تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

چگونه بدانیم که دچار آلزایمر زودرس شده ایم؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 17 اسفند 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

چگونه بدانیم که دچار آلزایمر زودرس شده ایم؟

در این مقاله در مورد آلزایمر صحبت خواهیم کرد.همانطور که می دانیم این بیماری، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه‌ است. لازم به ذکر است که این اختلال، معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر (Alzheimer's disease) یا بیماری فراموشی که به اختصار آلزایمر خوانده می ‌شود که با تضعیف تدریجی ناخودآگاه در استخراج اطلاعات و افکار همراه است یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع از انواع مختلف زوال عقل اختلال حافظه‌ است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌ کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند. بیمار پاسخ سئوالی را که چند لحظه قبل پرسیده ‌است فراموش می‌کند و مجدداً همان سؤال را می‌ پرسد. بیمار وسایلش را گم می‌ کند و نمی ‌داند کجا گذاشته ‌است. در خرید و پرداخت پول دچار مشکل می ‌شود و نمی ‌تواند حساب داراییش را نگه دارد. بتدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آنها نیز مشکل ایجاد می‌شود. کم ‌کم مشکل مسیریابی پیدا شده و اگر تنها از منزل بیرون برود ممکن است گم شود. در موارد شدیدتر حتی در تشخیص اتاق خواب، آشپزخانه، دستشویی و حمام در منزل خودش هم مشکل پیدا می‌کند. بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است سبب افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود.

آلزایمر زودرس

اصطلاح بیماری آلزایمر زودرس (Premature Alzheimer's) زمانی استفاده می شود که فرد مبتلا به زوال عقل از نوع آلزایمر باشد و کمتر از 65 سال سن داشته باشد. زوال عقل زودرس، اغلب افراد  سنین 40 تا 50 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به آلزایمر زودرس اغلب یا چالش های متفاوتی روبرو می شوند که با افرادی که درسنین بالا (یعنی 65 سال به بالا) دچار این بیماری می شوند، بسیار متفاوت می باشد.   

چالش های آلزایمر زودرس

یکی از این چالش ها می تواند در رابطه با اشتغال ایجاد شود: افراد مبتلا به زوال عقل زودرس ممکن است در ابتدا هنگام انجام وظایف در مشاغل خود متوجه مشکلات کمی شوند. آنها ممکن است برخی از کارها را در محل کار فراموش کنند، دستورالعمل ها و قوانین کار را اشتباه بگیرند و خیلی زودتر از حالت عادی ناامید و یا عصبانی شوند. به هر حال غالباً، این علائم ظریف در ابتدا نادیده گرفته می شوند یا به استرس خانوادگی، مشغله زندگی یا افسردگی نسبت می دهند. از آنجا که شروع آن تدریجی است، همیشه بلافاصله تشخیص داده نمی شود  و اگر چنین باشد، ممکن است علت خاصی مانند بیماری تشخیص داده نشود. 

توجه

 تشخیص به موقع اختلال شناختی می تواند به تعیین علت و شروع درمان زودتر کمک کند.

علائم ابتلا به زوال عقل در اوایل کار

مشکلات حافظه

در طول روز ممکن است تقریباً نیاز به نوشتن همه چیز را داشته باشید تا به شما کمک کند آن را به خاطر بسپارید. از آنجا که متوجه شده اید دیگران برای انجام وظایف خود به آنها نیازی ندارند، ممکن است چنین "ورقه های تقلبی" را در میز خود پنهان کرده باشید.

گیجی

ممکن است احساس کنید چیزی را گم کرده اید یا اعتماد به نفس ندارید که پروژه ای برای کدام روز برنامه ریزی شده است. 

به راحتی غرق شدن

اگر هر چیز اضافی ناگهانی به برنامه روزتان  اضافه شود، ممکن است احساس خستگی شدید کنید و یا آن را یک کار غیرممکن تعریف کنید. بنابراین گاهی اوقات فکر سازماندهی کردن فعالیت های یک روز طاقت فرسا است چرا که احساس می کنید پیاده سازی و اجرای آن غیرممکن است.

مشکل در یادگیری وظایف جدید

اگر شرکت شما تصمیم بگیرد از یک برنامه جدید رایانه ای استفاده کند یا نوع جدیدی از کار را به روش جدید تغییر دهد، ممکن است بیش از سایر کارکنان برای یادگیری سیستم و شغل جدید تلاش کنید.

کاهش توانایی انعطاف پذیری

اگر روسا در ساختار کلی شغل تان را تغییر دهند، ممکن است احساس اضطراب و ناراحتی شدید کنید و برای تنظیم و یادآوری این تغییر مشکل داشته باشید. توانایی شما در انطباق یا سازگار شدن با یک تغییر غیرمنتظره ممکن است محدود باشد.

دشواری های کلمه یابی گاه به گاه

ممکن است متوجه یک مشکل رو به رشد  در توانایی پیدا کردن کلمه مناسب در حین صحبت کردن یا نوشتن شوید. دشواری های واژه یابی گاه به گاه امری طبیعی است، اما ممکن است این مشکلات را مرتباً تجربه کنید.

کاهش کارایی

ممکن است متوجه شوید که انجام کار شما بیشتر طول می کشد. در ابتدا، ممکن است این طولانی شدن کار را به حجم کار سنگین تر و یا دلایل دیگر نسبت دهید. اما با گذشت زمان، شما متوجه می شوید که تقریباً همیشه در مقایسه با همکاران عقب هستید.

تغییرات ظریف شخصیتی

شاید شما همیشه راحت، آرام و انعطاف پذیر بوده باشید. شخصیت شما یکی از دلایل موفقیت شما در شغل شماست. با این حال، اخیراً، متوجه شده اید که به راحتی روحیه خود را از دست می دهید و به راحتی تحریک می شوید. 

بی اعتمادی یا پارانویا

ممکن است گاهی اوقات احساس کنید که یک نفر با شما نیرنگ بازی می کند، مطمئن هستید که آن سند مهم را در گوشه میز خود قرار داده اید و اکنون آن وجود ندارد. گاهی بر این باور هستید که شخصی در محل کارتان به فکر شکست یا پاپوش درست کردن برای شما می باشد. اگرچه این سناریوها ممکن است امکان پذیر باشد، اما ممکن است دقیق نباشد و یا اصلا چنین چیزی وجود نداشته باشد.

عدم ایجاد چالش

ممکن است در جبران کمبود حافظه ، بسیار ماهرانه عمل کنید.به عنوان مثال، ممکن است در جلسات سوالات و چالش های کمتری را درست کنید تا سوالات کمتری به سمت شما سوق داده شود.

اهمیت تشخیص آلزایمر زودرس

اگر چندین مورد از این سناریوها برای توصیف شما خیلی نزدیک باشند، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. فواید بسیاری در تشخیص به موقع در زوال عقل وجود دارد، از جمله درمان موثرتر و احتمال شرکت در آزمایشات بالینی. موارد پزشکی دیگری نیز وجود دارد که علائم مشابهی دارند اما با درمان قابل برگشت هستند. 

توجه

اگر تشخیص زوال عقل دریافت کنید، ممکن است واجد شرایط پرداخت ناتوانی باشید. در ایالات متحده، اگر پزشك تأیید كند كه بیماری آنها مانع توانایی انجام وظایف شغلی می شود، افراد واجد شرایط حقوق از كارافتادگی هستند.

در اوایل شروع آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل مانند زوال عقل  بدن لوئی، یا زوال عقل عروقی، افرادی که ممکن است در کار خود با مشکل روبرو شوند اغلب بازنشسته می شوند و متوجه نیستند که می توانند مزایای ناتوانی دریافت کنند و علاوه بر پرداخت معلولیت از برنامه بیمه معلولیت تأمین اجتماعی استفاده کنند. 

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق، پیشنهاد می گردد مقاله ایی تحت عنوان «روش های کنار آمدن با بیماری آلزایمر» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد آلزایمر زودرس بحث کردیم. این بیماری می تواند آسیب های جدی برای فرد داشته باشد بنابراین با شناسایی علائم اولیه آن (مشکلات حافظه، گیجی، غرق شدن، مشکل در یادگیری، کاهش انعطافپذیری، کاهش کارایی، دشواری های کلمه یابی، بی اعتمادی و ...) باید هر چه زودتر نزد روانپزشک مورد نظر رفت و برای درمان آن اقدام جدی کرد.

کدام یک از علائم مطرح شده را در خود مشاهده کرده اید؟ لطفاً دیگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید