تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
چگونه به فرزندانمان بگوییم که شغل مان را از دست داده ایم؟ مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 13 آذر 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

چگونه به فرزندانمان بگوییم که شغل مان را از دست داده ایم؟

زمانی که پدر خانواده شغل خودش را به هر دلیلی از دست می دهد مطمئناً به لحاظ روحی فشار زیادی را تحمل می کند از طرفی هم کل خانواده هم تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین در این وضعیت بهتر است که تمام اعضای خانواده یکدیگر را حمایت کنند برای این کار لازم است که شرایطی که به لحاظ شغلی برای پدر خانواده ایجاد شده در بین فرزندان خانواده مطرح شود. در این پست با ما همراه باشید تا دی انباره بیشتر با هم صحبت کنیم.

از دست دادن شغل

گرچه مخفی نگه داشتن خبر برای جلوگیری از نگرانی و استرس در کودکان می تواند وسوسه انگیز باشد، اما باید بدانید که بچه ها بالاخره از طریق نشانه های رفتاری تان متوجه قضیه می شوند ولی مشکل اینجاست زمانی که فرزندان خودشان متوجه این راز شوند مطمعناً از این که پدر خانواده به آن ها اعتماد نکرده و این اتفاق از دست دادن شغل را با آن ها درمیان نگذاشته خیلی بیشتر ناراحت خواهند شد از طرفی هم اگر شما در مورد اتفاقات صحبت نکنید فرزندان شما می توانند اتفاقات بدتری را تصور کنند.

بنابراین یک نفس عمیق بکشید و یک جلسه خانوادگی برقرار کنید تا در مورد از دست دادن شغل و عواقب آن برای خانواده صحبت کنید. آماده باشید تا نگرانی های فرزندان خود را برطرف کرده و به آنها کمک کنید درک کنند که چگونه یک واقعه در زندگی مانند از دست دادن شغل، می تواند بر کل خانواده تأثیر گذار باشد.

بیکاری چگونه بر کودکان تأثیر می گذارد؟

گذراندن چند هفته بدون کار می تواند برای بچه های شما کمی استرس زا باشد. اما پس از بازگشت به کار، شرایط به حالت عادی برمی گردد و بچه ها به لحاظ استرس بهبود می یابند. و اما اگر مدت بیکاری شما طولانی باشد، بیکاری شما می تواند بر سلامت عمومی کودک شما تأثیر بگذارد.

تحقیقات نشان می دهد بیکاری والدین می تواند شادی کودکان را کاهش دهد. محققان دریافتند که کیفیت درسی کودکان وقتی والدینشان کار نمی کنند پایین می آید. تحقیقات نشان می دهد که بیکاری والدین از طرق مختلف بر کودکان تأثیر می گذارد:

انتقال استرس والدین به فرزندان. وقتی والدین نگران از دست دادن درآمد یا یافتن شغل هستند، فرزندان نیز دچار استرس می شوند.

تحت تاثیر قرار گرفتن فعالیت های کودکان. ممکن است سطح زندگی خانواده کاهش یابد، این امر باعث می شود کودک نتواند از همان فعالیت ها و امتیازات قبلی برخوردار شود.

ایجاد وقایع استرس زای دیگر. وقتی خانواده ها به خاطر کار مجبور به مهاجرت به شهر دیگری شوند. این شرایط جدید می تواند هم برای پدر و مادر و هم برای فرزندان شرایط استرس آوری را ایجاد کند.

نگران آینده بودن. کودکان بزرگتر که تا حدودی اطلاعاتی در مورد پول و هزینه های زندگی دارند، ممکن است از اینکه خانواده شان در فقر زندگی کنند یا بی خانمان شوند، هراس داشته باشند.

تبدیل شدن کودکان به افراد مزاحم در جامعه. بیکاری والدین ممکن است سبب شود که فرزندان این خانواده ها به اذیت و آزار بچه های دیگر بپردازند.

درک چگونگی تأثیر بیکاری والدین بر زندگی کودکان می تواند به طور بالقوه سبب شود که والدین برای کاهش این تأثیرات تلاش کنند. در هر صورت گفتگو با کودکان در مورد از دست دادن شغل و یافتن راه هایی برای مقابله با آنها می تواند به آنها کمک کند تا از راه های سالم با استرس کنار بیایند.

برنامه خود را به اشتراک بگذارید

قبل از اینکه با فرزندان خود بنشینید، با همسر خود صحبت کنید و یک برنامه ریزی شغلی کنید چون زمانی که بچه ها بدانند که والدین برنامه شغلی دیگری دارند راحت تر با قضیه بیکاری فعلی والدین کنار می آیند چرا که می فهمند شرایط حاضر موقتی می باشد.

بنابریان در این وضعیت هر برنامه ای را که در ذهن دارید حتما در بین جمع خانواده مطرح کنید و آن را به اشتراک بگذارید حتی اگر برنامه ای باشد که احتمالا در آینده به سمت آن نروید چون فرزندان همین که بدانند شما ایده ایی برای شغل آینده در سر دارید آرامش پیدا می کنند.

متناسب بودن صحبت ها با سن فرزندان

سن فرزند شما نقش مهمی در نحوه حل مساله با آنان دارد. بنابریان اگر شما برای کودک خود از اخراج شدن یا تعدیل نیروی سازمان صحبت کنید مطمعناً راه به جایی نمی برید و کودک چیزی را درک نمیکند. برای کودک در همین حد توضیح کافیست که از این به بعد پدر یا مادر اکثر اوقات موقتاً در خانه کار می کنند و وقتی هم که کودک بزرگ تر شد می توانید وضعیت را کاملاتر توضیح بدهید.

البته نوجوانان بیشتر جزئیات را انتظار دارند که بشنوند، چون مطمعناً این سن ارتباط بین بیکاری و وضعیت را پولی را کاملاً تشخیص می دهند و پول برای این دوره مهم ترین ارزش محسوب می شود. بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا آنها را متقاعد کنید که برای روزها و یا ماههای آینده برنامه شغلی دارید.

نحوه صحبت کردن با فرزندتان

به این نکته آگاه باشید که طبیعت کودک این است که همیشه در هر شرایطی ابتدا به خوش گذرانی های خودش فکر می کند مثلاً باشنیدن نصیحت های اقتصادی شما -بعد از بیکاری تان- احتمالا بگوید که: «یعنی با این وضعیت ما نمی توانیم امسال به مسافرت برویم؟» یا «تو به من قول خرید دوچرخه را داده بودی!» و هزار جمله ی دیگری که امکان دارد کودک شما در این وضعیت بگوید. بنابراین تعجب نکنید اگر فرزندان چنین برخورد و صحبت هایی را داشتند. اولین واکنش شما در این لحظه برای آرام کردن وضعیت این می تواند باشد که مثلاً بگویید: «بله همچنان برنامه خرید دوچرخه را دارم و یا این که بگویید که برنامه سفر کنسل نمی شود». به هر حال اگر لازم دیدید می توانید فعالیت های فوق برنامه در زندگی تان را کاهش دهید و در مورد این تغییرات توضیحات لازم را شرح دهید

در ادامه چند نمونه از آنچه ممکن است در حین صحبت کردن با فرزندان بگویید آورده شده است:

هفته آینده کارم را از دست خواهم داد. باید هزینه های خود را کاهش دهیم. این بدان معنی است که اگر واقعاً نیازی ندارید بیرون غذا نخورید و چیزهای جدیدی خریداری نکنید.

امروز کارم را از دست دادم. من سخت تلاش خواهم کرد تا به زودی کار دیگری پیدا کنم. اما شاید نتوانم آن را در همان شهر پیدا کنم. ممکن است مجبور شویم مهاجرت کنیم.

شغل من برای من مناسب نبود، بنابراین دیگر در آنجا کار نخواهم کرد. من سخت کار خواهم کرد تا یک کار جدید پیدا کنم. اما تا زمانی که شغل مناسبی پیدا نکنم، پول زیادی برای صرف هزینه نخواهیم داشت.

آموزش عدم انتشار صحبت های مطرح شده

باید به فرزندان خود آموزش داده شود که لازم نیست صحبت هایی که در رابطه با شغل و بیکاری زده شده است را با کسی در میان بگذارد. البته لازم به ذکر است باید به نحوی این قضیه را به آن ها گوش زد کنید که مبادا آن ها احساس کنند که اتفاقی خیلی بدی افتاده و احساس شرم کنند. حتما توضیح دهید که این اطلاعات خصوصی است و مربوط به خانواده شماست و شما قصد دارید این اطلاعات را فعلاً به عنوان یک موضوع خانوادگی بین خودتان نگه دارید و از فاش کردن آن  دوری کنید. در هر صورت برای عدم نشر این اخبار باید با فرزندان خیلی مستقیم و واضح در مورد این موضوع صحبت کنید.

احساسات خود را کنترل کنید

یکی از نکاتی را که باید به آن توجه کنید این است که حتما زمانی را برای گفتگو با خانواده اختصاص دهید که خودتان کاملاً در آرامش باشید یعنی مساله از دست دادن شغل برای خودتان تا حدی حل شده باشد و یا این که بر احساسات خودتان کنترل کافی داشته باشید. چرا که اگر قرار باشد وسط گفتگو با خانواده کنترل تان را ازدست بدهید مثلاً عصبانی یا حتی گریه کنید اوضاع برای فرزندان خیلی ترسناک و اضطراب آور می شود چون احساس می کنند به آخر زندگی رسیده اند. پس حتما قبل از گفتگو به احساسات خود اطمینان کافی داشته باشید .

انتقال احساس امنیت به خانواده

پس از صحبت با بچه ها در مورد از دست دادن شغل خود، به آنها اطمینان دهید که تمام تلاش خود را می کنید تا به شغل مورد نظرتان برسید. به هر حال برای کودکان خیلی دشوار است که متوجه شوند والدینشان در شرایط عدم اطمینان قرار دارند. سعی کنید تا زمانی که شغل مورد نظر را پیدا نکردید در مقابل فرزنداتان بیهوده وقت تلف نکنید چرا که وضعیت بیکاری مطلق شما برای آن ها طاقت فرسا می شود. بنابراین سعی کنید در منزل هم خودتان را به نحوی مشغول نشان دهید.  بنابراین اگر به یک برنامه ثابت پایبند داشته باشید، کودک شما حتی در مقابل عدم اطمینان شغلی شما نیز احساس امنیت می کند.

هشدارهای لازم

اگرچه صحبت با کودکان در مورد از دست دادن شغل مهم است، اما مواردی وجود دارد که نباید درباره آنها صحبت کنید. در ادامه برخی از مواردی است که لازم نیست به فرزندتان بگویید:

از سرزنش پرهیز کنید. حتی اگر از دست دادن شغل شما به دلیل سلیقه شخصی رئیس یا شرایط اقتصادی سازمانتان بوده است، اجازه ندهید فرزندتان باور کند که شما قربانی شرایط وخیم و برخورد ناعادلانه شده اید. چرا که این سبب می شود کودک همیشه از آینده بترسد.

پیش بینی های تاریک را کنار بگذارید. حتی اگر فکر می کنید دیگر هرگز شغل پردرآمد پیدا نخواهید کرد، پیش بینی های منفی خود را با کودک در میان نگذارید.

فرزند خود را در هر مکالمه وارد نکنید. آموزش اصول اولیه وضعیت به کودک به این معنی نیست که باید همه مکالمات را با بزرگسالان شروع کنید. نیازی به دانستن میزان استرس و نگرانی در مورد رهن نیست. کودک خود را از مکالمه با بزرگسالان دور نگه دارید.

لازم نیست پاسخ همه سوال ها را بدانید. آیا فرزند شما می پرسد که چه مدت طول می کشد تا شما شغل دیگری پیدا می کنید؟، یا اینکه آیا می توانید در همان صنعت بمانید؟، هنگامی که پاسخی ندارید بگویید: ”من هنوز جواب این سال را نمی دانم، اما خوشحالم که این سوال را پرسیدی. این سوال خوبی است".

جمع بندی ای سنج

از دست دادن شغل یکی از مشکلاتی است که باعث می شود تا زندگی پر تنشی را تجربه نماییم. در این حالت لازم است تا میزان استرس را مدیریت نموده و تاثیر آن بر خانواده و فرزندان را کاهش دهیم. حتما نکات ارائه شده را به کار برده و سعی کنید برای یافتن شغل جدید ذهن خود را متمرکز نمایید.

آیا شما هم در شرایط سخت بیکاری قرار گرفته اید؟ به نظر شما چه راهکارهایی برای رفع چالش های ناشی از ترک شغل یا از دست دادن حرفه وجود دارد؟ نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید