تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
چگونه معنای واقعی زندگی خود را بیابیم؟ مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 13 آبان 1398 مدت مطالعه: 5 دقیقه

چگونه معنای واقعی زندگی خود را بیابیم؟

معنای زندگی را در چه چیزهایی پیدا کرده اید؟ به نظر شما یافتن معنای زندگی آسان است یا سخت؟ اگر معنای زندگی خود را پیدا نکنیم چه اتفاقی میوفتد؟
معنای زندگی در خود زندگی نهفته است؛ اهداف و خواسته هایی که در زندگی دنبال می کنیم، همان معنای زندگی است. در این مقاله توضیحی مختصر از معنای زندگی ارائه خواهیم داد.

در صورت تمایل پیشنهاد می کنیم، مقاله خود بودن و معنای زندگی را در مجله ای سنج مطالعه کنید. 

زندگی چیست؟

تا به حال به این پاسخ این سوال که زندگی چیست؟ فکر کرده اید؟ به نظر می رسد پاسخ دادن به این سوال کمی سخت و دشوار باشد؛ زندگی بعدی از هستی است که در آن فرآیندها، اعمال و واکنش های مختلف رخ می دهد. زندگی کردن نیاز به انرژی و آگاهی دارد و در نهایت رشد و پیشرفت را به ارمغان می آورد.

معنا چیست؟

معنا ارتباطی است که میان دو رویداد یا تجربه در ذهن ما ایجاد می شود و یافتن معنا در زندگی با ناخودآگاه ما در ارتباط است. معنا می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و به عبارتی با برداشت ذهنی ما از یک موضوع در ارتباط باشد.
مثلا تماشای یک صحنه از فیلم برای یک فرد یک معنای خاص دارد و برای دیگری معنا دیگری دارید و اصلا همین مسئله باعث اختلاف نظر افراد در موضوعات مختلف با یکدیگر می شود.

معنای زندگی چیست؟

پیش از اینکه به این سوال پاسخ دهیم، از شما می پرسیم، معنای زندگی شما چیست؟ چه چیزهایی در این زندگی باعث انگیزه شما می شود؟

مشخصا پیدا کردن معنا در زندگی می تواند سخت و کمی چالش برانگیز باشد؛ برخی از دانشمندان و فیلسوفان مادی گرا بر این باورند که پیدا کردن معنای زندگی سخت و بیهوده است و برخی از متخصصان زیست شناس می گویند یافتن معنای زندگی ممکن و از طریق برنامه ژنتیکی عصبی دنبال می شود.

زندگی یک موهبت و هدیه از جانب خداوند است و باید قدردان این هدیه باشیم و بدانیم که زندگی مهم و باارزش است و در فاصله آمدن تا رفتن باید فعالیت های مفید داشت و معنایی را دنبال کرد.

در ساده ترین تعریفی که می توانیم از معنای زندگی ارائه دهیم باید بگوییم معنای زندگی همان هدف و آرمان هایی است که در زندگی دنبال می کنیم و برای به دست آوردن آن سخت تلاش می کنیم.

معنای زندگی می تواند در از دست دادن یک عزیز یا ابتلا به یک بیماری تعریف شود و حتی در شرایط سخت و دشوار افراد معنای زندگی خودشان را پیدا کنند. شاید معنای زندگی در خود زندگی نهفته شده باشد.

 برخی از انواع معنای زندگی

وقتی از دیگران در مورد معنای زندگی آن ها سوال می کنیم، به پاسخ هایی از قبیل پاسخ هایی که در ادامه می آوریم، بر می خوریم:

 • معانی مرتبط با رسیدن به اهداف و آرمان ها و خواسته ها
 • معانی مرتبط با رسیدن به کمال و خودشکوفایی
 • معانی مرتبط با کسب دانش و علم
 • معانی مرتبط با فلسفه علم اخلاق مانند تسکین آلام و رنج ها و غیره.
 • معانی مرتبط به دین
 • معانی مرتبط با دوست داشتن، علاقه و...
 • معانی مرتبط با احساس بهتر بودن و توسعه یافتن خود
 • و برخی از افراد هم بر این باورند که زندگی معنای خاصی ندارد و برای یافتن معنای آن هم تلاش نمی کنند.

معنای زندگی چیست

داشتن معنا در زندگی چه فایده هایی دارد؟

نتایج مطالعات نشان می دهد که داشتن معنا در زندگی فواید بسیاری دارد؛ از جمله فواید آن شامل موارد زیر می باشد:

 • تجربه احساس شادکامی
 • تجربه احساس بهزیستی
 • کاهش اضطراب و استرس
 • کاهش نشانه های افسردگی
 • و...

نداشتن معنا در زندگی و تاثیرات آن

اگر معنا در زندگی وجود نداشته باشد، زندگی بی معنی میشود و به عبارت دیگر، انگیزه، اشتیاق و علاقه ای در زندگی وجود نخواهد داشت و فرد هیچ تلاشی برای زندگی نخواهد کرد.
نداشتن معنا در زندگی باعث رخوت، سستی و کاستی در زندگی می شود. وقتی معنا وجود نداشته باشد، اقدام و عمل هم وجود نخواهد داشت.

نحوه شکل گیری معنا در ذهن

اگر قرار باشد معنایی در زندگی وجود داشته باشد، باید حل مسئله و کمک به دیگران صورت بگیرد؛ مسائل و مشکلات اطراف باید به درستی حل شوند و هرچه عمق این مسائل بیشتر باشد، معنا سازی باید دقیق تر صورت بگیرد. حل مسئله کار سخت و دشواری نیست و با کمی تامل و تفکر انجام می شود.
کمک به دیگران و تلاش برای حل مشکلات آن به داشتن ارتباطات بیشتر و یافتن معنا در زندگی منجر می شود. 

راهکارهایی برای یافتن معنا در زندگی

اغلب ما، مانند زامبی ها روز هایمان را سپری می کنیم؛ بدن های ما در این زمان حضور دارند اما ذهن مان در جای دیگری است؛ روزهایمان را می گذرانیم، بدون آن که توجه چندانی به اتفاقات پیرامون خود داشته باشیم. این اتفاق سبب می شود تا ما مهم ترین چیز های زندگی خود را از دست دهیم؛ منظورم همان اتفاقاتی است که به ما در پیدا کردن جهت راه درستمان کمک کرده و سبب تحقق هدف زیستن می شوند.
سه مرحله را جهت کمک به شما در این راه، پیشنهاد می کنیم؛

 • مرحله۱ : در زندگی روزانه ی خود، در جستجو ی معنا باشید.
  یک هفته وقت بگذارید و از تمام چیزهایی که تصور می کنید برایتان معنایی دارند، عکس بگیرید؛ لازم نیست به دنبال چیز عجیب و غریبی باشید؛ این عکس ها می توانند از مردم، مکان ها، وسایل، تجربیات و …، باشند؛در واقع هر چیزی که در شما احساس خاصی را ایجاد می کند.
  مثلاً بعضی از اتفاقاتی که من از آن ها عکس می گیرم احتمالا مواردی مثل؛ گربه ی همسرم، پارکی که نزدیک محل زندگی ام هست، برگ خشک پاییزی، کارت پستال هایی که هدیه گرفته ام، می باشند.
 • مرحله ۲ : روی تمام چیز هایی که برای شما معنای خاصی دارند، فکر کنید.
  در پایان هفته کمی وقت بگذارید؛ تمام عکس های گرفته شده را به دقت مشاهده کرده و روی آن ها فکر کنید. هنگام مشاهده ی هر کدام از آن ها از خود بپرسید که”الان به چیزی فکر می کنم؟”، ” چه چیزی در این تصویر برای من معنا دارد؟”، “چرا این تصویر برای من مهم است؟”،” با دیدن آن چه احساسی در من ایجاد می شود؟”.
 • مرحله۳ : به این بیندیشید که چگونه به معنای زندگی فکر می کنید؛ شاید لازم باشد با شناخت بیشتر، آن را تغییر دهید.
  بعد از انجام آن دو مرحله، یک لحظه به این فکر کنید که برای شخص شما، چه چیزی دقیقا سبب ایجاد معنا می شود. ما هرگز نمی توانیم به طور کامل کشف کنیم که معنای دقیق زندگی چیست اما می توانیم احساساتی که سبب ایجاد معنا در زندگی مان می شوند را پیدا کنیم، با دنبال کردن آن ها و تنظیم کارهای خود متناسب با جواب سوالاتی که داده ایم، مسیر خود را به سمت آن قسمت ها هدایت کنیم؛ مطمئنا پاسخ افراد گوناگون به این سوالات متفاوت است؛ پس شما باید به طور منحصر به فرد جستجو کرده و این مسیر را طی کنید.

جستجوی معنای زندگی

همچنین: 

 • قانون تعیین نکنید؛ اگر می خواهید معنای زندگی خود را پیدا کنید، قانون تعیین نکنید چرا که در این صورت پیدا کردن معنا در زندگی سخت تر می شود؛ فراموش نکنید همه شرایط زندگی تحت کنترل و اراده ما نیست.

 • از حاشیه امن خود خارج شوید؛ باید با ترس خود از ناشناخته ها و ناکامی ها و شکست کنار بیایید و از منطقه امن خود خارج شوید تا بتوانید معنای زندگی خود را پیدا کنید و ارتباطات بیشتری با دیگران داشته باشید.

 • شادی را پیدا کنید؛ بدانید چه چیزی در زندگی باعث شادی شما می شود و چه چیزهایی شما را خوشحال می کند. اگر شاد و خوشحال باشید، معنای زندگی را بهتر پیدا می کنید.

 • به شهود خود گوش کنید؛ برای یافتن معنای زندگی به شهود خود توجه کنید؛ شهود شما ندای درون شماست و هرچه خودتان را بیشتر بشناسید، راحت تر می توانید انتخاب کنید و لحظات شادی را رقم بزنید و در نهایت معنای زندگی خود را پیدا کنید.

 • به تک تک لحظات زندگی خود توجه کنید؛ قدر لحظات زندگی خود را بدانید و سعی کنید از تک تک لحظه های زندگی خود لذت ببرید و برای افزایش خود آگاهی و زندگی در لحظه تلاش کنید.

معنا درمانی چیست؟

در علم روانشناسی و روان درمانی، رویکرد های درمانی متفاوتی داریم که معنا درمانی یکی از آن ها است. در این رویکرد تمرکز اصلی بر نیازهای اساسی افراد و معنا و رابطه متمرکز شده است و به تجربیات تلخ و شیرین افراد پرداخته می شود.
معنا درمانگران می گویند معنا تنها چیزی است که ما در این زندگی داریم و ارتباط تنها چیزی است که به آن نیاز داریم؛ پس در روند درمانی داشتن ارتباط و معنا از همه چیز مهم تر است و این دو باعث کسب دستاوردهای زیاد در زندگی می شود.

معرفی کتاب

اگر علاقه مند به یافتن معنا در زندگی و مطالعه کتاب در این زمینه هستید، پیشنهاد ما به شما مطالعه کتاب انسان در جستجوی معنا از ویکتور فرانکل می باشد.
ویکتور فرانکل در مورد یافتن معنا در زندگی در این کتاب توضیحاتی را ارائه می دهد؛ زمانی که ویکتور فرانکل به عنوان اسیر در اردوگاه آلمانی ها اسیر شد، در ظاهر یک مصیبت بزرگ را تجربه کرد و زندگی خود را تمام شده می دید اما پس از مدتی فهمید در پس اتفاقات بد هم می توان به دنبال معنای زندگی بود و این بزرگ ترین راز یافتن معنا در زندگی است که در این کتاب به آن اشاره شده است.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد معنای زندگی و راهکارهای یافتن آن صحبت کردیم. معنای زندگی همان هدفی است که در زندگی دنبال می کنیم و داشتن ارتباطات گسترده و حل مسئله به ایجاد آن کمک می کند.

آیا مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • زندگی چیست؟

  • زندگی بعدی از هستی است که در آن فرآیندها، اعمال و واکنش های مختلف رخ می دهد. زندگی کردن نیاز به انرژی و آگاهی دارد و در نهایت رشد و پیشرفت را به ارمغان می آورد.
 • معنای زندگی چیست؟

  • همان هدفی است که در زندگی دنبال می کنیم و آرمان هایی است که به دنبال آن هستیم.
 • نداشتن معنا در زندگی چه پیامدهایی دارد؟

  • نداشتن انگیزه، نداشتن اشتیاق، نداشتن علاقه و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید