تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
نگرشی نو به کاهش وزن مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 01 مهر 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

نگرشی نو به کاهش وزن

این روزها، کاهش وزن تبدیل به یک دغدغه جدی برای افراد شده است؛ برخی از افراد به دلایل مختلف تمایل به کاهش وزن دارند و رژیم های غذایی متنوعی را امتحان می کنند.
روش هایی که منتهی به کاهش وزن می شوند، انواع مختلفی دارد و از طرفی، نگرش های مرتبط با کاهش وزن هم متفاوت است؛ در این مقاله در خصوص یک نگرش جدید در مورد کاهش وزن صحبت خواهیم کرد.

کاهش وزن با نگرشی نو

بیایید با هم آزمایشی انجام دهیم؛ من دو گزینه به شما ارائه می دهم و شما گزینه ای را که تصور می کنید موفقیت بیشتری در بر دارد، انتخاب کنید.
گزینه ی یک؛ وزن شما روز اول ۳۰۱ پوند، روز دوم ۱۹۵ پوند و روز سوم ۲۵۵ پوند خواهد بود.
گزینه ی دو؛ روز اول ده دقیقه پیاده روی را شروع کنید، از روز دوم دو وعده غذایی را میوه میل کنید؛ از روز سوم، هر روز سه لیوان آب بنوشید.
اگر گزینه ی دو را انتخاب کردید، برنده می شوید.
چرا بیشتر ما گزینه ی دو را بر اساس گزینه ی یک انتخاب می کنیم؟
گزینه ی یک شامل یک نتیجه یعنی وزن است اما گزینه ی دو شامل یک رفتار است. و ما به عنوان یک انسان، کنترل بیشتری نسبت به رفتار خود داریم تا نتایجی مانند وزن؛ در حقیقت شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ما وزن خود را کنترل نمی کنیم.
برخلاف تبلیغاتی که از تلویزیون پخش می شود مبنی بر اینکه اگر به اندازه ی کافی تلاش کنید، سر انجام به اندامی لاغر دست پیدا خواهید کرد، واقعیت آن است که تحقیقات علمی، چیز دیگری به ما می گویند؛ ما می توانیم بر وزن خود تاثیر بگذاریم اما این کنترل مستقیم نیست. در واقع حدود پنجاه فرآیند در میزان وزن تاثیر دارند که بسیار از آن ها خارج از کنترل ما می باشند.
اگر بخواهیم برخی از این عوامل را بررسی کنیم می توانیم بگوییم وزن شما تحت تاثیر عواملی مثل میزان خواب، مقدار هورمون کورتیزول، تعداد رستوران های نزدیک خانه ی شما، میزان فعالیت های روزانه ی شما، ژنتیک، میزان دسترسی شما به میوه و سبزیجات و… قرار دارد که ما روی اکثر این موارد کنترل چندانی نداریم. اینکه شما چقدر غذا می خورید یا چه مدتی ورزش می کنید، تنها دو عامل کوچک در این فرآیند ها می باشند.
کاهش وزن

دانستن این نکات تاثیر مهمی در نحوه ی مدیریت و کنترل وزن ما دارد. اگر تمرکز ما بر وزن باشد، ممکن است گاهی احساس کنیم با وجود همه زحماتی که کشیده ایم، نتیجه ی لازم بدست نیامده است و زمانی که احساس هدر رفتن تلاش هایمان را می کنیم، متداول ترین پاسخ این است که دست از تلاش دوباره بر داریم.
این واکنش درماندگی آموخته شده نام دارد که نخستین بار دکتر سلینگمن و همکارانش به توضیح آن پرداخته اند:

ما هنگامی که احساس می کنیم هیچ گونه کنترلی بر شرایط نداریم، تلاش خود را متوقف می کنیم.
بسیاری از بیماران مبتلا به چاقی می گویند که بار ها و بارها دست به تلاش برای کاهش وزن زده اند اما هر بار ناکام شده اند، این فرآیند “درماندگیِ آموخته شده” نام دارد و زمانی که فرد مجموعه ای از این ناتوانی ها را آموخت، خنثی سازی این گونه افکار، بسیار سخت می باشد.

ما می توانیم از طریق تمرکز روی رفتار به جای هدف، از بروز درماندگی آموخته شده جلوگیری کنیم. اگر تمرکز شما بر روی افزایش زمان پیاده روی تان باشد، به احتمال زیاد این اتفاق خواهد افتاد اما اگر شما صرفا روی کاهش وزن تمرکز کنید، به نظر می رسد این شیوه کاهش وزن را برای شما به همراه ندارد. در حقیقت نگرانی شما بابت کاهش وزن ممکن است سطح اضطراب شما را افزایش داده و باعث شود تا وزنتان  کم نشود.
بنابراین اگر در تلاش برای کنترل وزنتان هستید، برای خود اهداف رفتاری تعیین کنید؛ کارهایی که افراد دیگر می توانند ببینند که شما در حال انجام آن هستید. برای مثال پیاده روی، مصرف سبزیجات، نوشیدن آب بیشتر و تنظیم فواصل موجود بین وعده های غذایی خود.
به احتمال زیاد این شیوه سبب می شود تا شما احساس موفقیت بیشتری کرده و این رفتار را به طور مداوم در پیش بگیرید.
 
کاهش وزن با رژیم غذایی

بهترین روش برای کاهش وزن

اگر به دنبال کاهش وزن هستید و می خواهید به هر دلیلی لاغر شوید، به چند روشی که در ادامه ذکر می کنیم، توجه داشته باشید:

 • از نظر ذهنی برای کاهش وزن، آماده باشید؛ بدانید که کاهش وزن زمان بر است و به تلاش و تعهد نیاز دارد؛ اگر از نظر ذهنی برای آن، آماده باشید، راحت تر می توانید مسیر کاهش وزن را طی کنید.
 • اهداف واقع بینانه داشته باشید؛ اگر می خواهید وزن خود را کم کنید، واقع بینانه به پروسه کاهش وزن نگاه کنید و سعی کنید از طریق کالری شمار و فعالیت بدنی منظم، وزن خود را به صورت اصولی کاهش دهید.
 • با ذهن آگاهی غذا بخورید؛ هنگام مصرف غذا توجه خود را معطوف به زمان حال و غذا خوردن کنید و با تمرکز بر لحظه بدانید چه چیزی می خورید یا می نوشید.
 • از مصرف پروتئین غافل نشوید؛ اگر می خواهید لاغر شوید و در عین حال سلامتی خود را حفظ کنید، مصرف پروتئین در این دوره لازم و ضروری به نظر می رسد؛ مصرف به اندازه پروتئین باعث حفظ اشتها و وزن بدن شده و در نهایت ریسک فاکتورهای متابولیک قلبی را بهبود می بخشد.
  لازم است بدانید زنان در طول روز به 46 تا 75 گرم پروتئین و مردان به 56 تا 91 گرم پروتئین نیاز دارند.
 • صبحانه بخورید؛ فکر نکنید حذف صبحانه به کاهش وزن شما کمک میکند؛ بالعکس، مصرف صبحانه باعث کاهش گرسنگی در طول روز شده و در نهایت به لاغرتر شدن شما کمک می کند. در وعده صبحانه از غذاهای حاوی پروتئین استفاده کنید.
 • قند و کربوهیدرات تصفیه شده را کاهش دهید؛ سعی کنید مواد غذایی حاوی قند را مصرف نکنید و به جای آن از فیبر و مواد مغذی استفاده کنید. مواد قندی سریع در بدن هضم می شوند و به گلوکز تبدیل می شوند، در نتیجه گلوکز اضافی وارد خون شده و انسولین را به عنوان هورمون تحریک می کند و این هورمون باعث ذخیره چربی در بافت و در نهایت چاقی می شود.
 • فیبر بخورید؛ فیبر جایگزین خوبی برای قند است و یک کربوهیدرات گیاهی محسوب می شود که باعث افزایش احساس سیری شده و به کاهش وزن کمک می کند.

دیگر مواری که به کاهش وزن شما کمک می کند، شامل موارد زیر است:

 • ورزش کنید
 • خواب با کیفیت داشته باشید.
 • با استرس خود مقابله کنید.
 • آب بنوشید.
 • چای سبز بنوشید.
 • نگرش خود را نسبت به چاقی و لاغری تغییر دهید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در خصوص کاهش وزن صحبت کردیم و دیدگاه درماندگی آموخته شده را در خصوص کاهش وزن مورد بررسی قرار دادیم. هر فردی که تمایل به لاغر شدن داشته باشد، از طریق تمرکز روی رفتار به جای هدف می تواند از بروز درماندگی آموخته شده جلوگیری کند.
آیا مطالعه مقاله فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • برای لاغر شدن چه کارهایی می توان انجام داد؟

  • به منظور لاغری می توان ورزش کرد، آب نوشید، چای سبز مصرف کرد و...
 • درماندگی آموخته شده در کاهش وزن چگونه است؟

  • ما هنگامی که احساس می کنیم هیچ گونه کنترلی بر شرایط نداریم، تلاش خود را متوقف می کنیم. بسیاری از بیماران مبتلا به چاقی می گویند که بار ها و بارها دست به تلاش برای کاهش وزن زده اند اما هر بار ناکام شده اند، این فرآیند “درماندگیِ آموخته شده” نام دارد و زمانی که فرد مجموعه ای از این ناتوانی ها را آموخت، خنثی سازی این گونه افکار، بسیار سخت می باشد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید