تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
توافق پذیری (Agreeableness) چیست؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 26 بهمن 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

توافق پذیری (Agreeableness) چیست؟

در این مقاله می خواهیم در مورد توافق پذیری (Agreeableness) که یکی از مولفه های قابل اندازه گیری تست نئو است، صحبت کنیم. توافق پذیری یک ویژگی شخصیتی در خصوصیت‌هایِ رفتاریِ فردی است که به عنوان خون گرم، قابل اعتماد، همدل، مهربان، دلسوز، نوع دوست، متواضع و باملاحظه شناخته شده است. در ادامه می خواهیم براساس فهرست مطالب زیر به این ویژگی بپردازیم:

توافق پذیری چیست؟

توافق‌ پذیری یکی از پنج بعد اصلی ساختار شخصیت است که تفاوت‌های فردی را در همکاری و هماهنگی اجتماعی نشان می‌دهد. افرادی که در ارزیابی این بعد از شخصیت‌شان نمرهٔ بالایی می‌گیرند، همدل و نوع‌دوست هستند، در حالی که نمرهٔ توافق‌پذیری کم، با رفتار خودخواهانه و عدم درک احساسات افراد دیگر مرتبط است.

در هر صورت کسانی که برای توافق‌پذیری امتیاز خیلی کمی دریافت می کنند، به جای همکاری، نشانه‌هایی از رفتار سه‌گانهٔ تاریک مانند دستکاری و رقابت با دیگران را نشان می‌دهند.

علاوه بر ویژگی های های مطرح شده در ابتدا شامل ویژگی های قابل قبول بودن، شامل گشودگی، وظیفه شناسی، برون گرایی و روان رنجوری است . OCEAN مخفف اختصاری است که معمولاً روانشناسان برای کمک به مردم در به خاطر سپردن هر پنج ویژگی استفاده می کنند. این پنج ویژگی همچنین در شناسایی و پیش بینی نحوه پاسخگویی افراد در شرایط مختلف مفید است.

توجه

توافق پذیری یکی از پنج ویژگی بزرگ شخصیتی است. در واقع هر بعد را به صورت پیوسته مشاهده می شود، این بدان معناست كه اگرچه ممكن است در یك زمینه مسلط باشید - مانند توافق پذیری- شما هنوز درگیر چهار ویژگی دیگر در شخصیت خود هستید.

خصوصیات مشترک توافق پذیری

افرادی که از نظر توافق پذیری بالا هستند، به طور طبیعی همدلی را تجربه می کنند و تمایل دارند که از خدمت به دیگران و مراقبت از آنها لذت فوق العاده ای ببرند. افراد توافق پذیر اعتماد و بخشش دارند و ترجیح می دهند همکاری کنند تا اینکه با دیگران رقابت کنند.

واضح است که کسب امتیاز بالا در مورد توافق پذیری می تواند در بسیاری از شرایط سودمند باشد زیرا این ویژگی اصلی در دستیابی و حفظ محبوبیت است. افراد توافق پذیر به طور کلی از بودن در کنار یکدیگر خوشحال هستند. بیشتر مردم آنها را دوست خوب می دانند.

نکته

اگرچه توافق پذیری جنبه های مثبت بسیاری دارد، اما موارد منفی نیز دارد. به عنوان مثال،  آنها  ممکن است آنقدر قصد کمک به دیگران را داشته باشند که پیشرفت خود را به آینده موکول کنند.

در همین حال، افرادی که امتیاز مطلوبی ندارند، خصمانه تر، متضاد و رقابت پذیر تر هستند. آنها همچنین تمایل دارند روابط دشوارتری داشته باشند که مملو از اختلافات است. در اینجا برخی از ویژگی های مشترک افرادی که از نظر توافق پذیری امتیاز بالایی دارند، آورده شده است:

خوب کنار آمدن با دیگران

محبوب بودن

مراقبت از افراد نیازمند

مفید، مهربان و با ملاحظه 

حساسیت به نمایش دادن

  از نظر اجتماعی و عاطفی باهوش بودن

نداشتن تنش 

قضاوت نکردن دیگران

همکاری کردن با دیگران

برقراری ارتباط دوستی

تمایل به نوع دوستی و ادراک داشته باشید

حامی بودن

شیوع توافق پذیری

مانند چهار عامل دیگر شخصیت، توافق پذیری معمولاً با استفاده از  ابزار پرسشنامه ارزیابی می شود. این پرسشنامه ها به طور معمول حاوی جملاتی است که فرد شرکت کننده در آزمون تصمیم می گیرد که آیا با گفته موافق است، با مخالف و یا جایی بین موافق و مخالف قرار می گیرد.

از آنجا که توافق پذیری با پرسشنامه سنجیده می شود اطلاعات زیادی در مورد شیوع توافق پذیری در بین مردم در دسترس نیست. درعوض می توان گفت هر شخص دارای مقداری سطح قابل قبول از توافق پذیری است که در یک پیوستار وجود دارد. به عبارت دیگر ، شما از نظر توافق پذیری یا بسیار بالا، یا بسیار پایین، یا جایی در این بین هستید.

وقتی نوبت به تست شخصیت می رسد، اندازه گیری میزان توافق پذیری فرد توانایی مهربان بودن، همدلی، اعتماد، همکاری و همدلی او را تعیین می کند. به عبارت دیگر، این نشان می دهد که فرد چقدر با جامعه همراه است. در خصلت توافق پذیری، شش وجه یا خصلت فرعی وجود دارد:

نوع دوستی

مشارکت

فروتنی

صراط مستقیم

ابراز همدردی

اعتماد کنید

مرور پنج خصلت توافق پذیری

نوع دوستی

افرادی که همدل هستند وقتی به دیگران کمک می کنند احساس خوبی دارند. علاوه بر این، آنها پاداش های درونی برای انجام کارهای خوب می گیرند. همچنین می توان گفت این دسته از افراد از خود عمل، حس خوبی  بدست می آورند. برعکس این قضیه، کسانی که این ویژگی را ندارند، میلی به کمک کردن به دیگران ندارند.

تعاونی

وقتی کسی امتیاز مطلوبی از این ویژگی را کسب می کند، تمام تلاش خود را می کند تا از درگیری با افراد دیگر جلوگیری کند. آنها دوست دارند به عنوان اهل صلح و سازش دیده شوند، اما اغلب برای کنار آمدن با دیگران با نیازها و علایق خود سازش می کنند. از طرف دیگر، افرادی که امتیاز مطلوبی ندارند ، مستعد مجبور کردن اراده خود به افراد دیگر هستند. آنها همچنین برای ایجاد راه خود از ارعاب و پرخاشگری استفاده می کنند.

 صادقانه

اگر فردی از نظر توافق پذیری امتیاز بالایی کسب کند، تمایل دارد صریح و صمیمی باشد. آنها بندرت احساس می کنند که برای دست یابی به خواسته های خود، با مردم شفاف نباشند. به همین ترتیب آنها به عنوان افرادی اصیل و دوست داشتنی نگاه می شود که می توان با آنها راحتی ارتباط برقرار کرد.اما از سوی دیگر، اگر شخصی امتیاز مطلوبی از خود نشان ندهد، فردی مخفی کار به نظر می رسد .

فروتن

افرادی که از نظر توافق پذیری امتیاز بالایی دارند بسیار خاکی هستند و بندرت ادعا می کنند که از دیگران بهتر هستند. آنها همچنین معمولاً فروتن هستند. همچنین لازم است گفته شود این افراد گاهی اوقات تا حدی ممکن است بی اعتماد به نفس به نظر برسند .در مقابل، کسی که امتیاز مطلوبی ندارد ممکن است مغرورتر به نظر برسد  و به فکر  بهره بردن از افراد دیگر باشد. آنها همچنین ممکن است تلاش کنند کارهای بیشتری انجام دهند تا نشان دهند که از دیگران برتر هستند.

دلسوز

وقتی کسی از نظر توافق پذیری امتیاز بالایی کسب می کند، اغلب بسیار دلسوز است و به راحتی تحت مراقبت و نگرانی دیگران قرار می گیرد. آنها همچنین از نظر عاطفی باهوش و بسیار همدل هستند و اغلب به درد و رنج افراد دیگر مربوط می شوند. در مقابل، افرادی که از نظر توافق پذیری نمره پایینی دارند تمایل به مهربانی ندارند و ممکن است احساس همدلی نکنند.

اعتماد کردن

اگر کسی از نظر توافق پذیری امتیاز بالایی کسب کند، مستعد تصور این است که افراد دیگر نیت خیر و خوبی دارند. به همین خاطر به راحتی به دیگران اعتماد می کنند. در مقابل این افراد کسانی هستند که اصل را بر بی اعتمادی قرار می دهند.
به طور کلی، اگر فرد مطلوبی هستید، رفتارهای متداولی وجود دارد که احتمالاً به طور مداوم در زندگی شما رخ می دهد. در اینجا برخی از روش های متداول برای رفتار افرادی که از نظر توافق پذیری بالا هستند وجود دارد. خودتان را در این جملات پیدا کنید:

منافع دیگران را بر منافع خود مقدم می دانند.

ممکن است رفتارهای پسندیده ای از مردم داشته باشند

به تأیید دیگران احتیاج دارند

مهربان، با ملاحظه و مفید هستند

تمایل به درگیر شدن در فعالیت های نوع دوستانه را دارند

از متناقض بودن خودداری می کنند

سعی می کنند در گفتار و کردار  صادق باشند

جمع بندی ای سنج

 در این مقاله سعی شد بعد شخصیتی توافق پذیری را به طور مفصل بررسی کنیم. لازم به ذکر است ویژگی های شخصیتی - مانند توافق پذیری - فقط یک عامل را در تعیین اینکه شما چی هستید نشان می دهد. بنابراین، اگرچه درک مطابقت پذیری می تواند به شما کمک کند تا گرایش های خود را درک کنید، اما باید بدانید این تنها ویژگی تعیین کننده شما نیست. 
میزان توافق پذیری در شخصیت شما به چه صورت می باشد؟ لطفا دیدگاه و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ماری جوانا یا گل چیست | آیا فوایدی هم دارد؟
مهرطلبی چیست | ویژگی‌های افراد مهرطلب
رفتار مناسب با کودک لجباز چیست؟
علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟
انواع اعتماد به نفس کدام است | بهترین نوع اعتماد به نفس
تفاوت خشم و پرخاشگری چیست؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید