تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
بیوگرافی استنلی هال مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 21 شهریور 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

بیوگرافی استنلی هال

در این مقاله بیوگرافی استنلی هال یکی از روان شناسان تاثیر گذار در حوزه ی علم روان شناسی را بررسی خواهیم کرد.

آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

بیوگرافی روان شناس معروف جی استانلی هال

جی استانلی هال، که یکی از معروف ترین روان شناسان بود، گاهاً به عنوان اولین فردی که در ایالت متحده آمریکا مدرک دکترای خود را دریافت کرده بود، شناخته می شود.

او همچنین به عنوان یک فرد تاثیر گذار که نقش به سزایی بر رشد و توسعه ی روان شناسی در ایالت متحده آمریکا داشت، معرفی شده است.

استنلی هال به عنوان یک استاد و معلم تاثیر زیادی بر تربیت و تدریس روان شناسان برجسته ای از جمله جان دیویی و لوئیس ترمن داشت.

گزارش آماری

بر اساس پژوهشی ای که در سال 2002 برای انتخاب تاثیر گذار ترین روان شناسان انجام شد، جی استانلی هال در رتبه ی هفتاد و دوم این لیست قرار گرفت؛ جایگاهی که همراه با لوییس ترمن که شاگردش بود، برای او در نظر گرفته شد.

او بیشتر به علت موارد زیر در میان همگان شناخته شده می باشد:

در سال 1892 اولین رئیس انجمن روانشناسی آمریکا (APA) شد
اولین آزمایشگاه روانشناسی آمریکایی را در دانشگاه جان هاپکینز تأسیس کرد
اولین آمریکایی که موفق به اخذ مدرک دکترا در روان شناسی شد.

زندگینامه هال

گرانویل استنلی هال در 1 فوریه 1844 متولد شد. او در مزرعه ای واقع در اشفیلد ماساچوست بزرگ شد.

پدرش یک سیاست مدار و مادرش یک معلم بود.

استانلی هال، در ابتدا در سال 1861 در آکادمی علمی ویلیستون ثبت نام کرد، اما کمی بعد به کالج ویلیامز منتقل شد. پس از فارغ التحصیلی در سال 1867، به مدرسه علمیه اتحادیه رفت.

مطالعات و کارهای اولیه وی با محوریت الهیات شروع شد.

هال همچنین، مانند بسیاری از دانشجویان که در آن دوره ی زمانی تحصیل می کردند، از اصول روانشناسی فیزیولوژیکی ویلهلم وونت الهام گرفت و به روان شناسی روی آورد.

در حالی که برای تحصیل در این حوزه بسیار جوان بود، اما وی با خواندن مقالات و سخنان ویلهم وونت و با الهام پرفتن از او بر آن شد تا از فلسفه به روانشناسی تغییر مسیر دهد.

هال مدرک دکترای روانشناسی خود را از دانشگاه هاروارد و زیر نظر روان شناسان معروفی چون، ویلیام جیمز و هنری پی بودیچ ​​دریافت کرد و از همین رو به عنوان اولین آمریکایی که مدرک دکترای خود را دریافت کرده است، شناخته می شود. 

توجه

هال، به طور مختصر در آزمایشگاه تجربی وونت مطالعاتی را انجام داد که بعد ها به عنوان اولین آزمایشگاه روانشناسی تجربی در جهان شناخته شد.

شغل و دستاوردهای هال

زمانی که او پس از کار با وونت به ایالات متحده بازگشت، مجموعه ای از سخنرانی ها را با محوریت آموزشی به دانشجویان ارائه کرد و سپس اولین اثر مکتوب خود را که، تجزیه و تحلیل فرهنگ آلمانی بود، منتشر کرد.

درحالی که هال کار خود را در ابتدا با تدریس زبان انگلیسی و فلسفه آغاز کرد، اما در نهایت به عنوان استاد روان شناسی و در امر آموزش در دانشگاه جان هاپکینز مشغول به کار شد. از جمله دستاوردهای متعدد وی:
ایجاد مجله روانشناسی آمریکا در سال 1887 بود.
اولین آزمایشگاه روان شناسی تجربی را در ایالات متحده تأسیس کرد.
در سال 1888، هال دانشگاه جان هاپکینز را ترک کرد و رئیس دانشگاه کلارک شد، جایی که او تا 32 سال در آنجا ماندگار و به امر آموزش مشغول شد.

رویکرد هال نشان دهنده یک دوره انتقالی در اندیشه روانشناسی بود. بسیاری از ایده های او هنوز ریشه در تربیت محافظه کارانه و ویکتوریایی او داشت، اما تحت تأثیر اندیشه های مدرن تر قرن بیستم هم قرار داشت.

آن زمان یک پیروزی حرفه ای بزرگ برای او بود، گرچه همچنین آن دوره با تراژدی شخصی برای هال همراه شد؛ در سال 1890، همسر و دختر هشت ساله اش هر دو بر اثر خفگی ای که تصادفی بود، فوت کردند.

بعدها، همسر دوم وی هم پس از سال ها رفتار تکانشی در بیمارستان روانی بستری شد.

هال دارای حلقه وسیعی از دوستان و آشنایان حرفه ای در سراسر جهان بود؛ اما منتقدان خودش را نیز داشت.

او از نظر حرفه ای پرکار بود، به طور گسترده می نوشت و همچنین تعدادی مجله و انجمن تأسیس کرد. در سال 1892، هال به عنوان اولین رئیس انجمن روان شناسی آمریکا انتخاب شد.

در سال 1909، گروهی از روان شناسان من الجمله زیگموند فروید وی را برای سخنرانی در دانشگاه کلارک دعوت کردند. 

مشارکت در روان شناسی

علایق اصلی جی استانلی هال، در روان شناسی تکاملی و رشد کودک بود.

او به شدت تحت تأثیر نظریه بازجذب ارنست هاکل قرار گرفت، ایده ی اصلی که در این نظریه بیان می شد این بود که، مراحل جنینی یک موجود زنده شبیه مراحل رشد اجداد تکاملی موجودات است؛ نظریه ای که امروزه توسط اکثر دانشمندان تکاملی رد شده است.

هال همچنین یک متخصص در امر نژاد شناسی، که اغلب نظراتش را به صورت مکتوب بیان می کرد، بود.

او همچنین رهبری تعدادی از سازمان های اختصاص داده شده به نژاد پرستی را بر عهده داشت.

در حالی که بسیاری از کارهای هال با توجه به استانداردهای امروزی منسوخ و غیرعلمی تلقی می شوند، برخی از نوشته های وی در مورد نوجوانی همچنان مورد استفاده قرار می گیرند.

پدر روان شناسی نوجوانی

هال بسیاری از کارهای خود را در رابطه با درک رشد نوجوانان انجام داد؛ به ویژه تحقیقات و مطالعاتی در زمینه پرخاشگری. او اغلب به دلیل علاقه اولیه و تأکید بر این دوره ی حساس رشدی، "پدر روان شناسی نوجوانی" نامیده می شود.

معرفی دو نوع پرخاشگری

وی دو نوع مختلف پرخاشگری را توصیف کرد که این دو نوع عبارت اند از:
پرخاشگری رابطه ای
پرخاشگری فیزیکی

 او در این باره بیان کرد که، پرخاشگری فیزیکی در بین مردان شایع تر است و معتقد بود که زنان بیشتر احتمال دارد که پرخاشگری رابطه ای  را از خود نشان دهند. این نوع پرخاشگری شامل رفتار هایی مانند، محرومیت اجتماعی و ایجاد شایعه است.

 توسعه و رشد روانشناسی اولیه

شاید بزرگترین سهم هال در توسعه و رشد روانشناسی اولیه باشد. تا سال 1893، هال بر 11 دکترای روانشناسی از 14 دکترای روانشناسی که در ایالات متحده اعطا شده بود، نظارت داشت.

برخی از اشخاصی که تحت تأثیر او به تحصیل پرداختند، افرادی همچون، لوئیس ترمن، جان دیویی و جیمز مک کین کتل بودند.

مشارکت و فعالیت های هال به ایجاد روان شناسی در ایالات متحده کمک کرد و راه را برای روان شناسان آینده هموارتر کرد.

نکته

در هر صورت استنلی هال؛ پس از سال ها تلاش و کوشش در زمینه روانشناسی در 24 آوریل 1924 در 80 سالگی درگذشت.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله سعی شد به طور خیلی کوتاه در مورد بیوگرافی استنلی هال صحبت کنیم.

در نهایت همچنان که اذعان شد هال که پدر روان شناسی نوجوانی هم هست، نقش و تاثیر به سزایی در رشد روان شناسی اولیه در آمریکا داشت و با فعالیت های مهم و تاثیر گذارش به غنای علم روان شناسی بسیار کمک کرد و شاگردانی مانند ترمن که بعد ها هر کدام به روان شناسان مهم و معروفی تبدیل شدند، را تربیت کرده بود.

آیا مطلب فوق در مورد بیوگرافی استنلی هال برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

حل تعارض چیست | اصول و تکنیک‌های آن
مثبت گرایی سمی چیست | علائم و آسیب‌های آن
سایه شخصیت چیست | دلایل سرکوب نکردن آن
خود خواهی چیست | انواع و عواقب آن
مهارت یادگیری چیست؟
استقلال فکری چیست | انواع و روش‌های تقویت آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید