تست شخصیت شناسی MMPI منتشر و به مدت محدود رایگان شده است

تست شخصیت شناسی MMPI منتشر و به مدت محدود رایگان شده است

تست شخصیت شناسی MMPI منتشر و به مدت محدود رایگان شده است تست شخصیت شناسی MMPI منتشر و به مدت محدود رایگان شده است
پست وبلاگی
مدت مطالعه: 8 دقیقه
ای سنج 17 اردیبهشت 1401 مدت مطالعه: 8 دقیقه

سندروم استکهلم و راه های درمان آن

آیا تا به حال اسم سندورم استکهلم (Stockholm Syndrome) به گوشتان خورده است؟ نه! اشتباه نکنید، منظورمان از استکهلم شهری واقع در سوئد نیست. سندورم استکهلم نام یک نشانگان یا همان بیماری روان شناختی است که قرار است در این مقاله به طور مفصل در مورد این اختلال و دلایل و راه های مقابله با آن صحبت کنیم.

دوست عزیز؛ پیشنهاد ما به شما این است که قبل از این که این مقاله را تا انتها بخوانید، ابتدا کلیپ فوق در مورد سندروم استکهلم را مشاهده کنید، سپس در ادامه بر اساس فهرست مطالب، موضوع را دقیق تر واکاوی کنید:

سندروم استکهلم یک مکانیسم مقابله ای در یک موقعیت گروگان گیری یا سوء استفاده است. فردی که تجربه این موقعیت ها را داشته است، در طول زمان احساسات مثبتی نسبت به گروگان گیر یا سوء استفاده کنندگان خود پیدا می کند.

سندروم استکهلم چیست؟

سندروم استکهلم یک پاسخ روانی به آزار یا گروگان گیری است. افراد مبتلا به سندروم استکهلم با گروگان گیران خود ارتباط روانی برقرار کرده و شروع به همدردی با آن ها می کنند. امروزه، سندروم استکهلم علاوه بر اینکه میان گروگان با گروگان گیر به وجود می آید، شامل رویداد های تروماتیک دیگر که میان فرد آزار دیده و آزار دهنده رخ می دهد، می شود.

بسیاری از متخصصان سلامت روان، احساسات مثبت قربانی نسبت به آزاردهنده خود را یک پاسخ روان شناختی (مکانیسم مقابله ای) می دانند که از آن برای زنده ماندن در روزها، هفته ها یا حتی سال های پس از آسیب یا آزار استفاده می کنند.

سایر شرایط روانی مرتبط با سندروم استکهلم عبارت اند از:

 • پیوند تروما؛ یک وابستگی عاطفی عمیق که در یک رابطه ایجاد می شود.
 • درماندگی آموخته شده
 • سندروم شخص کتک خورده؛ این سندروم با آزار و اذیت خانگی در ارتباط است.

سندروم استکهلم چگونه نام گذاری شد؟

اگر دوست دارید بدانید چرا نام این سندروم استکهلم است باید بگوییم، این سندروم روان شناختی نام خود را از یک حادثه سرقت از بانک ورمالمستوری نورمالمستورگ، در سال 1973 در استکهلم سوئد گرفته است.

در طول درگیری شش روزه میان پلیس و سارقان، بسیاری از کارمندان گروگان گرفته شده بانک، نسبت به سارقان بانک ابراز همدردی کردند. پس از آزادی، برخی از کارمندان بانک از شهادت علیه سارقان بانک در دادگاه امتناع کردند و حتی برای دفاع از آن ها پول جمع آوری کردند.
سپس یک جرم شناس و روانپزشک به نام نیل بیروت که از شروع تا پایان حادثه گروگان گیری همراه پلیس ها و گروگان گیران مشغول بررسی این حادثه و مشاوره دادن بود، از اصطلاح سندروم استکهلم برای توصیف تمایل برخی از کارمندان به سارقان بانک، استفاده کرد.

نیل بیروت معتقد بود گروگان ها احتمالا در جریان این سرقت شستشو مغزی شده اند! همچنین زمانی که روان شناس دیگری به نام فرانک اوخبری در مصاحبه های خودش از این اصطلاح استفاده کرد، استفاده از این نام میان عموم مردم رایج شد.

حادثه سرقت از بانک ورمالمستوری نورمالمستورگ

فکر می کنم دوست دارید اطلاعات بیشتری از جزئیات این گروگانگیری داشته باشید؛ گروگان ها چهار کارمند بودند که یکی از آن ها مرد و سه نفر دیگری زن بودند. گروگان گیری از تاریخ 23 تا 26 می در سال 1973 طول کشید. جالب است بدانید گروگان گیر که یان اریک اولسون نام داشت، در جریان گروگانگیری از بزرگترین بانک سوئد از پلیس ها درخواست کرد، دوستش که کلارک اولوفسون نام داشت را از زندان آزاد کنند تا در جریان گروگانگیری به عنوان دستیار به او ملحق شود.

اما اولسون چه کاری انجام داده بود که گروگان ها از او دفاع کردند؟!

 •  او با گروگانی که به شدت ترسیده بود همدردی کرده و کاپشن چرمی اش را به دوش او انداخته بود.
 • زمانی که یکی از گروگان ها خواب بد می دیده است، او را بیدار کرده و با او به مهربانی سخن گفته است.
 • او به گروگانی که مبتلا به فوبیا فضای بسته بوده، اجازه داده بود که در فضای بانک قدم بزند.
 • به گروگان دیگر یک گلوله تفنگ به عنوان یادگاری داده بود.
 • زمانی که یکی از گروگان ها موفق به برقراری تماس با خانواده اش نشده بود، به او گفته بود  دوباره تلاش کن و تسلیم نشو!
 • گروگان ها را با نام کوچکشان صدا می زد.
 • همین مسئله باعث شد، زمانی که پلیس می خواست او را دستگیر کند، گروگان ها دور او حلقه زدند که مبادا پلیس به او شلیک کند و در نهایت یکدیگر را در آغوش گرفته و از هم خداحافظی کردند.

توجه: در صورت واضح نبودن تصویراینجا را کلیک کنید.

حادثه سرقت از بانک ورمالمستوری نورمالمستورگ

نمونه های واقعی سندروم استکهلم

سندروم استکهلم فقط شامل موقعیت هایی مانند گروگان گیری نمی شود. در طول تاریخ نمونه های معروف دیگری نیز وجود دارد که ناتاشا کامپوش و پتی هرست و جیسی دوگارد سه نمونه از آن ها هستند.

ناتاشا کامپوش قربانی سندروم استکهلم

باورتان می شود یک فردی که دزدیده شده باشد، عکس سارقش را در کیف پولش نگه دارد؟! عجیب است نه؟ اما واقعی است!
ناتاشا کامپوش زمانی که فقط ده سال داشته توسط یک دزد، دزدیده می شود و برای مدت زیادی در یک گاراژ تاریک نگهداری می شده است. دزد او در تمام مدت دزدی، انواع رفتارهای ناپسند مانند سو استفاده عاطفی، جسمی، جنسی را بر روی او اعمال می کرده و زمانی که ناتاشا او را ترک می کند، خودش را می کشد. اما پس از مرگ دزد، ناتاشا عکس او را در کیف پولش می گذارد و از مرگ او ناراحت می شود.

پتی هرست قربانی سندروم استکهلم

پتی هرست، نوه یک ناشر معروف به نام ویلیام راندولف هرست است که توسط یک گروه تروریستی یا چریکی شهری گروگان گرفته می شود. از آنجایی که پتی نوه فرد مشهوری بود، خبر ربوده شدن او بازتاب خبری زیادی در جامعه پیدا کرد و مردم نگران او بودند. اما زمانی که متوجه شوید، پتی نام خود را به تانیا تغییر داده و با گروهک گروگانگیر خود همکاری می کند و خودش را عضوی از آنان می داند، چه احساسی پیدا می کنید؟

جیسی دوگارد قربانی سندروم استکهلم

جیسی دوگارد یکی دیگر از افراد مبتلا به این سندروم است. او در سن یازده سالگی توسط یک زن و مرد از جلوی درب مدرسه دزدیده شد. او به مدت 18 سال نزد فیلیپ گاریدو ماند و پس از آزاد شدن، دو فرزند دختر  به دنیا آورده بود!  او در تمام این دوران 18 ساله، هرگز برای فرار از دست دزد و متجاوز خود تلاش نکرده بود و از فرزندان خود در کنار فیلیپ گاریدو نگهداری می کرد.

علائم سندروم استکهلم چیست؟

افرادی که مبتلا به سندروم استکهلم هستند دارای نشانه های زیر می باشند:

 • احساس مثبت به گروگان گیر و سو استفاده کنندگان.
 • همدردی با عقاید و رفتارهای گروگان گیر.
 • داشتن احساسات منفی نسبت به پلیس و دیگر افراد صاحب مقام که برای آزادی آنان تلاش می کنند.
 • داشتن احساس منفی نسبت به اعضای خانواده، دوستان نزدیک
 • حمایت از رفتارها و دلایلی که گروگانگیر برای اقدامات خود بیان می کند.
 • حمایت از گروگانگیر در موقعیت گروگانگیری و آزار


علائم دیگر، مشابه علائم اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) می باشند و عبارت اند از:

 • یادآوری مکرر رویداد گذشته ( فلش بک)
 • بدگمانی، تحریک پذیری، عصبانیت، اضطراب
 • مشکل در دقت و تمرکز
 • ناتوانی در ایجاد آرامش و عدم لذت بردن از آنچه قبلا باعث لذت فرد می شده است.
بیشتر بدانید

 سندروم استکهلم در ابتدا با نام سندروم نورمالمستورگ شناخته شده است. 

علت سندروم استکهلم

 پژوهشگران هنوز موفق به کشف علت اینکه چرا برخی از گروگان ها دچار این سندروم می شوند و برخی دیگر دچار نمی شوند، نشده اند.
در یک نظریه آمده است، این پاسخ یک واکنش آموخته شده از اجدادمان می باشد. در تمدن اولیه همیشه خطر اسیر شدن یا کشته شدن توسط دیگر گروه های اجتماعی وجود داشت و برقراری پیوند با اسیر کننده شانس بقا را افزایش می دهد. به عقیده برخی روان شناسان تکاملی، این تکنیک آبا و اجدادی یک ویژگی طبیعی انسانی است.

 نظریه دیگری می گوید، یک موقعیت اسارت یا سوء استفاده از بار عاطفی بالایی برخوردار است؛  زمانی که به مرور به فرد مهربانی نشان داده می شود، او برای تعدیل احساسات نسبت به آزار گر خودش، احساس دلسوزی و شفقت خواهد داشت.
همچنین، قربانیان با همکاری و عدم مبارزه با یک متجاوز یا گروگان گیر ممکن است امنیتشان را تضمین کنند. هنگامی که قربانی از سوی آزارگر خود آسیبی نبیند، ممکن است احساس قدردانی داشته باشد و حتی آزارگر خود را شخصی با مروت و مهربان بداند.

چه کسانی به این سندروم مبتلا می شوند؟

هیچ جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد؛ به طور دقیق نمی توانیم بگوییم چه افرادی قطعا دچار سندروم استکهلم می شوند اما در موقعیت های زیر احتمال به وجود آمدن سندروم استکهلم بیشتر می شود:

 • موقعیت گروگانگیری چندین روز یا هفته طول بکشد.
 • میان گروگان و گروگان گیر تعامل دوستانه برقرار شود.
 • گروگانگیر احساس کند، گروگانش فردی بی آزار و بی خطر است.
 • گروگانگیر ها رفتار ناپسند و زشتی نداشته باشند.

سندروم استکهلم چگونه تشخیص داده می شود؟

سندروم استکهلم توسط انجمن روان پزشکی آمریکا به عنوان یک بیماری به رسمیت شناخته نمی شود؛ پس ممکن است متخصصین سلامت روان، این شرایط را به عنوان بیماری یا اختلال تشخیص گذاری نکند.

با این حال، متخصصین سلامت روان هرگونه رفتار مرتبط با رویداد آسیب زا را تشخیص می دهند. معیارهای تشخیصی اختلال استرس پس از سانحه( PTSD) یا اختلال استرس حاد و برخی رفتارها اغلب شبیه به سندروم استکهلم می باشد.

روش درمان سندروم استکهلم

از آن جایی که سندروم استکهلم به عنوان یک بیماری روانی شناخته نشده است، پس هیچ درمان استانداردی برای آن وجود ندارد. با این حال سندروم استکهلم همانند اختلال استرس پس از سانحه، با جلسات روان درمانی، گفتاردرمانی و دارو درمانی قابل درمان است.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان مبتلا به سندروم استکهلم هستید، با استفاده از برخی راهکارهای درمانی می توانید با آسیب روانی خود مبارزه و مقابله کنید.

درمان به شما کمک می کند تا:

 • تجربیات خود را درک کنید.
 • این موضوع را درک کنید که رفتار مهربانانه و دلسوزانه ای که با گروگانگیر خود داشتید، یک مهارت برای بقا بوده است.
 • حرکت به سمت جلو و آینده را یاد بگیرید.

اگر علائم این سندروم را داشته باشید، ممکن است پزشک شما داروهایی را برای کاهش علائم استرس، اضطراب یا افسردگی و خواب بهتر تجویز کند.

همچنین:

 • تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس
 • ارتقا هوش هیجانی
 • یادگیری زبان بدن
 • و...

می تواند به شما در کاهش نشانه های این سندروم کمک کند.

پیش آگهی افراد مبتلا به سندروم استکهلم چیست؟

در وهله اول، بیشتر افرادی که سو استفاده، رویداد آسیب زا یا موقعیت هایی شامل اسارت یا گروگانگیری را تجربه می کنند، به سندروم استکهلم مبتلا نمی شوند. سندروم استکهلم یک واکنش روانی نادر به یک موقعیت اسارت یا سوء استفاده و آزار است.

روان درمانی به شما کمک می کند تا علائم این سندروم را کاهش دهید و آینده ای بهتر برای خود ترسیم کنید.

آیا سندروم استکهلم فقط در موقعیت های گروگانگیری رخ می دهد؟

اگرچه نام سندروم استکهلم بر اساس یک موقعیت سرقت از بانک و گروگانگیری گرفته شده است، اما برخی از علائم و رفتارهای آن در قربانیان دیگر رویداد ها و آسیب های تروماتیک دیده می شود؛ برای نمونه می توان به موقعیت های زیر اشاره کرد:

 • آزار جنسی، جسمی و عاطفی
 • کودک آزاری
 • سوء استفاده مربی و ورزشکار؛ مثلا ورزشکار با تمرین شدید یا رفتارهای توهین آمیز مربی موافق است چون فکر می کند مربی صلاح او را می خواهد و می داند چه چیزی برای او بهتر است.
 • قاچاق جنسی انسان
 • سو استفاده در رابطه
 • رابطه میان کارمند و کارفرما
 • رابطه میان شهروند و دیکتاتور
 • والد و فرزند
 • و غیره

سندروم استکهلم با روان درمانی ( گفتاردرمانی) و درصورت نیاز دارو درمانی، درمان می شود.

سندروم لیما (سندروم استکهلم معکوس)

آیا می دانستید حالات عکس سندروم استکهلم، سندروم لیما یا غریب پنداری نام دارد! زمانی که در سال 1996 یک حادثه آدم ربایی در پایتخت کشور پرو، لیما در سفارت ژاپن اتفاق افتاد و طی این حادثه آدم ربایان پس از گذشت چند ساعت، به دلیل مهربانی، احساس همدلی و همدردی، بسیاری از گروگانگیر ها را آزاد کردند!

چرا سندروم لیما اتفاق می افتد؟ 

 سندرم لیما به ندرت اتفاق می افتد، و اگر این اتفاق بیفتد به این دلیل است که یک سری شرایط باعث رشد آن می شود. به هر حال برای درک این سوال که چرا سندروم لیما اتفاق می افتد، لازم است زندگی آدم ربای و آنچه در زمان آدم ربایی در ذهن او می گذرد، درک شود. ممکن است آدم ربا قصد آسیب رساندن به اسیر را نداشته است. به هر حال در موارد زیر احتمالا سندروم لیما زیاد است:

 • آدم ربای ممکن است به این دلیل مرتکب یک آدم ربایی شده باشد که مشکلات مالی داشته باشد.
 • احتمالاً فرد بخشی از گروه آدم ربایی است که به دلیل فشار گروهی در این مسیر سوق پیدا کرده است.
 • احتمال دارد که آدم ربای از نظر جسمی به قربانی جذب شود.

چگونه سندروم لیما بروز پیدا میکند؟

افرادی که درگیر این سندروم هستند رفتارهایی انجام می دهد که هیچ ارتباطی با آدم ربایی ندارد. آدم ربای دلبستگی به قربانی ایجاد می کند و از سلامت او مراقبت می کند. برخی از رفتارهایی که آدم ربایانی که دچار سندروم لیما هستند به شرح زیر می باشد:

 • هر کاری برای بوجود آمدن احساس خوشایند در فرد قربانی و اسیر خود انجام می دهند.
 • سعی می کنند غذای کاملاً آماده و مقوی برای وی تهیه کنند.
 • زخم های وی را معالجه می کنند.
 • در نهایت به طور کلی، بسیار مراقب سلامتی آنها هستند.

سندروم استکهلم

سندروم استکهلم سازمانی

اکنون که سندروم استکهلم را شناختید، می توانیم یکی از انواع سندروم استکهلم که با زندگی مدرن امروزی در ارتباط است را به شما معرفی کنیم. سندروم استکهلم سازمانی!

هنگامی که کارمندان نسبت به سازمانی که در آن کار می کنند، وفاداری و تعلق خاطر کاری زیادی داشته باشند و مدیران از تعهد کاری کارمندان سو استفاده کنند و با آن ها بد رفتاری کنند، سندروم استکهلم سازمانی رخ می دهد.
در سندروم استکهلم سازمانی، کارمند به مدیری که سخت گیر است، او را مورد آزار کلامی یا جنسی قرار داده است، به او بی احترامی می کند و رفتارهای خوبی با او ندارد، احساس علاقه، دلبستگی پیدا می کند. کارمند ممکن است به دلیل مشکلات مالی و نیاز به شغل، رابطه عاطفی با کارفرمایش برقرار کند.

نشانه های سندروم استکهلم سازمانی چیست؟

 • ساعات کاری طولانی و اضافه کار بدون در نظر گرفتن نظر کارمندان از سوی مدیر
 • بدرفتاری های کلامی، توهین، تحقیر و.. از جانب مدیر
 • مدیر قدرتمند، کارمند وابسته و ضعیف تر
 • به وجود آمدن احساس عاطفی میان کارمند و مدیر
 • عزت نفس و اعتماد به نفس پایین کارمندان
 • نداشتن تخصص کافی کارمند
 • و...

راهکارهای جلوگیری از سندروم استکهلم سازمانی

 • صحبت کردن در مورد آن با یک متخصص سلامت روان
 • کمک خواستن از دیگران
 • تلاش برای مبارزه با مدیر و موقعیت به وجود آمده
 • ترک محل کار و استعفا  

سندروم استکهلم در روابط زناشویی

متاسفانه سندروم استکهلم ممکن است در روابط زناشویی نیز دیده شود! اما چه اتفاقی باید رخ دهد که بگوییم سندروم استکهلم در رابطه میان زن و مرد بروز پیدا کرده است؟

اگر در رابطه یک نفر، فرقی نمی کند زن یا مرد باشد، در جایگاه قدرت قرار بگیرد و طرف مقابل خود را اذیت کند، به او زور بگوید یا خواسته های غیر منطقی داشته باشد، او را نادیده بگیرد، به طوری که فرد مقابل در رابطه آسیب ببیند اما همچنان همسرش را دوست داشته باشد و رفتارهای او برایش آزار دهنده نباشد، در موقعیت های مختلف از رفتار و افکار او حمایت کند، می توان گفت فرد مبتلا به سندروم استکهلم است.
همچنین لازم به ذکر است به این نکته اشاره شود که سندروم استکهلم در هر رابطه عاطفی دیگری می تواند رخ دهد. 

سندروم استکهلم زنان

اگر بخواهیم واقع بینانه به مبتلایان سندروم استکهلم نگاه کنیم، مردان هم به اندازه زنان دچار این سندروم می شوند. اما با نگاه به یک مقاله علمی در این زمینه، به این نتیجه رسیدیم که بنابر نظریات سنتی قدیمی، شباهتی میان زنانی که از همسران خود کتک می خورند و در نهایت آن ها را دوست دارند با زنانی که گروگان گرفته شده اند و مبتلا به سندروم استکهلم هستند، وجود دارد. 

فیلم هایی با موضوع سندروم استکهلم

 اگر تمایل داشته باشید فیلم ها و سریال هایی با محوریت سندروم استکهلم تماشا کنید، ما فیلم ها، انیمیشن و سریال های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم: 

سندروم استکهلم در فیلم دیو و دلبر

دیو و دلبر را که به خاطر دارید؟ دلبر توسط دیو در قصر زندانی می شود و در نهایت عاشق دیو زندان بان می شود.

سندروم استکهلم در سریال مانی هیست یا سرقت پول

احتمالا سریال محبوب و پر طرفدار مانی هیست یا سرقت پول را دیده باشید؛ آفرین! رابطه ای که میان دنور و مونیکا شکل می گیرد، نمونه سندروم استکهم است.

سندروم استکهلم

فیلم دیگری به نام استکهلم که در سال 2018 ساخته شده است، روایت گر این سندروم روان شناختی است.

سندروم استکهلم در فیلم کینگ کونک

کینگ کونک معروف را که به یاد دارید؟ شخصیتی که نائومی واتس آن را ایفا می کند، با میمون عجیبی که او را دزدیده، احساس همدردی و مهربانی می‌کند.

سندروم استکهلم در فیلم 3096 روز

3096 روز فیلمی است که روایت گر زندگی ناتاشا کامپوش است در سال 2013 توسط شری هورمن ساخته شده است.

سندروم استکهلم در فیلم بازجویی

بازجویی ساخته ریشارد بوگایسکی در سال 1982 یکی از بهترین فیلم های لهستانی با موضوع سندروم استکهلم می باشد.

کتاب سندروم استکهلم

اگر طرفدار پر و پا قرص مطالعه کتاب هستید و از مطالعه ی کتابی با موضوع سندروم استکهلم لذت می برید، پیشنهاد ما به شما مطالعه کتاب سندروم استکهلم از شهرزاد سمرقندی است. این کتاب 82 صفحه ای توسط یک نویسنده تاجیکستانی نوشته شده است.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد سندروم استکهلم؛ دلایل و راه های مقابله با آن صحبت کردیم. سندروم استکهلم یک مکانیسم مقابله ای است؛ در نتیجه به جای احساس ترس، وحشت و خصومت ممکن است احساس انسانیت و شفقت نسبت به سو استفاده کننده ایجاد شود.

در سندروم استکهلم آنچه که فرد احساس می کند روشی قابل درک برای کنار آمدن با آنچه برای او اتفاق افتاده است. متخصص سلامت روان می تواند به این افراد برای بهبود نشانه های این وضعیت کمک کند.

 آیا تا به حال تجربه سندروم استکهلم را داشته اید؟ فردی را می شناسید که به این سندروم مبتلا باشد؟ لطفا نظرات، دیدگاه و تجربیات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

06 تیر 1401 12:38

🌺🌺🌺

05 تیر 1401 23:59

درباره انواع سندروم هم بنوبسید

05 تیر 1401 14:43

متشکرم

04 تیر 1401 12:17

جالب بود به نظر من جا داره خیلی در موردش بحث کرد

03 تیر 1401 20:36

سپاس

03 تیر 1401 17:10

ممنون جدید بود تا به حال نشنیده بودم

03 تیر 1401 02:04

جالب و مفید بود لطفا بیشتر بنویسید

01 تیر 1401 23:27

تا امشب نمی دونستم این سندروم رو دارم ممنون از یادآوری

31 خرداد 1401 12:50

ممنون شخصا استفاذه کردم

31 خرداد 1401 10:19

مفید بود فقط بیشترش کنید چون نیاز دارم به این مطالب

30 خرداد 1401 19:06

نمودش در دنیای واقعیت زیاده ولی اسمشو نمیدونستم ممنون

29 خرداد 1401 23:57

مفید بود

29 خرداد 1401 18:54

سریال مانی هیست رو دیدم دقیقا رابطه دنور و مونیکا این نوع سندرومه. جالب بود خوشم اومد

28 خرداد 1401 20:30

بد نبود

28 خرداد 1401 01:30

اسمش به معنیش نمیخوره در کل جالب و جدید بود مرسی

26 خرداد 1401 10:03

مرسی استفاده کردم

25 خرداد 1401 21:27

هم کلیپ هم متن خوب بود مرسی

25 خرداد 1401 14:12

قبلاها سایتتون رو دوست نداشتم ولی جدیدا راضی ام ازتون. در ضمن سعی کنید خدمات رایگانتون رو هم بیشتر کنید تا بیشتر خوشم بیاد

25 خرداد 1401 08:54

مگه میشه مگه داررریم🧐

25 خرداد 1401 00:45

یکی از سندروم هایی که تا به حال هیچ اطلاعاتی در موردش نداشتم واقعا جالب بود مرسی

23 خرداد 1401 15:51

مفید بود🌹🌹🌹

23 خرداد 1401 10:53

جالب بود. لطفا بیشتر در مورد سندروم ها بنویسید

20 خرداد 1401 17:52

مقاله جالبی بود . ممنون از سایت خوبتون

18 خرداد 1401 18:55

همین امروز متوجه شدم که من هم به این سندروم مبتلا هستم

17 خرداد 1401 17:46

این مقاله رو براساس ویژگی های من نوشتید😂😂

16 خرداد 1401 21:29

مفید بود.

28 اردیبهشت 1401 16:18

🌹🌹🌹

26 اردیبهشت 1401 22:07

ممنون

24 اردیبهشت 1401 23:34

وااااااااای من اینطوریم. حالا سر فرصت داستانش رو اینجا کامنت می کنم. پس این دردی که من دارم وجه علمی و روان شناسی داره. اسمش باکلاسه. فردا برم به دوستام بگم سندروم استکهلم دارم😂😂😂😂😂😂

24 اردیبهشت 1401 17:10

مررررسی ای سنج دوست داشتم این مقاله رو