پست وبلاگی
بهترین زمان های با هم بودن خالق رضایت زناشویی مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 21 خرداد 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

بهترین زمان های با هم بودن خالق رضایت زناشویی

یکی از چیزهایی که کمک می کند تا روابط تان را مستحکم نمایید این است که در اوقات فراغت خود فعالیت هایی را به طور مشترک با هم انجام دهید. اما واقعا چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم؟ این مسئله به این بستگی دارد که کارهایی را انتخاب کنید که هر دو نفر از آن لذت می برند. به طور معمول زوج ها دارای ویژگی ها و علائق مشترکی هستند که باعث می شود آن ها را به یکدیگر پیوند داده و از کنار هم بودن لذت ببرند. این مسئله باعث می شوند که دغدغه کمتری داشته و به راحتی بتوانند تعامل خوشایندی داشته باشند.

در یکی از مطالعات انجام شده پژوهشگران الگوهایی را که بر سازگاری و رضایت زناشویی تاثیر می گذارد را بررسی نمودند. آن ها متوجه شدند که فعالیت های اوقات فراغت بر رضایت و شادکامی زوجین تاثیر بسزایی دارد. شواهد این مطالعه مبین آن بود که هماهنگی میان زوجین و علاقه آن ها به صحبت کردن در زمان هایی که کاری انجام نمی دهند باعث می شود تا احساس رضایت زناشویی بالایی داشته باشند. با این حال آنچه که در این مطالعات اهمیت دارد میزان منافع مشترک است. در واقع در تعاملات بین فردی بر اساس نظریه منفعت زمانی می توانیم از رابطه لذت ببریم که بتوانیم از آن سودی به دست بیاوریم. بنابراین هنگامی که زوجین به طور معمول در اوقات فراغت خود با هم تعامل می کنند اما تنها یکی از آن ها از رابطه لذت می برد سازگاری زناشویی آن ها به مرور زمان افت خواهد کرد. این مسئله شاید به ظاهر ساده باشد اما بارها و بارها پیش می آید که یکی از زوجین ناخواسته دیگری را وارد فعالیتی می کند که فقط برای او جذاب است. این فرد شاید خود از رابطه لذت ببرد اما به دلیل عدم منفعت برای زوج دیگر سازگاری و رضایت زناشویی آن ها دوامی نخواهد داشت. بسیاری از زوجین از این امر ناآگاه بوده و نمی دانند که تعامل بر اساس قانون برد-برد بوده و برای رسیدن به لذت در روابط زناشویی باید هر دو طرف منافع یکدیگر را در نظر بگیرند. البته باید بدانیم که دو نفر به عنوان شریک زندگی مجبور نیستند همه منافع خود را برای رسیدن به رضایت زناشویی به استراک بگذارند. این ممکن است ظالمانه باشد و یا به سختی امکان پذیر گردد. با این حال زمانی که زن و شوهر در اوقات فراغت خود هستند بهتر است با در نظر گرفتن نیازهای طریفین میزان هزینه را در روابط خود کاهش دهند. شواهد نشان می دهد زمانی که یکی از زوجین به شدت به دنبال منافع خود بوده و نیازهای طرف مقابل را نادیده می گیرد مشکلات زناشویی فراوانی بین آن ها وجود خواهد داشت. برای اینکه بتوانیم به درک مشترکی از علائق و نیازهای یکدیگر دست یابیم، می توانیم از توصیه های زیر استفاده کنیم:

رضایت زناشویی

رضایت زناشویی

تهیه لیست

برای پیدا کردن نکات مشترک و علاقه مندی های هم می توانیم لیستی تهیه کنیم که هر دو نفر از آن لذت می بریم. نیازی نیست که لیست بلند بالایی تهیه کنیم. با تهیه یک لیست کوچک هم می توان در اوقات فراغت از سرگرمی هایی که دوست داریم لذت ببریم. بنابراین لیست سرگرمی های مورد علاقه خود را پیدا کنید و آن ها را در برنامه زندگی خود عملی سازید.

محافظت از زمان با هم بود

شاید به این فکر کنید که اگر ساعت ها در کنار هم باشید و برنامه تان را طوری تنظیم نمایید که بتوانید وقت بیشتری را در کنار هم صرف نمایید بنابراین رضایت بیشتری خواهید داشت. اینگونه نیست چرا که کیفیت روابط مهمتر از کمیت آن است. باید از زمانی که در کنار هم هستید محافظت نموده و آن را به بهترین شکل بسازید. این به آن معنی است که نباید تعارض ها و مشکلاتتان را در این زمان ها وارد کنید. شما باید زمان دیگری را برای رفع مشکلاتتان اختصاص دهید.

صحبت کردن

این مسئله بسیار مهم است. در ابتدا برای رسیدن به اشتراک و دستیابی به نقطه نظرات هم نیاز دارید که با یکدیگر بیشتر صحبت کنید. نمی توانیم بدون حرف زدن انتظار داشته باشیم که طرف مقابل بتواند نیازها و علائق ما را کشف کند!!! به دنبال معجزه نباشید!!! این شمائید که باید با گفتن دیدگاه تان به طرف مقابل به او نشان دهید که چه چیزهایی برایتان مفرح و سرگرم کننده است و از آن ها لذت می برید.

لذت بردن از لحظه ها

زمانی که با یکدیگر هستید تلاش کنید که از با هم بودن لذت ببرید و فضا را برای خود و طرف مقابل مفرح سازید. ممکن است بعضا بخشی از کارهایی که با هم انجام می دهید برایتان لذت بخش نباشد اما تمرکز بیش از حد بر منفعت طلبی می تواند حتی با تلقین بیش از حد باعث گردد که احساس ناخوشایندی داشته باشید. بعضی از مواقع اگر مقاومت و حس منفی خود را کناربگذارید ممکن است از آن فعالیت به همان اندازه طرف مقابلتان لذت ببرید. لازمه اینکار این است که در لحظه بایشم، به طوریکه گذشته و آینده خود را فعلا رهاکنیم و از با هم بودن لذت ببریم.

رضایت زناشویی

رضایت زناشویی

در نهایت باید بگوییم که مسائل یاد شده تنها راه حل ها برای رسیدن به رضایت زناشویی نیست. راه ها و روش های زیادی برای دستیابی به سازگاری و داشتن زندگی زناشویی لذت بخش وجود دارد. یاد گرفتن این راهبردها و روش ها در کنار یکدیگر می تواند از ما فردی بسازد که لذت کافی را از زندگی خود دریافت نماییم. شاید بهتر باشد قبل از آن میزان رضایت زاشویی خود را در ابعاد مختلف بررسی نموده و ببینیم که نقاط ضعف ما کجاست. برای این منظور روانشناسان تست هایی را تنظیم نموده اند که می توان از آن برای سنجش میزان رضایت زناشویی در ابعاد مختلف استفاده نمود. این تست ها به ما کمک می کنند تا قبل از هر اقدامی درک روشنی از خودمان در روابط زناشویی داشته باشیم.

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید