تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
14 اصل موفقیت که نمی دانستید مدت مطالعه: 8 دقیقه
ای سنج 11 اردیبهشت 1401 مدت مطالعه: 8 دقیقه

14 اصل موفقیت که نمی دانستید

آیا استیو جابز را می شناسید؟ برایان تریسی چه طور؟ آیا نام ارل نایتینگل برایتان آشنا نیست؟ افرادی که نام بردیم، جز موفق ترین افراد جهان هستند. این افراد و دیگر افراد موفق، برای فتح قله موفقیت بسیارتلاش کرده اند. یکی از مهم ترین کارهایی که این افراد برای کسب موفقیت انجام داده اند، پیروی از اصول موفقیت است.
تیم ای سنج در این مقاله، اصول مختلف موفقیت که افراد موفق پیرو آن بودند را جمع آوری کرده است. این مقاله اختصاص به چهارده اصل موفقیت که احتمالا نمی دانید، دارد. آنچه در ادامه خواهید خواند بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

14 اصل موفقیت که نمی دانستید

 موفقیت در پی شکست پدید می آید

استیو بر این باور است که همه ی افراد در مسیر موفقیت شکست می خورند اما نحوه واکنش افراد به شکست، تعیین کننده موفقیت آن ها و باعث تفاوتشان می شود. اگر زندگی نامه استیو را مطالعه کرده باشید، می دانید که او در سال 1984 از شرکت اپل اخراج شده است. طی سخنرانی که در سال 2005 داشت، در این باره می گوید، اخراج شدن از اپل بهترین اتفاقی بود که می توانست برای او رخ دهد و در پی آن وارد خلاقانه ترین سال های زندگی اش شده است.

اولین اصل مهم موفقیت این است،ما نباید از شکست خوردن بترسیم زیرا شکست پایان راه نیست. ما باید شکست را فرصتی برای یادگیری و بهبود خود بدانیم در این صورت موفقیت اجتناب ناپذیر است.

 موانع را به چشم فرصت ببینید

زمانی که جابز و همکارش وزنیاک مشغول ساخت و توسعه اولین کامپیوتر اپل بودند، در نهایت پولشان تمام شد و کار نصفه نیمه ماند. اما جابز و همکارش به جای اینکه پول نداشتن را به چشم یک مانع ببیند و به جای تسلیم شدن، ون و ماشین حساب خود را فروختند تا بگویند، حتی با وجود موانع، خواستن توانستن است.

دومین اصل موفقیت این است، یاد بگیرید که موانع را به چشم فرصت های پنهان نگاه کنید؛اگر این کار را انجام دهید همیشه راهی برای غلبه بر موانع وجود خواهد داشت.

 ریسک پذیر باشید

موفقیت بدون ریسک حاصل نمی شود. در بیشتر مواقع، برای حرکت رو به جلو باید ریسک کنیم. فقط مراقب باشید و مطمئن شوید که ریسکی که انجام می دهید یک ریسک حساب شده می باشد. قبل از هر چیز، به طور کامل فکر کنید، بهترین و بدترین سناریوهای ممکن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید و سپس تصمیم بگیرید که آیا این ریسک ارزش انجام دادن دارد یا ندارد.

اصل سوم موفقیت به ما می گوید، برای کسب موفقیت باید خطر کرد! 

 یادتان باشد مرگ نزدیک است

یادتان باشد زندگی کوتاه است؛ ممکن است یک روزهایی گیج، ناامید، سردرگم باشید، اما باید دست به کار شوید و برای موفقیت تلاش کنید. زندگی یک هدیه گران بهاست.  یادتان باشد که باید از زندگی خود نهایت استفاده را داشته باشید. پس برای موفقیت اقدام کنید و دست از تلاش بر ندارید.

اصل چهارم موفقیت به شما یادآوری می کند، دچار رکود نشوید و از لحظه لحظه زندگی خود استفاده کنید. 

 از دیگران سوال کنید و خجالت نکشید

با سوال کردن از دیگران می توانید از چیزهایی که آن ها می دانند، آگاه شوید. گاهی اوقات حل یک مشکل فقط با سوال پرسیدن از دیگران ممکن می شود. اگر فکر می کنید در موقعیتی گیر کرده اید، از یک فرد آگاه کمک بگیرید. گاهی همین کمک کوچک تمام چیزی است که برای شروع به نتیجه رسیدن و موفقیت نیاز دارید.

اصل پنجم موفقیت این است، به قول یک ضرب المثل قدیمی معروف، ندانستن عیب نیست، نپرسیدن عیب است!

 مثبت اندیش باشید

نمی دانم از این موضوع اطلاع دارید یا خیر، استیو جابز یک فرزند خوانده بود! او به راحتی می توانست در سنین نوجوانی به این موضوع که در کنار والدین بیولوژیکی خود زندگی نمی کند واکنش منفی نشان دهد، ناراحت و غمگین باشد و ذهنش را با چیزهای منفی پر کند. اما تمرکز و توجه استیو جابز جوان همیشه بر نکات مثبت بود! او قدردان پدر و مادر ناتنی اش بود و همه ما می دانیم با مثبت اندیشی ذاتی که داشت، چه دستاورد های بزرگی در زندگی به دست آورد. 
چرا که نه! شما هم می توانید از قدرت تفکر مثبت بهره مند شوید. اگر اغلب نیمه خالی لیوان را می بینید، سعی کنید از این به بعد بر روی اتفاقات مثبت تمرکز کنید.

اصل ششم موفقیت؛ اگر می خواهید به دستاورد های بزرگ برسید دست از منفی بافی بردارید و مثبت اندیش شوید! 

 انتخاب شریک کاری مناسب

خوب می دانید که استیو جابز اپل را به تنهایی تاسیس نکرد؛ او یک شریک کاری قدرتمند به نام استیو وزنیاک داشت که مکمل خوبی برای استیو جابز بود. افرادی که در کنار شما قرار می گیرند، می توانند در موفقیت شما سهم بزرگی داشته باشند یا شما را به نابودی نزدیک کنند، پس اطراف خود را با آدم های خوب پرکنید. انتخاب عاقلانه شریک کاری نقش مهمی در موفقیت دارد.

اصل هفتم؛ گاهی موفقیت با انتخاب یک شریک کاری خوب حاصل می شود. 

 موفقیت، تحقق تدریجی یک آرمان ارزشمند است

در مقالات قبلی بارها به این نکته اشاره کرده ایم و در این قسمت این نکته را از زبان ارل نایتینگل دوباره بازگو می کنیم، موفقیت لزوما به معنای به دست آوردن پول زیاد نیست؛ اگر اشتیاق خود را پیدا کنید و کاری را که انجام می دهید دوست داشته باشید، به موفقیت رسیده اید! اگر پیروی از اشتیاق منجر به خلق چیزی ارزشمند می شود، موفقیت حاصل می شود.

موفقیت به صورت تدریجی حاصل می شود، از مسیر لذت ببرید و فقط به فکر نتیجه نباشید!،این اصل هشتم موفقیت است. 

 خلق چیزهای جدید مهم تر از رقابت با دیگران است

عصر امروز، عصر تکنولوژی است. ما امکانات و فرصت های زیادی در اختیار داریم. پس بهترین کاری که می توانیم برای موفقیت انجام دهیم، استفاده از تکنولوژی و امکانات برای خلق چیزهای جدید و کسب موفقیت است. اگر بخواهید خودتان را دائما با دیگران مقایسه کنید، هرگز موفق نخواهید شد؛ این اصل مهم موفقیت را فراموش نکنید.

اصل نهم؛ دست از مقایسه بردارید و بهترین خودتان باشید! 

 اهدافتان را تعیین کنید

اصل مهم بعدی برای کسب موفقیت، تعیین اهداف است. فردی که هدف دارد، می داند به کجا می رود! ارل در کتاب عجیب ترین راز، افرادی که هدف دارند و ندارند را به یک کشتی تشبیه می کند؛ فردی که هدف دارد، یک کشتی آماده برای سفر همراه با نقشه و کاپیتان و خدمه دارد و به راحتی به مقصد می رسد. اما کشتی فرد بی هدف چه طور؟ نه نقشه دارد، نه مسیر را می داند و نه به مقصد می رسد!

اصل دهم؛ اگر یک گام برای نزدیک شدن به موفقیت وجود داشته باشد، آن گام تعیین اهداف است. 

 سخت تلاش کنید

اصل مهم دیگری که ارل برای موفقیت عنوان می کند، سخت تلاش کردن است. پس از اینکه اهداف خود را تعیین کردید، باید سخت تلاش کنید. همه ی افراد موفق برای به دست آوردن اهداف و آرزوهایشان سخت تلاش کرده اند و مصمم به مسیرشان ادامه داده اند. سخت کارکردن و تلاش کردن برای دستیابی به اهداف، احساس رضایت بخش و آرامش بخشی دارد.

اصل یازدهم موفقیت به شما می گوید، با تلاش و پشتکار موفقیت حاصل می شود. 

 ما همان چیزی می شویم که به آن فکر می کنیم

همیشه این اصل موفقیت را به خاطر داشته باشید، افکار ما نقش مهمی در موفقیت ما دارند. مثبت فکر کنید و اهداف قابل دستیابی داشته باشید. شب ها قبل از خوابیدن و صبح ها بعد از بیدار شدن، به اهداف خود فکر کنید و آن ها مورد بررسی قرار دهید. وقتی در مورد اهداف خود فکر می کنید، تصمیمات درست تر و عاقلانه تری می گیرید و به تدریج در مسیر روشنی برای به دست آوردن اهداف قرار می گیرید.

اصل دوازدهم موفقیت این است؛ افکار مثبت سازنده زمینه را برای دستیابی به موفقیت آسان می کنند. 

 موفقیت را باور داشته باشید

می توانید باور کنید که موفق می شوید و در نهایت موفق شوید! بسیاری از افراد در مسیر موفقیت قرار دارند اما به موفقیت خود ایمان ندارند. طرز فکر ما شادی و موفقیت را برای ما به ارمغان می آورد. باورهای منفی خود را اصلاح کنید و دائما با خود تکرار کنید " من می توانم! "

اصل سیزدهم مهم است؛ اعتماد به نفس داشته باشید و باور های مثبت را در خود تقویت کنید.

 سازگاری نقش مهمی در موفقیت دارد

ارل نایتینگل بر این باور است، 95 درصد از افراد موفقیت را به خاطر عدم سازگاری از دست می دهند. اگر قرار باشد موفقیت حاصل شود، باید خودمان را با موقعیت های مختلف سازگار کنیم. یک عامل مهمی که در میزان موفقیت ما تاثیر می گذارد، استفاده بی رویه از رسانه های اجتماعی و تلفن همراه هوشمند است؛ همین موضوع باعث می شود ما از موفقیت جا بمانیم. 

اصل چهاردهم موفقیت می گوید؛ برای موفق شدن باید میان موقعیت های مختلف سازگاری و تعادل ایجاد کرد.

اصول موفقیت در کار

اگر می خواهید در شغل خود موفق شوید یا ارتقا شغلی داشته باشید باید به برخی اصول مهم که در موفقیت نقش دارند، توجه کنید؛ برخی از مهم ترین اصول موفقیت در کار عبارت اند از:

 •  استاندارد های شخصی و شغلی خود را بالا ببرید.
 •  عقاید منفی و محدود کننده خود را تغییر دهید.
 •  بر روی استراتژی های کارآمد تمرکز کنید.
 • احساسات خود را شناسایی کنید و درک درستی از آن ها داشته باشید.
 •  از آموخته های خود به دیگران بیاموزید.
 •  همواره به دنبال یادگیری باشید.
 •  دست از تلاش برندارید. 
 • تفکر انتقادی داشته باشید.
 • و...

راز موفقیت چیست؟

از آنجایی که موفقیت برای هرکس یک معنایی دارد، راز موفقیت به چند مورد خاص محدود نمی شود. در واقع بهتر است بگوییم موفقیت رموزی دارد که با کشف و با خبر شدن از آن ها می توانیم خودمان را در مسیر موفقیت حفظ کنیم و به روند رو به رشد خود ادامه دهیم.

با بررسی زندگینامه افراد موفق، به چند راز مهم و مشترک میان تمام افراد موفق دست پیدا کردیم. اگر دوست دارید بدانید، رموز موفقیت چیست، توجه شما را به رموز زیر جلب می کنیم:

 • تعیین اهداف
 • اولویت بندی
 • برنامه ریزی
 • اصلاح عادات منفی و پرورش عادات مثبت
 • درس گرفتن از اشتباهات
 • سرسختی
 • نه گفتن
 • مشورت گرفتن از افراد با تجربه
 • مدیریت زمان
 • سرمایه گذاری بر خود
 • و ....

علل موفقیت استیو جابز

بدون شک استیو جابز یک کارآفرین موفق است که گرچه از دنیا رفته اما میراث گران بهای خود را برای ما به جا گذاشته است. 

توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید.

اصول موفقیت

راز عجیب ارل نایتینگل

ارل نایتینگل فرد موفقی است که صاحب یک آژانس بیمه بود و شصت سال پیش تصمیم به ضبط یک فایل صوتی در مورد اصول موفقیت و سخنان انگیزشی برای تیم فروش خود گرفت. پس از انتشار این فایل، محبوبیت آن به حدی زیاد شد که نسخه ی آن به نام "عجیب ترین راز"  بیش از یک میلیون بار فروخته شد و اولین رکورد طلایی را برای Speken Word به دست آورد.

 توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید. 

اصول موفقیت

عوامل موفقیت در زندگی

در مقاله راز های موثر بر موفقیت در زندگی، در مورد عوامل اثر گذار در زندگی صحبت کرده ایم. به طور کلی موفقیت در زندگی در ابعاد مختلف، خواسته قلبی هر فردی است؛ همه دوست دارند در زمینه مورد نظرشان یک فرد موفق باشند و به اهدافشان دست پیدا کنند.

کسب موفقیت در زندگی همان طور که کاملا امکان پذیر است، کمی هم سخت است؛ برای کسب موفقیت در زندگی نباید انتظار داشته باشیم یک شبه راه صد شب را طی کنیم. موفقیت آسان به دست نمی آید؛ برای موفقیت باید سخت تلاش کرد و با هر گونه چالش احتمالی پیش رو مقابله کرد.

اگر می خواهید یک فرد موفق باشید باید در خود تغییرات مثبتی ایجاد کنید؛ خودتان را برای مقابله با هر اتفاقی آماده کنید، مدیریت زمان را یاد بگیرید، برای رسیدن به اهدافتان مصمم و با ثبات باشید، عادات منفی خود را با عادات مثبت جایگزین کنید و از اشتباه کردن و شکست خوردن نهراسید.

موانع رسیدن به موفقیت

بزرگترین مانع برای کسب موفقیت چیست؟ مردم چه کارهایی انجام می دهند که موفقیت خود را عقب می اندازند؟ موفقیت بدون چالش به دست نمی آید؛ دانستن اینکه چگونه موانع موفقیت را پشت سر بگذارید، کلید زندگی الهام ‌بخش و هدفمند است.

همه در مسیر موفقیت با چالش هایی روبرو می شوند؛ البته موقعیت افراد با یکدیگر متفاوت است بنابراین موانعی که با آن رو به رو می شوند هم با یکدیگر فرق دارد. در ادامه به بررسی موانع رایج موفقیت خواهیم پرداخت:

 • انتظار کسب نتیجه دلخواه در کوتاه ترین زمان ممکن؛ موفقیت یک شبه به دست نمی آید باید صبر داشته باشید.
 • انتخاب ناآگاهانه و سرسری؛ کوچک ترین اشتباه می تواند بر روند موفقیت تاثیر بگذارد، بنابراین زمانی که می خواهیم انتخاب کنیم باید همه جوانب را بسنجیم و یک انتخاب آگاهانه داشته باشیم.
 • در نظر نگرفتن عواقب و پیامد های اعمال و رفتار؛ عادات غلط و تلاش برای کسب رضایت فوری مانع از موفقیت می شود. عادات خود را اصلاح کنید و در زندگی خود تغییر ایجاد کنید.
 • عدم ثبات؛ اگر ثبات نداشته باشید و یک برنامه و ریتم ثابت برای زندگی در نظر نگیرید، نمی توانید موفق شوید. هدف گذاری کنید و برای کسب اهداف پیوسته تلاش کنید.
 • در نظر گرفتن عوامل بیرونی؛ درست است که ما مسئول اعمال و انتخاب هایمان هستیم، اما باید تاثیر عوامل بیرونی را هم در نظر بگیریم. درک و کنترل تاثیرات بیرونی می تواند ما را در مسیر موفقیت نگه دارد.

همچنین دیگر موانع موفقیت شامل موارد زیر می شوند:

 • عدم مدیریت زمان
 • عدم توجه و تمرکز
 • تسلیم شدن
 • نگرش منفی
 • ترس ها
 • خستگی ذهنی
 • دوستان منفی نگر
 • عدم توانایی در ایجاد تغییرات
 • فکر بدون عمل
 • تردید و دو دلی
 • کمال گرایی افراطی
 • و...

راه های رسیدن به موفقیت از دیدگاه بزرگان

بزرگان موفق جهان، برای رسیدن به موفقیت تلاش بسیار کرده اند. برخی از آن ها در رموز و اصول موفقیت خود را در اختیار دیگران گذاشته اند و جوانان را به سمت کسب موفقیت تشویق کرده اند. مهم ترین راه رسیدن به موفقیت که در سخن همه ی بزرگان مشترک است، تلاش و پشتکار است.

بنابر نظر بزرگان، اگر می خواهید موفق شوید باید اهداف خود را تعیین کنید، برای دستیابی به آن ها برنامه ریزی کنید و در نهایت با تلاش و استمرار به آن ها دست پیدا کنید. لازمه رسیدن به موفقیت، نترسیدن از شکست است. اگر می خواهید به موفقیت برسید از شکست خوردن نترسید و حتی اگر شکست خوردید پس از کمی استراحت دوباره از جای خود بلند شوید و ادامه دهید؛ این راهکاری است که بزرگان موفق برای رسیدن به موفقیت به شما پیشنهاد می کنند.

معرفی کتاب در مورد اصول موفقیت

اگر علاقه مند به مطالعه کتاب در زمینه اصول موفقیت هستید، می توانید کتاب اصول موفقیت نوشته جک کنفیلد را مطالعه کنید. جک کنفیلد در این کتاب مهم ترین اصول موفقیت مردان و زنان موفق در دنیا را بازگو می کند. نویسنده براین باور است که هر فردی می تواند به موفقیت برسد اما برای کسب موفقیت باید به صورت مستمر تلاش کند و خواسته ها و اهدافش را باور داشته باشد و در نهایت با عمل به اصول موفقیت، به اهدافش دست پیدا کند.

برایان تریسی نویسنده کتاب های پر فروش موفقیت، کتابی در زمینه اصول موفقیت نوشته است؛ این کتاب اصول موفقیت نام دارد و برایان در این کتاب در مورد اهمیت خودشناسی، تاثیر نظم و تلاش بر زندگی سخن گفته است.

 جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد اصول موفقیت که نمی دانستید ، صحبت کردیم. افراد موفق جهان، از اصول خاصی برای موفق شدن پیروی کرده اند و حاصل تجربیات خود را با دیگران به اشتراک گذاشته اند. ما در این مقاله، اصول موفقیت را از دیدگاه استیو جابز و ارل نایتینگل و دیگران مورد بررسی قرار داریم.

 به نظر شما، موفقیت چه اصولی دارد؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

جوجه تیغی در استراتژی چیست؟
توسعه فردی چیست؟
ضریب هوشی نرمال چقدر است؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • موفقیت چیست؟

  • موفقیت یک تعریف واحد ندارد. هر فردی با توجه به دیدگاه خودش موفقیت را تعریف می کند.
 • اصول موفقیت چیست؟

  • تعیین اهداف، سخت کوشی، ریسک پذیری، تبدیل موانع به فرصت، سوال پرسیدن از دیگران، مثبت اندیشی و غیره.
 • اصول موفقیت در کار چیست؟

  • تفکر انتقادی، تسلیم نشدن، تمرکز بر استراتژی های کارآمد، یادگیری از دیگران و غیره.
 • اصول موفقیت در زندگی چیست؟

  • مدیریت زمان، تعیین هدف، برنامه ریزی، اولویت بندی و غیره.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید