تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
پیشگیری از خودکشی مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 20 فروردین 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

پیشگیری از خودکشی

در این مقاله می خواهیم در مورد خودکشی و پیشگیری از آن صحبت کنیم. در اکثر موارد، اگر افرادی که احساس خودکشی می کنند  بتوانند کمک موردنیاز  را دریافت کنند، قادر خواهند بود با موقعیت بحرانی کنار بیایند.. در این میان، کارهای زیادی وجود دارد که دوستان و اعضای خانواده می توانند برای کمک به افرادی که  افسرده و یا در فکر خودکشی، هستند انجام دهند. به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

خودکشی چیست؟

از رویکردها و دریچه های مختلفی می توان خودکشی را تعریف کرد. امیل دورکیم خودکشی را هر نوع مرگی می پندارد که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از عمل مثبت یا منفی قربانی کردن خویشتن ناشی می شود؛ به طوری که خود قربانی می داند آن عمل همان واقعه مرگ را به بار می آورد. جامعه شناسان خودکشی را در چهارچوب ساختار روابط فرد با دیگران بررسی می کنند. اما درمقابل، روانشناسان خودکشی را کنش عمدی هدایت پرخاش به درون دانسته و برای مطالعه کردن آن، بر ویژگی های خود فرد خودکشی کرده تاکید می کنند تا بتوانند به انگیزه های فرد مورد نظر دست پیدا کنند. سازمان بهداشت جهانی خودکشی را یک اقدام با یک نتيجه مرگبار تعریف می کند. و در آخر انجمن روانشناسان آمریکا خودکشی را مرگ تحمیلی با شواهدی (خواه روشن و خواه مبهم) دال بر این که فرد قصد خودکشی داشته، می دانند. 

علائم را بشناسید

در ابتدا پیشگیری شامل توانایی تشخیص علائم هشدار دهنده خودکشی است که می تواند شامل موارد زیر باشد: 

تغییرات شدید خلقی

احساس ناامیدی

بخشش اموال

از دست دادن علاقه به فعالیت ها

صحبت از مرگ یا خودکشی

خداحافظی با خانواده و دوستان

گفتن اینکه یک باراضافی هستند 

کناره گیری از دوستان و خانواده

خودکشی، مشکل خطیری است و هرنوع تهدید یا اقدام به خودکشی باید جدی گرفته شود. بر اساس آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، بیش از 47،000 خودکشی درسال 2017. وجود داشته است.

ارائه راهکار برای پیشگیری از خودکشی

درادامه به برخی از نکات پیشگیری از خودکشی که توسط  مرکز مهارتهای  پیشگیری از خودکشی پیشنهاد شده است، می پردازیم:

احساسات آنها را بی ارزش نشمارید

اگرچه ممکن است فکر کنید که مشکلات آنها به قدری جدی نیست که بتوانند افکار یا رفتارهای خودکشی داشته باشند، اما آنچه واقعاً مهم است این است که آن ها مشکلات را تا چه حد، جدی می دانند. اگر از نظر آنها، مسائل، مهم و جدی باشد، خودکشی می تواند یک گزینه معتبر باشد.

نکته

بدون قضاوت به صحبت های عزیزانتان گوش دهید و تجربیات یا احساسات آنها را نادیده نگیرید.

بسیار مهم است که صحبت درباره خودکشی یا تهدیدهای مرتبط را بی ارزش نشمارید. اگر یک شخص در حال اظهارنظرهایی است که به نظر می رسد نشان دهنده افسردگی وی است یا به فکر این است که زندگی را از خود را بگیرد، بایستی همیشه آنها را جدی بگیرید.

خودکشی را به عنوان فریادی برای کمک ببینید

وقتی شخصی اقدام به خودکشی می کند، این امر لزوماً نشانه آن نیست که می خواهد بمیرد. درعوض، شاخصی است که نشان می دهد وی در د عاطفی زیادی دارد، اما نمی داند چگونه با آن مقابله کند. به نظر می رسد خودکشی، تنها گزینه  برای فرار از شرایطی است که نمی داند چگونه از پس آن برآید. در واقع اگر او  هنوز زنده است، ناامیدانه به دنبال راهی برای مرگ می باشد و ممکن است اقدام به خودکشی تنها راه درخواست کمک باشد.

شنونده خوبی باشید

اینکه بتوانید با یک دوست دلسوز صحبت کنید و خود را از مشکلات رها کنید، می تواند تا حد زیادی در کاهش فشار غیرقابل تحملی که می تواند منجر به یک اقدام به خودکشی شود، موثر باشد. شنونده خوب بودن به مهارت خاصی نیاز ندارد. صبور باشید و بپذیرید، اما از بحث و جدال یا تلاش برای ارائه راه حل های ساده، اجتناب کنید. از هرگونه اظهار  نظر بدون تفکرو ملاحظه خودداری کنید. چنین تلاش هایی ممکن است حاکی ازعدم  احساس و عاطفه در ما باشند و به نظر  برسد آنچه را که شخص تجربه می کند بی اهمیت جلوه می دهد. کافی است آنجا باشید و نشان دهید که برایتان مهم است.

آنها را برای دریافت کمک تشویق کنید

تلاش برای از بین بردن برچسب  افسردگی و تشویق افراد آسیب دیده به دریافت کمک فوری، می تواند در نجات جان افراد بسیار مفید باشد زیرا قبل از اینکه این مشکل خیلی بدتر شود با این مسئله برخورد مناسبی می شود.

توجه

دریافت کمک های حرفه ای سریع در حین بروز اولین علائم افسردگی، گام بسیار مهمی در جلوگیری از خودکشی است.

از احساسات خودکشی آنها بپرسید

اگرچه ممکن است از ترس اینکه به آنها گزینه خوکشی را  بدهید، از مطرح کردن موضوع خودکشی بترسید، اما واقعیت این است که این افکار و احساسات صرف نظر از آنچه شما می گویید، وجود دارد. کاری که شما با مطرح کردن موضوع انجام می دهید این است که به آنها فرصتی می دهید تا در مقابل شما گشوده شده و به شما اجازه دهند تا به آن ها کمک کنید.

آنها را تنها نگذارید

اگر به نظر می رسد که خطر قریب الوقوع آسیب رساندن به خودشان، وجود دارد، آنها را تنها نگذارید. برای دور کردن آنها از هر وسیله ای که می توانند برای صدمه زدن به خود استفاده کنند، مانند اسلحه یا قرص گام بردارید. در صورت لزوم با شماره اورژانس تماس بگیرید و به آنها کمک کنید تا  به بیمارستان منتقل شوند.

آنها را ترغیب کنید تا به یک متخصص مراجعه کنند

ممکن است کمی صبر و استقامت لازم باشد، اما آنها را ترغیب کنید از یک متخصص بهداشت روانى، وقت مراجعه بگیرند. هنگامی که آنها وقت گرفتند، ارتباط خود را ادامه دهید تا آنها را نرغیب کنید تا برنامه های درمانی را دنبال کنند.

بدانید که اسرار می توانند کشنده باشند

اگر فرد از شما درخواست کرد که موضوع خودکشی را به کسی نگویید، بدانید که برای کمک به او مجبورید قول خود را بشکنید. زنده ماندن ماندن دوست یا عزیز تان هرچند از دست شما عصبانی باشد، نسبت به وعده ای که منجر به جان گرفتن آنها می شود، ارجح است.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد پیشگیری از خوکشی صحبت کردیم. همانطور که گفته شد. فردی که قصد خودکشی دارد اغلب اوقات دارای علائم و نشانه های خاصی می باشد که با شناسایی این علائم بهتر می توانید اقام به پیشگری کنید. در نهایت برخی از نکات پیشگیری از خودکشی (بی ارزش نشمردن ارزش هایشان،دیدن خودکشی به عنوان فریادی برای کمک، شنونده بودن، تشویق آن ها برای کمک کردن، تنها نگذاشتن آن ها و ...) که توسط  مرکز مهارتهای  پیشگیری از خودکشی پیشنهاد شده است، شرح داده شد.
آیا تا به حال سعی کرده اید فردی که قصد خودکشی داشته است را نجات بدهید؟ شما از چه راهکاری برای این اقدام استفاده کرده اید؟ لطفا دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

حل تعارض چیست | اصول و تکنیک‌های آن
مثبت گرایی سمی چیست | علائم و آسیب‌های آن
سایه شخصیت چیست | دلایل سرکوب نکردن آن
خود خواهی چیست | انواع و عواقب آن
مهارت یادگیری چیست؟
استقلال فکری چیست | انواع و روش‌های تقویت آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید