تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
معرفی چندین تکنیک برای افزایش تاب آوری مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 25 اسفند 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

معرفی چندین تکنیک برای افزایش تاب آوری

دراین مقاله می خواهیم در مورد تاب آوری صحبت کنیم. تاب آوری (Resilience) به این معناست که چقدر می توانید از پس مشکلات زندگی برآیید. افراد تاب آور تمایل دارند دیدگاه مثبت تری داشته باشند و به طور مثرتری با استرس کنار بیایند. به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

تاب آوری به چه معناست؟

تاب آوری در واقع همان چیزی است که به آن صبر و شکیبایی در برابر مشکلات زندگی می گویند؛ اینکه در مواجهه با مشکلات روحی و مشکلات زندگی مان به راحتی بتوانیم مهار اعصاب خود را در اختیار داشته باشیم. در واقع، اگر سواد زندگی کردن را بیاموزیم و بتوانیم در هر شرایطی آرامش خود را حفظ کنیم، بهترین کار را انجام داده ایم.

گزارش آماری

تحقیقات نشان داده است که گرچه  برخی از افراد به طور طبیعی با تاب آوری به دنیا می آیند، اما می توان آن را آموخت.

معرفی تکنیک های تقویت تاب آوری

اگر اکنون اوقات سختی را سپری می کنید و یا می خواهید برای مواجه مناسب با استرس، آماده شوید،  10 تکنیک وجود دارد که می توانید برای تقویت تاب آوری خود روی آنها تمرکز کنید، در ادامه هر یک توضیح داده خواهند شد:

هدفمند باشید

كانديس لایتنر پس از کشته شدن دختر 13 ساله اش توسط یک راننده مست، سازمانی علیه رانندگان مست (MADD) را تأسیس كرد. لایتنر انرژی خود را بر آگاهی از خطرات رانندگی در حالت مستی متمرکز کرد.  در مواجهه با بحران یا تراژدی، یافتن حس هدفمندی می تواند نقش مهمی در بهبودی شما داشته باشد. این امر می تواند به معنای درگیر شدن در جامعه، پرورش معنویت یا شرکت در فعالیت هایی باشد که برای شما معنی دار است.

به توانایی های خود ایمان داشته باشید

داشتن اعتماد به توانایی خود برای کنار آمدن با استرس های زندگی، می تواند نقش مهمی در تاب آوری داشته باشد. اعتماد بیشتر به توانایی های خود که شامل توانایی پاسخگویی و کنار آمدن با بحران است، راهی عالی برای ایجاد تاب آوری در آینده است. به پیام های منفی ذهن خود گوش دهید. وقتی آنها را می شنوید، بلافاصله تمرین کنید که موارد مثبت را جایگزین آنها کنید، از جمله: "من می توانم این کار را انجام دهم" ، "من یک دوست / مادر / شریک عالی هستم" یا "من در کار خود مهارت دارم".

گزارش آماری

تحقیقات نشان داده است که  عزت نفس شما نقش مهمی در کنار آمدن با استرس دارد. بنابراین نقاط قوت و موفقیت های  خود را یادآوری کنید.

یک شبکه اجتماعی قوی ایجاد کنید

داشتن افرادی که می توانید به آنها اعتماد کنید مهم است. با داشتن مراقبت، افراد حامی در اطراف شما به عنوان یک عامل محافظتی در مواقع بحرانی عمل می کنند. گرچه  صحبت کردن در مورد یک موقعیت با یک دوست یا عزیز باعث از بین رفتن مشکلات نخواهد شد، اما به شما امکان می دهد احساسات خود را به اشتراک بگذارید، حمایت شوید، بازخورد مثبت دریافت کنید و راه کارهای احتمالی را برای مشکلات خود پیدا کنید.

تغییر را بپذیرید

انعطاف پذیری، بخش اصلی تاب آوری است. سازگاری بیشتر ، منجر به پاسخگویی بهتر در هنگام مواجه شدن با بحران است. در حالی که برخی از افراد ممکن است توسط تغییرات ناگهانی، خرد شوند ، افرادی که تاب آوری بالایی دارند قادر به سازگاری و رشد هستند.

خوشبین باشید

خوش بین بودن در دوره های سخت زندگی ممکن است دشوار باشد ، اما داشتن چشم انداز امیدوارانه  بخش مهمی از تاب آوری است. آنچه ممکن است با آن سر و کار داشته باشید دشوار باشد ، اما مهم است در مورد آینده ای روشن تر، امیدوار و مثبت باشید. تفکر مثبت به معنای نادیده گرفتن مسئله و تمرکز بر پیامدهای مثبت نیست.  در حقیقت بدان معناست که درک می کنید موانع موقتی هستند و شما مهارت و توانایی لازم را برای مقابله با چالش های پیش رو دارید.

خودتان را پرورش دهید

وقتی استرس دارید، غفلت از نیازهای اساسی خود بسیار راحت است. موارد زیرواکنش های متداول در برابر شرایط بحرانی است:
از دست دادن اشتها
نادیده گرفتن ورزش 
کم خوابیدن
 شما باید حتی در مواقعی که مشکل دارید، روی ایجاد مهارت های پرورش خود تمرکز کنید. در هر صورت سعی کنید برای فعالیت هایی که لذت می برید وقت بگذارید.

نکته

با مراقبت از نیازهای خود می توانید سلامت و تاب آوری کلی خود را تقویت کرده و بصورت کامل، آماده رویارویی با چالش های زندگی باشید.

 

مهارت های حل مسئله را توسعه دهید

تحقیقات نشان می دهد افرادی که قادر به ارائه راهکار برای یک مشکل هستند در هنگام مواجه شدن با چالشی جدید، بهتر از کسانی که نمی توانند با مشکلات کنار بیایند  لیستی از  راههای بالقوه حل مشکل را تهیه می کنند. به هر حال استراتژی های مختلف را بررسی کنید و بر ایجاد یک روش منطقی برای حل مشکلات معمول خود تمرکز کنید. با تمرین مهارت های حل مسئله به طور منظم، در هنگام بروز یک چالش جدی، آمادگی بیشتری برای کنار آمدن خواهید داشت.

اهداف را تعیین کنید

شرایط بحرانی، دلهره آور است. حتی ممکن است حل ناشدنی باشند. افراد تاب آور قادرند این شرایط را به صورت واقع بینانه بررسی کنند و اهداف معقولی را برای مقابله با مشکل تعیین کنند. وقتی می بینید در موقعیت سختی قرار گرفته اید، یک قدم به عقب برگردید و آنچه را که پیش رو دارید ارزیابی کنید. راه حل های ممکن را بررسی  کنید، و سپس آنها را به گام های کوچکتر، تقسیم کنید.

عمل کنید

صرف وقت برای از بین رفتن یک مشکل به خودی خود فقط بحران را طولانی می کند. شما باید بلافاصله شروع به حل مسئله کنید. گرچه ممکن است هیچ راه حل سریع و ساده ای وجود نداشته باشد، اما می توانید گام هایی را در جهت بهتر شدن  وضعیت و کاهش استرس خود بردارید. روی پیشرفتی که تاکنون طی کرده اید تمرکز کنید، برای گام های بعدی برنامه ریزی کنید و از میزان کارهایی که هنوز انجام ناده اید ناامید نشوید.

نکته

بررسی فعالانه راه حل ها به شما کمک می کند احساس کنترل بیشتری نیز داشته باشید. فعالانه بودن به شما کمک می کند به جای اینکه فقط منتظر اتفاقات باشید، اهداف خود را به واقعیت تبدیل کنید  

 

مهارت های خود را  بهبود دهید

ایجاد تاب آوری ممکن است زمان بر باشد، بنابراین اگر هنوز برای کنار آمدن با رویدادهای مشکل ساز در تلاش هستید، ناامید نشوید. تاب آوری  شامل هیچ رفتار یا عمل خاصی نمی شود و همه می توانند آن را بیاموزند. تاب آوری می تواند از فردی به فرد دیگر به طور چشمگیری متفاوت باشد. روی تمرین این مهارت ها و همچنین ویژگی های مشترک افراد تاب آور تمرکز کنید، اما همچنین به یاد داشته باشید که از نقاط قوت خود نیز استفاده کنید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد تاب آوری صحبت شد. همانطور که گفته شد این ویژگی در بین افراد مختلف به صورت متفاوت می باشد. در هر صورت برای افزایش تاب آوری لازم است تکنیک هایی از قبیل (بهبود مهارت های خود، عمل کردن، تعیین اهداف، توسعه مهارت حل مساله، خوش بین بودن، پذیریش تغییر و ...) به کار برده شوند.

برای افزایش تاب آوری خود چه راهکارهایی انجام می دهید؟ لطفا دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
20 مهر 1402 09:20

مهمترین راه تاب آوری اعتقاد به اینکه تکیه گاهی داریم بنام خدا که در هر حال حواسش به ماهیت.اگر مشکلی هم پیش میاد برای ارزیابی میزان تحمل و تدبیر ماست نه برای نابودی ما