تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
چگونه ضریب هوشی را با استفاده از بازی های فکری افزایش دهیم؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 14 دی 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

چگونه ضریب هوشی را با استفاده از بازی های فکری افزایش دهیم؟

به نظر شما کسی هست که دوست نداشته باشد باهوش باشد یا مثلاً هوشی اندازه انیشتین داشته باشد؟ همه ی ما دوست داریم آنقدر باهوش باشیم که بتوانیم به سخت ترین سوالات در کسری از ثانیه پاسخ دهیم؛ مغز ما قابلیت ها و توانایی های باور نکردنی دارد و می تواند ما را در مسیر موفقیت هدایت کند.

در این مقاله قرار است در مورد ضریب هوشی و بازی های فکری تاثیر گذار بر افزایش ضریب هوشی صحبت کنیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

ضریب هوشی چیست؟

ضریب هوشی که به آن IQ گفته می شود، عددی است که بیانگر هوش شماست و ضریب هوشی را می توان با انجام تست های هوش ارزیابی و محاسبه کرد. میانگین ضریب هوشی عدد 100 است. اگر فردی نمره بالاتر از 100 به دست بیاورد، از متوسط میانگین افراد باهوش تر است و نمره پایین نشان دهنده سطح هوش کمتر از میانگین است.

البته ضریب هوش پایین می تواند تحت تاثیر عوامل مختلف به وجود بیاید و کاذب باشد؛ فراموش نکنید که برای ارزیابی ضریب هوشی باید از آزمون های هوش معتبر و متناسب با سن خود استفاده کنید.

در صورت تمایل به ارزیابی ضریب هوشی، می توانید تست هوش ریون، تست هوش کتل و... را در سایت ای سنج انجام دهید.

تاریخچه ابداع ضریب هوشی

سوال اینجاست که چگونه می توان قابلیت های آن را افزایش داد؟ دانشمندی به نام ویلیام استرن در اوایل دهه 1900 اصطلاح ضریب هوشی یا همان IQ  را ابداع کرد و بیان کرد به وسیله ی برخی تست ها می توان میزان ضریب هوشی را ارزیابی و میزان هوش افراد را تعیین کرد.

با گذشت سال ها، دیگر محققان برای ساخت آزمون هایی تلاش کردند که ما امروزه این آزمون ها را، تست هوش می نامیم.

از تست های هوش در موقعیت های مختلفی استفاده می شود و امروزه استفاده از این آزمون ها به عنوان یک روش ارزیابی رایج است؛ برخی از این موقعیت ها شامل موارد زیر است:

 •  آزمون ورودی مدارس 
 • آزمون ورودی دانشگاه
 •  آزمون های مهندسی
 •  آزمون های مدیریت 
 • مصاحبه های کاری
 •  و ...

در تست های هوش استاندارد، میانگین ضریب هوشی، 100 در نظر گرفته می شود؛ بیشتر مردم نمره هوشی 75 تا 125 را در این آزمون ها کسب می کنند.

حدود 5 درصد از افراد نمره ی بالای 125 کسب می کنند که این افراد جز، افراد باهوش به حساب می آیند و 5 درصد نمره زیر 75 کسب می کنند که این افراد از نظر هوشی، جز افراد کمتر از سطح متوسط جامعه به شمار می آیند.

بیشتر بدانید

طبق مطالعات صورت گرفته، انیشتین دارای ضریب هوشی 160 تا 190 بوده است؛ در حالی که استیون هاوکینگ دارای ضریب هوشی 160 بوده است. گفته شده است بالا ترین ضریب هوشی جهان متعلق به کودک آمریکایی، ویلیام جیمز سیدیس به نمره 250 تا 300 می باشد.

بازی های فکری برای افزایش ضریب هوشی

همه ی ما خوب می دانیم که برای داشتن عضلات قوی باید تمرین فیزیکی داشته باشیم؛ اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که ذهن هم برای قوی شدن نیاز به تمرین ذهنی دارد؟ به گفته منسا، "مغز ما به طور مداوم دستورالعمل های عملیاتی خود را بازنویسی می کند و ساختار خود را در پاسخ به تجربیات ما تغییر می دهد."
درست مانند ماهیچه های بدن ما، ذهن ما توانایی پاسخ دهی به ورزش را دارد و ورزش ذهنی منجر به حواس جمعی بیشتر و فعالیت بهتر ذهن می شود.

اگر تمایل به افزایش ضریب هوشی خود دارید، می توانید برای شروع از بازی های فکری کار خود را آغاز کنید؛ بر همین اساس برخی از بازی های فکری کارآمد برای افزایش ضریب هوشی، عبارت اند از:

 سودوکو

ممکن است که از ریاضی و اعداد فراری باشید اما باید بدانید جدول سودوکو، تاثیر زیادی بر ارتقای توانایی های ذهنی دارد. زمانی که شروع به درک اصول اولیه بازی سودوکو کنید، این تمرین ذهنی برای شما آسان خواهد شد.

سودوکو یک تمرین عالی برای مغز است؛ زیراشما باید دائما محاسبه کنید که کدام عدد باید در چه مربعی قرار بگیرد. در ضمن این بازی ذهنی، اعتیادآور هم هست!

بازی فکری

 پازل

این روز ها انواع مختلفی از پازل طراحی شده است و شما برای حل پازل می توانید از پازل های اینترنتی نیز استفاده کنید و ملزم به خرید پازل از فروشگاه ها نیستید.

در زمان های استراحت، حتی برای چند دقیقه می توانید چند قطعه از پازل را کنار یکدیگر بچینید. پازل یک تمرین ذهنی خود برای افزایش ضریب هوشی است.

بازی فکری

 جدول کلمات

اگر برای شما هم سوال است که چرا برخی افراد با وجود پیشرفت تکنولوژی هنوز هم روزنامه چاپی می خرند، باید بگوییم یکی از دلایل این کار، جداول موجود در روزنامه است!

حل جدول کلمات برای بعضی از افراد تبدیل به عادت شده است و البته چه عادت خوبی! حل جدول کلمات متقاطع، یک راه عالی برای انعطاف پذیری عضلات مغز، بهبود دایره لغات و دانش عمومی است.

بازی فکری

 شطرنج

آیا می دانستید که بعضی از بالاترین نمره ضریب هوشی در جهان متعلق به شطرنج بازان معروفی همچون گری کاسپاروف و جودیت پولگار می باشد؟

شطرنج یک بازی فشرده است که در حین بازی شما را به فکر کردن وادار می کند؛ تمام حرکات شما باید فکر شده و بر اساس استراتژی خاصی باشد. از بازی شطرنج نترسید و به مزایای این بازی برای ذهن فکر کنید.

بازی فکری

 

 یادگیری ساز

موسیقی همیشه یکی از بهترین راهکارها است. یادگیری نواختن یک ساز موسیقی جذابیت بیشتری دارد و علاوه بر جذابیت برای مغز هم مفید است.

قسمت های مختلف مغز در حین نواختن موسیقی با ساز زمانی که دستانتان تکان می خورد، روی نت تمرکز کرده اید و... شروع به فعالیت می کنند و در نتیجه در پایان روز، استرس شما کمتر می شود.

بازی فکری

 یادگیری ریاضی

آمارها نشان دهنده ی این موضوع است که بسیاری از ثروتمندان جهان، در محاسبه کردن عملکرد خوبی داشته اند؛ زمانی که شما صاحب یک کسب و کار بزرگ هستید باید، محاسبه کردن، مدیریت کردن و ارزیابی روند رشد صعودی را بلد باشید.

پس از ریاضی فرار نکنید و برای انجام یک محاسبه ساده، از ماشین حساب استفاده نکنید.

بازی فکری

 انجام بازی های استراتژیک

اگر علاقه مند به بازی های ویدیویی هستید، بازی های استراتژیک انجام دهید! بازی های ویدیویی که نیاز به فکر کردن دارند، عضلات مغز شما را تمرین داده و به بهبود ضریب هوشی کمک می کنند.

بازی فکری

 به چالش کشیدن خود

نکته ی مهم دیگر این است؛ باید خودتان را به چالش بکشید! زمانی که خودتان را به چالش می کشید و در فعالیت هستید، مغز شما فعال می ماند و زمانی که مغز فعال باشد، رشد بهتری خواهد داشت. مرز های خود را جابه جا کنید، پای خود را از گلیمتان فراتر بگذارید و تجربیات جدید کسب کنید.

شما می توانید آشپزی کردن را بیاموزید، در کلاس های کدنویسی شرکت کنید، کتاب های مختلفی بخوانید، در برنامه های تناسب اندام هیجان انگیز ثبت نام کنید و ... . از خودتان مراقبت کنید و تفکر انتقادی داشته باشید.

بازی فکری

بازی World of Warcraft

دنیای وارکرفت یا هنر جنگ یک بازی ویدئویی است که شامل چند مجموعه بازی های مختلف می شود. برای انجام این بازی به تمرکز و دقت زیادی نیاز دارید و به همین دلیل این بازی می تواند یکی از تقویت کننده های ضریب هوش باشد.
توجه داشته باشید، برای انجام بازی های ویدئویی یک زمان مشخص را صرف کنید؛ انجام این بازی ها برای مدت زمان طولانی به چشم و مهره های گردن و... آسیب می زند.

بازی جنگا

برج جنگا یک بازی فکری و هیجانی است که به تقویت مهارت های جسمانی، حرکتی و روانی کمک می کند. این بازی نیاز به دقت و توجه دارد و می توان آن را به صورت گروهی انجام داد.

بازی روبیک

احتمالا مکعب های روبیک را دیده باشید و یا آن را در دست گرفته باشید؛ بازی با این مکعب ها می تواند ضریب هوشی شما را تقویت کند. شما با تمرین و تلاش می توانید سرعت خود را در حل مکعب های روبیک بالا ببرید و مهارت های حل مسئله خود را تقویت کنید.

اپلیکیشن Lumosity

این برنامه ابزاری نوین برای تقویت هوش و حافظه است؛ تمرین مغز شعاری است که سازندگان این پرسشنامه برای این برنامه طراحی کرده اند. با نصب این برنامه می توانید به صورت روزانه بازی هایی را برای تقویت هوش و حافظه انجام دهید و سرعت عملکرد مغز را بالا ببرید.

با انجام انواع تست هوش تصویری ذهن خود را به چالش بکشید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد ضریب هوشی و بازی های فکری که منجر به ارتقای ضریب هوشی می شوند، صحبت کردیم. برخی از بازی های فکری نقش مهمی در ارتقای ضریب هوشی دارند و برای تمرین مغز تاثیر گذار هستند. شما با مطالعه ی این مقاله می توانید از این بازی ها آگاهی پیدا کنید.

 شما از کدام یک از بازی های فکری بالا برای ارتقای ضریب هوشی و تمرین ذهنی استفاده کرده اید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • ضریب هوشی چیست؟

  • ضریب هوشی عددی است که برای ارزیابی نمره هوش به کار می رود و توسط آزمون های هوش به دست می آید.
 • میانگین ضریب هوشی چند است؟

  • میانگین ضریب هوشی عدد 100 است.
 • از آزمون هوش در چه موقعیت هایی استفاده می شود؟

  • آزمون ورودی مدارس ، آزمون ورودی دانشگاه، آزمون های مهندسی، آزمون های مدیریت ،مصاحبه های کاری
 • چه بازی هایی به تقویت هوش کمک می کند؟

  • سودوکو، پازل، برج جنگا، برخی بازی های کامپیوتری و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید