تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
ویژگی مشترک افراد باهوش مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 31 مرداد 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

ویژگی مشترک افراد باهوش

ما می توانیم از عادت افراد که از نظر ذهنی قوی هستند چیزهای زیادی بیاموزیم. با انجام تست های هوش پی می بریم برخی از افراد با هم متفاوتند و برخی مثل هم عمل می کنند.
به عنوان روان درمانگر، همیشه به چیزهایی مانند تاب آوری، پشت‌کار و انضباط فردی علاقه داشته‌ام. اما پس از از دست دادن مادر، همسر و پدر همسرم در مدت کوتاهی، علاقه من به قدرت ذهنی در افراد گوناگون هدایت شد و شروع کردم به جستجو و یاد گرفتن از افرادی که از لحاظ روانی، قوی هستند. من در مطب درمان خود، برخی افراد را تماشا کردم که با سختی‌ها مبارزه کرده و آن ها را شکست می دادند. آن‌ها در طول زمان‌های دشوار به تلاش خود در جهت رسیدن به اهدافشان ادامه می دادند و در طی این مسیر افراد قدرتمند و قوی تری می شدند.

همچنین گروه دیگری از افراد را نیز در مواجه با سختی ها مشاهده کردم؛ برخی از آن‌ها بسیار خشمگین شدند و برخی نیز در هنگام افزایش فشار، دست از تلاش برای رسیدن به اهداف خود می کشیدند. من میخواستم بدانم که چه چیزی سبب شده است که برخی از مردم، نسبت به بقیه قدرتمندتر به نظر برسند. می‌دانستم که قدرت ذهنی هم مثل سلامت روان است؛ بعضی از قوی‌ترین افرادی که دیدم با افسردگی ، اضطراب و دیگر بیماری‌های روانی مبارزه می‌کردند.
قدرت ذهنی با انتخاب‌های مردم هر روز مشخص می‌شد. این کار باید با عادت‌های خوب آن‌ها مانند قدردانی و حفظ روابط سالم انجام می شد؛ رفتاری که افراد از خود نشان می دادند، بیش از هر چیزی اهمیت داشت. قوی‌ترین افراد از عادات بد ذاتی اجتناب می‌کردند که می‌توانست آن‌ها را از قدرت ذهنی محروم کند. آن‌ها برای خود احساس تاسف نمی کردند. همچنین نسبت به فهمیدن روند اشتباه خود و تلاش برای تغییر، شرم نداشتند. آن‌ها بعد از اولین شکست تسلیم نمی شدند.

باهوش
در کل، من سه مورد را شناسایی کردم که افراد قوی از نظر ذهنی انجام نمی‌دادند. اینها عادت‌های مشترکی بودند که گرچه کوچک به نظر می‌رسیدند، اما به طور واضح تفاوت بزرگی در زندگی آن‌ها ایجاد می کردند. امتناع از درگیر شدن در این عادت‌های بد باعث شده بود تا عادت‌های خوب آن‌ها بسیار موثرتر و کارآمد تر شوند. می‌خواستم بدانم ، آیا افراد قوی این کارها را نمی‌کنند چون قدرت دارند ؟ یا تسلیم این عادت ها نشدن، آن ها را قدرتمند کرده است؟
در طی مدت هایی که گذشت، من مشاهده کردم که افراد وقتی تصمیم گرفتند آن عادت‌های ناسالم را رها کنند، قوی‌تر می شدند و واضح است که همه ما می‌توانیم با پیروی از آنچه که نباید انجام دهیم، ماهیچه‌های ذهنی خود را قدرتمندتر کنیم.

چرا دست برداشتن از عادت های بد، راهی ست برای قوی شدن قدرت های ذهنی؟

قدرت ذهنی، مشابه قدرت جسمانی است. اگر می‌خواهید ماهیچه‌های بدنی خود را قدرتمند کنید، به عادت‌های خوب مانند وزنه‌برداری نیاز دارید. اما اگر واقعا می‌خواهید پیشرفت را ببینید، باید برخی از عادت‌های بد خود را هم رها کنید؛ مانند خوردن بیش از اندازه خوراکی های ناسالم.
همین مساله می‌تواند برای قدرت ذهنی نیز گفته شود . شما به عادات خوبی نیاز دارید . اما اگر واقعا ً می‌خواهید نتایج را ببینید ، باید عادت‌های بد را رها کنید، مثل هدر دادن انرژی درباره ی مسائلی که سعی دارید در هر لحظه آن ها را کنترل کنید و یا رفتاری هایی دیگر مثل تلاش برای راضی نگه داشتن همه ی افراد؛ در غیر این صورت، عادت‌های نامطلوب شما، عادات خوبتان را خنثی کرده و شما گرفتار می کنند. مهم نیست که چقدر سخت کار می‌کنید، در چنین شرایطی، پیشرفت نخواهید کرد.

چگونه عقاید شما بر عادات شما تاثیر می‌گذارد؟

زمانی که من عادات ناسالمی که افراد را از تقویت قدرت ذهنی برای رسیدن به بزرگ‌ترین پتانسیل خود منع کرده بودند، را شناسایی کردم، شروع به مطالعه دلایل اساسی برای انتخاب شان توسط افراد کردم. چرا بعضی از مردم وقتی با سختی ها برخورد می‌کنند احساس تاسف و ناکامی‌کنند. در حالی که بعضی همچنان نسبت به شرایط و داشته های خود احساس قدردانی دارند؟ و چرا بعضی از مردم زمانی که با یک چالش روبرو می‌شوند دست از تلاش خود می کشند در حالی که بعضی نیز تا زمانی که به راه‌حل مناسب دست پیدا کنند، به تلاش خود ادامه می دهند؟ به نظر می رسد که این تفاوت در رفتار، به باور های مرکزی آن ها بستگی دارد.

هوش
من سه نوع باور اساسی را شناسایی کردم که تاثیرگذاری افراد را کاهش داده و آن‌ها را از قدرت ذهنی خود محروم می‌کند:
۱-باورهای غلط درباره خودشان؛ فکر می‌کنندکه بازنده هستند و یا اینکه هرگز به اندازه دیگران خوب رفتار نخواهند کرد.
۲-باورهای غلط درباره دیگران؛ نتیجه‌گیری می کنند که همه افراد قصد صدمه زدن به آن ها را دارند؛ یا اینکه هیچ گاه نمی توان به کسی اعتمادکرد.
۳-باورهای غلط در مورد جهان مثلاً اینکه دنیا علیه شان است و یا اینکه شرایط برای رشد بسیار سخت می باشد.
هر کسی که این نوع عقاید را داشته باشد در عادات ناسالم خود گرفتار خواهد شد. برای مثال، اگر شما باور دارید که دنیا در چنان بی‌نظمی است که فردی مثل شما احتمالاً نمی‌تواند موفق شود، پس ناچارً احساس تاسف می کنید. و یا اگر فکر می‌کنید که همه قصد دارند تا کاری کنند که شما آزرده شوید، اینگونه قدرت هدایت زندگی خود را به دیگران واگذار می کنید.
برنامه ای جهت تقویت رشد ذهنی خود ایجاد کنید:
خبر خوب این است که هر کسی توانایی تقویت قدرت ذهنی لازم برای رسیدن به بیشترین پتانسیل خود را دارد. با این حال، شما نمی‌توانید به آسانی بر باور های نادرستی که در طی مدت های طولانی سبب ایجاد محدودیت هایی در زندگی شما شده اند، غلبه کنید؛ اما قادر هستید که عادت‌های بد خود را رها کرده و آن ها را کنار بگذارید. به عنوان مثال، اگر برای خودتان احساس تاسف می کنید، به مرور زمان مغزتان به شیوه ی دیگری شما را مشاهده خواهد کرد. برای مثال معلوم خواهد شد که شما دیگر قرار نیست بازنده باشید و یا اگر حتی پس از شکست هم تلاش کنید، مغز تان شما به عنوان کسی که می‌خواهد پافشاری کند، نظاره گر خواهد بود و نه به عنوان فردی که با دیدن اولین نشانه‌های دردسر، آن چالش را رها می‌کند.
رشد عضلات ذهنی یک فرآیند مادام العمر است. اما تغییر عادتهای شما اولین قدم برای تغییر اعتقادات محدودکننده خود است که مانع از تبدیل شدن به قوی ترین و بهترین نسخه از خودتان می شود.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید