تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
کنارآمدن با فاسموفوبیا یا ترس از اشباح مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 21 فروردین 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

کنارآمدن با فاسموفوبیا یا ترس از اشباح

در این مقاله می خواهیم در مورد کنارآمدن با فاسموفوبیا یا ترس از اشباح(Phasmophobia) صحبت کنیم. تشخیص این ترس می تواند پیچیده باشد. بسیاری از مردم هنگام شنیدن داستان های ارواح یا تماشای فیلم هایی که دارای اشباح و سایر موجودات خارق العاده هستند، اضطراب خاصی را تجربه می کنند. اکثر افراد  قادر به کنترل این ترس هستند و برخی حتی لذت نیز می برند. با این حال، برای برخی از افراد، این ترس طاقت فرسا و محدود کننده  است و ملاک اصلی تشخیص فوبیا را دربردارد. به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم

فاسموفوبیا در برابر تاناتوفوبیا

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ، رایج است و می توان آن را در بین  فرهنگ ها و ادیان مختلف مشاهده کرد. این ترس می تواند با ترسهای دیگر همانند ترسهایی که مبتنی بر اعتقادات مذهبی و ترس از چیزهای ناشناخته است، رابطه داشته باشد. برخی از افراد از مردن می ترسند و برخی دیگر نگرانند که چه چیزی ممکن است بعد از لحظه مرگ رخ دهد.

فاسموفوبیا غالباً مربوط به تاناتوفوبیا است. اگر از مرگ می ترسید، ممکن است از علائم و نشانه هایی که با مرگ مرتبط هستند مانند سنگ قبرهای گورستان یا محل تدفین نیز بترسید. ترس از ارواح نیز می تواند به همین صورت، رویت شود.

بیشتر بدانید

قبیلهٔ واری

اعضای قبیله Wari، که در جنگل‌ آمازون هستند، معتقدند که روح افراد مرده ممکن است به صورت یک شبح وحشتناک ظاهر شود. این شبه با دستهای بسیار قوی افراد قبیله را می‌گیرد و روح آن‌ها را از بدنشان بیرون می کشد.

ژاپنی‌ها

اونیرو (Onryō (怨 霊 یک روح ژاپنی یا یورئی yurei است که توانائی بازگشت به جهان فیزیکی به منظور دنبال کردن اهداف انتقامجویانه را دارد.این ها ارواح انتقامجویی هستند که از طبقهٔ اشراف  (آریستوکراسی) انتقام می‌گیرند. 

نوع افراطی تفکر جادویی

تعریفی گسترده از تفکر جادویی می تواند تقریباً شامل هر اعتقادی باشد که بر رابطه غیر منطقی بین رویدادها متمرکز باشد. برخی مطالعات رابطه بین تفکر جادویی با روان پریشی، اختلال شخصیت اسکیزوتایپ و سایر بیماری های جدی روانی را نشان داده است.

از آنجا که وجود ماوراء الطبیعه از نظرعلمی ثابت نشده است، برخی از متخصصین اذعان می کنند که اعتقاد به وجود آن، نوعی تفکر جادویی است. بر این اساس، فاسموفوبیا می تواند به عنوان نوع افراطی  چنین تفکری دیده شود، که احتمالاً نشان دهنده یک وضعیت جدی تر از هراس ساده است.

توجه

برخی از متخصصین بر این باورند که فوبی اشباح می تواند نشانه یک اختلال ذهنی جدی تر باشد، زیرا ممکن است حاکی از نوعی تفکر جادویی باشد.

اعتقاد به ماوراءالطبیعه، معمول است

هریک از ادیان از مسیحیت گرفته تا بودا اعتقاد به وجود یک یا چند رهبر معنوی  دارد که به آنها قدرت انجام اموری داده شده است که طبق قوانین علم فیزیک، غیرممکن است. علاوه بر این، بسیاری از ادیان اصلی وجود ماوراءالطبیعه را می پذیرند، چه به صورت روح، شیاطین، فرشتگان یا موجودات دیگر.

بسیاری از آن ها تعلیم می دهند که اغلب این موجودات شرور هستند و توانایی وسوسه کردن یا آسیب رساندن به انسان ها را دارند. فرشتگان و موجودات دیگر نیز غالباً به عنوان خیرخواه و کمک کننده دیده می شوند.

اگر تصور کنیم فردی تنها  براساس  باور یا  ترس از ماوراءالطبیعه، دچار اختلال در تفکر شده است، ساده انگارانه و غیرمنصفانه خواهد بود.

ترس از اشباح  بر اساس فراروانشناسی

فراروانشناسی، شاخه ای از علم است که تلاش می کند رویدادهای مربوط به فعالیت های ماوراء الطبیعی را مطالعه و ثبت کند. وضعیت فراروانشناسی به عنوان یک دانش قانونی مدتهاست که در جامعه علمی مورد بحث و بررسی است. برخی از نتایج بدست آمده را نمی توان از طریق اصول علمی فعلی به طور کامل توضیح داد. با این حال، بسیاری معتقدند که این امر به دلیل عدم استفاده از روش علمی متعارف است.

فارغ از اعتقادات شخصی افراد در مورد فراروانشناسی، متخصصان زُبده بهداشت روانی، باورهای مراجعینشان را بدون هیچ گونه اظهارنظری می پذیرند. مراجعی که بر اساس تحقیقات فراروانشناسی، مظنون به تفکر جادویی نخواهد بود.

نکته

فراروانشناسی نباید با روانشناسی فرا فردی، که بر ابعاد معنوی زندگی بشر، متمرکز است، اشتباه گرفته شود.

درمان فاسموفوبیا

از آنجا که وجود ماوراءالطبیعه قابل اثبات نیست، درمان فاسموفوبیا، بر اساس روش های متعارف،  تا حدودی دشوار است. برخی از راهکارهایی که می تواند مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از:

گفتار درمانی شناختی

در این نوع درمان، هدف این است كه به فرد كمك كند تا ریشه ترس خود را بفهمد و بیاموزد كه افكار و باورهایی که سبب  ترس می شود را تغییر دهد. با این حال، درمانگر باید مراقب باشد تا از تلاش برای تغییر باورهای مذهبی یا علمی فرد، اجتناب کند.

ترس از اشباح

مشاوره مذهبی

در بعضی موارد، ممکن است بهتر باشد علاوه بر درمان سنتی یا به جای آن، با یک مشاور مذهبی مشاوره کنید.

ترس از اشباح

آموزش مهارت های مقابله ای

تمرینات تنفسی، تجسم هدایت شده و حتی بازخورد زیستی روشهایی هستند که می توانید یاد بگیرید از آن ها برای کنترل ترس خود استفاده کنید.

ترس از اشباح

بیشتر خوانید

با توجه به مطالب فوق پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «چگونه ترس هایمان را شکست دهیم؟» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد فاسموفوبیا یا ترس از اشباح و درمان آن صحبت کردیم. در نهایت، مهم است که درک کنید هدف شما از درمان چیست. آیا به راحتی می خواهید از داستان های ارواح و فیلم های ترسناک و بدون وحشت لذت ببرید؟ آیا شما اعتقادات مذهبی خود را زیر سوال می برید؟ آیا مسئله بزرگی مانند ترس از مرگ وجود دارد که باید به آن توجه شود؟ درمانگر شما باید مراقب باشد تا از این راه پیروی کند. درمورد نیازها و اهداف خود با درمانگر خود صحبت کنید تا طرحی مناسب شما تنظیم کند.
آیا شما هم در زندگی از ارواح می ترسید؟ چقدر سعی می کنید که به این مسائل فکر نکنید؟ لطفاً دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
06 تیر 1402 14:48

مطالب بسیار جالب و علمی بود،ممنون

31 فروردین 1401 17:57

وای پس این دردی که من دارم ریشه علمی داره... چقد اسمش هم باکلاسه. فاسموفوبیا

30 فروردین 1401 23:45

سلام مطالبتان مفید بود بله من دچار فاسموفوبیا هستم و این از زمان بچگی تا به الان همراه من بوده برای مثال همیشه فکر میکنم یه نفر پشتم واستاده درحالی که هیچکس نیست و یا حتی تصویر چند تا روح هم درذهنم نقش بسته بطوری که حس میکردم واقعا دارم میبینمشون هیچ وقت داستان ها یا فیلم های از این مضامین ندیدم و نخوندم امیدوارم از این ترس راحت شم ممنون