تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان

تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان

تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان
پست وبلاگی
راه های رهایی از  خود تخریب گری مدت مطالعه: 1 دقیقه
ای سنج 23 آبان 1398 مدت مطالعه: 1 دقیقه

راه های رهایی از خود تخریب گری

ما در مقاله ی گذشته، به توضیح خود تخریب گری و بررسی سه منشاء اصلی آن یعنی کمال گرایی، خود سرزنش گری و دوگانگی، پرداختیم؛ حال در این قسمت قصد داریم تا به بیان راهبرد هایی جهت جلوگیری از انجام این کار بپردازیم.

شکست خود

۱-به علائم و هشدار ها حساس باشید؛

شما به بسیاری از رفتار ها عادت کرده اید و به نادرست بودن آن ها توجه ندارید. بهتر است آن ها را بازبینی کرده و مشاهده کنید که از دل همین رفتار ها، بسیاری از واکنش های اشتباهتان که تصور چندانی هم از آن ها ندارید، به چشم می خورد.

۲-در آغوش گرفتن پیچیدگی و سختی ها؛

یکی از واکنش هایی که در خود تخریب گری اتفاق میفتند، طفره رفتن از قبول مسئولیت اشتباهات و فرار از حل مسئله است. افراد در این هنگام، به جای پرداختن به مسئله ی اصلی و تدبیر اقدام مناسب، دائم به انتقاد کردن از خود و دیگران می پردازند. بهتر است تصمیم بگیرید که خود به صورت تنها و یا با کمک درمانگرتان، به استقبال مشکلات رفته و به جای استفاده از شیوه ی نامناسب، مسئله ی اصلی را دیده و اقدام مناسب را انجام دهید.

خودتخریبی

۳-تقویت اعتماد به نفس؛

افرادی که خود تخریب گری بالایی دارند، دائم در حال سرکوب کردن استعداد هایشان هستند؛ آن ها هیچ تلاشی جهت مشاهده ی توانمندی های خود نمی کنند. ما باید سعی کنیم تا صداهای منفی درونمان را خاموش کنیم و اعتماد بیشتری به خود و توانایی هایمان داشته باشیم.

۴-به زیبایی محدودیت ها توجه کنید؛

سرانجام باید از توهم کامل و بی نقص بودن رها شویم و بپذیریم که تنها زمانی می توانیم رشد کنیم که نقص هایی داشته باشیم. اگر چیزی به کمال خود برسد، هرگز نمی تواند پیشرفت کنید. همانطور که رولومی پیشنهاد می کند، تنها با پذیرش این موضوع قادر خواهیم بود تا یک اثر  هنری واقعی ایجاد کرده و از هدیه ی واقعی وجود داشتن خود، لذت ببریم.

 

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید