تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس + روش های تقویت مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 29 بهمن 1402 مدت مطالعه: 4 دقیقه

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس + روش های تقویت

یکی از موضوعات مهمی که ممکن است در آن دچار اشتباه شویم یکسان دانستن مفهوم عزت نفس و اعتماد به نفس است، با آگاهی کامل از تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس می‌توانیم به خودآگاهی بیشتری برسیم.

آیا شما هم فکر می‌کردید که عزت نفس و اعتماد به نفس، یک معنای واحد دارند؟

در این نوشتار از ای سنج به صورت کامل به بررسی تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس می‌پردازیم تا در مسیر خودشناسی، دچار اشتباه نشوید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

برای درک کامل تفاوت این دو اصطلاح، در ابتدا باید به تعریف ماهیت این دو موضوع بپردازیم تا تفاوت آن‌ها آشکار شود.

عزت نفس چیست؟

منظور از عزت نفس(Self-esteem) این است که شما چه احساسی درباره خودتان دارید، در عزت نفس این سوال مطرح می‌شود که آیا خود را عضو مفیدی در اجتماع می‌دانید یا خیر؟ اگر برای خودتان، ارزش بالایی قائل هستید یا احساس مثبتی درباره خود دارید پس گفته می‌شود که دارای عزت نفس بالایی هستید.

اهمیت عزت نفس

عزت نفس بالا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انسان‌های موفق است، داشتن احساس ارزشمندی و مفید بودن می‌تواند به شما در مواجه با چالش و پیروزی بر سختی‌ها کمک کند. با عزت نفس بالا می‌توانید تصمیم‌های مناسبی را برای زندگی خود بگیرید، در زندگی شغلی، روابط دوستانه، عاطفی و همه جنبه‌های زندگی، موفق خواهید بود.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس(Self Confidence) مربوط به توانایی‌های شما است، به عنوان مثال اگر به مهارت سخنرانی خود در جمع ایمان و باور داشته باشید یعنی فردی با اعتماد به نفس بالایی هستید. 

با اعتماد به نفس بالا، می‌توانیم با چالش‌های بزرگی در زندگی روبه رو شویم و به توانایی‌های خود، ایمان داشته باشیم. 

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی

بسیاری از مردم علاقه دارند تا با انسان با اعتماد به نفس، تعامل و همکاری داشته باشند، اعتماد به نفس می‌تواند احساس شادابی و خوشبختی را برای شما رقم بزند و باعث افزایش جذابیت شما خواهد شد. انسان با اعتناد به نفس به راحتی از پس مشکلات بر می‌آید و استرسی را تجربه نمی‌کند.

با اعتماد به نفس در زندگی، از مشکلات فرار نمی‌کند و در مقابل، عاشق چالش برای پیروزی می‌شوید، همچنین باعث می‌شود تا از همه روابط خود در زمینه‌های مختلف لذت ببرید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست؟

پس تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس به این صورت است که اعتماد به نفس مربوط به توانایی‌ها و عزت نفس به احساس شما نسبت به خود، بر می‌گردد.

ممکن است افراد زیادی را بشناسید که مهارت و موقعیت اجتماعی بالایی دارند ولی خود را آنطور که هستند نمی‌پذیرند که نشان دهنده عزت نفس پایین است.

می‌توان گفت که عزت نفس و اعتماد به نفس مکمل هستند و داشتن یک مهارت بدون عزت نفس، به چالش بزرگی برای فرد تبدیل می‌شود.

اعتماد به نفس چیست؟

روش‌های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس

کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس، مشکل بسیاری از افراد است. با توجه به نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم می‌توانید به صورت همزمان این دو موضوع مهم را در خود تقویت کنید.

استفاده از جملات تاکیدی به شیوه‌ای درست

در روانشناسی زرد، همواره صحبت از تکرار جملات تاکیدی می‌شود ولی مهم است که این جملات به صورت واقع بینانه استفاده کنید، یکی از این جملات تاکیدی که می‌توانید استفاده کنید جمله " من موفق می‌شوم " است.

زمانی که شما عزت نفس و اعتما به نفس پایینی دارید باید این جمله را به نحوی بیان کنید که متناسب با شرایط شما باشد، پس بهتر است تکرار کنید که " سخت کار می‌کنم تا موفق شوم "

تلاش برای پذیرش تحسین

افرادی که دارای عزت نفس و اعتماد به نفس پایین هستند نسبت به تحسین شدن در برابر دیگران، احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کنند به این دلیل که فکر می‌کنیم لایق این تشویق نیستیم. 

وقتی با تحسین دیگران مواجه شدید سعی کنید که با خوشرویی، اقدام به پذیرش آن کنید، به خودتان تلقین کنید که شما لایق این تحسین هستید .

حفظ سبک زندگی سالم

با توجه به تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس، شما می‌توانید با یک زندگی سالم و اصولی، هر کدام از این موارد را تقویت کنید. با داشتن یک زندگی سالم، احساس خوبی نسبت به خود و توانایی‌های خود، خواهید داشت. برای ایجاد یک سبک زندگی صحیح و اصولی، توجه به نکات زیر ضروری است:

 • رژیم غذایی مناسب: غذای جسم، تاثیر مستقیمی بر احساس خوب و همینطور ایمان به توانایی‌های شما خواهد داشت. با داشتن عادت غذایی مناسب می‌توانید به درستی از مهارت‌هایی که دارید استفاده کنید و اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت، همچنین با افزایش اعتماد به نفس، احساس مثبتی نسبت به خودتان پیدا می‌کنید.
 • فعالیت بدنی و ورزش: ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد از تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان آگاه باشید ولی این آگاهی منجر به اقدام نمی‌شود. اگر قصد دارید که اعتماد به نفس و عزت نفس خود را تقویت کنید از همین الان، ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. ورزش و تناسب اندام تاثیر مستقیمی بر اعتماد به نفس و عزت نفس شما دارد که از آن غافل هستید، فردا دیر است، همین الان اقدام کنید.
 • مدیتیشن: آگاهی از اصول مدیتیشن می‌تواند ذهنیت شما را تغییر دهد، با مدیتیشن می‌توانید خود را همانطور که هستید بپذیرید. افکار منفی را دور می‌کنید و خود را در آغوش می‌گیرید.
 • ثبت وقایع: بسیاری از افراد ممکن است که به معجزه نوشتن توجهی نداشته باشند، ولی بنویسید تا اتفاق بیفتد. با نوشتن اتفاقات روزانه، می‌توانید ذهن و روام خود را آرام کنید و هر چیزی که باعث اذیت و آزار شما می‌شود را بیرون بریزید.
 • خواب کافی: خواب مناسب می‌تواند باعث شود که ما برنامه‌ریزی روزانه خود را به درستی انجام دهیم، اگر خواب مناسبی نداشته باشید نمی‌توانید به صورت منظم به فعالیت روزانه بپردازید و باعث خدشه دار شدن عزت نفس و اعتماد به نفس شما خواهد شد.
 • دنبال کردن اهداف: اگر در مسیر درستی از اهداف خود قدم بردارید می‌توانید عزت نفس و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، اگر در مسیر اهداف خود حرکت کنید، احساس مثبتی نسبت به خودتان خواهید داشت که عزت نفس را تقویت می‌کند. همچنین با استفاده درست از مهارت‌های خود، می‌توانید اعتماد به نفس از دست رفته را بازیابی کنید.
 • سنجش رشد و پیشرفت: اندازه‌گیری مسیر پیشرفت، می‌تواند که شما را ثابت قدم نگه‌ دارد، سعی کنید که اهدف کوچکی را برای خود در نظر بگیرید، به عنوان مثال اگر هدف شما ورزش و تناسب اندام است می‌توانید این هدف کلی را به هدف جزئی تقسیم کنید، در ابتدا از 15 دقیقه ورزش در  طول روز آغاز کنید و کم کم این زمان را افزایش دهید. با انجام اندازه گیری پیشرفت، اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می‌کند.

روش‌های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس

سخن نهایی

اطلاع از مشکلات واقعی شخصیتی باعث می‌شود که بتوانید بهترین تصمیم را برای رفع آن بگیرید، به همین دلیل توجه به تفاوت‌های عزت نفس و اعتماد به نفس خیلی مهم است، با توجه به نزدیکی مفهوم این دو اصطلاح، ممکن است که شما هم دچار مشکل شوید و به صورت دقیق نوانید تشخیص دهید که چه مشکلی دارید.

به طور کلی عزت نفس مربوط به احساس شما نسبت به خود و اعتماد به نفس مربوط به توانایی‌های شما است، اگر قصد دارید که به خودآگاهی کاملی برسید می‌توانید از انواع تست‌های شخصیت شناسی ای سنج استفاده کنید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • تفاوت اصلی بین عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

  • عزت نفس به ارزش ذاتی فرد مربوط می‌شود، در حالی که اعتماد به نفس به توانایی‌های فرد در انجام وظایف خاص مربوط می‌شود.
 • چه عواملی بر عزت نفس تاثیر می‌گذارند؟

  • عوامل مختلفی مانند تجربیات دوران کودکی، روابط با دیگران، موفقیت‌ها و شکست‌ها، سلامت جسمی و روانی و پیام‌های رسانه‌ای بر عزت نفس تاثیر می‌گذارند.
 • چه عواملی بر اعتماد به نفس تاثیر می‌گذارند؟

  • عوامل مختلفی مانند مهارت‌ها و دانش فرد، تجربیات قبلی در انجام وظایف مشابه، تشویق و حمایت دیگران و انتظارات فرد از خود بر اعتماد به نفس تاثیرگذار است.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید