تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
نگرشی نو به کاهش وزن مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 01 مهر 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

نگرشی نو به کاهش وزن

بیایید با هم آزمایشی انجام دهیم؛ من دو گزینه به شما ارائه می دهم و شما گزینه ای را که تصور می کنید موفقیت بیشتری در بر دارد، انتخاب کنید.
گزینه ی یک؛ وزن شما روز اول ۳۰۱ پوند، روز دوم ۱۹۵ پوند و روز سوم ۲۵۵ پوند خواهد بود.
گزینه ی دو؛ روز اول ده دقیقه پیاده روی را شروع کنید، از روز دوم دو وعده غذایی را میوه میل کنید؛ از روز سوم، هر روز سه لیوان آب بنوشید.
اگر گزینه ی دو را انتخاب کردید، برنده می شوید.
چرا بیشتر ما گزینه ی دو را بر اساس گزینه ی یک انتخاب می کنیم؟ گزینه ی یک شامل یک نتیجه یعنی وزن است اما گزینه ی دو شامل یک رفتار است. و ما به عنوان یک انسان، کنترل بیشتری نسبت به رفتار خود داریم تا نتایجی مانند وزن؛ در حقیقت شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ما وزن خود را کنترل نمی کنیم.
برخلاف تبلیغاتی که از تلویزیون پخش می شود مبنی بر اینکه اگر به اندازه ی کافی تلاش کنید، سر انجام به اندامی لاغر دست پیدا خواهید کرد، واقعیت آن است که تحقیقات علمی، چیز دیگری به ما می گویند؛ ما می توانیم بر وزن خود تاثیر بگذاریم اما این کنترل مستقیم نیست. در واقع حدود پنجاه فرآیند در میزان وزن تاثیر دارند که بسیار از آن ها خارج از کنترل ما می باشند.
اگر بخواهیم برخی از این عوامل را بررسی کنیم می توانیم بگوییم وزن شما تحت تاثیر عواملی مثل میزان خواب، مقدار هورمون کورتیزول، تعداد رستوران های نزدیک خانه ی شما، میزان فعالیت های روزانه ی شما، ژنتیک، میزان دسترسی شما به میوه و سبزیجات و… قرار دارد که ما روی اکثر این موارد کنترل چندانی نداریم. اینکه شما چقدر غذا می خورید یا چه مدتی ورزش می کنید، تنها دو عامل کوچک در این فرآیند ها می باشند.
کاهش وزن

کاهش وزن

دانستن این نکات تاثیر مهمی در نحوه ی مدیریت و کنترل وزن ما دارد. اگر تمرکز ما بر وزن باشد، ممکن است گاهی احساس کنیم با وجود همه زحماتی که کشیده ایم، نتیجه ی لازم بدست نیامده است و زمانی که احساس هدر رفتن تلاش هایمان را می کنیم، متداول ترین پاسخ این است که دست از تلاش دوباره بر داریم. این واکنش درماندگی آموخته شده نام دارد که نخستین بار دکتر سلینگمن و همکارانش به توضیح آن پرداخته اند: ما هنگامی که احساس می کنیم هیچ گونه کنترلی بر شرایط نداریم، تلاش خود را متوقف می کنیم. بسیاری از بیماران مبتلا به چاقی می گویند که بار ها و بارها دست به تلاش برای کاهش وزن زده اند اما هر بار ناکام شده اند، این فرآیند “درماندگیِ آموخته شده” نام دارد و زمانی که فرد مجموعه ای از این ناتوانی ها را آموخت، خنثی سازی این گونه افکار، بسیار سخت می باشد.
رژیم
ما می توانیم از طریق تمرکز روی رفتار به جای هدف، از بروز درماندگی آموخته شده جلوگیری کنیم. اگر تمرکز شما بر روی افزایش زمان پیاده روی تان باشد، به احتمال زیاد این اتفاق خواهد افتاد اما اگر شما صرفا روی کاهش وزن تمرکز کنید، به نظر می رسد این شیوه کاهش وزن را برای شما به همراه ندارد. در حقیقت نگرانی شما بابت کاهش وزن ممکن است سطح اضطراب شما را افزایش داده و باعث شود تا وزنتان  کم نشود.
بنابراین اگر در تلاش برای کنترل وزنتان هستید، برای خود اهداف رفتاری تعیین کنید؛ کارهایی که افراد دیگر می توانند ببینند که شما در حال انجام آن هستید. برای مثال پیاده روی، مصرف سبزیجات، نوشیدن آب بیشتر و تنظیم فواصل موجود بین وعده های غذایی خود.
به احتمال زیاد این شیوه سبب می شود تا شما احساس موفقیت بیشتری کرده و این رفتار را به طور مداوم در پیش بگیرید.
 
[kkstarratings]
 
 
 
 
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید