تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
معماهای کارآگاهی و پلیسی مدت مطالعه: 12 دقیقه
ای سنج 13 خرداد 1402 مدت مطالعه: 12 دقیقه

معماهای کارآگاهی و پلیسی

دوست دارید هوش کارآگاهی خودتان را امتحان کنید؟

حل کردن معماهای پلیسی و پیدا کردن دلیل و مدرک برای حل این معماها، طرفداران زیادی دارد!

در این مقاله قرار است مجموعه ای جذاب از معمای پلیسی، معماهای کارآگاهی و معماهایی جنایی را با یکدیگر حل کنیم؛ اگر علاقه مند به موضوعات جنایی هستید، با ما همراه شوید.

"برای دسترسی سریع و آن به هر بخش، روی آن کلیک کنید."

 معمای کارآگاهی با جواب
 معمای پلیسی پیچیده 
 معمای جنایی واقعی
 هوش کارآگاهی
معمای جنایی تصویری 

 

 

معمای کارآگاهی با جواب

فکر می کنید آدم دقیقی هستید؟ برای پیدا کردن پاسخ معماها به چند سرنرخ و نشانه نیاز دارد؟ فکر می کنید حل مسائل پیچیده پلیسی برای شما راحت است؟ بیایید امتحان کنیم!

معمای شماره 1:

آقای گرین ظهر پنجشنبه در خانه خود به قتل رسید؛ در زمان قتل، 5 نفر در خانه بودند؛ همسر آقای گرین، باغبان، سرپرست پیشخدمت ها، آشپز شخصی خانه و خدمتکار شخصی او. کارآگاه از افراد حاضر در خانه پرسید که در روز قتل مشغول چه کاری بودند:

خانم گرین گفت مشغول چک کردن تلفن همراهش در حالی که روی مبل نشسته بود، بوده است.
آشپز گفت که شام آقای گرین را آماده می کرده است.
سرپرست پیش خدمت ها گفت که به خدمتکاران در اتاق نشمین برای تمیز کاری خانه دستور می داده است.
خدمتکار گفت که مشغول شستن ظرف ها بوده است.
باغبان گفت که مشغول کاشتن و آبیاری گل های جدید بوده است.

بعد از این مکالمه، کارآگاه قاتل را دستگیر کرد. به نظر شما قاتل چه کسی بود؟ 

نمایش جواب

قاتل سرپرست پیشخدمت ها است؛ چون هنگام قتل فقط 5 نفر در خانه بودند، اما او گفت: مشغول دستور دادن به خدمتکاران بوده است.

معمای شماره 2:
پیرزنی در یک کلبه جنگی کوچک تنها زندگی می کرد؛ پستچی صبح روز پنجشنبه وقتی برای تحویل نامه به کلبه او می رود، متوجه می شود که پیرزن به قتل رسیده است؛ پس بلافاصله با پلیس تماس می گیرد.

پلیس در صحنه جرم، دو بطری شیر، روزنامه روز شنبه، یکشنبه و دوشنبه، یک بروشور و نامه های بازنشده پیدا می کند. پلیس با بررسی صحنه مظنون را پیدا می کند؛ به نظر شما چه کسی مظنون به قتل است؟

نمایش جواب

به نظر می رسد روزنامه فروش قاتل باشد؛ چون روزنامه های سه شنبه و چهارشنبه مفقود شده است و در منزل دیده نمی شود! آخرین روزنامه ی موجود در کلبه روزنامه ی دوشنبه بوده و نبود روزنامه های سه شنبه و چهارشنبه نشان می‌دهد کـه پستچی از مرگ مرد ساکن کلبه خبر داشته و به همین خاطر برایش روزنامه ای نبرده.

معمای شماره 3:

دختر جوان به ضرب گلوله در ماشین خود کشته شد؛ پلیس پس از بررسی هیچ خرده شیشه ای را در ماشین پیدا نکرد که نشان می دهد قاتل مسلح از در پیاده شده است. همچنین دردها همه قفل و شیشه ها همه بالا بوده اند و تنها سوراخ های گلوله روی بدن دخترک دیده می شد.
به نظر شما دختر چگونه به قتل رسیده است؟

نمایش جواب

ماشین دختر به قتل رسیده یک کروک بوده و قاتل به راحتی و بدون آسیب به ماشین او را به قتل رسانده است.

معمای شماره 4:

در یک شب زمستانی جیم جسد دوستش را در خانه او پیدا می کند. جیم به پلیس گفته است که او در حال عبور از روبروی خانه جسی بوده و تصمیم می گیرد که به او سر بزند. ولی هر قدر که زنگ خانه جسی را می زند کسی جواب نمی دهد ولی او نور اتاق خانه را از پنجره یخ زده مشاهده میکند و به همین دلیل با دهان روی شیشه یخ زده پنجره بخار می دمد تا بتواند داخل خانه را ببنید و آن هنگام جسد جک را روی زمین مشاهده می کند .

پلیس بعد از شنیدن اظهارات جیم او به عنوان قاتل دستگیر می کند. به نظر شما چرا؟

نمایش جواب

پاسخ واضح است؛ شیشه معمولا از داخل یخ میزند و جان نمی توانسته که با بخار دهان، شیشه را پاک کرده و داخل خانه را دیده باشد!

معمای شماره 5: 

پلیس جسد امیر محمدی را در دفتر کار و پشت میزش پیدا کرد. پلیس توانسته جستجوی خود را به ۳ مظنون اصلی محدود کند.

خانم الهه محمدی همسر مقتول.
آقای بامشاد امیری شریک مقتول
محمد عظیمی دوست صمیمی مقتول

هر سه مظنون در روز قتل به مقتول سر زده بودند. البته هر سه دلایلی برای حضورشان در دفتر کار مقتول به پلیس ارائه کردند. پلیس مقتول را در حالی که ساعتش را به دست راستش بسته بود و عکس پاره شده ای از همسرش در کنار سطل زباله افتاده بود و همچنین خودکاری در دست راست داشت، پیدا کرده بود.
علاوه بر آن پلیس روی میز کار مقتول دسته چکی را پیدا می کند که جلد آن کنده شده و همین طور گوشی تلفن که در جای خود قرار ندارد و تقویمی که در صفحه ای باز است و تعدادی رقم در آن صفحه به صورت کج و تقریبا نام مفهوم نوشته شده است.
ارقام نوشته شده عبارت اند از: (11،9،7،6،8،10)

پلیس پس از بررسی شواهد قاتل را شناسایی کرد. به نظر شما با ذکر دلایل چه کسی قاتل است؟

نمایش جواب

بامشاد امیری شریک مقتول، قاتل است. کلید حل معما، تقویم روی میز است. از آنجا که آقای امیر محمدی ساعت خود را به دست راست بسته معلوم است که او چپ دست است و اینکه او با دست راست چند عدد در تقویم خود یادداشت کرده معلوم می شود که که می خواسته پیغامی را به صورت سریع منتقل کند. حدس پلیس این بود که اعداد نمایانگر ماه های سال هستند.
۱۱=بهمن، ۹=آذر، ۷=مهر، ۶=شهریور، ۸=آبان، ۱۰=دی. حرف اول ماه ها را اگر پست سر هم بچینیم نام قاتل در می آید: بامشادمعمای کارآگاهی جدید

معمای شماره 6:

یک زن بدون گواهینامه رانندگی در یک خیابان یک طرفه حرکت کرده و به سمت خیابانی که در آن تابلو حرکت به چپ ممنوع است، می پیچد؛ یک پلیس او را می بیند اما کاری نمی کند؛ چرا؟

نمایش جواب

چون او پیاده بوده و سوار ماشین نبوده است.

معمای شماره 7:

در یک شب بارانی، مرد تماسی از سوی پلیس مبنی بر اینکه همسر او به قتل رسیده است و او باید هرچه سریع تر به حل جنایت برسد، دریافت کرد!
مرد سراسیمه تلفن را رها کرده و شوکه شده و 20 دقیقه ای به محل جنایت می رسد؛ پلیس به محض اینکه او به صحنه جرم می رسد او را دستگیر و به قتل محکوم می کند. پلیس از کجا فهمیده که مرد قاتل همسرش می باشد؟

نمایش جواب

پلیس به مرد از صحنه جرم چیزی نگفت اما مرد آدرس صحنه جرم را می دانست!

معمای شماره 8:

مریم در روز جمعه صبح کشته شد؛ پلیس اطلاعاتی را در مورد نحوه قتل او در اختیار دارد و می داند که باید چه کسی را دستگیر کند:

علی در زمان قتل در حال دریافت نامه از پستچی بود.
آلیسا داشت لباس می شست.
احمد در حال آشپزی بود.
محمد در باغچه گل می کاشت.

به نظر شما چه کسی مریم را کشته است؟ پلیس چه کسی را باید دستگیر کند؟

نمایش جواب

قاتل علی است؛ در روز جمعه اداره پست تعطیل است و امکان دریافت نامه از پستچی وجود ندارد.

معمای شماره 9:

مریم و نازنین برای نوشیدن یک آب پرتقال به یک کافه رفتند؛ هر دوی آن ها از یک نوشیدنی سفارش دادند؛ مریم که واقعا تشنه بود در مدت زمانی که نازنین یک لیوان آب پرتقال همراه با یخ فراوان را بخورد، دو لیوان آب پرتقال را تمام کرد. نوشیدنی ها با سم مسموم شده بودند اما چرا فقط نازنین مرد؟

نمایش جواب

چون سم در یخ بود بود و نازنین نوشیدنی اش را با یخ خورده بود.

معمای شماره 10:

در روز اول مدرسه، شخصی معلم تاریخ را به قتل رساند؛ در زمان قتل چهار نفر در مدرسه بودند. باغبان، معلم ریاضی، مربی ورزش و مدیر مدرسه. اطلاعاتی که پلیس از روز قتل به دست آورده است، شامل موارد زیر است؟

باغبان گفت که در حال چمن زنی بوده است.
معلم ریاضی گفت که از بچه ها امتحان مستمر می گرفته است.
مربی ورزش گفت در حال تمرین با بچه ها در سالن ورزشی بودم.
مدیر گفت که در دفترش مشغول کار بوده است.

پلیس پس از کسب اطلاعات بلافاصله قاتل را دستگیر کرد؛ چه کسی معلم تاریخ را کشته است؟

نمایش جواب

معلم ریاضی قاتل است؛ روز اول مدرسه امتحان مستمر برگذار نمی شود.

معمای شماره 11: 

یک قاتل زنجیره ای پنج نفر را دزدید؛ به هر کدام از آن ها دو قرص و یک لیوان آب داد و به آن ها گفت که یک قرص سمی و دیگری بی ضرر است و آن ها باید یکی از قرص ها را بخورند.
هر قرصی که قربانی نمی خورد، قاتل سریالی آن را مصرف می کرد؛ هر 5 نفر قرص سمی را انتخاب کرده و مردند. به نظر شما چگونه ممکن است که همه آن ها قرص سمی را خورده باشند؟

نمایش جواب

هیچ کدام از قرص ها سمی نبودند، سم در لیوان آبی بود که قربانیان برای قورت دادن قرص از آن نوشیده بودند!

معمای شماره 12: 

زوجی برای ماه عسل به هاوایی سفر کردند؛ متاسفانه شوهر تنها به خانه برگشت و ادعا کرد که همسرش در یک حادثه وحشتناک قایق سواری مرده است. پلیس پس از تماس با آژانس مسافرتی که آن ها برای سفر انتخاب کرده بود، مرد را به جرم قتل همسرش دستگیر کرد. پلیس از کجا فهمید که قاتل مرد است؟

نمایش جواب

آژانس مسافرتی گفت که مرد قبل از سفر فقط برای خودش یک بلیط یک طرفه رزرو کرده است.

معمای شماره 13: 

یک شیمیدان در آزمایشگاه خودش به قتل رسید. تنها مدرک کاغذی بود که نام مواد شیمیایی روی آن نوشته شده بود. این مواد نیکل، کربن، اکسیژن، لانتانیم و سولفر (گوگرد) بودند.
شیمیدان در روز قتل فقط سه نفر را به آزمایشگاهش راه داده بود: همکار دانشمندش کلر، برادرزاده اش نیکلاس، همسر و دوستش مارک. پلیس بلافاصله قاتل را دستگیر کرد. از کجا فهمیدند قاتل کیست؟

نمایش جواب

یک سرنخ بسیار واضح روی کاغذ وجود داشت. اگر حرف اول تمام مواد شیمیایی را روی کاغذ ترکیب کنید، یک نام به دست می آید: نیکولاس!

معمای شماره 14: 

پلیس جنازه مردی را روی زمین پیدا کرد که در یک دستش یک نوار کاست و در دست گیرش اسلحه بود؛ پلیس دکمه ضبط سوت را فشار دارد و صدای مرد که می گفت "از زندگی خسته است و هیچ معنایی برای ادامه زندگی پیدا نمی کند" پخش شد و پس از آن صدای گلوگله شنیده شد و نوار قطع شد.
پلیس متوجه شد که این حادثه خودکشی نیست و قتل است؛ اما چگونه؟

نمایش جواب

اگر مرد خودکشی کرده بود نمی توانست ضبط صوت را خاموش کند! پس قتل کار فرد دیگری بوده و صحنه سازی خودکشی بوده است.

معماهای پلیسی پیچیده

معمای شماره 15:

زن و شوهری با خبر سرقت منزل خود به پلیس مراجعه کردند.  شوهر به پلیس گفت، او فکر می کند که سارق احتمالاً با شکستن پنجره، با اشاره به شکسته شدن شیشه های پنجره در خارج از خانه، وارد خانه شده است.

پلیس متوجه شد که داخل خانه فقط چند تکه ریز ذرات شیشه پنجره در اطراف ناحیه شکسته پنجره پراکنده شده است و به او گفت که این یک سرقت نبوده و هیچ شخص غریبه ای از آن پنجره وارد خانه او نشده است. چه چیزی پلیس را اینقدر مطمئن کرد؟

نمایش جواب

اگر دزد به خانه آمده بود پنجره را از بیرون می شکست و تکه های آن به داخل خانه می ریخت اما الان تکه های پنجره بیرون از خانه است و این نشان می دهد که پنجره از درون خانه شکسته شده است!

معمای شماره 16:

مردی هر روز با دو کیسه شن با دوچرخه از مرز عبور می کرد. افسران مرزی خبر دادند که او قاچاقچی است؛ بنابراین مأموران گمرک او را بررسی کردند و دریافتند که او فقط شن و ماسه دارند. از آنجا که نتوانستند هیچ مدرکی پیدا کنند، به او اجازه دادند از مرز عبور کند. پس، مرد چه چیزی قاچاق می کرد؟

نمایش جواب

او در حال قاچاق دوچرخه بود.

معمای شماره 17:

شـما باید اسم قربانی و قاتل را حدس بزنید!

5 مرد در صحنه جرم وجود دارد و اطلاعاتی که از آن ها در اختیار داریم، این است:
یکی از این مردان، بـه یکی از پنج نفر دیگر شلیک کرد و وی را کشت.
دن دیروز بـه همراه یکی از مردان بی گناه این جمع در یک مسابقه ی ماراتن در شهر نیویورک شرکت کرد.
مایک قبل از نقل مکان بـه شهر، کشاورز بود.
جف یک مشاور درجه یک در امور کامپیوتری اسـت و قصد دارد هفته ی اینده کامپیوتر جدید بن را برایش نصب کند.
قاتل ماه پیش یک پایش را از دست داد.
بن نخستین بار شش ماه قبل با جک آشنا شد. جک از زمان وقوع این جنایت، گوشه نشین شده اسـت.
دن قبلاً الکل زیاد مصرف می کرد.
بن و جف آخرین کامپیوترهایشان را خودشان نصب کردند.
قاتل، برادر جک اسـت. آن ها در شهر تگزاس بزرگ شده اند.

نمایش جواب

جف قاتل مایک اسـت. اما از کجا باید این را بفهمیم؟جک قاتل نیست، چون برادر قاتل اسـت. دن قاتل نیست چون در ماراتن شرکت کرده، در حالی‌کـه قاتل بتازگی یک پایش قطع شده است. بن قاتل نیست چون تازه با جک آشنا شده، در حالیکه جک و قاتل باهم بزرگ شدند. ما می دانیم که جف هنوز زنده است چون می خواهد یک هفته دیگر کامپیوتر جدید بن را نصب کند. مایک با جک بزرگ نشده است و اگر جک، دن، بن و جف هنوز زنده هستند، پس مایک مرده است؛ نتیجه می گیریم که جف قاتل بوده است. 

معمای شماره 18:

"آوریل" داخل یک زندان انفرادی با زمینی خاکی زندانی است. این اتاقک تنها یک پنجره‌ دارد که به دلیل ارتفاع زیاد پنجره، کسی دستش به آن نمی‌ رسد. به‌ جز یک خاک ‌انداز چیز دیگری داخل اتاقک زندان وجود ندارد. فضای داخل زندان بسیار خشک و گرم است و "آوریل" نمی تواند در مدت زمان کم به آب و غذا دست پیدا کند. او تنها ۲ روز برای فرار از زندان وقت دارد و گرنه از گشنگی و تشنگی خواهد مرد.
کندن تونل راه‌ حل مناسبی برای فرار از زندان نیست؛ زیرا این کار بیشتر از ۲ روز زمان نیاز دارد. او چگونه از زندان فرار کند؟

نمایش جواب

"آوریل" باید با خاک ‌انداز، خاک‌ های زمین را روی هم انباشته کند و از آن‌ ها بالا برود تا دستش به پنجره برسد و بتواند از آن فرار کند.

معمای جنایی واقعی

معمای شماره 19:

در پایین یک ساختمان بسیار بلند، جسد زنی که ساکن آن ساختمان بود توسط پلیس کشف شد. با نگاه اول به نظر می‌رسید که زن خود را به پایین پرت کرده‌ و خودکشی کرده ‌است.

هیچ یک از ساکنان امکان ورود به پشت بام را نداشتند؛ در نتیجه برای کشف واقعیت، کارآگاه به تمامی آپارتمان‌ های آن ساختمان رفت و یک به یک پنجره ‌ها را باز کرد و از هر پنجره یک سکه به پایین انداخت. او در پرونده ‌ی مرگ زن نوشت که این زن به قتل رسیده ‌است.  به چه دلیل کارآگاه همچین ادعایی داشته است؟

نمایش جواب

اگر زن خودکشی کرده بود باید حداقل یکی از پنجره‌ ها باز می ماند.

معمای شماره 20:

زن با عجله به پلیس مراجعه کرد و در حالی که به شدت گریه می کرد به پلیس گفت که همسرش را کشته اند! پلیس ماجرا را جویا شد و از زن در مورد اتفاقی که افتاده بود، سوال کرد. زن توضیح داد زمانی که در کنار دریا و روی صخره ها با همسرش قدم می زدند، صدای رعد و برق بلندی شنیده و وقتی از صدای رعد و برق می ترسد و بر می گردد تا صدا را پیدا کند، دوباره برق مهیبی آسمان را روشن می کند و همسرش که فریاد می زده از بالای صخره ها به پایین سقوط کرده و در همان لحظه مردی را در حال فرار دیده است.
پلیس پس از شنیدن صحبت های زن او را به جرم قتل شوهرش دستگیر می کند، ادعای پلیس چه بوده است؟

نمایش جواب

از آنجایی که به هنگام رعد و برق به دلیل سرعت نور اول برق دیده می شود بعد صدای رعد شنیده می شود، معلوم می شود که داستان بازگو شده توسط زن دروغ بوده چون زن ادعا کرده بود که ابتدا صدا را شنیده و سپس نور را مشاهده کرده، به همین دلیل پلیس او را دستگیر کرده  است!

معمای شماره 21:

دو قتل در قطار مسافربری رخ داده و قاتل فرار کرده است! کارآگاه اسمیت خبرهایی راجع به این دو قتل در یک قطار شنید. لوکوموتیوران و نگهبان قطار که در سر و ته قطار بودند هر دو کشته شده اند.
پلیسی که در واگن وسطی قطار اسکان داشته به او گزارش داد که هر دو در یک زمان با اسلحه کشته شده اند، صدای هر دو شلیک را شنیده اند!
کارآگاه متوجه شد که قطار با سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت در حرکت بوده و ناگهان نکته ای به ذهنش رسید!
لوکوموتیوران و نگهبان قطار در یک زمان کشته نشده اند. به نظر شما چطور کاراگاه به این نتیجه رسیده است؟

نمایش جواب

وقتی قطار با سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت در حرکت است، صدای شلیک از جلوی قطار زودتر از صدای شلیک در انتهای قطار به گوش پلیس رسیده است.
پلیس در وسط قطار بوده، پس ابتدا نگهبان در انتهای قطار کشته شده و بلافاصله بعد از آن لوکوموتیوران در جلوی قطار؛ ولی صدای شلیک همزمان به گوش پلیس رسیده است.

 

هوش کارآگاهی

معمای شماره 22:

کارآگاه با پزشک در اتاق انتظار مشغول صحبت بود که مردی با عجله وارد اتاق شد و فریاد کنان گفت "یک نفر به همسرم شلیک کرده است" کارآگاه از مرد خواست که ماجرا را برایش تعریف کند. او به کارآگاه گفت زمانی که سرکار بوده است خدمتکار به او زنگ زده و گفته که همسرش آسیب دیده و در بخش مراقبت های ویژه بستری است و او بلافاصله پس از دریافت خبر خودش را به بیمارستان رسانده است.

کارآگاه فقط چند دقیقه برای دستگیر کردن قاتل وقت گذاشت و مرد را پس از پایان سخنان دستگیر کرد؛ چرا؟

نمایش جواب

مرد هیچ چیزی درباره تیراندازی نمی‌دانست؛ خدمتکار فقط به او گفته بود اتفاق بدی برای همسرش افتاده است ولی او خودش را به بیمارستان مورد نظر رسانده بود.

معمای شماره 23:

یک زن ثروتمند در خانه خودش با شلیک گلوله بر پیشانی اش، کشته شد؛ کارآگاه پس از ورود به صحنه جرم با سه پسر او، جیمی، جاناتان و جان که در زمان قتل در خانه بودند، صحبت کرد.
جیمی به او گفت که آن شب با مادرش و جان به یک مهمانی رسمی رفته بوده اند. وقتی به خانه می‌رسند ابتدا مادرشان و سپس جان و بعد خودش وارد اتاق نشیمن می ‌شوند. هنگامی که مادر از پله ها بالا می رفت جاناتان وارد اتاق نشیمن شده و به مادرشان تیراندازی کرده است.

جان هم گفته‌های جیمی را تایید کرد.

اما جاناتان گفت آن شب با دوستانش بیرون بوده و وقتی به خانه رسیده مادرشان کشته شده بوده است. کارآگاه فورا همه چیز را فهمید. به نظر شما چه کسی قاتل بوده و کارآگاه براون چطور قاتل را پیدا کرده است؟

نمایش جواب

جان و جیمی دروغ می‌ گویند. اگر جاناتان مادرشان را می‌کشت، گلوله باید به پشت گردن او اصابت می‌ کرد، چون مادر در حال بالا رفتن از پله‌ها بوده است!

معمای شماره 24:

یک روز صبح کارآگاه اسمیت با همسرش دعوا کرد و بدون اینکه تلفن همراه و کلیدش را بردارد از خانه خارج شد؛ وقتی شب به خانه برگشت همکارش، همسرش و یک جسد را در خانه دید. همسر اسمیت ماجرا را این گونه تعریف کرد:

در اتاق نشیمن نشسته بودم که صدای زنگ در را شنیدم. فکر کردم شوهرم است و در را باز کردم. اما یک مرد جنایتکار مرا هل داد و مجبور شدم او را با چاقو بزنم.
کارگاه دستور داد پلیس همسر کارآگاه اسمیت را دستگیر کند، چون قصد داشته همسرش را بکشد. اما کارآگاه چطور این مسئله را فهمید؟

نمایش جواب

خانم اسمیت قصد داشته شوهرش را بکشد، چون با چاقو سمت در رفته و چون فکر کرده آن مرد شوهرش است، او را کشته است.

معمای شماره 25:

کارآگاه شرلوک در خیابان قدم می زد که دید گروهی دور جسد زنی جمع شده اند. او جسد را بررسی کرد و یک کیف پول پیدا کرد با یک عکس! اسم زن آنا بود شرلوک با شوهر زن تماس گرفت و به او گفت که زنش کشته شده است ، شوهر آنا گفت که امکان ندارد؟ شرلوک از او خواست که برای شناسایی جسد بیاید. بعد از ده دقیقه شوهر رسید و شروع به گریه کرد ، شرلوک به پلیس ها گفت که شوهر قاتل است او را بازداشت کنید 
چگونه شرلوک شوهر را به عنوان قاتل شناسایی کرد؟

نمایش جواب

پاسخ در خود اتفاق  نهفته است، شرلوک بعد از تماس با شوهر آنا بدون اینکه آدرسی داده باشد تلفن را قطع کرده است اما شوهر به صحنه قتل آمد!

معمای جنایی تصویری

تصاویر زیر سرنخی برای حل معما هستند؛ با کمک گرفتن از تصاویر می توانید به معماها پاسخ دهید.

معمای شماره 26:

آنجل و بنیامین همراه با چهار دوستشان زندگی می‌کردند. یک روز بنیامین به خانه آمد و جسد آنجل را روی مبل پیدا کرد. او با پلیس تماس گرفت.
کارآگاه رسید و فهمید مدت زیادی از قتل آنجل نگذشته است و از هر چهار دوست بازجویی کرد:
نلی گفت در آشپزخانه بوده و دو ساعت پیش به خانه آمده و به آشپزخانه رفته است. (دست اول از سمت چپ)
جانسون گفت در حال مطالعه در باغچه بوده و آن روز جایی نرفته است. (دست چهارم از سمت چپ)
جف گفت سه ساعت بوده که در استخر شنا می‌کرده است.( دست سوم از سمت چپ)
جین گفت در اتاقش نقاشی می‌کرده است. ( دست دوم از سمت چپ)
کارآگاه از همه خواست دست هایش را نشان دهند و قاتل را پیدا کرد. به نظر شما قاتل چه کسی است و کارآگاه براون  چطور او را پیدا کرد؟

معمای جنایی تصویری: چه کسی قاتل است؟

نمایش جواب

جف قاتل است؛ چون اگر او سه ساعت در استخر مشغول شنا کردن بوده باشد، دستانش باید چروک بیوفتد!

معمای شماره 27

مردی به کارآگاه گفت که از سرکار به خانه آمده و جسد همسرش را وسط سالن پذیرایی پیدا کرده است. او گفت: ظاهرا همسرش اسلحه او را روی میز پیدا کرده و خودش را کشته است. اما پلیس با یک نگاه به لباس های او و جای اسلحه کمری فهمید که مرد دروغ می‌گوید؛ پلیس چطور دروغ مرد را فهمید؟

معمای جنایی تصویری: چه کسی قاتل است؟

نمایش جواب

از روی جلد چرمی اسلحه روی کمربند مرد! جلد چرمی خالی اسلحه روی کمربند مرد بود، به این معنی که یا برای برداشتن اسلحه آمده بوده که این احتمال نمی تواند درست باشد چون از سرکار به خانه آمده و جسد همسرش را یافته یا اسلحه قبل از قتل روی کمرش بوده که ثابت می کند خودش به همسرش شلیک کرده است!

معمای شماره 28

زنی دوستش را به صرف شام به خانه ی خود دعوت می ‌کند.و برای شام کباب و پوره ی سیب زمینی درست می کند. برای دسر، زن یک سیب را دو نیم می کند، یک نصفه‌ ی آن را به همراه مقداری خامه‌ی شیرین بـه دوستش می‌دهد و بقیه‌ ی خامه در ظرف دیگری باقی می‌ماند.
زنِ میزبان نصفه ‌ی دیگر همان سیب را می خورد؛ دوست زن بر اثر مسمومیت می میرد، اما زنِ میزبان علیرغم این کـه از همان سیب خورده بود، زنده می‌ماند. چگونه ممکن است این اتفاق رخ دهد؟

معمای جنایی تصویری: زن چگونه مرده است؟

نمایش جواب

سم در خامه شیرین بوده است!

معمای شماره 29

کارآگاه باید زندانی فراری را پیدا کند؛ او می‌داند که فراری در یکی از این خانه‌ها پنهان شده است اما آدرس دقیق را نمی داند! او ابتدا با استفاده از یک هواپیمای بدون سرنشین از بالا از این خانه‌ها عکس گرفت و زمانی که به عکس نگاه کرد متوجه شد که فراری کجا پنهان شده است؛ به نظر شما زندانی فراری در کدام خانه است؟

معمای تصویری: زندانی فراری کجا پنهان شده است؟

نمایش جواب

او در خانه با پلاک a  پنهان شده است؛ یک اتومبیل کنار خانه و رو به جاده پارک شده تا بتواند فورا فرار کند.

 معمای شماره 30 

تام و کریس برای گردش آخر هفته به جنگلی بیرون از شهر می روند؛ تام پیش از رفتن به برادرش در مورد گردش آخر هفته اطلاع می دهد. پس از گذشت یک هفته، پلیس جسد بی جان تام را در جنگل پیدا می کند و به سراغ برادر تام، دنی می رود؛ او می گوید تمام هفته را مشغول کار بوده است! 
کریس که سرگردان در اتوبان پیدا شد، ادعا می کند که پس از آنکه به همراه تام به جنگل رسیدند، در جنگل گم شده و پس از گذشت یک هفته تازه مسیر برگشت را پیدا کرده است؛ کریس دروغ می گوید و یک هفته سرگردان نبوده است؛ پلیس چه طور متوجه قاتل بودن او شد؟

معمای جنایی تصویری: چه کسی قاتل است؟

نمایش جواب

بعد از یک هفته سرگردانی در جنگل، چطور صورتش اصلاح شده و هیچ ریشی ندارد؟

معمای شماره 31

پلیس پیکر مردی را در زمینی پوشیده از برف پیدا می کنند. تنها مدرک باقی مانده تعدادی ردپا وسط دو خط موازی بود. پلیس باید دنبال چـه کسی بگردد؟

معمای جنایی تصویری: چه کسی قاتل است؟

نمایش جواب

فردی که سوار ویلچر است.

معمای شماره 32

این تصویر بیانگر یک صحنه قتل است!

زمانی که عروس برای تغییر لباس خود به اتاق کناری سالن مراجعه کرد، به قتل رسید. پزشک قانونی پس از بررسی جسد عروس متوجه  سم در خون عروس شد و عروس به علت مسمومیت مرده است.

پلیس متوجه شد که همه مهمانان عروسی قبل از ورود به تالار، کاملا بازرسی شده اند و ورود هر گونه اسلحه گرم و سرد به سالن عروسی ممنوع بوده است. به هر صورت پلیس چند نفر از مهمانان مشکوک را به عنوان افراد متهم به قتل دستگیر کرد و در نهایت به کمک برخی از شواهد، توانست قاتل را دستگیر کند.
به نظر شما قاتل چه کسی است؟

معمای جنایی تصویری: قاتل کیست؟

نمایش جواب

زن قرمز پوش یا C قاتل است؛ به پرهای لباس او و سوزنی که بر بدن عروس است، دقت کنید؛ سوزن آغشته به سم بوده است و چون ما بین لباس بوده است، به هنگام ورود کسی متوجه آن نشده است!

معمای شماره 33

چهار دوستی که در تصویر دیده می شوند عادت به رفتن به سونا در آخر هفته ها دارند؛ آن‌ها همیشه چیزی برای خوردن یا سرگرمی با خود به آن جا می‌بردند. جک که یک موزیسین بود یک هدفون به همراه خود می‌برد تا موسیقی گوش کند.
استیو که مدیر یک بانک بود یک فلاسک با خود می‌برد تا از آن بنوشد.
پاتریک و مایکل که هر دو وکیل بودند، اسنادی را با خود آنجا می‌بردند تا در آنجا آن‌ها را مطالعه کنند.

چندین ساعت بعد جسد پاتریک در سونا در حالی که با یک جسم تیز به قتل رسیده بود، پیدا شد، پلیس در محل حاضر شد و پس از بررسی قاتل را دستگیر کرد؛ چه کسی قاتل است و چگونه پاتریک را به قتل رسانده است؟ 

معمای جنایی تصویری: قاتل پاتریک کیست؟

نمایش جواب

پاتریک به دست استیو کشته شده است؛ او یک قندیل یخی تیز و محکم داخل فلاسک با خود به سونا برده و پس از قتل قندیل آب شده است. 

معمای شماره 34

چه کسی دزد است؟

معمای تصویری جنایی: چه کسی دزد است؟

نمایش جواب

زنی که به ظاهر باردار است، شی را زیر پیراهن خود قایم کرده است.

معمای شماره 35

مرد به قتل رسیده است یا خودکشی کرده است؟ 

معمای جنایی تصویری: مرد به قتل رسیده یا خودکشی کرده است؟

نمایش جواب

او به فتل رسیده است؛ بهم ریختگی اتاق نشان دهنده درگیری و بحث است؛ تلفن و خودکار و دیگر وسایل در سمت چپ بدان معنا که فرد چپ دست بوده اما اسلحه سمت راست او می باشد و معمولا فردی که خودکشی می کند به مغز شلیک می کند نه قلب! 

جمع بندی ای سنج

در این مقاله مجموعه ای از معماهای پلیسی و جنایی را گردآوری کردیم. این معماها ذهن را به چالش کشیده و باعث تقویت فعالیت های شناختی مغز همچون تمرکز و توجه می شود.

اگر جز علاقه مندان مطالعه کتاب هستید، پیشنهاد می کنیم کتاب 21 معمای پلیسی از بِنگت فردریکسون و آندرآس پالمر را مطالعه کنید؛ در این کتاب مجموعه اتفاقات واقعی با زبان معمایی بیان شده است!

100+ تست هوش تصویری با جواب
300+ چیستان و معما همراه با جواب
معماهای ریاضی
34 معمای طولانی
31 معمای جذاب
80 معمای موزون
30+ معما تصویری با جواب
معمای تیزهوشان
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • معما چیست؟

  • معماها جملات داستان گونه ای هستند که به حالت چیستان بوده و پاسخی در آن نهفته شده است.
 • آیا حل کردن معما مزایا دارد؟

  • بله، معماها ضمن سرگرم کردن افراد باعث به چالش کشیدن ذهن می شود.
 • معماهای کارآگاهی چگونه معماهایی هستند؟

  • این معماها با مطرح کردن یک داستان پلیسی و کارآگاهی سعی بر به چالش کشیدن ذهن مخاطب دارد.
 • مزایای حل معماهای کارآگاهی و پلیسی چیست؟

  • تقویت حافظه، به چالش کشیدن ذهن، سرگرم شدن و غیره.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

02 اردیبهشت 1403 03:33

درجواب معمای ۵ ایرادی وجود دارد.اول اینکه هیچ چپ دستی نمیتواند ساعت رابدست راست ببندد چون دسته کوک یا دکه ساعت روبه داخل قرار میگیرد واستفاده از آنها غیر ممکن میشود.دوم اینکه وقتی مقتول قراره چیزی بنویسه چرا از دست راستش که خیلی کند هست استفاده کرده؟چه دلیلی داره به رمز اسم قاتل رو بنویسه.اصلا چرا فامیلی همسرمقتول با خود مقتول یکیه؟

02 اردیبهشت 1403 03:32

جواب معمای۶.حتی اگه درحال رانندگی هم بود تخلفی نکرده.شما نوشتید در خیابان یک طرفه حرکت کرده.شایدخیابان یکطرفه را درجهت درست طی کرده.ونوشتید به خیابانی که گردش به چپ ممنوع بوده گردش کرده.اونجا گردش به چپ ممنوعه ولی ایشون میتونسته به سمت راست گردش کنه.و درآخر وقتی از دید افسر تخلفی صورت نگرفته افسرعلم غیب نداره این خانوم بدون گواهینامه هست که بخواد متوقفش کنه

14 فروردین 1403 21:38

بله منم با خانم سارا جلالی موافقم خب کسی که گفته آشپز هم میتونه قاتل باشه اشتباه گفته بله به قول خانم جلالی آشپز داشته شام شب رو درست میکرده که آقای گرین شب بخوره🙂🙂 فاطمه جلالی خواهر سارا خانم جلالی💝💝

05 فروردین 1403 15:56

برای اون معمای روز برفی و مرد ویلچری در اصل فرد سالم بوده و اون رو سوار یه چیزی کرده و هل داده میشه گفت هواشناسی رو دیده پس اول میکشتش بعد منتظر میشه تا برف بیاد و رد پای قبلی رو پر کنه بعد مرد رو میزاره روی زمین و با اون چیزی که مرد رو سوارش کرده برگشته🗿

29 اسفند 1402 14:00

سارا جلالی برای کسی که گفته آشپز هم میتونه قاتل باشه خب حتما داشته شام شب رو درست میکرده که آقای گرین شب بخوره پس نظر شما اشتباه به حساب میاد😉

24 اسفند 1402 17:14

معمای ۳۲ قاتل به هست چون هم داره میخنده هم لوله تو جنبش‌های

24 اسفند 1402 13:11

اگر سوار ویلچر بوده چطوری از پشت سر مرد را کشته و بعد اینکه اگه سوار ویلچر بوده چطوری رد پا روی زمینه؟

11 شهریور 1402 18:12

معمای شماره ۳۱ اشتباه هست چون اگه کسی که سوار ویلچر بود قتل کرده بود با ید روبه روی مرد میبود

10 شهریور 1402 15:39

معمای شماره یک ،اشپز هم میتونه قاتل باشه ،اخه قتل ظهر اتفاق افتاده،و آشپز داشته شام درست می کرده؟ نباید ناهار رو سرو می کرد احیانا؟

04 شهریور 1402 13:41

معمای شماره 4 غلط جواب داده شده. فقط کافیه به اسم های گفته شده دقت کنی