تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
تاثیر دوستان همجنس بر موفقیت زنان مدت مطالعه: 3 دقیقه
محسن گلکار 08 اردیبهشت 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

تاثیر دوستان همجنس بر موفقیت زنان

زنان در جوامع مختلف نسبت به مردان در مسیر موفقیت با چالش های بیشتری رو به رو هستند؛ به نظر شما در مسیر موفقیت زنان، دوستان همجنس تا چه اندازه، تاثیر دارند؟ تاثیر آن ها مثبت است یا منفی؟
در این مقاله در مورد تاثیر دوستان همجنس بر موفقیت زنان صحبت می کنیم؛ آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

دوستان چه تاثیری بر موفقیت ما دارند؟

اگر می خواهید موفقیت های بیشتری در زندگی کسب کنید، به دوستان و دایره ارتباطی خود توجه کنید. دوستان شما بر موفقیت شما تاثیر می گذارند، چرا که:

 • می توانند بر اعتماد به نفس شما بیفزایند.
 • کاری کنند که شما خودتان را بیشتر دوست داشته باشید.
 • برای شما آرامش به ارمغان بیاورند.
 • از شما حمایت کنند.
 • در سختی ها و چالش ها شما را راهنمایی کنند.
 • و....

تاثیر حمایت و تشویق بر موفقیت

زمانی که زنان از حمایت و تشویق های زنان دیگر برخوردار باشند به مراتب میزان موفقیتشان نسبت به زنان دیگر که از این حمایت ها برخوردار نیستند بیشتر می شود.

در یک مطالعه تحقیقاتی که در اواخر امسال منتشر شد، به عنوان یک پروژه مشترک از دانشگاه نوتردام و دانشگاه نورث وسترن، ارتباط میان داشتن یک دایره دوستانه “تنها زنان” و موفقیت حرفه ای از لحاظ کسب شغل برای زنان نشان داده شد (یانگ، چاولا و یوزی، ۲۰۱۹).

یافته های این پژوهش نشان می دهد که زنانی که با یکدیگر همکاری می کنند و از یکدیگر حمایت می کنند، احتمال موفقیت بیشتری در موفقیت حرفه ای دارند. به عبارت دیگر اگر زنان دایره محکمی از بهترین دوستان همجنس خود را  که سرشار از حمایت عاطفی حداکثری باشند، با خود داشته باشند پله های ترقی را  با سرعت بیشتری طی می کنند.
اگرچه حلقه ارتباط از جنس مخالف هم می تواند در این وادی موثر و کارساز باشد و می توانند حمایت های سازنده ای را در مسیر شغلی فراهم آورند.

برای دستیابی به سطوح بالاتری از مدیریت و رهبری، زنان باید محافل سالم و وسیع ارتباطات را داشته باشند؛ اگر آن ها این گروه هسته ای از دوستان خوب را ندارند، آن ها به سادگی نمی توانند مقامات سطح بالایی را که زنان دیگر به آن می رسند، بدست آورند.

یانگ و همکاران(۲۰۱۹)، دریافتند که گروه های دوستی «فقط زنان» به یکی دیگر کمک می کنند که مسائل مرتبط با جنسیت خود را اگر قادر به حل آن نباشند حداقل قادر به درک آن باشند که این میتواند بر روی مسیر شغلی آنان تأثیر بگذارد.

بنابراین زنان هر جامعه ای برای موفقیت شدیداً نیازمند حمایت های هم جنسان خود می باشد. شاید اگر با دقت به این اصل بپردازیم متوجه می شویم چیزی که در جامعه کمتر با آن مواجه هستیم حمایت زنان از زنان می باشد.

درواقع زنان بیشتر به فکر چشم هم چشمی با هم جنس خود هستند تا به فکر حمایت آنان؛ اما این اصل برای مردان شدت خیلی خیلی کمتری دارد و مردان به راحتی اطرافیان هم جنس خود را تشویق می کنند .

حتی دررابطه با زنان باید گفت که آن ها حتی ظواهر زندگی خود را، ظواهری چون نوع پوشش و آرایش، تزئینات منزل و …  با زنان دیگر مقایسه می کنند و همین مسئله زمینه را برای دشمنی بیشتر فراهم می کند. 

داشتن دوست زن برای زنان این خوبی را برای آنان به ارمغان می آورد که اگر آنان در مسیر موفقیت های شغلی و … با شکست مواجه شوند توسط دوستان هم جنس خود – بخاطر وضعیت روحی یکسان- بهتر مورد درک قرار می گیرند وکمتر مورد سرزنش قرار می گیرند. یک مثال برای این قضیه می توان به رانندگی زنان اشاره کرد. اصولاً زنانی که در آموزشگاه مربی هستند خیلی بهتر می توانند با شاگردان زن خود بخاطر نحوه رانندگی آنان کنار بیایند.

یانگ و همکاران (۲۰۱۹)، همچنین در مطالعاتشان به این نکته اشاره می کنند که متاسفانه زنان زمانی که در پی کسب موفقیت هستند فراموش می کنند که با دوستان زن خود ارتباط بیشتری داشته باشند و این می تواند تاثیر منفی بر روابط آنان در گذر زمان با قشر هم جنس خود داشته باشد.

درواقع زنان نمی دانند که زمانی که با دوستان همجنس خود فاصله می گیرند چقدر می تواند این عمل برای خودشان آسیب پذیر باشد. در واقع موفقیت های روز افزون نوعی خودشیفتگی برای هر کسی به ارمغان می آورد .

باید مراقب این ویژگی بود و تا آنجایی که راه دارد از این خودشیفتگی فاصله گرفت چرا که عوارض و پیامدهای بدی دارد. خودشیفتگی سبب می گردد از نظرات و انتقادات اطرافیان بی خبر بمانیم.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد تاثیر دوستان همجنس بر موفقیت زنان صحبت کردیم.  باید گفت انتقادات دوستان همجنس همیشه همچون چراغی روشن در مسیری تاریک می باشد؛ اگر این چراغ خاموش شود مسیرهای موفقیت به سختی طی می شود.

درباره نویسنده:
دکتر سوزان دگگس-سفید (Suzanne Degges-White) مشاوره، بزرگسال و تحصیلات عالی در دانشگاه ایلینوی شمالی است. او یک مشاور حقوقی است که تمرکز آن شامل کار با افراد و خانواده هایی است که در حال تغییر هستند. تحقیقات علمی او با توسعه تمرکز بر روی روابط زن و انتقال و تحولات زنان در طول عمر، به دنبال توسعه است

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • آیا دوستان همجنس بر موفقیت زنان تاثیر دارند؟

  • البته که بله، اگر زنان دایره محکمی از بهترین دوستان همجنس خود را که سرشار از حمایت عاطفی حداکثری باشند، با خود داشته باشند پله های ترقی را با سرعت بیشتری طی می کنند.
 • آیا دوستان خوب باعث موفقیت می شوند؟

  • بله، دوستان خوب با همدلی، حمایت و وفاداری خود می توانند باعث موفقیت شوند.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید