پست وبلاگی
نکاتی مهم برای تعیین اهداف مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 13 آبان 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

نکاتی مهم برای تعیین اهداف

هدف گذاری یکی از مهم ترین کارهایی است که هر فردی باید در طول دوران زندگی خود، آن را انجام دهد. در این مقاله قرار است در مورد نکاتی مهم برای تعیین اهداف صحبت کنیم. این نکات پیشنهاداتی مفید برای رشد شخصی ما می باشند. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

هدف گذاری

راه های زیادی برای ارتقای رشد شخصی وجود دارند، یکی از مهم ترین این راه ها، تعیین اهداف خاص برای رشد و پیشرفت است. تعیین اهداف احتمال موفقیت در ما را افزایش می دهند. اگر در زندگی با مشکلاتی رو به رو شوید، همین تعیین اهداف می تواند به شما برای حل مشکل، مسئولیت پذیری بیشتر کمک کند.

تعیین اهداف موجب انگیزه و مسئولیت پذیری بیشتر و همچنین تمرکز بهتر برای دنبال کردن برنامه ها می شود. گاها تعیین هدف می تواند برای برخی از افراد، ترسناک و یا دلهره آور باشد. در ادامه قرار است نکاتی در مورد تعیین هدف به شما بگوییم و یک راهنمایی کلی در این باره به شما ارائه دهیم.

 نظریه هدف گذاری

این نظریه برگرفته از ایده های دکتر ادوین در کتابش می باشد. در این نظریه در مورد انگیزه برای انجام وظایف و مسئولیت ها و همچنین مشوق ها صحبت می شود.

او در این نظریه در مورد، لزوم اهداف روشن و دقیق و ویژه که می تواند برای ما چالش بر انگیز باشد و نیاز به بازخورد و نظارت دارد، توضیحاتی ارائه می کند.

دکتر ادوین به همراه همکار خود، دکتر گری لاتام، پنج اصل مهم برای تعیین اهداف توصیف کردند؛ این پنج اصل به تعیین هدف و تلاش برای دستیابی و تعیین اهداف در ما کمک می کند:

  وضوح

اهداف باید کاملا واضح و روشن باشند.

 چالش

اهداف باید در عین حال که دست یافتنی هستند، چالش بر انگیز هم باشند.

 تعهد

برای رسیدن به اهداف خود باید متعهد باشید.

 بازخورد

شما باید دائما اهدافتان را بررسی کنید، ارزیابی دقیقی از آن ها داشته باشید و در مورد آن ها آگاه باشید.

 پیچیدگی

در صورت پیچیده بودن اهداف به خود زمانی برای سازگاری و تلاش برای رسیدن به اهداف بدهید.

نکته

طبق تحقیقاتی که دکتر گیل متیوز داشته است، به این نتیجه رسیده است که، نوشتن اهداف بر روی کاغذ به جای نگه داشتن آن در ذهن به موفقیت بیشتر در شما کمک می کند.

انگیزه شما چقدر است؟

آیا تا به حال هدفی برای خود تعیین کرده اید و در مسیر رسیدن به آن، دست از تلاش برداشته اید؟ اگر بله، پس به خوبی می دانید که تعیین هدف به چیزی بیشتر از اراده هم نیاز دارد.

روانشناسی به نام کاترین جکسون بیان می کند، تعیین اهداف و دستیابی به آن ها، نیازمند انگیزه، تفکر و برنامه ریزی  و روش هایی برای عبور از چالش های احتمالی پیش رو می باشد.

با توجه به تحقیقاتی که در انجمن روانشناسی آمریکا انجام شده است، مشخص شده است که، سه عامل مهم برای دستیابی به اهداف وجود داد؛ این سه عامل عبارت اند از:

انگیزه برای تغییر کردن
تمایل برای خود ارزیابی و خود نظارتی بر رفتار
اراده برای تحقق بخشیدن به اهداف

هر سه این عوامل در واژه ی SMART جای می گیرند. این کلمه مخفف کلمات زیر می باشد:

S: خاص بودن
M : قابل اندازه گیری بودن
A: دست یافتنی بودن
R: واقع بینانه بودن
T: به موقع و ملموس بودن

تعیین اهداف

شما می توانید برای هر حوزه و هر بخشی از زندگی خود، هدف هایی را تعیین کنید. برخی از این حوزه ها می تواند شامل، تحصیل، درآمد ماهیانه، حوزه شغلی، بهداشتی، ازدواج و ... باشد.

بنابراین اهداف شما می توانند در طبقه بندی های مختلفی قرار بگیرند؛ برخی از این اهداف می توانند شامل اهدافی برای خود سازی باشند، اهداف خودسازی هم به خود شما و هم به جامعه کمک ویژه ای می کنند. این اهداف می توانند شامل، یادگیری نقاشی، یادگیری موسیقی و ... باشند.

فقط کافی است کمی برای خود وقت بگذارید و در مورد علایق خود در حوزه های مختلف فکر کنید. به گذشته خود بیندیشید و به این موضوع فکر کنید که آیا کاری بوده است که در گذشته تمایل به انجام آن داشته باشید و به علت های گوناگون مانند: نداشتن وقت ترس از شکست و ... از عمل به آن سر باز زده باشید؟ این ایده ها و افکار می توانند به شما در تعیین اهداف به صورت واقع بینانه کمک کنند.

نکات و راهکار هایی برای رسیدن به اهداف

اینکه بخواهید اهدافی برای خود ترسیم کنید بسیار خوب است اما باید بدانید این کار به چیزی بیشتر از کاغذ و قلم نیاز دارد.

برای ترسیم و تعیین اهداف باید در این زمینه مهارت های خود را نیز ارتقا بدهید. اول از هرچیز باید برای رسیدن به اهداف و مراحل پیش رو برنامه ریزی کنید و سپس بعد از برنامه ریزی با تعهد و تمرکز سعی بر رسیدن به اهداف خود داشته باشید.
البته در این میان، انگیزه و انعطاف پذیری هم نقش به سزایی ایفا می کنند. در این قسمت چند راهکار و استراتژی موثر برای رسیدن به اهداف را به شما معرفی می کنیم:

برای بیان اهدافتان از لحن مثبت و رویکردی خوش بینانه استفاده کنید.
بر فرآیند رسیدن به اهداف تمرکز کنید و تمام حواستان را درگیر نتیجه کار نکنید.
برای رسیدن به اهداف به خودتان قول بدهید و با خودتان قرارداد ببندید.
ایده ها افکار قدیمی را پاک کرده و جایی برای ایده های جدید باز کنید.
هر چیزی را که دوست دارید به آن برسید، تصور کنید.
برنامه ریزی خاص و ویژه ای داشته باشید.
به دنبال یک فرد حامی و شبکه حمایت گر از افراد باشید.
اهدافتان را روشن و قابل مشاهده نگه دارید.
در مسیر رسیدن به اهداف به خود پاداش دهید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد نکاتی مهم برای تعیین اهداف صحبت کردیم. تعیین کردن اهدافی در زندگی و تلاش برای دست یابی به این اهداف بسیار مهم است. قبل از هر چیزی باید به علایق خود توجه داشته باشید و سپس با برنامه ریزی درست اهدافی دقیق، واضح، قابل دسترس برای خودتان تعیین کنید.

آیا شما هم از نکات گفته شده در این مقاله برای تعیین اهداف استفاده کرده اید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید