه خرج کند و هر چیز کوچک که روزانه و لحظه ایی دوست دارد را می تواند تهیه کند. در نهایت کودک به مرور زمان می فهمد اگر پولش را برای وسایل با ارزش تر هزینه کند خیلی به صرفه تر می باشد. البته ناگفته نمایند این خرج کردن ها باید تا حدودی به اختیار کودک باشد تا احساس استقلال از کودک گرفته نشود.

چگونه صحبت های مالی با فرزندان را شروع کنیم؟

کارشناسان امور مالی مانند شراگ استدلال می کنند که صحبت منظم در مورد پول برای کودکان یک فرصت مهم یادگیری است و والدین نباید از این مکالمات پرهیز کنند. بعضی از والدین نگرانند که دادن اطلاعات بیش از حد در مورد مشکلات مالی ممکن است باعث انتقال استرس به فرزندان شان شود. از سوی دیگر بعضی دیگر از والدین می ترسند که فرزندانشان امور مالی خانواده را برای غریبه ها فاش کنند. در هر صورت پیشنهاد می شود با صداقت با فرزندان خود در مورد وضعیت مالی فعلی خود شروع کنید. (لازم به ذکر است که باید متناسب با سن فرزندان با آنان صحبت کنید.)

در مورد وضعیت مالی فعلی خود و همچنین مشکلات احتمالی مانند بدهکاری و حتی ورشکستگی بحث کنید. طبق یک نظرسنجی توسط Rowe Price، کودکانی که از ورشکستگی والدین خود مطلع بودند بیش از دو برابر احتمال دارد بگویند که از مدیریت پول خود احساس هوشمندی می کنند.

با فرزندان خود در مورد اهمیت بودجه بندی و مسئولیت مالی صحبت کنید. به عنوان مثال، هنگام خرید در مدرسه، بودجه ای را تعیین کنید و به بچه ها اجازه دهید متناسب با این بودجه برای خود روزانه هزینه کنند.

با آنها در مورد پولی که برای تعطیلات آینده قرار است خرج کنید صحبت کنید.

راه عالی دیگر برای شروع مکالمه در مورد پول، صحبت در مورد ارزش ها است، نه اعداد. به عبارت دیگر ، به جای اینکه به بچه ها بگویید چه مقدار درآمد می دهید، از پس انداز، بودجه و کمک های مالی برای آنها بگویید.

می توانید فرزندان خود را به شرکت در بودجه خانواده دعوت کنید. (به یاد داشته باشید که شما و همسرتان حرف آخر را می زنید البته به شیوه ایی کاملا منطقی و دموکراسی.)

جمع بندی ای سنج

آنچنان که گفته شد آموزش مدیریت مالی به فرزندان یکی از مهم ترین جنبه ها در تربیت آنان است. البته لازم است که والدین قبل از این که آموزش های خود را شروع کنند رفتارهای مالی خود را بازنگری کنند و رفتارهایی که به میل خودشان نیست و با صحبت هایشان در تضاد است را اصلاح کنند چرا که فرزندان قبل از ابنکه تحت تاثیر صحبت ها، آموزش ها و نصایح آنان قرار بگیرند تحت تاثیر رفتارهای عینی آنان می شوند و آن ها را الگو قرار می دهند. پس از بازنگری خود می توانند آموزش مدیریت مالی را برای فرزندان خود شروع کنند تا مهارتی برای آینده کودکان خود در آنان ایجاد کنند.

نظر شما در رابطه با آموزش مدیریت مالی به فرزندان چیست؟ تجارب و نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید