تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
بهترین فرمول موفقیت در زندگی چیست؟ مدت مطالعه: 6 دقیقه
ای سنج 07 اردیبهشت 1401 مدت مطالعه: 6 دقیقه

بهترین فرمول موفقیت در زندگی چیست؟

واژه موفقیت از فعل موفق شدن می آید؛ موفقیت به معنای دستیابی به اهدافی است که توسط خود ما تعیین می شود. هرگز یک راه مستقیم برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد و فرآیند کسب موفقیت گاها طولانی است. یکی از راهکارهایی که می توان برای کسب موفقیت به کار برد، استفاده از فرمول موفقیت است.
اگر از ما بخواهید یکی از فرمول های موفقیت را برای شما بازگو کنیم، در جواب باید بگوییم موفقیت یک فرمول ندارد! در این مقاله قرار است به یک سوال پر تکرار شما یعنی، بهترین فرمول موفقیت در زندگی چیست؟ پاسخ دهیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

در صورت تمایل می توانید مقاله، فرمول موفقیت چیست و چطور باید به آن دست یافت؟ را در مجله ای سنج مطالعه کنید.
برای دسترسی سریع، عنوان مقاله را در قسمت جستجو مجله وارد کنید.

تعریف موفقیت در یک جمله

موفقیت یک معنای واحد ندارد، هر فردی موفقیت را از دیدگاه خودش تعریف می کند؛ به طور کلی موفقیت به معنای دستیابی به اهداف و خواسته ها است.

فرمول موفقیت

برای کسب موفقیت، باید به هریک از عناصری که در فرمول موفقیت جای می گیرد، عمل کنید. اگر می خواهید موفق شوید، باید دست به کار شوید، موفقیت بدون تلاش هرگز حاصل نمی شود.

افراد موفق در زندگی، از فرمول های مختلفی برای کسب موفقیت استفاده کرده اند و در ادامه قرار است، به بررسی عناصری که در فرمول موفقیت جای می گیرند، بپردازیم.

توجه به این نکته لازم است، معنای موفقیت برای هر فردی متفاوت است. در ابتدا موفقیت را برای خود تعریف کنید و سپس از فرمول های مختلف برای دستیابی به آن استفاده کنید.

 به طی کردن مسیر موفقیت متعهد باشید

از نظر صاحب نظران، متعهد بودن یک عنصر اساسی در فرمول موفقیت است. حتی زمانی که برای یک سفر آماده هستید، باز هم ممکن است با حوادث پیش بینی نشده رو به رو شوید.

بهترین کار این است، مسیر موفقیت را آهسته و پیوسته طی کنید. اگر در مسیر به مشکل برخوردید، به دنبال راه حل منطقی باشید و اگر شکست خوردید، دوباره برخیزید و ادامه دهید.
قرار نیست در مسیر موفقیت با کسی مسابقه بگذارید؛ موفقیت یک سفر شخصی است.

 دقیقا کاری را انجام دهید که باعث می شود، خودتان را دوست داشته باشید

خیلی مهم است که در زندگی کارهایی را انجام دهید که به آن ها علاقه مندید و زندگی خود را با فعالیت های دلنشین و لذت بخش پر کنید. اگر از انجام کاری لذت نبرید، به راحتی اشتیاق و انگیزه خود را از دست خواهید داد و بالعکس اگر کاری که انجام می دهید برایتان دلنشین باشد، احساس سازگاری، انعطاف پذیری و تعادل بیشتری خواهید داشت.
این مورد، یکی از مهم ترین فرمول های موفقیت است که نباید آن را نادیده گرفت.

 از یک روتین قابل دستیابی پیروی کنید

هر کدام از ما اهدافی را برای خود تعیین کرده ایم، رویا هایی را در سر داریم و چیز های مختلفی از زندگی می خواهیم که ممکن است به هیچ کدام نرسیم! چرا؟! چون برای رسیدن به آن ها تلاش کافی نداریم. اگر می خواهید به اهدافتان برسید نباید کار امروز را به فردا موکول کنید. از همین امروز شروع کنید!

یک روتین آسان، انعطاف پذیر و دست یافتنی برای خود تنظیم کنید و روتین خود را تکرار کنید. شاید در ابتدا کمی سخت باشد اما پس از گذشت چند روز به آن عادت می کنید. می دانید تنظیم یک برنامه روزانه چه فوایدی برای شما دارد؟

یک روال مثبت با نتایج مثبت در ارتباط است؛ زمانی که یک برنامه مناسب برای ساعت خواب، برنامه غذایی، ورزش کردن، انجام کارهای خانه و... تدوین کنید، بدن شما سلامت تر خواهد بود و نظم شما در زندگی بیشتر می شود.

 از قدرت رویا و تخیل استفاده کنید

آن چیزی که در رویا های خود می بینید و آرزویش را دارید، چیزی است که می توانید در زندگی خود به دست بیاورید. درست است که زندگی قوانین و ساختار خودش را دارد اما تخیل اینگونه نیست!

با داشتن رویاهایی در مورد موفقیت می توانیم انگیزه لازم برای موفقیت را به دست بیاوریم. البته یادتان باشد که غرق رویاهای خود نشوید چون رویای بدون عمل فایده ندارد!

فرمول موفقیت در زندگی

 بزرگ فکر کنید

بزرگ تر از آنچه که اکنون هستید، فکر کنید. خواسته های بزرگ داشته باشید و رویاهای بزرگ در سر بپروردانید اما برای متعادل کردن آن واقع بین باشید. وقتی می گوییم بزرگ فکر کنید، منظورمان این است که به توانایی های خود باور داشته باشید و خودتان را دست کم نگیرید.

ایمان به خود باعث می شود، نقش فعالی در زندگی داشته باشیم و برای کسب موفقیت تلاش کنیم.
زمانی که اعتماد به نفس داشته باشید می توانید در هر راهی قدم بگذارید و از پس سختی های راه بر بیایید.

 مصمم باشید

هرجا اراده وجود داشته باشد، راهی برای موفقیت وجود خواهد داشت. برای کسب نتیجه در عمل عزم راسخ داشته باشید و برای غلبه بر مشکلات و سختی ها انعطاف پذیر باشید.

با اراده بودن باعث می شود اگر در مسیر موفقیت به مشکل خوردید یا همه چیز آن طور که شما دوست دارید پیش نرفت، دست از ادامه مسیر نکشید و در رسیدن به اهداف خود استقامت داشته باشید.

 کاریزما داشته باشید

وقتی یک فرد کاریزماتیک باشید، خیلی زود می توانید روی دیگران تاثیر بگذارید. داشتن اعتماد به نفس، باور به خود و باور به کاری که انجام می دهید، تا حدودی موفقیت شما را تضمین می کند. شما باید:

 • با شناسایی نقاط قوت خود اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.
 •  مهارت های برقراری ارتباط را یاد بگیرید.
 • زبان بدن را بیاموزید.

 این فرمول مهم موفقیت را به یاد داشته باشید.

 اهداف واقع بینانه داشته باشید

فردی موفق است که بتواند اهداف واقع بینانه و روشن برای خود تعیین کند، اهدافی که قابل دستیابی باشد. دنبال کردن اهداف بدون حواس پرتی بسیار مهم است. شما به عنوان فردی که می خواهد موفق شود باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی را برای خود تعیین کنید و برای روزهای پیش رو برنامه ریزی داشته باشید.

برای تعیین اهداف واقع بینانه می توانید سه سوال را از خودتان بپرسید:

 • موفقیت برای شما چه معنی دارد؟
 • در کوتاه مدت و بلند مدت دوست دارید به چه چیزهایی دست پیدا کنید؟
 •  چرا می خواهید به این اهداف برسید؟

سعی کنید به این سوالات پاسخ دهید و بر اساس پاسخ مسیر موفقیت را برای خود ترسیم کنید.

 برای افزایش انگیزه از جملات تاکیدی استفاده کنید

جملات تاکیدی همان چیزی است که به شما در مسیر موفقیت انگیزه می دهد. آیا می دانستید با تایید خود، می توانید واقعیت را طور دیگری رقم بزنید؟

یک روان شناس می گوید، قدرت زیادی در بیان جملات تاکیدی و تشویق کننده مانند: " من می توانم این کار را انجام دهم."، " من موفق خواهم شد."، " من چیزی را که می خواهم به دست می آورم." و ..

زمانی که با خودتان به صورت مثبت گفتگو می کنید، انرژی مثبت در نهایت به واقعیت تبدیل می شود. بنابراین، همیشه به خود بگویید: من می توانم!

 قدردانی را فراموش نکنید

عنصر مهم دیگری که در فرمول موفقیت جای می گیرد، قدردانی کردن و شکر گزار بودن است. شما باید سپاس گزار هرآنچه که اکنون و در گذشته دارید باشید. قدردانی باعث می شود، در لحظه احساس خوبی داشته باشید، شادتر زندگی کنید و به زندگی امیدوار و خوش بین باشید و ترس از نداشتن یا از دست دادن نخواهید داشت.

 قدرت ذهنی خود را ارتقا دهید

قدرت ذهنی نقش تعیین کننده ای در موفقیت شما دارد و قدرت سازگاری و انعطاف پذیری شما را در مقابل چالش ها بالا می برد. اگر قدرت ذهنی خود را ارتقا دهید به راحتی می توانید به موانع و سختی ها غلبه کنید. دوست دارید بدانید، برای تقویت قدرت ذهن می توانید چه کارهایی را انجام دهید؟

 • یادآوری موقعیت هایی که در آن از انعطاف پذیری ذهنی استفاده کرده اید.
 •  خودتان را از قبل برای موقعیت های چالش زا آماده کنید تا آمادگی هر اتفاقی را داشته باشید.
 • به خودتان باور داشته باشید و بدانید که می توانید هر کاری را انجام دهید.
 •  موفقیت را تجسم کنید.
 • و...

 نگرش مثبت خود را حفظ کنید

همه ی ما می دانیم موفقیت یک شبه به دست نمی آید؛ اگر قرار باشد موفق شویم باید از سختی ها و شکست های مختلف گذر کنیم. حفظ کردن نگرش مثبت ما را در مسیر موفقیت پیشگام می کند.

مهم است هر زمان که شکست خوردیم یا مرتکب کار اشتباهی شدیم، به توانایی های خود شک نکنیم و باور داشته باشیم که می توانیم. نگرش ما تا حدود زیادی میزان موفقیت ما را تعیین می کند. 

 بر اساس ویژگی های شخصیتی خود برنامه ریزی کنید

یکی از مهم ترین مواردی که در فرمول موفقیت جای می گیرد، برنامه ریزی و پس از آن توجه به ویژگی های شخصیتی است. اگر می خواهید شانس موفقیت خود را بالا ببرید بهتر است متناسب با ویژگی های شخصیتی خود برنامه ریزی کنید. در این صورت احتمال بیشتری دارد که به برنامه خود پایبند باشید و موفقیت خود را تضمین کنید. 

ساده ترین فرمول موفقیت

شاید بتوان گفت، تعیین اهداف، برنامه ریزی، اولویت بندی و داشتن اراده ساده ترین فرمول موفقیت است.

موفقیت به آسانی به دست نمی آید، برای موفقیت باید تلاش کرد و تلاش زمانی معنا پیدا می کند که شما بدانید از زندگی چه می خواهید و برای چه چیزی تلاش می کنید.

اگر می خواهید موفق شوید، در قدم اول باید معنا و هدف خود را تعیین کنید؛ هدفی که قابل دستیابی و واقع بینانه باشد.

پس از آن با حفظ اراده، نگرش مثبت، انگیزه و مشورت گرفتن از افراد آگاه و متخصص به مسیر خود ادامه دهید.

ساده ترین فرمول موفقیت

فرمول های موفقیت از دیدگاه موفق ترین افراد دنیا 

هر فرد موفقی در این دنیا، از یک فرمول خاص برای موفقیت پیروی می کند؛ اطلاع از فرمول موفقیت افراد موفق در دنیا، می تواند شما را به مسیر موفقیت نزدیک تر کند.

به عنوان مثال، استیو جابز، محدود نکردن خود، صبور بودن، وقت گذاشتن برای خود، تشکیل یک تیم قوی و داشتن دوستانی حامی، افتخار کردن به خود، انجام ندادن هر کاری برای کسب درآمد را از مهم ترین مواردی می داند که در فرمول موفقیت جای می گیرد.

در فرمول موفقیت آلبرت انیشتین، مواردی مانند، کار کردن و سخت کوشی، در نظر گرفتن زمانی برای تفریح و سرگرمی، دست برداشتن از اثبات خود به دیگران در کلام و به جای آن تلاش برای اثبات خود در عمل، جای می گیرد.

انیشتین معتقد بود در روزهای کاری باید سخت کار کرد و از تنبلی دست برداشت اما در روزهای تعطیل، باید برای خود و استراحت کردن وقت گذاشت. همچنین او بر این باور است که برای اثبات توانایی های خود بهتر است، بر روی انجام اعمال و وظایفمان توجه کنیم نه تلاش برای متقاعد کردن دیگران در کلام!

آیا  واقعا فرمول موفقیت موثر است؟

می دانید من فکر می کنم، برای هر مسئله و چالشی اگر راه حل آن مسئله را بلد باشیم، به راحتی می توانیم از عهده حل آن بر بیاییم. موفقیت هم همین طور است!

فرمول موفقیت مثل یک پل مستحکم می ماند که ما را به موفقیت وصل می کند و کسب و موفقیت را راحت تر می کند.  پس به نظر نمی رسد که فرمول موفقیت موثر نباشد!

معرفی کتاب درباره فرمول موفقیت

مطالعه کتابی با موضوع فرمول موفقیت، به علاقه مندان مطالعه کتاب پیشنهاد می شود؛ به همین منظور می توانید کتاب زیر را مطالعه کنید:

کتاب فرمول موفقیت نوشته جری بروکنر است؛ او در این کتاب در مورد تغییر و تحول افکار، ارتقای عزت نفس و تبدیل شدن به فردی مفید صحبت می کند.
فرمول موفقیت کتابی است که دید شما را باز می کند و به شما در مورد موفقیت آگاهی می دهد.

کتاب فرمول موفقیت

در صورت تمایل به مطالعه کتاب هایی در زمینه موفقیت، می توانید مقاله لیست بهترین کتاب ها در مورد موفقیت را در مجله ای سنج مطالعه کنید.

 جمع بندی ای سنج

در این مقاله به سوال، بهترین فرمول موفقیت در زندگی چیست؟، پاسخ دادیم. موفقیت دارای یک فرمول مشخص و ثابت نیست و عناصر مختلفی در این فرمول جای می گیرد. اگر می خواهید به موفقیت دست پیدا کنید باید به عناصر مختلفی که در این فرمول جای می گیرد، پایبند باشید و عمل کنید.

 فرمول شما برای موفقیت در زندگی چیست؟ لطفا نظرات، دیدگاه و تجارب ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

جوجه تیغی در استراتژی چیست؟
توسعه فردی چیست | اهمیت و مزایای آن
ضریب هوشی نرمال چقدر است؟
عادت چیست و چگونه می‌توانیم عادات بد را تغییر دهیم؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • موفقیت چیست؟

  • موفقیت به معنای کسب اهداف و رسیدن به خواسته ها در زندگی می باشد.
 • فرمول موفقیت انیشتین چیست؟

  • سخت کار کردن و پرهیز از تنبلی، در نظر گرفتن زمان برای استراحت و تفریح، عدم اثبات خود به دیگران در کلام، فرمول موفقیت انیشتین است.
 • ساده ترین فرمول موفقیت چیست؟

  • تعیین هدف،برنامه ریزی، اولویت بندی و تلاش راحت ترین ساده ترین فرمول موفقیت است.
 • چه چیزهایی در فرمول موفقیت جای می گیرد؟

  • باور به خود، انگیزش، تفکر مثبت، استفاده از رویا و تخیل، مصمم بودن و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید