تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
کارما یوگا چیست؟ مدت مطالعه: 7 دقیقه
ای سنج 27 اردیبهشت 1401 مدت مطالعه: 7 دقیقه

کارما یوگا چیست؟

آیا تا به حال چیزی در مورد کارما یوگا شنیده اید؟ کارما یوگا چیست؟ چه هدفی در آن دنبال می شود؟ آیا به دنبال راهی برای نزدیکی به خداوند و غلبه بر نفس هستید؟

اگر بله! کارما یوگا می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. اگر دوست دارید در مورد کارما یوگا بیشتر بدانید، در این مقاله قرار است به سوال کارما یوگا چیست؟ پاسخ دهیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

در صورت تمایل می توانید مقالات، آیا کارما حقیقت دارد؟، قانون کارما چیست؟، کارما چگونه بر زندگی ما تاثیر می گذارد؟ را در مجله ای سنج مورد مطالعه قرار دهید.
برای دسترسی سریع و آسان، نام مقاله را در قسمت جستجو مجله وارد کنید. 

کارما چیست؟

در دیگر مقالات ای سنج در مورد کارما صحبت کرده ایم. اما برای فهم بهتر موضوع، در این مقاله کمی در مورد کارما صحبت می کنیم. اگر مقالات قبلی را مطالعه کرده باشید، می دانید که کارما به معنای عمل است و هر عملی؟ بله! با نتیجه ای همراه است.

می دانید قانون کارما چه به ما می گوید؟ خلاصه این قانون در این ضرب المثل آمده است:" هرچه بکاری، همان را درو می کنی."
یعنی هر عملی یک عکس العمل دارد یا به عبارت دیگر هر کنشی با یک واکنش همراه است.
همچنین هرآنچه که ما دریافت می کنیم، در نتیجه اعمالی است که در گذشته انجام داده ایم.

یادتان باشد بر اساس قانون کارما، هیچ چیز تصادفی نیست بلکه هر اتفاقی که برای ما رخ می دهد، در نتیجه اعمال ما است.

باید بدانید که فلسفه کارما، از پایه و اساس، به تفکرات فلسفی شرقی که متعلق به هندوییسم و بوداییسم است مربوط می شود. اگر بتوانیم قانون کارما را درک کنیم و در زندگی خود به کار ببریم، از نظر معنوی در زندگی پیشرفت می کنیم.

 انواع کارما

سه نوع کارما وجود دارد؛ کارما گذشته، کارمای کنونی و کارمای آینده.

هر سه این کارماها با یکدیگر در ارتباط هستند؛ و بهتر است بگوییم، کارمای حال نتیجه کارماهای گذشته و واکنش ما به گذشته است و کارماهای آینده ما را تعیین خواهد کرد.

کارما خوب است یا بد؟

کارما نه خوب است و نه بد! کارما چیزی است که ما را به چرخه تولد و مرگ وابسته می کند و هدف یوگی شکستن زنجیره کارما و رهایی از اسارت ناشی از جهل معنوی است.

رهایی از کارما تدریجی است، زیرا برای رهایی باید درس‌های زیادی آموخت و تجربیات زیادی جمع‌آوری کرد تا فرد بتواند حقیقت را به درستی درک کند و این تنها چیزی است که می‌تواند فرد را از چرخه کارما  آزاد کند.

یوگا چیست؟

منشا یوگا هندوستان است و از گذشته تا به اکنون در هندوستان انجام می شده است. یوگا در اصل به معنای انضباط معنوی است. در مورد یوگا باید بگوییم که یوگا فقط مجموعه ای از حالت مختلف که به انعطاف پذیری بدن کمک می کند نیست بلکه، بسیار بیشتر از آن است.

در یوگا بر روی جنبه های جسمی، روانی و روحی تمرکز می شود تا جسم و روان به حالت آرامش برسند و سلامت بمانند. کلمه ی یوگا را وحدت و یکی شدن معنا کرده اند و زمانی که یوگا انجام می دهیم، میان جسم و ذهن و روح هماهنگی ایجاد می کنیم. با یوگا می توانیم صبوری کردن را یاد بگیریم.

و اما کارما یوگا! اگر می خواهید به آرامش همیشگی دست پیدا کنید می توانید کارما یوگا انجام دهید!

کارما یوگا بیشتر بدانید

در فرهنگ هندی، به مردی که یوگا انجام می دهد یوگی و به زنی که تمرین کننده یوگا است، یوگینی گفته می شود.

کارما یوگا چیست؟

ریشه کلمه کارما یوگا از سانسکریت است؛ در لغت کارما یوگا را عمل یا انجام دادن معنا می کنند. کارما یوگا یک مسیر عمل است و به معنای اعمال فداکارانه ای است که برای دیگران انجام می شود.

برخی از افراد یوگی بر این باورند که، کارما یوگا بهترین راه برای رشد معنوی خود است.

کارما یوگا، یوگای کار یا عمل است. در کارما یوگا فرد اعمال فداکارانه ای را به عنوان پیشکش یا هدیه به خدای شخصی خود ارائه می کند؛ با انجام اعمال فداکارانه فرد به خودآگاهی و رستگاری می رسد و زمانی که فرد به خودآگاهی برسد، به رستگاری که هدف نهایی است، دست پیدا می کند. 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، کارما یوگا در متون مقدس هندو، باگاواد گیتا، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و به دیگران می آموزد هر کاری را بدون تمرکز بر نتیجه آن انجام دهند. چرا؟ چون وقتی که فرد فقط به نتیجه کار فکر می کند، نسبت به دیگران تمایل به پرخاشگری، رقابت و استرس پیدا می کند.

زمانی که فرد به درک خوبی از مسیر کارما یوگا برسد: 

 • می تواند بدون هیچ استرسی کار کند.
 •  رضایت بیشتری از زندگی داشته باشد.
 •  و در نهایت به اهدافش دست پیدا کند.

یادتان باشد، وقتی فردی کارما یوگا را تمرین می کند، برای پاک کردن قلبش از هرگونه آلودگی تلاش می کند و در این زمان می تواند بدون هیچ چشم داشت و فداکارانه به دیگران کمک کند.

با کارما یوگا می توان مهربانی، شفقت به دیگران را بیاموزیم و از دیگران انتظار جبران نداشته باشیم. البته باید بگویم که کارما یوگا را با کارهای داوطلبانه و اجتماعی اشتباه نگیرید!

همچنین تمرین کارما یوگا به شما کمک می کند، بر نفس خود غلبه کنید، برای آزادی و آزاد اندیشی تلاش کنید، نیات مثبت داشته باشید و در نتیجه به هدف نهایی یعنی خودسازی و روشنگری دست پیدا کنید.

در یک کلام، کارما یوگا خدمت به قلب و روح است.

نکته

تمام هدف کارما یوگا این است؛ بدون نظر گرفتن خود و پاداشی که ممکن است از انجام کاری به دست بیاورید، وظایف خود را انجام دهید. با کارما یوگا می توانید خود و نفستان را کنترل و مهار کنید. 

قانون مهم در کارما یوگا

هیچ نکته ای مهم تر از کمک به هم نوعان بدون انتظار دریافت پاداش نیست؛ این نکته تبدیل به یک قانون در کارما یوگا شده است. ما انسان ها وسیله ای برای کمک به یکدیگر هستیم، گویی دست خداوند بر روی زمین می باشیم.

هر عملی که انجام می دهیم باید بدون انگیزه شخصی، انتظار برای دریافت پاداش از سوی دیگران و خداوند باشد.
بهتر است نتیجه هر کار و عملی را به خداوند بسپاریم و تنها در این صورت به آرامش واقعی خواهیم رسید.

سه معیار کارما

سه معیار مهمی که در کارما یوگا مورد توجه قرار می گیرد؛ عبارت است از:

 • ساتویکا کارما(Satvika karma)؛ نام دیگر آن کارمای عالی است؛ بر اساس این معیار، ما بدون داشتن کوچک ترین پشم داشت  یا انتظاری برای دریافت پاداش، اعمال مختلفی را با مهربانی، فداکاری، ایثار و گذشت انجام می دهیم.
 • راجاسا کارما(Rajasa karma)؛ که به آن کارمای خوب هم گفته می شود، مجموعه اعمالی را شامل می شود که با منیت و غرور همراه بوده و فرد با انجام اعمال انتظار دریافت پاداش یا ثواب را دارد. اگر هدف از کمک به سالمندان دریافت پاداش باشد، عمل فرد راجاسا است.
 • تامسا کارما (Tamasa karma)؛ که به کارمای ضخیف هم شناخته می شود، هرگونه نیت ناپسند و عمل ناخوشایندی است که توسط فرد انجام می شود. کینه جویی، نفرت پراکنی، تمایل به انتقام، خشم فعال، از مصداق تامسا کارما می باشد.

هدف کارما یوگا چیست؟

کارما یوگا مزایای بسیاری دارد؛ با انجام کارما یوگا می توانیم به عشق، سخاوت، فروتنی، شفقت و شادی برسیم.
کارما یوگا باعث پاک شدن قلب و روحمان از بدی ها می شود. وقتی کارما یوگا انجام دهیم، حسادت، تنفر، ترس و خودخواهی، طمع در ما از بین خواهد رفت و در نهایت به هدف اصلی در کارما یوگا، یعنی رسیدن به روشنگری و پاکی ها از طریق انجام اعمال خوب می رسیم.

تصورات رایج اما غلط در مورد کارما یوگا

یک چیز مهم! برخی تصورات غلط رایج در مورد کارما یوگا وجود دارد. اما یادتان باشد که کارما یوگا موارد زیر نیست:

 مبادله

اگر فکر می کنید با کارما یوگا زمان خود را در اختیار دیگران قرار می دهید یا کار خوبی برایشان انجام می دهید و در عوض آن ها کار شما را جبران می کنند و برایتان کاری انجام می دهند، اشتباه می کنید! کارما یوگا هرگز با قصد مبادله چیزی انجام نمی شود.

 رایگان کار کردن

رایگان کار کردن به نام معنویت یا انسانیت، کارما یوگا نیست.

 ارزان کار کردن

به اسم کارما یوگا ارزان کار کردن، کارما یوگا نیست.

 خدمات اجتماعی

هر خدمات اجتماعی کارما یوگا نیست.

پس یک بار دیگر یادآوری می کنم؛ کارما یوگا یعنی انجام وظیفه بدون غرور، منیت، وابستگی!

تمرین کارما یوگا

هر کدام از ما می توانیم کارما یوگا را تمرین کنیم؛ تمرین کارما یوگا بسیار ساده است و می توانیم در طول روز به راحتی آن را انجام بدهیم. خوب، از کجا باید شروع کنیم؟

 •  یک فهرست از تمام وظایف، مسئولیت ها و نقش هایی که در زندگی دارید، تهیه کنید. حتی نقش ها و مسئولیت هایی که دوست ندارید بر عهده بگیرید و نسبت به انجام آن ها بی میل هستید را در این لیست بنویسید.
 •  اهمیت هرکدام از نقش ها را درک کنید و سپس با توجه به اهمیت آن ها را اولویت بندی کنید.
 •  حالا باید هرکدام از مسئولیت های خود را به صورت روزانه انجام دهید.

البته می دانم برخی وظایف یا نقش‌ها وجود خواهند داشت که به دلایلی خارج از کنترل شما هستند پس نمی‌توانید آن ها را انجام دهید. اما وظایف را آن طور که باید، نه آن طور که دوست دارید انجام دهید.

توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید.

مزایای کارما یوگا

فواید کارما یوگا

آیا کارما یوگا فایده ای هم دارد؟ بله! فواید کارما یوگا زیاد است. برخی از مزایای کارما یوگا در مدت زمان کم قابل مشاهده خواهد بود اما برخی از دیگر مزایا مدتی پس از تمرین منظم قابل فهم و درک هستند.

برخی از فواید کارما یوگا عبارت اند از:

 • مزیت اصلی کارما یوگا این است که به غلبه نفس کمک می کند؛ هنگامی که کارما یوگا را تمرین می کنید، وظیفه خود را بدون منیت انجام می دهید. شما کاری را انجام می دهید که قرار است انجام شود، نه کاری را که دوست دارید انجام دهید. وقتی از دخالت دادن نفس در فعالیت های روزانه خود دست بردارید، به تدریج نیات منفی در زندگی شما کمتر می شود.
 • اولویت های شما مشخص می شود؛ شما شروع به درک نقش ها و وظایف خود می کنید و آن ها را بدون دلبستگی و بدون میل شخصی انجام می دهید.
 • از آنجا که شما وظایف خود را بدون غرور و وابستگی انجام می دهید، کارمای خود را بدون ایجاد کارما جدید متعادل می کنید.
 • مهارت های جدیدی را توسعه خواهید داد و یاد خواهید گرفت.
 •  به رشد شخصیت، سلامتی و رضایت کمک می کند.
 •  خودخواهی را از بین می برد.
 •  به پاکی قلب خواهید رسید.
 •  بر دوست داشتن و دوست نداشتن ذهن خود غلبه خواهید کرد.
 •  تعصبات را از بین خواهید برد.
 • یکپارچگی، اتحاد و شادی بی حد و حصر را احساس خواهید کرد.
 • دوست داشتنی تر، متعادل تر و آرام تر خواهید شد.
 •  ذهن انعطاف پذیرتر و نگرش مثبت تر خواهید داشت.
 •  دیدگاه خود را نسبت به زندگی گسترش خواهید داد.
 • به شما امکان می دهد فعالیت های خود را معنوی کنید.
 •  باعث می شود تمرکز بیشتری بر ارتباط با خدا داشته باشید.

اصول کارما یوگا

 افکار و نیات پاک داشته باشید

زمانی که نگرش افراد نسبت به هر چیزی درست باشد، تغییرات مثبت و بزرگ حاصل می شود. زمانی که کارما یوگا انجام می دهید باعث می شود نگرش شما مثبت تر شود، نسبت به دیگران محبت آمیز تر رفتار کنید.

با کارما یوگا می توانید از تمام افکار و ویژگی های منفی پرهیز کنید و ویژگی های مثبت که به هدف نهایی فرد یعنی خودسازی کمک می کند را بپذیرید. 

 انگیزه های ناب و مثبت داشته باشید

دلیلی که برای انجام یک کار داریم، بسیار مهم است؛ زمانی که می خواهیم کاری انجام دهیم باید نیت خالص و مثبت داشته باشیم. وقتی کاری انجام می دهید به دنبال نتیجه مثبت یا پاداش نباشید. 

 بر دارما (وظیفه) تمرکز داشته باشید

هر فردی باید وظیفه خودش را در زندگی بداند و آن را با شور و اشتیاق  به خوبی انجام دهد. برای انجام هرکاری باید مثبت باشیم و تمرکز خود را بر انجام کار معطوف کنیم.

تمام درس هایی که زندگی به می آموزد را بیاموزیم و آنچه را که در این زندگی لازم است انجام دهیم، به نیازمندان کمک کنیم و در انجام وظایف نهایت تلاش خود را بکنیم.

 بهترین خود باشید

هنگام انجام یک عمل یا وظیفه، شخص باید نهایت تلاش خود را به کار گیرد. هر شخصی باید از بهترین ویژگی های خود استفاده کنند و آن را در تمام فعالیت هایی که انجام می دهند بگنجانند، در هر کاری باید همیشه سعی کنیم بهتر از اقدامات قبلی خود عمل کنیم.

یک فرد باید همیشه تمام تلاش خود را به کار بگیرد و روی بخش مثبت زندگی تمرکز کند و افکار و ویژگی های منفی را که مانع موفقیت او می شود به حداقل برساند

  به نتیجه نهایی فکر نکنید، بر انجام کار تمرکز کنید

یادتان باشد، هنگام انجام یک عمل یا انجام خدمت، باید بدون فکر کردن به نتایج یا آثار یا پاداشی که به همراه خواهد داشت، آن کار را انجام داد. حتی اگر نتایج سودمند باشد نباید روی نتایج تمرکز کرد. آنچه مهم است انجام کار، فداکاری و اشتیاق در حین انجام آن است.
همه کارها و وظایف مهم است و قرار نیست کسی برتر از دیگران باشد. زمانی که یک فرد در حال انجام یک عمل خدماتی با تمرکز کامل است، احتمالا نتایج سودمند دریافت می کند. فقط یادتان باشد نباید در انجام وظایف وابسته کاری شوید.

 به دیگران خدمت کنید

کارما یوگا می گوید، انسان باید تمایل به خدمت به دیگران داشته باشد و همان گونه که دوست دارد دیگران با او رفتار کنند با دیگران رفتار کند. ما انسان ها باید در جریان انجام کارهای فداکارانه شور و اشتیاق داشته باشیم.

همیشه در نظر داشته باشید که همه ی ما بخشی از یک جهان و یکی هستیم، زیرا همه چیز توسط یک انرژی واحد، یک نیروی جهانی اداره می شود. یک فرد باید همیشه متواضع باشد، از اعمال غرور آمیز چشم پوشی کند و همیشه مایل به سازگاری و انطباق با موقعیت های مختلف باشد.

 با نظم و انضباط باشید

وقتی فردی منضبط باشد، می تواند وظایفش را به خوبی و یا تمرکز کامل انجام دهد. حین انجام وظایف مختلف چیزهای زیادی یاد می گیریم و باید بتوانیم این موارد را در زندگی به کار ببریم و در نهایت به خودشناسی برسیم.

توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید.

اصول کارما یوگا

کتاب کارما یوگا

کتاب کارما یوگا

اگر علاقه مند به مطالعه کتابی در زمینه کارما یوگا و رهایی از منیت و غرور باشید، پیشنهاد ما به شما مطالعه کتاب کارما یوگا اثر سوسن عبدالرضایی است که در سال 1395 منتشر شده است. همچنین کتاب های دیگری در زمینه کارما نوشته شده است.

 جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد کارما یوگا صحبت کردیم. کارما یوگا به معنای انجام کار به صورت فداکارانه و بدون هیچ غرور و منیت است. هدف در کارما یوگا خدمت رسانی به دیگران بدون انتظار جبران یا چشم داشت، است. تمرین کارما یوگا مزایای زیادی به همراه دارد.

 آیا تا به حال کارما یوگا انجام داده اید؟ لطفا نظرات، دیدگاه و تجربیات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • فلسفه کارما به چه تفکری مربوط است؟

  • ه فلسفه کارما، از پایه و اساس، به تفکرات فلسفی شرقی که متعلق به هندوییسم و بوداییسم است مربوط می شود.
 • کارما چیست؟

  • به زبان ساده کارما یعنی، هر عملی یک عکس العملی دارد.
 • کارما یوگا چیست؟

  • کارما یوگا در لغت به معنای، عمل یا انجام دادن است. کارما یوگا یک مسیر عمل است و به معنای اعمال فداکارانه ای است که برای دیگران انجام می شود.
 • مهم ترین قانون کارما یوگا چیست؟

  • انجام هر عمل بدون انتظار پاداش، یکی از مهم ترین قوانین کارما یوگا است.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید