تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
ناشنوایی و تبعیض شغلی مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 13 خرداد 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

ناشنوایی و تبعیض شغلی

موضوعی که در این مقاله می خواهیم به بحث و بررسی آن بپردازیم، مربوط به اشتغال افراد نا شنوا و یا کم شنوا در محیط های شغلی و کاری می باشد.

آنچه که مسلم است، این است که بالطبع افراد ناشنوا هم حق کار و تحصیل در جامعه را دارند و باید محیطی غنی از امکانات و فرصت ها را برای آنان فراهیم کنیم و نقص در شنوایی نباید موجب تضعیف یا مانع عملکرد اجتماعی این افراد در جامعه شود.

در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

تبعیض شغلی علیه ناشنوایان

متأسفانه وقتی افراد ناشنوا و کم شنوا به دنبال کار می گردند، ممکن است با تبعیض شغلی روبرو شوند. کارفرمایان یا مدیران و حتی کارمندان احتمالی یک شرکت یا موسسه، می توانند آشکارا یا پنهانی و زیرکانه تبعیض شغلی برای این افراد قائل شوند.

این تبعیض ها یا به دلیل تعصب آشکار کارفرمایان، یا به دلیل ناآگاهی نسبت به ناشنوایی و کاهش شنوایی در افراد، اتفاق می افتد.

به عنوان مثال، یک کارفرما ممکن است به اشتباه فکر کند که یک کارمند ناشنوا تمام وقت به یک مترجم احتیاج دارد تا حرف ها را متقابل ترجمه کند و یا منشی ای که گاها کارها و تکالیف این افراد را در محیط کار انجام دهد.

متقاضیان شغل که دچار ناشنوایی هستند، چه کاری می توانند انجام دهند؟

برخی از افراد جویای کار ناشنوا، ممکن است سعی کنند رزومه خود را متناسب با مشکل کم شنوایی خود پنهان کنند و در رزومه خود حرفی از ناشنوایی خود به طور کلی نزنند.

ناشنوایان می توانند از شماره تلفن های سرویس رله شخصی(شماره تلفنی که مختص ناشنوایان می باشد)، در رزومه خود استفاده کنند. این شماره یک شماره صوتی واقعی است و کارفرمایانی که آن را در یک رزومه مشاهده می کنند تا زمانی که با آن تماس نگیرند، نمی دانند متقاضی یک فرد ناشنوا است.

این موضوع از گفتن واقعیت ناشنوا بودن متقاضی، در رزومه جلوگیری می کند زیرا متقاضی ناشنوا می تواند به جای آن شماره تلفن رله شخصی را در لیست ثبت کند. از همه مهم تر، متقاضیان ناشنوا از این طریق می توانند بلافاصله با کارفرما خود تماس بگیرند.

توجه

اگر شک دارید که مورد تبعیض قرار گرفته اید، همه موارد را مکتوب و مستند کنید. مستندات خوب اغلب کلید پیروزی در نبرد است. به عنوان مثال، اگر با شرکتی که می خواهید در آن کار کنید، تماس صوتی رله برقرار کنید و فرد تلفنی چیزی مانند "ما ناشنوایان را استخدام نمی کنیم" به شما می گوید، حتماً آن را ثبت و در مستندات خود نگه دارید.

در مورد تبعیض چه باید کرد؟

اول از همه به این نکته توجه داشته باشید که اگر هنگام درخواست شغل تبعیض را تجربه کنید، این می تواند قانون بعضی از کشورها را نقض کند.

بر اساس ADA، متقاضی شغل تا زمانی که بتواند وظایف اساسی اش را در محیط کار و با امکانات مناسب یا بدون آن انجام دهد، واجد شرایط شناخته می شود (باید توسط کارفرمایان استخدام شود). یک محل اقامت مناسب و داشتن یک مترجم برای جلسات مهم کارکنان، نمونه ای از این شرایط می باشد.

سپس، آگاه باشید که یک آژانس دولتی در ایالات متحده، کمیسیون فرصت های شغلی برابر ایالات متحده (EEOC) وجود دارد که، وظیفه محافظت از حقوق شما در جستجوی شغل و همچنین در محیط کاری و شغلی را بر عهده دارد.

اگرچه ممکن است فوراً وسوسه شوید که یک پرونده قضایی را مطرح کنید، اما طبق قوانین EEOC شما باید پرونده تبعیض را قبل از طرح پرونده قضایی مطرح کرده باشید.

می توانید به صورت آنلاین یا از طریق پست پرونده را برای آن ها ارسال کنید.

از روز وقوع تبعیض، از جمله تعطیلات و تعطیلات آخر هفته، 180 روز فرصت دارید که پروندتان را در این مجمع ثبت و بایگانی کنید.

چگونه می توان با EEOC پرونده ای را بایگانی کرد؟

ثبت شکایت در مورد تبعیض شغلی در EEOC کار سختی نیست. شما می توانید به سه روش مختلف،شخصاً، تلفنی یا از طریق پست، پرونده را تشکیل دهید یا روند پرونده را آغاز کنید. برای مراجعه حضوری، به یک دفتر میدانی EEOC بروید.

EEOC توصیه می کند قبل از تشکیل پرونده با دفتر میدانی تماس بگیرید زیرا هر دفتر روش های خاص خود را دارد.

برای شروع تشکیل پرونده از طریق تلفن با EEOC تماس بگیرید و آن ها از طرف شما با یک دفتر میدانی تماس می گیرند، اما شما هنوز هم باید برای تشکیل پرونده  با دفتر زمینه کار کنید.

برای ارسال پرونده از طریق پست الکترونیکی، می توانید نامه ای امضا شده به EEOC ارسال کنید که دارای تمام جزئیات است.

EEOC ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر با شما تماس بگیرد، یا EEOC ممکن است تمام اطلاعاتی را که ارسال کرده اید در فرم رسمی قرار دهد که از شما خواسته می شود امضا کنید.

کاری که EEOC می تواند انجام دهد

بعد از اینکه اتهام تبعیض شما را دریافت کردند، EEOC ممکن است از شما بخواهد که از طریق یک واسطه اقدام کنید، در حالی که یک واسطه بی طرف ممکن است برای حل اوضاع تلاش کند.

اگر تلاش برای میانجی گری به نتیجه نرسد، یا اگر EEOC از شما نمی خواهد كه ابتدا واسطه و یا وکیلی را امتحان كنید، اتهام شما در مورد تبعیض به بازپرسی می رود، كه تحقیق خواهد كرد تا ببیند آیا در واقع تبعیض وجود دارد یا خیر.

نتایج بررسی شکایت

اگر بازپرس EEOC تصمیم بگیرد که تبعیضی برای شما وجود داشته است، EEOC سعی می کند با کارفرما این موضوع را مطرح کند و همچنین تسویه حساب کند.

اگر توافق حاصل نشود، EEOC سپس تصمیم می گیرد که علیه کارفرما شکایت کند یا خیر. برعکس، اگر بازپرس EEOC تصمیم بگیرد که هیچ تبعیضی وجود نداشته است، شما همچنان حق شکایت از کارفرما را دارید و به شما اعلامیه حق شکایت داده می شود.

راه حل هایی برای تبعیض شغلی

در تلاش برای دستیابی به توافق یا هنگام طرح یک دادخواست، EEOC ممکن است بخواهد شما را در شغل خود دوباره قرار دهند یا به شما مبلغی را پرداخت کنند، اگر شرکت در وهله اول شما را استخدام کرده باشد، می توانید این کار را انجام دهید. همچنین ممکن است خسارت جبرانی (برای بازپرداخت هزینه های شما) یا مجازات (برای کارفرمایی که صریحاً تبعیض کرده است) باشد.

پرونده های EEOC شامل متقاضیان شغل ناشنوا

آیا در گذشته موارد EEOC مربوط به متقاضیان شغل ناشنوا بوده است؟ با جستجوی اتاق خبر EEOC در مورد ناشنوایان، نمونه های زیر به دست می آید:

EEOC با یک هتل زنجیره ای، پرونده ای را درباره یک نوجوان ناشنوا که در یک مصاحبه شغلی به او گفته شد به دلیل کم شنوایی صلاحیت موقعیتی را که درخواست کرده است را ندارد، حل و فصل کرد.

EEOC در یک دادخواست علیه یک شرکت که کارمند ناشنوایی را که متقاضی شغل برای سمت منشی سهام بود، ولی شرکت پرسنلی را که دچار ناشنوایی بودند را نمی پذیرفت و با آن ها مصاحبه نمی کرد، برنده پرونده شد.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق پیشنهاد می گردد مقاله ای نحت عنوان «شغل مناسب من چیست؟» را مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد ناشنوایی و تبعیض شغلی صحبت شد. در نهایت لازم است بدانید موارد ذکر شده در بالا مربوط به کشور ایالت متحده آمریکا می باشد.

ولی با در نظر گرفتن قوانین در کشور خودمان، اگر شما هم یک متقاضی شغل ناشنوا هستید و مورد تبعیض شغلی قرار گرفته اید به نهاد های مربوطه برای ثبت شکایت درخواست دهید.
آیا در زندگی خود، تا به حال تبعیض شغلی علیه ناشنوایان را مشاهده کرده اید؟ لطفاً دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سلامت سازمانی چیست | آیا سازمان سالمی دارید؟
پورتفولیو چیست | نحوه ساخت آن
0 تا 100 موفقیت در مصاحبه شغلی
سوالات پر تکرار در مصاحبه شغلی
شتابدهنده چیست و چگونه به رشد استارتاپ‌ها کمک می‌کند؟
ساختار سازمانی چیست | نحوه طراحی آن
وجدان کاری چیست | نحوه تقویت آن
سواد چیست | بررسی انواع آن
بررسی 0 تا 100 مشاوره شغلی | مزایای آن
طوفان فکری چیست | بهترین تکنیک ایده یابی
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید