تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
ترفند های ساده برای تمرین مغز مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 26 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

ترفند های ساده برای تمرین مغز

تناسب و سلامت مغز شما به میزان استفاده از آن بستگی دارد. هر وقت کار جدید یا متفاوتی انجام می دهید، مسیرهای عصبی جدیدی را در مغزتان ایجاد می کنید.

این ترفندهای ساده به تمرین مغز شما کمک می کند و موجب سلامت بیشتر مغز شما می شود. توجه شما را به خواندن چند نکته ساده ولی مهم، برای تمرین دادن به مغز جلب می کنیم.

ترفند های ساده برای تمرین دادن به مغز

از دست مخالف خود استفاده کنید

یک روز را برای استفاده از دست مخالف خود تعیین کنید و سپس روزتان را با دست غیر مسلط خود برای انجام کارها شروع کنید. مثلا اگر چپ دست هستید، با دست راست درها را باز کنید و یا با دست راست غذا بخورید. اگر راست دست هستید، سعی کنید کلید هایتان را در جیب چپ تان بگذارید و از دست چپتان کمک بگیرید.

این کار ساده باعث می شود مغز شما برخی مسیرهای جدید را یاد بگیرد و مسیر های قدیمی را کنار بگذارد و در انجام  کارها به شکل روزمره تجدید نظر کند. گاها می توانید ساعت خود را به دست مقابلتان ببندید تا با این کار مغزتان را با این تغییرات محک بزنید.

فقط از لیست ها به عنوان یک پشتیبان استفاده کنید

لیست هایی که ما می نویسیم عالی هستند و به ما کمک بزرگی می کنند ولی باعث می شوند که ما بیش از حد به آن ها اعتماد کنیم.

عیبی ندارد که لیستی برای تهیه ی مواد غذایی خود بنویسید و بخواهید آن را همراه خود به فروشگاه ببرید اما سعی کنید بدون دیدن آن لیست و موارد داخل آن، خرید کنید.

زمانی که لوازم مورد نیاز خود را از قفسه ها برداشتید و داخل سبد قرار دادید، آن زمان می توانید به لیست خود نگاه کنید و مواردی را که خریدید با لیست چک کنید و موارد دیگر را اضافه کنید.

شماره هایی را که در تلفن خود ثبت کرده اید، سعی کنید حفظ کنید

تلفن های پیشرفته ما قادرند تعداد زیادی شماره را در خود ثبت کنند و هر شماره ای را که با ما تماس می گیرد را به راحتی به ما نشان دهند. همین امر باعث شده که دیگر هیچ کس شماره تلفن کسی را حفظ نکند، اما حفظ کردن شماره ی اعضای خانواده و یا دوستان و اشنایان، یک مهارت عالی حافظه است.

سعی کنید که هر روز یک شماره تلفن جدید بیاموزید.

هر روز یک داستان آماده کنید

هر روز صبح به یک داستان بیندیشید و داستانی را حفظ کنید، در این صورت آماده خواهید بود که در مواقع لزوم داستانی را برای مردم تعریف کنید. داستان می تواند در مورد اتفاقات اخیر یا مربوط به گذشته شما باشد.

سعی کنید سرگرم کننده ترین راه برای روایت داستان خود انتخاب کنید. اگر کسی با شما تماس بگیرد یا باعث شود که تعریف کردن داستانتان را متوقف کنید، شما می توانید بعدا ادامه داستانتان را تعریف کنبید و یا در موردش حرف بزنید که همین باعث تقویت مغز و تمرین حافظه می شود.

بازی های مشاهده ای

هر روز چیز خاصی را برای مشاهده انتخاب کنید. ممکن است روزی تصمیم بگیرید که به مشاهده ی آنچه که مردم می پوشند بپردازید و توجه کنید مثلا به هر کجا که می روید و یا در تلویزیون، به نحوه لباس پوشیدن مردم توجه کنید و به این فکر کنید که چرا افراد چنین پوشش های را انتخاب می کنند و چرا عده ای به صورت خاصی  لباس می پوشند.

به مغز خود موضوعی برای فکر کردن  بدهید تا به آن فکر کند. و سپس روز بعد، چیز دیگری را برای مشاهده انتخاب کنید.

راه های مختلف را امتحان کنید

اگر می خواهید به جایی بروید، از وسایل نقلیه ی متفاوت استفاده کنید مثلا به جای اینکه با ماشین بروید، پیاده رفتن را امتحان کنید و یا از اتوبوس و مترو استفاده کنید. خیابان های فرعی مختلف را برای رفتن به منزل امتحان کنید، به ترتیب دیگری از فروشگاه ها عبور کنید وهر چیزی را برای تغییر مسیر خود امتحان کنید.

نکته

کمی تغییر در روال عادی و روزمره، به مغز کمک می کند تا حافظه فضایی و جهت ها را تمرین کند.

روتین روزانه خود را بشکنید

کاری را که به صورت روزانه انجام می دهید، به ترتیب دیگری انجام دهید.مثلا غذایی را که برای صبحانه می خورید، برای شام بخورید. یک سری از کارهای خود را صبح انجام دهید. بعد از ظهر قهوه بنوشید. کارهای روزمره خود را با نظم جدید انجام دهید. توجه داشته باشید که تغییرات می تواند حس خوبی را به همراه داشته باشد و برای مغز مفید باشد.

یک مسئله را برای حل کردن انتخاب کن

در ذهن خود وانمود کنید که در حال راه اندازی شغلی جدید هستید و به این فکر کنید که چگونه مشکلی را حل می کنید. چه چیزی می فروشید و به چه کسی می فروشید؟ رقبای شما چه کسانی هستند و چگونه آن ها را شکست می دهید؟

به مغز خود چیزی برای فکر کردن و حل کردن بدهید. روز بعد، وانمود کنید که در حال ایجاد سازمانی برای مبارزه با گرسنگی هستید، چه ایده های جدیدی می توانید بیاورید؟ برای ایجاد ارتباطات جدید در مغز، با حل مسئله سرگرم شوید.

لیستی تهیه کنید

لیست ها فوق العاده هستند. تهیه لیست به ما کمک می کند تا موارد را با یکدیگر مرتبط کنیم. از تمام مکان هایی که به آن ها سفر کرده اید لیستی تهیه کنید. لیستی از منزجر کننده ترین غذاهایی که خورده اید تهیه کنید.

لیستی از بهترین هدایایی که به شما هدیه داده شده تهیه کنید و یا هر روز یک لیست تهیه کنید تا حافظه خود را بیدار کنید و ارتباطات جدیدی را در مغز خود برقرار کنید.

کتاب بخوانید

کتاب هایی  با موضوع کاملاً جدید انتخاب کنید. یک رمان را که در مورد جوامع هند نوشته شده است، بخوانید. درباره اقتصاد اطلاعات کسب کنید.

بسیاری از کتاب های غیر داستانی محبوب بسیار عالی، وجود دارند که هنگام آموزش در مورد یک موضوع، شما را سرگرم می کنند. هر هفته با خواندن کتابی با موضوعات جدید در یک کار جدید، متخصص شوید.

اگر دوست دارید تا با ویتامین ها و مکمل هایی که می توانند روحیه و سلامت مغز شما را افزایش دهند، آشنا شوید، به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

با مطالعه و یادگرفتن ترفند های ساده اما تاثیر گذار می توانید مغزتان را به چالش بکشید و به سلامت بیشتر مغزتان کمک کنید، چرا که سلامت و تقویت مغز، می تواند تاثیر زیادی در انجام کارهای شما و احساس بهزیستی روانی داشته باشد.

اگر سوال یا نظری در رابطه با این موضوع دارید، می توانید آن را در قالب یک نظر برای ما بنویسید.

حافظه کوتاه مدت چیست؟
تست هوش وکسلر
راه های تقویت حافظه در حین درس خواندن
23 حقیقت جالب در مورد حافظه انسان که باید بدانید
تست هوش استنفورد-بینه
تیرگی مغزی چیست؟
5 روش شگفت انگیز تاثیر استرس بر مغز
نشخوار فکری
ضریب هوشی نرمال چقدر است؟
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید